Beelink GT King

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Ας ανοίξουμε ενα θέμα με το πιο γρήγορο android box αυτή την στιγμή.(εντάξει εννοείται για εμάς που δεν θέλουμε ATV)
image;s=272x0


Το gt king ακολουθεί τα προηγούμενα beelink box-ποιοτική κατασκευή χωρίς να έχει οπές για αέρα και έχει μια μεγάλη ψύκτρα στο εσωτερικό του.Αν και δεν ζεσταίνετε πολύ,ένα fan καλό θα ήταν.
s-l300.png

[FONT=&quot]Main Features[/FONT]
● Android 9.0 operation system
● Amlogic S922X, quad-core ARM Cortex-A73 and dual-core ARM Cortex-A53 processor
● 4GB LPDDR4, support high-definition video display smoothly
● 64GB storage allows for massive software download
● Support 2.4G voice remote control
● Support 4K 60fps
● 2.4GHz + 5.8GHz, dual WiFi antenna design, stronger WiFi signal and transfer speed
● LAN 1000Mbps
● 2 x USB3.0 interface

Πάλι ο ίδιος launcher που καλός και λειτουργικός αλλα περιμέναμε κατι διάφορετικο.Ίσως σε κάποιο μελλοντικό update να μας δώσει κάτι διαφορετικό.

Beelink-GT-King-vs-Nvidia-Shield-Comparison-Review-UI.png


TESTS
Screenshot-20190515-32323-800x450.png

Screenshot_Beelink-GT-King-34-800x450.png

NETFLIX :OXI

Σε σχέση με το gt1 ult που έχω,βλέπω εκτός από την ταχύτητα έχει και καλύτερη εικόνα.Ότι αρχεία έβαλα τα έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα.Η μεγαλύτερη διαφορά την καταλαβαίνεις στον browser που στον 912 έπρεπε να έχεις πολύ υπομονή.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Beelink GT King

καντε λιγη υπομονη,θα βγαλουν και εκδοση με android tv σε μερικους μηνες,οπως εκαναν και με το GT1-ultimate.

Μα εάν είναι να πάμε σε android tv κρατούσα και το shield,και στην τελική όλες οι tv δεν έχουν netflix?
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Beelink GT King

Μα εάν είναι να πάμε σε android tv κρατούσα και το shield,και στην τελική όλες οι tv δεν έχουν netflix?

Οποιος εχει τηλεροραση με δυνατοτητα netflix,προφανως δεν ασχολειται.Αλλα υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν μεγαλες τηλεορασεις (που τις ειχαν πληρωσει και χρυσες....) που δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα και θελουν προσβαση σε netflix με καλη αναλυση. Για αυτους αλλωστε βγηκε και η παραλλαγη Α (android tv) του GT1 και απο οσο βλεπω πουλαει αρκετα και με θετικες κριτικες. Κατι παρομοιο θα γινει πιστευω και με το King μετα απο μερικους μηνες,οταν η εταιρεια θα ετοιμαζεται να ριξει στην αγορα καποια καλυτερη εκδοση του. Και βεβαια μια τηλεοραση μπορει να εχει netflix,αλλα δεν εχει πολλες αλλες εφαρμογες που εχει το player ,οπως επισης δεν εχει και την ταχυτητα και τεχνικες προδιαγραφες ενος player οπως το king.
Το κακο ειναι οτι απο πλεον ολες οι τηλεροασεις ειναι και smart (ή εστω ψευτοsmart).Μακαρι να εβγαιναν 4k μοντελα χωρις να ειναι smart και να ειχαν πιο προσιτη τιμη,ετσι και αλλιως το smart κομματι τους ειναι ξεπερασμενο στην διετια.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Beelink GT King

Οποιος εχει τηλεροραση με δυνατοτητα netflix,προφανως δεν ασχολειται.Αλλα υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν μεγαλες τηλεορασεις (που τις ειχαν πληρωσει και χρυσες....) που δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα και θελουν προσβαση σε netflix με καλη αναλυση. Για αυτους αλλωστε βγηκε και η παραλλαγη Α (android tv) του GT1 και απο οσο βλεπω πουλαει αρκετα και με θετικες κριτικες. Κατι παρομοιο θα γινει πιστευω και με το King μετα απο μερικους μηνες,οταν η εταιρεια θα ετοιμαζεται να ριξει στην αγορα καποια καλυτερη εκδοση του. Και βεβαια μια τηλεοραση μπορει να εχει netflix,αλλα δεν εχει πολλες αλλες εφαρμογες που εχει το player ,οπως επισης δεν εχει και την ταχυτητα και τεχνικες προδιαγραφες ενος player οπως το king.
Το κακο ειναι οτι απο πλεον ολες οι τηλεροασεις ειναι και smart (ή εστω ψευτοsmart).Μακαρι να εβγαιναν 4k μοντελα χωρις να ειναι smart και να ειχαν πιο προσιτη τιμη,ετσι και αλλιως το smart κομματι τους ειναι ξεπερασμενο στην διετια.

