Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 3 απο 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 57

Θέμα: Denon X3500H

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2015

Re: Denon X3500H

θα σας πω εγω προσωπικα τι θα εκανα:
    στα 8ohm αλλα οχι σε ντουλαπι, και ιδανικα με ανεμιστηρα απο πανω.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2013

Απάντηση: Re: Denon X3500H

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από manmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σας πω εγω προσωπικα τι θα εκανα:
    στα 8ohm αλλα οχι σε ντουλαπι, και ιδανικα με ανεμιστηρα απο πανω.
    Ηδη ανεμιστήρας παίζει
    Attached Images Attached Images

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Στους ενισχυτές αν δεν έχουν ανεμιστήρα, η ψύξη γίνεται με τον κλασικό τρόπο. Convecting. Από κάτω προς τα πάνω δηλαδή όπως καλοριφέρ.
    Αν δεν έχει προβλεφθεί ανεμιστηρας, προσέχετε γιατί η αύξηση ροής σημαίνει και αύξηση της σκόνης εντός. Η ροή είναι πάντα υπολογισμενη.
    Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά

Ultimate Audio

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Τι συζηταμε; Προσπαθουν τα ηχεια να παιξουν πληροφορια lfe, αδυνατον υπο προυποθεσεις, πολυ απλα φιλε μου μεχρι να παρεις υπογουφερ δεν ανεβαζεις ενταση πανω απο -30 ειδαλλως θα παρεις κανενα γουφερ στο χερι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εγώ κοιμάμαι και η τύχη μου με δουλεύει!

Ρομποτής Κωνσταντίνος.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από K.ROMPOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι συζηταμε; Προσπαθουν τα ηχεια να παιξουν πληροφορια lfe, αδυνατον υπο προυποθεσεις, πολυ απλα φιλε μου μεχρι να παρεις υπογουφερ δεν ανεβαζεις ενταση πανω απο -30 ειδαλλως θα παρεις κανενα γουφερ στο χερι.

Πιθανόν αν ρυθμιστεί σωστά ο ενισχυτής πάντως να μην έχει θέμα ο φίλος αφού μάλλον είναι ζήτημα ρύθμισης της ωμικής αντίστασης.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από simplektis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν αν ρυθμιστεί σωστά ο ενισχυτής πάντως να μην έχει θέμα ο φίλος αφού μάλλον είναι ζήτημα ρύθμισης της ωμικής αντίστασης.
    Τωρα μιλαμε σοβαρα; Απο ποτε τα ηχεια μπορουν να παιξουν το 0.1;
    Τοσα νηματα εδω μεσα εχει μαλλιασει η γλωσσα μας για αγορα ευκολων ηχειων να μην ταλαιπωρουν τον ενισχυτη παρολο την παρουσια υπογουφερ και τωρα ξαφνικα λυθηκε αυτο το θεμα και με μια μαγικη ρυθμιση καταργουνται τα υπογουφερ κι επιτελους θα γλιτωσουμε και τη γκρινια της γυναικας γι αυτο το παλιοκουτι που πιανει χωρο;
    Δεν υπαρχει καμια ρυθμιση που θα παιξουν τα ηχεια χωρις υπογουφερ σε μεγαλες εντασεις χωρις να τα καταστρεψει αργα ή γρηγορα, δε γινεται να πηδηξεις απ τον 5ο και να θες να βγεις αλωβητος, ή φορας αλεξιπτωτο ή πεφτεις απ τον πρωτο, φανταζομαι το πιασατε το υπονοουμενο.

Ρομποτής Κωνσταντίνος.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από K.ROMPOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει καμια ρυθμιση που θα παιξουν τα ηχεια χωρις υπογουφερ σε μεγαλες εντασεις χωρις να τα καταστρεψει αργα ή γρηγορα

Εδώ διαφωνούμε. Μπορείς να ζήσεις και χωρίς subwoofer αν έχεις ταιριάξει καπως αξιοπρεπή ηχεια βάσης και ενισχυτή. Έπαιζα για 2 χρόνια με τα ηχεια του φίλου (προηγούμενο μοντέλο), χωρίς sub, και με πιο αδύναμο ενισχυτή και δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. Τα q acoustics είναι μια χαρά εύκολο φορτίο.. απλά χωρίς sub χάνεις σε χαμηλά.

Μην αποθαρρύνουμε κ κόσμο που θέλει να χτίσει σύστημα σιγά σιγά γιατί έτσι χτίζονται τα δυνατά συστήματά άλλωστε :)

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή σας. Δεν με πείθει η αλλαγή από 6σε 8Ωhm ότι θα είναι η λύση στο πρόβλημα μου. Θα έπρεπε να μπορούσα να τα δηλώσω small και χωρίς την παρουσία sub και ας έχανα στις χαμηλές. Ούτε να δηλώσω fake sub θέλω γιατί φοβάμαι μην κάνω ζημιά στην έξοδο του ενισχυτή. Επομένως η μόνη λύση που βλέπω είναι να παίζω σε χαμηλές στάθμες μέχρι την αγορά του sub. Τουλάχιστον ας με άφηνε να αλλάξω το crossover στα κεντρικά αλλά ούτε και αυτό γίνεται.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007

Εδώ διαφωνούμε. Μπορείς να ζήσεις και χωρίς subwoofer αν έχεις ταιριάξει καπως αξιοπρεπή ηχεια βάσης και ενισχυτή. Έπαιζα για 2 χρόνια με τα ηχεια του φίλου (προηγούμενο μοντέλο), χωρίς sub, και με πιο αδύναμο ενισχυτή και δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. Τα q acoustics είναι μια χαρά εύκολο φορτίο.. απλά χωρίς sub χάνεις σε χαμηλά.

Μην αποθαρρύνουμε κ κόσμο που θέλει να χτίσει σύστημα σιγά σιγά γιατί έτσι χτίζονται τα δυνατά συστήματά άλλωστε :)
    Στη μουσική προς το παρόν δεν έχω θέματα, η αλήθεια είναι ότι κάνω υπομονή (γαϊδουρινή θα έλεγα) για να φτιάξω ένα αξιοπρεπές σύστημα. Θα πάρω ένα καλό sub δεν θέλω ημίμετρα

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Σε μεγαλες εντασεις; Στο -10 ή το 0 που ειναι αναφορας; Και πιστευεις οτι ειχες χαμηλες; Κι αποθαρρυνω εγω τον κοσμο; Αν παρει τα γουφερ στο χερι θα του τα πληρωσεις εσυ;
    Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να ειχες αξιοπρεπες μπασο και σε μεγαλη ενταση, αυτα που λες γινονται μεν με σοβαρους συμβιβασμους δε.
    Τα ηχεια δεν κατεβαινουν τοσο χαμηλα οσο ενα σαμπ, νε πολυ δυνατη ενταση σε περιεχομενο lfe και νε ενισζυτη που δεν ειναι τελικος το γουφερ κινειται ανεξελεγκτα μεχρι που καταστρεφεται, ασε που δεν ακους χαμηλο οποτε συμβιβαζεσαι με χσμηλη ενταση οποτε εκει δεν ακους καθολου.

Ρομποτής Κωνσταντίνος.

Σελίδα 3 απο 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης