Αγορά ενισχυτή ή set home cinema

alxamp

New member
7 October 2010
11
Καλησπέρα! Μέχρι τώρα είχα το HTS 5590 της philips και πρόσφατα η κεντρική μονάδα βγήκε Off και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά.
Τα ηχεία είναι εντάξει μπορώ να πάρω έναν ενισχυτή να τα συνδέσω? Επειδή τώρα δεν θέλω να ξοδέψω. Ή να αγοράσω ένα καινούριο home cinema?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου η γνωμη μου είναι η εξης αγοράζεις καινουργιο ενισχυτή για κανονικο home -cimema ,συνδεεις αρχικα τα ηχεια πανω σε αυτόν προσωρινα και μετα αρχιζεις σταδιακα να αλλαξεις τα ηχεια διοτι τα συγκεκριμενα δεν αντεχουν αρκετα βατ οποτε εάν τα αφησεις μακροπρόθεσμα δεν θα αντεξουν και αλλαζεις και το sub διοτι αυτό το πιο πιθανο να είναι παθητικο και αγοράζεις ένα ενεργο ! δυστηχως σε αυτά τα ετοιμα συστηματα εάν σου χαλασει κατι δεν εχεις επιλογες! ωστοσο κανε τον κοπο να δεις εάν η ζημια επισκευάζεται!:ears:
 

alxamp

New member
7 October 2010
11
Re: Απάντηση: Αγορά ενισχυτή ή set home cinema

Αυτή τη λύση σκεφτόμουν και εγώ. τα ηχεία εχουν βυσματα στην άκρη και απο οτι εχω δει σε ενισχυτες βάζεις το καλωδιο στον ενισχυτή, κόβω το βύσμα στα δικά μου?
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ενισχυτή μέχρι 450 ευρω?
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μπορείς να δεις πόσα ohm είναι τα ηχεία και να μας πεις;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Ειχα κανει ακριβως το ιδιο πραγμα κατα την μεταβαση μου απο home cinema σε ενισχυτη+ηχεια. Οπως ειπες θα κοψεις την ακρη με το βυσμα και θα αποκαλυφθει ο χαλκος, οποτε μετα τα συνδεεις πανω σε ενισχυτη. Οπως ομως ειπε και ο @manmar , αυτο ειναι βραχυπροθεσμη μεταβατικη λυση. Αν παιζεις σε χαμηλες εντασεις, δεν θα εχεις προβλημα, απλα μην πας να κανεις παρτι και ανεβασεις το volume :) Για ταινιες ομως (εκτος και αν ακους τσιτα τα γκαζια) δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Η μεγαλη ελλειψη σε αυτο το μεταβατικο σταδιο θα ειναι το subwoofer, επειδη (παλι οπως ειπε ο @manmar) τα subs των home cinema ειναι συνηθως παθητικα, οποτε δεν μπορεις να τα συνδεσεις. Εγω ημουν τυχερος κατα την μεταβαση μου, διοτι ειχα 2 παλια μεγαλα ηχεια, που μπορουσαν να παιξουν χαμηλες συχνοτητες, εσυ θα εισαι με τα "κουτακια" του homecinema που κατω απο 100-120hz δεν κατεβαινουν. Επομενως, θα σου προτεινα να φροντισεις να βαλεις μεσα στο budget και αγορα sub.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,578
Αθήνα
Ακόμα και να πεις ότι θα παίζουν σε μη επικίνδυνες συχνότητες τα τριωμα ηχειακια, υπάρχει μια περίπτωση που θα παίξουν δυστυχώς και δεν μπορείς να την αποφύγεις.
Στο sweep της ισοστάθμισης, όπου μάλιστα ενδέχεται να σβήνει ο ενισχυτής για λόγους προστασίας.
Μην κάνεις πατέντες. Πάρε κανονικα ηχεία αν μπορείς.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτα τα χρηματα που διαθετεις καλη πειπτωση ειναι ο denon avr 1500h αλλα το πιο σημαντικο οπως εγραψε και ο pleo να κοιταξεις τα ομ την δορυφορων σου ! καλο ειναι μακροπροθεσμα οταν αλλαξεις τα ηχεια σου να παρεις ευαισθητα και να ειναι 8 οωμ η 6 οωμ(χειροτερη πειριπτωση) να ειναι βασης αναλογα το χωρο βεβαια και να επενδυσεις σε ενα καλο sub! ετσι ωστε να μην ζοριζεις τον ενισχυτη σου και τις χαμηλες συχνοτητες να τις αναλαμβανει ενα ποιοτικο sub το οποιο θα σου γεμιζει το χωρο με ανεση! αυτα για αρχη!-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,578
Αθήνα
ΑVR-X1600Η παιδιά. Τα περσινά μοντέλα είναι νεκρά ήδη και υποδεέστερα σε σχεδίαση όπως φάνηκε και στο νήμα με τα μοντέλα 2019-2020.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ειχα κανει ακριβως το ιδιο πραγμα κατα την μεταβαση μου απο home cinema σε ενισχυτη+ηχεια. Οπως ειπες θα κοψεις την ακρη με το βυσμα και θα αποκαλυφθει ο χαλκος, οποτε μετα τα συνδεεις πανω σε ενισχυτη. Οπως ομως ειπε και ο @manmar , αυτο ειναι βραχυπροθεσμη μεταβατικη λυση. Αν παιζεις σε χαμηλες εντασεις, δεν θα εχεις προβλημα, απλα μην πας να κανεις παρτι και ανεβασεις το volume :) Για ταινιες ομως (εκτος και αν ακους τσιτα τα γκαζια) δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Η μεγαλη ελλειψη σε αυτο το μεταβατικο σταδιο θα ειναι το subwoofer, επειδη (παλι οπως ειπε ο @manmar) τα subs των home cinema ειναι συνηθως παθητικα, οποτε δεν μπορεις να τα συνδεσεις. Εγω ημουν τυχερος κατα την μεταβαση μου, διοτι ειχα 2 παλια μεγαλα ηχεια, που μπορουσαν να παιξουν χαμηλες συχνοτητες, εσυ θα εισαι με τα "κουτακια" του homecinema που κατω απο 100-120hz δεν κατεβαινουν. Επομενως, θα σου προτεινα να φροντισεις να βαλεις μεσα στο budget και αγορα sub.

Νομίζω o John Gabriel είπε τα παραπάνω. Εγώ ρώτησα πόσα ohm είναι τα ηχεία, γιατί αν είναι κάτω από 4 μπορεί να έχει πρόβλημα ο ενισχυτής. (όπως είπε ο pleo)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ακομα δεν ξερουμε μπατζετ, εμβαδον χωρου ακροασης, αποσταση ακροασης, τολμω βεβαια να πω οτι τα all in one ειναι για παιχνιδια σε κρεββατοκαμαρες οποτε να σκεφτει σοβαρα μεχρι τι μπατζετ μπορει να διαθεσει σε βαθος χρονου αν θελει να κανει μια αξιοπρεπη κινηση.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alxamp

New member
7 October 2010
11
Νομίζω o John Gabriel είπε τα παραπάνω. Εγώ ρώτησα πόσα ohm είναι τα ηχεία, γιατί αν είναι κάτω από 4 μπορεί να έχει πρόβλημα ο ενισχυτής. (όπως είπε ο pleo)
CENTER SPEAKER IMPEDANCE 3ohm
sattelite 4ohm
subwoofer 3ohm

Τι προβλημα μπορει να εχει ο ενισχυτης?
Το sub ειναι passive θα εχει θέμα?
Προσανατολιζομαι σε sony
 

alxamp

New member
7 October 2010
11
Ακομα δεν ξερουμε μπατζετ, εμβαδον χωρου ακροασης, αποσταση ακροασης, τολμω βεβαια να πω οτι τα all in one ειναι για παιχνιδια σε κρεββατοκαμαρες οποτε να σκεφτει σοβαρα μεχρι τι μπατζετ μπορει να διαθεσει σε βαθος χρονου αν θελει να κανει μια αξιοπρεπη κινηση.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τετραγωνικα δεν ξερω ακριβως ο χωρος ειναι διαμορφωμενος για home cinema, ειναι ομως διαμερισμα οποτε μιλαμε για μικρες αποστασεις.
Το budget για ενισχυτη ειναι top 500 ευρω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τετραγωνικα δεν ξερω ακριβως ο χωρος ειναι διαμορφωμενος για home cinema, ειναι ομως διαμερισμα οποτε μιλαμε για μικρες αποστασεις.
Το budget για ενισχυτη ειναι top 500 ευρω.

Αυτό δε λέει τίποτα, καλό θα ήταν να ξέρουμε με μία κάτοψη σ ένα πρόχειρο σχεδιάκι πως είναι ο χώρος. Αυτά τα ρωτάμε γιατί υπάρχουν κάποια όρια για σωστή ακρόαση, όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση με τι απαιτήσεις έχεις εσύ, αν με το προηγούμενο σύστημά σου ήσουν ικανοποιημένος κι είσαι αποφασισμένος ότι δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση ή δε σε παίρνει οικονομικά, τότε δεν χρειάζονται αυτές οι λεπτομέρειες.
Σ αυτή την περίπτωση και για το μπάτζετ σου προτείνω τον Denon 1500H, θες όμως κι υπογούφερ ενεργό, οπότε θα μπορούσες να πας και στον AVR X550BT, να πάρεις κι ένα Yamaha ns sw100 κι είσαι οκ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,578
Αθήνα
CENTER SPEAKER IMPEDANCE 3ohm
sattelite 4ohm
subwoofer 3ohm

Τι προβλημα μπορει να εχει ο ενισχυτης?
Το sub ειναι passive θα εχει θέμα?
Προσανατολιζομαι σε sony

Subακι παθητικό; Το ξεχνάς.

Τα ηχεία με τη χαμηλή αντίσταση παλιότερα κι εγώ δεν τα έπαιρνα στα σοβαρά ότι μπορούν να δημιουργήσουν θέμα, αφού θα έπαιζαν από κάποια συχνότητα και πάνω.
Έλα όμως που μια μέρα ένα παλικάρι μου είπε ότι του σβηνει ο ενισχυτής. Που; Στο sweep της ισοστάθμισης. Εκεί που ξεκινά ο ενισχυτής να ακούει τι συχνότητες μπορούν να παίξουν.

Τεσπά. Κοίταξε για κανονικά ηχεία. Τα περισευουμενα εξαρτήματα από συστήματα που είναι φτιαγμένα για να παίζουν μόνο για εκεί που σχεδιάστηκαν, ας τα πάρει η λήθη του χρόνου. Έτσι κι αλλιώς σε απόδοση είναι... γκουχ γκουχ... .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,578
Αθήνα
Επειδή το λέει το σκρουτζ ε; :flipout:

Πάλι τα ίδια; Δεν είπαμε ότι το σκρουτζ δεν κάνει για έρευνα αγοράς, γιατί ακόμα και αυτό το εκμεταλλεύονται οι επιτήδιοι για να έχουν κράχτες ή υπάρχουν ξεχασμένα στις πλατφόρμες του κάθε e-shopάδικου που απλώς δεν τα έχουν γυρίσει σε καταργημένα και απλά τα βλέπει έτσι το σκρουτζ;

Ούτε τα βασικά... .

Τέλος ο 1500 είπαμε. Δεν πάει να το λέει και η.... Καινή διαθήκη. -bye--bye--bye--bye--bye-
 

alxamp

New member
7 October 2010
11
Η λυση απο οτι βλεπω ειναι να παρω ενα ενισχυτη και να αρχισω σιγα σιγα να του προσθετω ηχεια.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,950
Αγιοι Αναργυροι
και οσο πιο καλο, τοσο το καλυτερο για σενα. μη νομιζεις οτι ειμαστε τιποτα ψωνια.. (ας μου επιτραπει το "ειμαστε")
επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη, αυριο ολο και καποιο τελικο θα θες να του κοτσαρεις.. ή κανα δυσκολουτσικο ηχειο μπορει να ερωτευτεις..
ποτέ δεν ξερεις.........