Θα συμφωνήσω για τις tv,εγώ παίζω ελάχιστο τηλεοπτικό και καθόλου το smart κομμάτι,ανοίγω και κλείνω την τηλεόραση απο το box.
Οσο για το Android Tv ,το να μην παίζει το CpuFloat είναι κόκκινη γραμμή για έμενα που θέλω kodi και stream,Γιαυτό άλλωστε έδωσα το shield και περίμενα τόσο καιρό ενα δυνατό box με απλό αντροιντ.
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Το σιλδ το παίρνεις για να παίζεις 4κ αρχεία και για τις οποίες ευκολίες σου προσφέρει με το απροβληματιστο cast.και αγώνες βλέπεις μέσω περιηγητή και τα πάντα όλα.το cpu temp δεν χρειάζεται γιατί δεν έχει ανάγκη.Είναι άκυρος ο λόγος.το atv συνηθίζεται

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Beelink GT King

Το σιλδ το παίρνεις για να παίζεις 4κ αρχεία και για τις οποίες ευκολίες σου προσφέρει με το απροβληματιστο cast.και αγώνες βλέπεις μέσω περιηγητή και τα πάντα όλα.το cpu temp δεν χρειάζεται γιατί δεν έχει ανάγκη.Είναι άκυρος ο λόγος.το atv συνηθίζεται

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πάλι τα ίδια θα γράφω....με το cpufloat δεν με ενδιαφέρει η θερμοκρασία άλλα η ταχύτητα δικτύου,για να βλέπεις το κατεβασμα.Στα ATV κάθεσαι και περιμένεις χωρίς να ξέρεις τι γίνεται.Εαν καποιοςν δεν δουλεύει kodi και παρόμοια προγράμματα δεν έχει πρόβλημα.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Beelink GT King

Ακόμη μια ενημέρωση για το box ,10-10 λέει άλλα εμένα μου ήρθε σήμερα.
Πάντως από εκεί που είχα το προβληματικό με τις ρομ GT1 Ult ,Το king δείχνει σταθερότητα και συχνές αναβαθμίσεις,μακάρι να συνεχίσει έτσι η beelink. Δεν παρατηρώ κάτι διαφορετικό,εαν δει κάποιος ας γράψει.
 

nsat

New member
31 October 2017
8
Re: Απάντηση: Re: Beelink GT King

Καλημερα
Εχω το beelink gt king περιπου 2 εβδομαδες και δεν μου εχει ελθει ακομα καμια αναβαθμιση.
Στο menu του δεκτη εχει wireless update διαθεσιμη με ημερομηνια 30/08
Εχω λογο να την κανω?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Beelink GT King

Καλημερα
Εχω το beelink gt king περιπου 2 εβδομαδες και δεν μου εχει ελθει ακομα καμια αναβαθμιση.
Στο menu του δεκτη εχει wireless update διαθεσιμη με ημερομηνια 30/08
Εχω λογο να την κανω?

Κινεζοκουτάκια μην τα πειράζεις αν δεν έχεις πρόβλημα.
Εγώ δεν θα αναβάθμιζα.
Εκτός αν έχει κάποιο changelog και προσθέτει κάτι που σε αφορά.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Beelink GT King

Καλημερα
Εχω το beelink gt king περιπου 2 εβδομαδες και δεν μου εχει ελθει ακομα καμια αναβαθμιση.
Στο menu του δεκτη εχει wireless update διαθεσιμη με ημερομηνια 30/08
Εχω λογο να την κανω?


Μα απο εκεί κάνει αναβάθμιση,κανε την αναβάθμιση που σου έχει και θα πάρεις άλλη μια η δυο λογικά.
Μια χαρά είναι τα update τo box φυσάει.(μέχρι τώρα τουλάχιστον)
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Beelink GT King

Τελικά τί ίσχύει;αυτό πού γράφει ό vadergr στό προηγούμενο ποστ ότι κινεζόκουτα δέν τά πειράζουμε ή αυτό πού γράφεις? Επειδή είμαι σέ άναζήτηση καινούργιου media player ρωτάω.Επειδή όλα γίνονται στήν Κίνα ποιά δέν είναι κινεζόκουτα καί μπορούμε νά κάνουμε τήν δουλειά μας άξιόπιστα? Υποθέτω ότι κάθε μηχανάκι είναι γιά διαφορετικές δουλειές γιαυτό τό ζήτημα είναι σύνθετο μιάς καί άπό τό shield πήγες στό gt1 ή κάνω λάθος?
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Beelink GT King

Τελικά τί ίσχύει;αυτό πού γράφει ό vadergr στό προηγούμενο ποστ ότι κινεζόκουτα δέν τά πειράζουμε ή αυτό πού γράφεις? Επειδή είμαι σέ άναζήτηση καινούργιου media player ρωτάω.Επειδή όλα γίνονται στήν Κίνα ποιά δέν είναι κινεζόκουτα καί μπορούμε νά κάνουμε τήν δουλειά μας άξιόπιστα? Υποθέτω ότι κάθε μηχανάκι είναι γιά διαφορετικές δουλειές γιαυτό τό ζήτημα είναι σύνθετο μιάς καί άπό τό shield πήγες στό gt1 ή κάνω λάθος?
Αυτό που έκανε είναι ανέκδοτο της χρονιάς,παμπαρακατ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Beelink GT King

Τελικά τί ίσχύει;αυτό πού γράφει ό vadergr στό προηγούμενο ποστ ότι κινεζόκουτα δέν τά πειράζουμε ή αυτό πού γράφεις? Επειδή είμαι σέ άναζήτηση καινούργιου media player ρωτάω.Επειδή όλα γίνονται στήν Κίνα ποιά δέν είναι κινεζόκουτα καί μπορούμε νά κάνουμε τήν δουλειά μας άξιόπιστα? Υποθέτω ότι κάθε μηχανάκι είναι γιά διαφορετικές δουλειές γιαυτό τό ζήτημα είναι σύνθετο μιάς καί άπό τό shield πήγες στό gt1 ή κάνω λάθος?
Για απλό στριμαρισμα σε βολεύουν και απλά του 20 .έχω το απλό gt1 και το ultimate, τη δουλειά τους την κάνουν με το παραπάνω.Εάν έχεις ποιοτικά μηχανήματα θα πάρεις το σιλδ .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk