οθονη comtevision με εντατηρες gain 1,1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papasbio

New member
24 December 2015
25
καλημερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για αγορα της συγκεκριμενης οθονης 106 inch
θεωρω οτι ειναι καλη δινει και 5 χρονια εγγυηση για το μοτερ
στην αρχη ηθελα να αγορασω την lumene embassy 106 inch αλλα διαβασα απο μελη οτι τους κολλησε το μοτερ και το σερβις ηταν χαλια
το μονο που με προβληματιζει ειναι το gain 1,1
ο προβολεας μου ειναι ο espon tw 5650 και φοβαμαι μην εχω θεμα με την φωτεινοτητα κ με κουραζει
εχει καποιος τον συγκεκριμενο κ οθονη με gain 1,1 να μου πει τι κανουμε?
 
19 June 2006
35,671
Αν όντως η οθόνη είναι με κέρδος 1.1, δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι αμελητέα η διαφορά.

Βέβαια, βλέπω από εδώ:

https://www.ihoekfrasi.gr/Video/screens-/electric-screens/comtevision-mce9106.html

ότι η γκρίζα τους είναι αρκετά σκούρα, οπότε είναι πιθανό ένα ελαφρύ hot spot. Γιατί δεν πας στην λευκή ή στην 0.8?
 

papasbio

New member
24 December 2015
25
Re: Απάντηση: οθονη comtevision με εντατηρες gain 1,1

λευκη οθονη με εντατηρες δεν βγαζει η συγκεκριμενη εταιρεια αν δεν κανω λαθος
και η τιμη της μου φαινεται λογικη
για το hot spot μπορω να ρυθμισω κατι στον προβολεα για να το αποφυγω αν το παρατηρησω?
και κατα ποσο θα με επηρεαζει στην εικονα
 
19 June 2006
35,671
Όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το hot spot. Η εικόνα θα είναι πιο φωτεινή στο κέντρο και πιο σκοτεινή γύρω γύρω. Φαντάσου έναν μεγάλο φωτεινό κύκλο. Το πόσο έντονο είναι το φαινόμενο εξαρτάται από το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά κέρδους ανάμεσα στο εγγενές gain της απόχρωσης του γκρι και το τελικό κέρδος που προκύπτει μετά τις επιστρώσεις.
 

papasbio

New member
24 December 2015
25
βεβαια η τιμη της συγκριτικα με αλλες ειναι η καλυτερη αλλα τουλαχιστον δεν θα εχω ζαρες