WD 2TB usb μετατροπή

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Παιδιά έχω τον συγκεκριμένο δίσκο wd essential 2TB. Είναι λοιπόν σε usb. Ενώ έχω κατεβάσει drivers τον αναγνωρίζει κανονικά, μετά από κάποια ώρα τον χάνει και δεν τον βλέπει. Αν τον βγάλω από το ρεύμα και τον ξαναβάλω όλα μια χαρά
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν τον ανοίξω και πάρω τον δίσκο και τον βάλω εσωτερικά στο pc υα είναι καλύτερα ή όχι? Αν φυσικά γίνεται. Έχει κανείς εμπειρία να με συμβουλέψει?
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Οι δισκοι αυτοι δεν εχουν μεσα ανταπτορα απο sata σε usb αλλα ειναι η πλακετα ηδη usb συν οτι ειναι ποιο χοντροι απο τους κανονικους 2.5 δισκους.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Πιστεύω ότι αν βγάλεις τον HDD, να γίνεται εσωτερικός, αφού φορμαριστεί κατάλληλα γιατί μπορεί να είναι τώρα σε exfat. Αν είναι εύκολο άνοιξε το κουτί να δεις αν ο HDD έχει SATA υποδοχές.
Δες στο internet, πως ανοίγει το κουτί, μάλλον με 4 κάρτες πανεύκολα για να μην σπάσεις τα εσωτερικά κουμπώματα.

Πάντως αυτό με θέμα με εξωτερικό παλιό 3,5" HDD το είχα και εγώ με το USB3, ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Κατέληξα ότι ήταν ασύμβατος με τα save energy stages του USB3.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μισο δεν βαζεις μια φωτογραφια γιατι μπορει να μην μιλαμε για τον ιδιο ο δικο σου ισως να ειναι 3.5 που αν ειναι φυσικα μπορεις να τον βαλεις μεσα στον υπολογιστη σου.
 

jimmyl

Established Member
28 October 2010
138
Λιγη προσοχη θελει στο ανοιγμα , και γινεται εσωτερικος , την εχω κανει τη διαδικασια καμποσες φορες με επιτυχια
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Τον βαζεις ανετα μεσα στον υπολογιστη ειναι 3.5 ο δισκος και παρε για εξωτερικο εναν 2.5 που δεν θελει εξτρα ρευμα.
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Λιγη προσοχη θελει στο ανοιγμα , και γινεται εσωτερικος , την εχω κανει τη διαδικασια καμποσες φορες με επιτυχια
Νομίζω jimmyl ότι είδα σχετικό βίντεο στο YouTube που έβγαζε τον δίσκο. Όλα αυτά καλά απλά ήθελα να επιβεβαιώσω την καλή του λειτουργία μετά.