Denon X3500H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Καλημέρα! Κάτοχος πλέον του παραπάνω μοντέλου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και ψάχνομαι ακόμα. Ο ενισχυτής οδηγεί τα Qacoustics Q3020i, Q3090Ci και Q3010i ενώ προς το παρόν δεν έχω sub. Το πρόβλημα είναι ότι στο audyssey setup τα μπροστά μου τα βγάζει large και δεν με αφήνει να τα βάλω small παρά μόνο εάν προσθέσω sub. Σαν αποτέλεσμα όταν παίζω σε δυνατές στάθμες τα ηχεία μπουκώνουν και φοβάμαι ότι θα τα κάψω. Μπορώ να δηλώσω ψεύτικα ότι υπάρχει sub ή θα καταστρέψω και την έξοδο του ενισχυτή; Γενικά υπάρχει κάποια λύση; sub θα μπει, έχω καταλήξει, αλλά όχι ακόμα.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Καλημερα. Φιλε μου λογικο ειναι να μην σε αφηνει να τα δηλωσεις σαν small καθως αυτο σημαινει οτι οι συχνοτητες κατω απο τα 80 Hz θα πρεπει να πανε στο sub που στην περιπτωση σου δεν υπαρχει. Μου φαινεται περιεργο οτι σου μπουμαρουν τοσο. Εχεις δωσει στα 3020 τουλαχιστον 20cm απο τους πισω τοιχους? Πόσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου?

Ειχα για 6 χρονια τα 2020i κ δεν μου ειχαν μπουμάρει ποτε, ακομα κ χωρις sub.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Χωρίς sub δύσκολα τα πράματα.

Ωστόσο, μέχρι να πάρεις sub, μην το καθυστερείς αλλιώς δεν θα ακούσεις ποτέ όπως πρεπει σωστά, και επειδή ο ενισχυτής σου έχει εξελιγμένο bass management μπορείς να κάνεις διάφορα.

Πάρε στο κατάστημα που τον αγόρασες και θα σε καθοδηγήσουν πως να τον ρυθμίσεις.
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Λεωνίδα, σ´ ευχαριστώ, μόνο που ο ενισχυτής ήρθε από έξω δώρο (περίπου). Για sub έχω καταλήξει ήδη σε svs αλλά όχι τώρα. Γενικά αν ενεργοποιήσω το sub χωρίς να βάλω κάποιο, υπάρχει κίνδυνος να κάνω ζημιά στον ενισχυτή; Προσπαθώ να βρω μια λύση γιατί η έλευση του sub θα αργήσει χωρίς να κάνω ζημιά στα ηχεία ή στον ενισχυτή
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Καλημερα. Φιλε μου λογικο ειναι να μην σε αφηνει να τα δηλωσεις σαν small καθως αυτο σημαινει οτι οι συχνοτητες κατω απο τα 80 Hz θα πρεπει να πανε στο sub που στην περιπτωση σου δεν υπαρχει. Μου φαινεται περιεργο οτι σου μπουμαρουν τοσο. Εχεις δωσει στα 3020 τουλαχιστον 20cm απο τους πισω τοιχους? Πόσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου?

Ειχα για 6 χρονια τα 2020i κ δεν μου ειχαν μπουμάρει ποτε, ακομα κ χωρις sub.

Τι να πω δεν ξέρω, υπάρχει απόσταση αρκετή πάνω από 20cm ο χώρος μεγάλος περίπου 10Χ3,5 χωρισμένος στη μέση περίπου με γυψοσανίδες ίδιο κατασκευή. Βλέπω πάντως ότι όταν δίνω λίγο ένταση το γούφερ στα μπροστινά κάνει σαν τρελό. Και τα έχω και δηλωμένα για 6Ωhm
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
υπαρχει η δυνατοτητα να τα δηλωσεις small χειροκινητα ρωταω δεν ξερω ? στο δικο μου yamaxa rxv 861 γινεται !δηλ χωρις το audyssey και να το κανεις χειροκινητα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν κάνει τιποτε. Τα αυτονόητα του bass management είναι αυτά.

Δεν έχει σημασία από που το πήρες. Υποχρεωμένοι είναι να σε καθοδηγήσουν πολλώ δε μάλλον όταν δεν συνοδεύεται από αναλυτικές οδηγίες χρήσης στη γλώσσα της χώρας στην οποία προοριστηκε.

Επί της ουσίας μέσω bass management θα περιορίσεις το σήμα lfe το οποίο προστίθεται τώρα στα front.
Για όλα αυτά θα απευθυνθείς στο after sales του καταστήματος αγοράς. :smile:
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Και τα έχω και δηλωμένα για 6Ωhm
Μήπως φταίει αυτό; υπάρχει η άποψη ότι δεν πρέπει να δηλώνουμε 6ohm και να τα αφήνουμε στα 8.
Δοκιμασε με 8.
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Δεν κάνει τιποτε. Τα αυτονόητα του bass management είναι αυτά.

Δεν έχει σημασία από που το πήρες. Υποχρεωμένοι είναι να σε καθοδηγήσουν πολλώ δε μάλλον όταν δεν συνοδεύεται από αναλυτικές οδηγίες χρήσης στη γλώσσα της χώρας στην οποία προοριστηκε.

Επί της ουσίας μέσω bass management θα περιορίσεις το σήμα lfe το οποίο προστίθεται τώρα στα front.
Για όλα αυτά θα απευθυνθείς στο after sales του καταστήματος αγοράς. :smile:

Το πιασα το υπονοούμενο και έχεις δίκιο
Θα το ψάξω
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
δοκιμασε και τα 8ohm. κατι δεν εχει ρυθμιστει σωστα. αποκλειεται να μπουμαρουν τοσο μικρα ηχεια σε τετοιο χωρο :)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Μηπως υπαρχει και αλλος ενισχυτης πχ ολοκληρωμενος και με λιγοτερα βατ να τα δοκιμαζες με τα ιδια ηχεια στον ιδιο χωρο να δεις εαν μπουμαρουν?
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Η ρύθμιση των 6ohm το μόνο που κάνει είναι να περιορίζει τη δύναμη του ενισχυτή.
Πιθανών αυτό που αντιλαμβάνεται ο φίλος ως μπουμαρισμα να είναι παραμόρφωση λόγο κλιπινκ του ενισχυτή.
Η ρύθμιση στα 8ohm θα δώσει το 100% της δύναμης του ενισχυτή.
Ένα δεύτερο που πρέπει να τσεκάρει είναι αν τα ηχεία είναι σε συνδεδεμένα σε φάση. (αρνητικό με αρνητικό, θετικό με θετικό)
Αν τα παραπάνω δεν βοηθήσουν τότε μάλλον είναι θέμα τοποθέτησης...
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Denon X3500H

Η ρύθμιση των 6ohm το μόνο που κάνει είναι να περιορίζει τη δύναμη του ενισχυτή.
Πιθανών αυτό που αντιλαμβάνεται ο φίλος ως μπουμαρισμα να είναι παραμόρφωση λόγο κλιπινκ του ενισχυτή.
Η ρύθμιση στα 8ohm θα δώσει το 100% της δύναμης του ενισχυτή.
Ένα δεύτερο που πρέπει να τσεκάρει είναι αν τα ηχεία είναι σε συνδεδεμένα σε φάση. (αρνητικό με αρνητικό, θετικό με θετικό)
Αν τα παραπάνω δεν βοηθήσουν τότε μάλλον είναι θέμα τοποθέτησης...

Κάτσε γιατί αρχίζουν και μπερδεύουν τα πράγματα. Δηλαδή λες ότι έχουμε ηχεία στα 6 ohm, ο ενισχυτής έχει ρύθμιση 6 και 8 ohm αλλά ρυθμίζουμε τον ενισχυτή στα 8 ohm για να δίνει την μέγιστη δύναμη ???? Τότε γιατί ο ενισχυτής λέει ξεκάθαρα ότι βάζουμε την ρύθμιση των ohm σύμφωνα με την ωμική αντίσταση των ηχείων ???
 

Attachments

  • ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ ΓŽΒΏΓŽΒΈΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ·Γβ€š (19).jpg
    ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ ΓŽΒΏΓŽΒΈΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ·Γβ€š (19).jpg
    57.7 KB · Views: 123

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης ρύθμισης στον ενισχυτή τα ohm ???
Αντε και έχουμε ηχεία 6ohm και βάλουμε την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8 ohm τι κερδίζουμε ???
Εχω ηχεία dali (6 ohm) με ενισχυτή denon avr-x1500 h και έχω βάλει την επιλογή στον ενισχυτή στα 6 ohm
Εδώ καλείται ο Pleo να ξεκαθαρίσει το τοπίο....
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Απάντηση: Denon X3500H

Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης ρύθμισης στον ενισχυτή τα ohm ???
Αντε και έχουμε ηχεία 6ohm και βάλουμε την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8 ohm τι κερδίζουμε ???
Εχω ηχεία dali (6 ohm) με ενισχυτή denon avr-x1500 h και έχω βάλει την επιλογή στον ενισχυτή στα 6 ohm
Εδώ καλείται ο Pleo να ξεκαθαρίσει το τοπίο....

το βιντεο παντως που εβαλε o manmar στο λινκ τα λεει πολυ κατατοπιστικα. O διακοπτης ειναι και καλα για να προστατευσει τον ενισχυτη απο τα υψηλα φορτια αλλα στο τελος κανει μεγαλυτερη ζημια στα ηχεια λογω παραμορφωσεων...
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Δυστυχώς με φτωχά αγγλικά δεν πολυκαταλαβαίνω, άρα που καταλήγουμε ?????
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Denon X3500H

Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης ρύθμισης στον ενισχυτή τα ohm ???
Αντε και έχουμε ηχεία 6ohm και βάλουμε την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8 ohm τι κερδίζουμε ???
Εχω ηχεία dali (6 ohm) με ενισχυτή denon avr-x1500 h και έχω βάλει την επιλογή στον ενισχυτή στα 6 ohm
Εδώ καλείται ο Pleo να ξεκαθαρίσει το τοπίο....


https://avclub.gr/forum/showthread....ισχυτη?p=1058364215&viewfull=1#post1058364215

:beatnik2:-bye-