Δεν παιζουν τα μεγαλα αρχεια MKV 4Κ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
καλησπερα σας

ο υπολογιστης μου αποτελειται απο
ι7 4790K 4.00 Ghz
16GB RAM
NVIDIA 980 Ti

To Προβλημα ειναι οτι μεγαλα αρχεια ΜKV απο REMUX bluray πχ 50- 70GB δεν τα ανοιγει καθολου
Ενω πιο μικρα MKV που εχω δοκιμασει πχ 10-15GB τα παιζει κανονικα.

εχω δοκιμασει και με τον player των windows αλλα και με τον VLC.

Tι μπορει να φταιει? δεν ειναι αρκετα δυνατος ο υπολογιστης για να τα τρεξει η φταιει το προγραμμα η κατι αλλο?

σας ευχαριστω
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Μήπως να δοκίμαζες και με τον MPC-HC + LAV Filters. Εγώ έχω πολύ πιο παλιό υπολογιστή από το δικό σου και μέχρι πριν λίγους μήνες και παλια κάρτα. Έπαιζαν μια χαρά. ΟΚ ορισμένες φορές καταλάβαινες κάποια κολλάματα αλλά όχι τίποτα τραγικό.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Απλα να διευκρινίσω ότι τα αρχεία είναι 4Κ και είναι Hevc 10bit .

Από ότι διάβασα αυτά τα αρχεία για να παίξουν σωστα θέλουν επεξεργαστή 7ης γενιάς και μετά.

Το Xbox one X μπορεί να παίξει αυτά τα αρχεία;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το Xbox one X παίξει αυτά τα αρχεία .
Εγώ το έχω και για αναπαραγωγή MKV 4Κ και μέχρι 60 gb αρχεία που έχω ,δεν είχα πρόβλημα .
Το player που χρησιμοποιώ είναι το scorpio player .

Σε pc με επεξεργαστή 6ης γενιάς είχα κάτι κολληματάκια .
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Εμένα το xbox x μου έκανε κάποια ψιλό κολληματακια εμώ το Nvidia shield μου τις έπαιξε όλες νεράκι και μου έβρισκε και τους υπότιτλους αυτόματα στις περισσότερες ταινίες.

Επίσης στο Xbox παρατήρησα ότι με ενεργοποιημένο το hdr σε hdr τηλεόραση τα χρώματα σε κάποιες δωρητές σκηνές ήταν σαν καμένα . Όταν το απενεργοποίησα από το Scorpio ήταν καλύτερα. Γιατί μπορεί να γίνεται αυτό;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Στο Xbox με Dolby Vision στο 4Κ Netflix μου είχε μουντά χρώματα .
Άλλαξα σε 24 bits τη ρύθμιση και μου τα πρόβαλε καλύτερα .
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Τελικα μαλλον τα παιζει ο υπολογιστης μου. απλα εκανα την κουταμάρα να τα ανοιξω την ωρα που αποσυμπίεζε αλλο αρχειο και μάλλον για αυτο κολλούσε
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τελικα μαλλον τα παιζει ο υπολογιστης μου. απλα εκανα την κουταμάρα να τα ανοιξω την ωρα που αποσυμπίεζε αλλο αρχειο και μάλλον για αυτο κολλούσε

Σου είπα με τις πολλές γλώσσες είναι βαρύ σαν αρχείο, αν τις βγάλεις θα είσαι καλύτερα.
 

ctsit

New member
18 November 2008
10
Re: Απάντηση: Δεν παιζουν τα μεγαλα αρχεια MKV 4Κ

Το Xbox one X παίξει αυτά τα αρχεία .
Εγώ το έχω και για αναπαραγωγή MKV 4Κ και μέχρι 60 gb αρχεία που έχω ,δεν είχα πρόβλημα .
Το player που χρησιμοποιώ είναι το scorpio player .

Σε pc με επεξεργαστή 6ης γενιάς είχα κάτι κολληματάκια .

Καλησπέρα,
όταν λες ότι παίζει 4k MKV είναι σε HDR ? προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορώ να παίξω από NAS ταινίες 4k MKV HDR με Dolby Atmos.
εχεις δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο?