Αγορά TV, μάλλον 60" (ταινίες, αθλητικά, PS4 Pro)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

myst77

New member
16 January 2010
11
Καλησπέρα,

έπειτα από πολλά χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω TV
Μέχρι τώρα έχω μια Sony 40" FHD
Αρχικά έλεγα να ανέβω στις 55" αλλα τώρα σκέφτομαι να πάω 60". Για 65" δεν το βλεπω με τοσο καλο ματι γιατι γεμιζει ο χωρος διπλα στη TV, εχει παραθυρο απο πισω κτλ
Με μια έρευνα που έκανα μάλλον αποκλείω Samsung λογω αφαιρεσης DTS codec και επίσης "γέρνω" προς VA panel


Διαθέτω περιπου 650max


Απόσταση και γωνία θέασης:
3.30m σε ευθεία το μέγιστο. σε διπλανό καναπέ που έχει μικρη γωνια κλήσης απόσταση από 2.30m ως 2.80m

Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσοτερο : Διάφορες χρήσεις: Αθλητικά από Cosmote TV, ταινιες σειρές 1080p από torrent, λογικά και νέα συνδρομή netflix. Επίσης συχνά θα συνδέεται και PS4 Pro και στο μέλλον θα έρθει αγορά PS5

Προτίμηση σε μέγεθος : Ενώ αρχικά σκεφτόμουν για 55" τώρα προτιμώ 60", δεν το βλέπω με τόσο καλό μάτι για μεγαλύτερη


Είδα τα εξής δυο μοντέλα: LG 60UM7100PLB (649 από εκεί που θέλω να τη πάρω) και LG 60UK6200PLA (529 από εκεί που θέλω να τη πάρω)
Παραθέτω συγκριτικό μαζί με μια 65" μέσα:
https://www.displayspecifications.com/en/comparison/0bc9c6696

Με μελέτη του συγκριτικού είδα ότι η 60UM7100PLB ειναι σαν να λέμε το επόμενο μοντέλο της 60UK6200PLA (είδα ότι έχει ελαφρώς καλύτερο response time, ήχο, OS αλλά δεν έχει 3.5 audio jack, άχρηστο για μένα)

Αξιζουν αυτές οι διαφορές για να πάω στη πιο ακριβή;

Υπάρχει κάποιος λόγος να πέσω σε κάτι στις 55";

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν σε ενδιαφέρει άμεσα ή πρόκειται να σε ενδιαφέρει μελλοντικά το υλικό σε 4Κ ανάλυση, καλό είναι να πας σε 65" (για απόσταση θέασης άνω των τριών μέτρων). Σε τέτοιαν περίπτωση, μάλλον θα χρειαστεί να αυξήσεις και το budget. Αν δεν, οι 60" LG LCD είναι καλές λύσεις.