Denon & Marantz AV Receivers 2019-2020

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κατόπιν προτροπής του Κώστα ανοίγω ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε σχετικά με τους νέους ενισχυτές AV των Denon Marantz για την περίοδο 2019-2020.

Περιμένοντας να μεταφερθούν τα μηνύματα από το άλλο θέμα στο οποίο έχουν αναρτηθεί κάποια post μου σχετικά και για να συνεχίσω παρακάτω, ας δούμε ποια νέα μοντέλα έχουν ανακοινωθεί μέχρι στιγμής.

Σε πολυκάναλους έχουμε μέχρι στιγμής:

Denon
AVR-X1600H
AVR-X2600H
AVR-X3600H

Marantz
NR1510
NR1710
SR5014

SR6014

Και σε δικάναλους - ναι καλά διαβάσατε, από φέτος θα υπάρχουν και δικάναλοι AV, γιατί όχι άλλωστε - έχουμε:

Denon
DRA-800H

Marantz
NR1200


Ωραίες οι αλλαγές που έκαναν φέτος πάντως στην καινούργια γενιά. Μικρές αλλά.... σοκαριστικές στο αποτέλεσμα θα έλεγα. Τόσο καλό που αποφάσισα να υπάρξει και τέταρτο setup πολυκάναλο στο χώρο. χοχοχοχο.
Θα αναφερθώ σε πρώτη ευκαιρία όπως μου τα εκμυστηρεύτηκε ο φίλος μου ο Kentaro Yamazaki μια βραδιά στη Yokohama λίγο έξω από το σταθμό που πίναμε σάκε :eek:
Σε συνδυασμό με το revision της Dolby για το atmos που πλέον περιλαμβάνει και Virtual speakers και φυσικά στη νέα γενιά αυτό θα υποστηρίζεται (f/w update για το Dolby Height Virualizer).


Καλησπέρα καλησπέρα με την ευκαιρία... . :afro:
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Εκεί που λες που τα πίναμε με τον Kentaro Yamazaki, τι γυρνάει και μου εκμυστηρεύεται ότι του είπε ο Shinichi Yamauchi ο σάουντ εντζηνήαρ της Denon για τη νέα γενιά;

Μου λέει επί λέξη: パプーをンプγ�電源供ηϴ¦γƒ©γ‚ ンにもこγ*γ‚γ£γ¦γŠγ‚Šγ€εΎ“ζ γ�γ‚·γƒ³γ‚°γƒ«γƒ—γ‚ γƒ γƒΌγ‹γ‚‰γƒ‡γƒ γ‚’γƒ«γƒ—γ‚ γƒ γƒΌγ«ε ‰ζ›´γ€‚γ‚·γƒ³γ‚°γƒ«γƒ—γ‚ γƒ γƒΌγ§γ—γ€γ‚—γƒ*γ‚ΉγƒˆγƒΌγ‚—γŒε’—γˆγ‚‹γ γ©γ�問ι‛ŒγŒγ‚γ‚‹γŸγ‚γ€γƒ‡γƒ をルプ゠ムーにする事で、3ch、4chで1ηϴ„γšγ 電源供ηϴ¦γ™γ‚‹ε½’γ¨γ γ‚Šγ€γƒγƒ£γƒ³γƒγƒ«ι–“γ�γ‚—γƒ*γ‚ΉγƒˆγƒΌγ‚—δ½ŽζΈ›γ€ζ* γ‚„SNγ�ζ”Ήε–„γ€γƒ•γ‚©γƒΌγ‚«γ‚Ήγ‚‚ε §γγε‘δΈŠγ—γŸγ¨γ„γ†γ€‚:eek:

Βρε συ του λέω, Κινέζικα μου τα λές. Γιαπωνέζικα είναι μου λέει, και μου εξηγεί:

Αλλάξανε τον τρόπο με τον οποίο τροφοδοτούνται τα τρανζίστορ από τον AVR-X2500Η στον AVR-X2600Η. Τώρα τα μισά τρανζίστορ παίρνουν ρεύμα από διαφορετικό καλώδιο που ξεκινά από το μπλοκ της τροφοδοσίας, με αποτέλεσμα το μέρος του τελικού σταδίου που είναι μακρύτερα να μην αλληλεπιδρά με εκείνο που είναι πιο κοντά στο τροφοδοτικό και έτσι να μην αρπάζει θόρυβο και να υπάρχει λιγότερο crosstalk.

d18_o.jpg


Ωραία του λέω. Τι άλλες αλλαγές έχουν κάνει; Και απαντάει ο άτιμος "χικ-χικ" και πάρτον κάτω. :flipout:
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Τον μέθυσες ρε τον άνθρωπο; Τουλάχιστον πρόλαβες να του βγάλεις κανά άλλο λαυράκι;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Τον μέθυσες ρε τον άνθρωπο; Τουλάχιστον πρόλαβες να του βγάλεις κανά άλλο λαυράκι;

Ναι. Ήταν καλή ψαριά Κώστα. Μας ταλαιπώρησαν λίγο τα μποφόρ, αλλά ΟΚ :p

Να ένα ακόμα από εκείνα που του εκμαίευσα. Τώρα λέει πήρανε το ίδιο μεν DAC που φορούσε η προηγούμενη γενιά AK4458VN και τι έκαναν; Πήγανε λέει στο σημείο της πλακέτας που βρίσκεται το DAC...

2600dac_o.jpg


... και αλλάξανε την τάξη λειτουργίας του φίλτρου που είναι έξω από το DAC και υλοποιείται με op-amp, σε τάξη Α!!! Ακριβώς η ίδια μέθοδος όπως στον AVC-X6500H δηλαδή.

DSC00031_o.jpg



Έχει και άλλα που τράβηξαν τα δίχτυα πάντως. Ακόμα δεν έχω πάει στα features να φανταστείς... . :eek:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Αυτό σε τι μεταφράζεται; Καλύτερη επεξεργασία; Βελτίωση της μουσικής αναπαραγωγής;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Αυτό σε τι μεταφράζεται; Καλύτερη επεξεργασία; Βελτίωση της μουσικής αναπαραγωγής;

Όλες αυτές οι μικρές αλλαγές σε σημεία κλειδιά έχουν το αποτέλεσμα να επιφέρουν συνολική βελτίωση στον ήχο. Να για παράδειγμα δες τι άλλα πράγματα έχουν αλλάξει εντός πριν πάω στα features:

Αλλάξανε κάμποσα υλικά. Το κύκλωμα οδήγησης των τρανζίστορ εξόδου από εκεί που στην προηγούμενη γενιά χρησιμοποιούσε αντίσταση και πυκνωτή, τώρα χρησιμοποιεί τρανζίστορ και το ίδιο. Αυτό σημαίνει πιο σταθερό ρεύμα για την οδήγηση ακριβώς όπως γίνεται στον μεγαλύτερο AVR-X4500H.

Oι πυκνωτές στο στάδιο εισόδου του τελικού αλλάχτηκαν από γενικού σκοπού πυκνωτές σε καλύτερης ποιότητας όπως εκείνους που χρησιμοποιούνται στον AVC-X8500H.

d06_o.jpg


Όλες μα όλες αυτές οι μικρές αλλαγές κάνουν διαφορά στον ήχο. Ο κόσμος βέβαια δεν το γνωρίζει και μένει μόνο στο τι λένε οι μπροσούρες οι οποίες διαφημίζουν μόνο features. Είναι εύκολο να νομίσει κάποιος ότι ο 2600Η είναι ίδιος με τον 2500Η. Δεν είναι καθόλου και αυτό είναι ακουστό.

Και σιγά σιγά περνάω στα features... .
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!! Άραγε αυτές οι αλλαγές έρχονται και στον 3600 ή τις βελτιώσεις τις είχε ήδη ο 3500;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!! Άραγε αυτές οι αλλαγές έρχονται και στον 3600 ή τις βελτιώσεις τις είχε ήδη ο 3500;

Ο 3600H είναι εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική εντός σε σχέση με τον 3500Η. Καμία σχέση απολύτως το ένα μηχάνημα με το άλλο. Είναι άλλη πλατφόρμα εντελώς λόγω 9 καναλιών.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Ο 3600H είναι εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική εντός σε σχέση με τον 3500Η. Καμία σχέση απολύτως το ένα μηχάνημα με το άλλο. Είναι άλλη πλατφόρμα εντελώς λόγω 9 καναλιών.

Δλδ είχαμε ριζικές αλλαγές και εκεί σε σχέση με το παλιό μοντέλο. Είναι εξίσου αξιόλογη η αναβάθμιση στον ήχο όπως 2500->2600;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Δλδ είχαμε ριζικές αλλαγές και εκεί σε σχέση με το παλιό μοντέλο. Είναι εξίσου αξιόλογη η αναβάθμιση στον ήχο όπως 2500->2600;

Έχουμε εντελώς άλλο μηχάνημα εκεί. Το βράδι που θα έχω χρόνο έχω μέχρι και βίντεο να δείξω σχετικά με το IMAX Enhanced που έχει ο 3600Η και εξηγεί τι είναι και τι ρυθμίσεις κάνει αυτόματα. Ο 3600Η περνάει πλέον στην πλατφόρμα των Marantz SR6013/14 που σημαίνει ότι αρχιτεκτονικώς δεν έχει καμία σχέση με τα επτακάναλα μοντέλα. Όχι πως είναι απολύτως ίδιος με τους Marantz στο Hardware, αφού οι τελευταίοι έχουν HDAM ενώ ως γνωστόν οι Denon δεν έχουν.
Θυμίζω ότι ο 3500Η είναι 7κάναλο μοντέλο. Καμία σχέση με τα παραπάνω.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Ευχαριστούμε πολύ! Μάλλον για αυτό είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του 3600 ειδικά σε σχέση με τον 6013. Ο 6014 φαντάζει απλησίαστος στην τιμή launch!
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή

Έχουμε εντελώς άλλο μηχάνημα εκεί. Το βράδι που θα έχω χρόνο έχω μέχρι και βίντεο να δείξω σχετικά με το IMAX Enhanced που έχει ο 3600Η και εξηγεί τι είναι και τι ρυθμίσεις κάνει αυτόματα. Ο 3600Η περνάει πλέον στην πλατφόρμα των Marantz SR6013/14 που σημαίνει ότι αρχιτεκτονικώς δεν έχει καμία σχέση με τα επτακάναλα μοντέλα. Όχι πως είναι απολύτως ίδιος με τους Marantz στο Hardware, αφού οι τελευταίοι έχουν HDAM ενώ ως γνωστόν οι Denon δεν έχουν.
Θυμίζω ότι ο 3500Η είναι 7κάναλο μοντέλο. Καμία σχέση με τα παραπάνω.


Σε ευχαριστω και εγω συνονοματε και περιμενω με ιδιατερο ενδιαφερον το video
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Αλλαγή ενισχυτή

Αγαπητέ λεωνιδα , υπάρχει τρόπος να στείλω ασύρματα από τον Denon 3500 ήχο σε δυο ηχεία jbl control 1 στο ταβάνι για χρήση atmos?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Απαντώ σε μια ερώτηση από άλλο νήμα, μέχρι να δουν και οι υπόλοιποι ότι γενικά για Denon Marantz γράφουμε εδώ:

Αγαπητέ λεωνιδα , υπάρχει τρόπος να στείλω ασύρματα από τον Denon 3500 ήχο σε δυο ηχεία jbl control 1 στο ταβάνι για χρήση atmos?

Όχι. Αυτή τη στιγμή η τεχνολογία δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Υποστηρίζεται μόνο η χρήση ασύρματου ζεύγους surround - αυστηρά και μόνο ζεύγος SR & SL μέσω WiFi με τον Heos AVR και κάποιο/κάποια από τα ηχεία Heos που αποτελούν μέρος του proprietary "οικοσυστήματος" των Denon Marantz.

Γενικά να ξέρετε ότι για ασύρματα ηχεία surround είναι υποχρεωτική η χρήση πολύ συγκεκριμένων ηχείων που είναι συμβατά με το οικοσύστημα που αυτά ακολουθούν.

Καλωδιάκι παιδιά. Καλωδιάκι.... . :smile:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Περνώντας λοιπόν στα νέα features και μια και έγινε λόγος για τα ηχεία Heos, στα νέα μοντέλα όταν γίνεται χρήση της δεύτερης ζώνης ταυτόχρονα με την πρώτη ζώνη, πλέον δεν γίνεται downmix σε δικάναλο ήχο στην πρώτη ζώνη.

Και τι θα πει αυτό θα ρωτήσετε;

Θα πει πως τώρα μπορείτε να έχετε για παράδειγμα uncompresed ήχο 5.1/7.1 στην κύρια ζώνη χωρίς αυτός να μετατρέπεται σε δικάναλο, όταν χρησιμοποιείται τη δεύτερη ζώνη ταυτόχρονα Ήτοι, τώρα για να έχετε surround ήχο στον ένα χώρο την ίδια στιγμή που παίζει ήχος και σε μια άλλη ζώνη/χώρο, δεν χρειάζεται στον κυρίως χώρο να το κάνετε uποχρεωτικά μέσω upmix.

:2thumb22sup:
 

Attachments

  • screenshot.3.jpg
    screenshot.3.jpg
    121.5 KB · Views: 371
  • screenshot.2.jpg
    screenshot.2.jpg
    138.4 KB · Views: 368

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Dolby Height Virtualizer κυρίες και κύριοι.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά η Dolby πλέον περιλαμβάνει στις προδιαγραφές του atmos και τα Virtual Speakers σύμφωνα και με το τελευταίο revision (το οποίο φτάνει βέβαια μέχρι και σε setup ηχείων για το σπίτι σε 11.1.8 αλλά ας μείνουμε στο προκείμενο :silly: ).

Ενδεικτικά:

3.1 Virtual Speakers

7.1 Virtual Speakers

Όλοι οι υπόλοιποι συνδυασμοί εδώ

Πως δουλεύει αυτό στους Denon και Marantz του 2019-2020;

Έτσι:
 

Attachments

  • screenshot.5.jpg
    screenshot.5.jpg
    209.8 KB · Views: 370

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Υπάρχουν κάμποσα ακόμα νέα features, τα οποία περιλαμβάνουν από την ενσωμάτωση του eARC πλέον σε όλα τα μοντέλα (μέχρι πρότινος την είχανε τα μεγαλύτερα μοντέλα) την αυτόματη ονοματοδοσία εισόδων, όπου με το που θα συνδέσεις με HDMI μια συσκευή, η είσοδος θα γράφει αυτομάτως ποια συσκευή είναι (το δοκίμασα ήδη στον 2600Η που έχω στήσει) μέχρι και την αποστολή ήχου μέσω Bluetooth. Τα μοντέλα της προηγούμενης γενιάς είχαν μόνο λήψη.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επεκταθώ παραπάνω, τα γνωρίζετε.

Ξέρω όμως τι περιμένετε με αγωνία (εγώ να δείτε!). Ειδικά τώρα που το εισιτήριο γι' αυτό σε Denon και Marantz είναι πιο προσιτό από ποτέ... . :firstprize:

Φυσικά μιλάμε για τον 3600Η, που άλλαξε, έβαλε τα καλά του με δυο ακόμα κανάλια (επιτέλους!) και έχει...

.... ΙΜΑΧ Enhanced.

Το πρωτοβρίσκει κάποιος στη γκάμα των δύο εταιριών στα μοντέλα AVR-X3600H και SR6014.

Στο 25άλεπτο βίντεο που μου έθεσαν υπ' όψη τα παιδιά από τη Denon και τους ευχαριστώ γι'αυτό, λύθηκαν και εμένα οι απορίες μου για το τι είναι αυτό.

Επιγραμματικά. Με το που γίνει Detect σε σήμα IMAX, ο ενισχυτής αυτομάτως εισάγει ειδικές ρυθμίσεις σε εικόνα και ήχο, οι οποίες περιλαμβάνουν άλλου τύπου crossover στα ηχεία. 24dB/octave και μάλιστα με ξεχωριστή ρύθμιση για το low pass filter και ξεχωριστή ρύθμιση για το high pass filter. Και είναι και παραμετροποιήσιμο όλο αυτό!!!!

Δείτε το βίντεο που τα εξηγεί όλα και δείχνει το μενού του ενισχυτή όταν παίρνει σήμα IMAX Enhanced.

 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι λένε οι audioholics για τον 3600h

Χρήσιμο και πολύ κατατοπιστικό βίντεο, μάθαμε για προβλήματα στις εξόδους προενίσχυσης των Yamaha και προβλήματα σε hdmi σ αυτήν και σ άλλες εταιρίες που δεν τα μαθαίνουμε στα φόρουμ αλλά μάθαμε κι άλλα πολλά χρήσιμα για τον Denon 3600Η. Μετρημένα ταυτόχρονα 82 watt στο κανάλι; Δύο ξεχωριστά υπογούφερ; Και το κυριότερο, οι εξόδοι προενίσχυσης των δύο μπροστά ηχείων κόβονται μέσω του μενού απ το ολοκληρωμένο στάδιο ώστε να μην προστίθεται θόρυβος, δηλαδή για τα κυρίως ηχεία για όποιον έχει τελικό γίνεται ένας πραγματικός προενισχυτής και μόνο. Συν ότι οι εξόδοι προενίσχυσης βγάζουν περισσότερα (διπλάσια) βολτ, κλιπάρει λέει στα 4 βολτ, μεγάλη υπόθεση αυτό. Γενικά απ ό,τι είδα στο βίντεο αλλά κι απ αυτά που είπε ο τύπος τα οποία τα υποστηρίζει με επιχειρήματα και μετρήσεις, ο 3600 στα λεφτά του δεν θα χει αντίπαλο.
Γενικώς απ ό,τι είπε ο τύπος η Denon - Marantz ψάχνονται πολύ τεχνολογικά κι εξελίσσουν πολύ τα μηχανάκια τους.
Εγώ θα θελα να ρωτήσω το Λεωνίδα, Marantz αντίστοιχος με τα ίδια χαρακτηριστικά πλην των hdam με τον 3600H υπάρχει;
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Άλλο μηχάνημα πραγματικά ο 3600. Σε marantz ο αντίστοιχος μάλλον θα είναι ο 6014. Μια άλλη ερώτηση θα ήταν πως συγκρίνεται ο 3600 με τον 6013, γιατί τιμολογιακά είναι κ πιο κοντά (τουλ στην Αγγλία που μενω).