Tα 10 πιο αγαπημενα σας μουσικα albums

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Bρηκα μολις αυτες τις ημερες το site μεσω αναζητησης ονοματων συντακτων του περιοδικου "Ηχος" (που καποτε μεγαλουργουσε εστω και υπερβαλλοντας !), ξετρυπωνοντας και εναν απ τους αγαπημενους μου, τον υπερ-πληθωρικο Κωστα Λυμπεροπουλο με τις bigger than life παρουσιασεις του!
Αν και για να πω την αληθεια δεν θα προδιδα ποτέ τον πρωτομαστορα, σεπτο ...δημοδιδασκαλο Αργυρη Zηλο , που ειναι πραγματικα κριμα με τοσους τονους ...σκουπιδια μουσικου τυπου που εχουν κυκλοφορησει ,να μην εχει επιχειρησει να μαζεψει σε καποιο βιβλιο τις κορυφαιες του στιγμες (με δημιουργικο ζενιθ το Hejira) !

Ξερω οτι καποιοι δεν αντεχουν μια ακομα λιστα, ισως και γι αυτο δεν βρηκα παρομοιες εδω , αλλα καποια στιγμη θα σκαναρω για να ανεβασω καποιες τετοιες χαρακτηριστικες του περιοδικου Mojo (με πρωτη αγαπημενη αυτη για τα "greatest albums ever made") , εχοντας την πεποιθηση οτι μονο χρησιμες μπορει να ειναι προς αξιοποιηση νεων προτασεων, αν κανεις δεν τις παρει και τοσο στα σοβαρα !!

Στην συγκεκριμενη περιπτωση θα προτεινα σε οποια καλοδεχουμενα μελη θελησουν να συμμετασχουν, να καταγραψουν -οπως θελουν- 10 απο τα πιο αγαπημενα τους albums ανεξαρτητα απο κατηγορια μουσικης και σιγουρα οχι αυτα που θεωρουν τα πιο σημαντικα (για να μην καταληξουμε ακομα μια φορα στις ιδιες κοινοτυπιες) .

Δεν φιλοδοξω να αποκτησει το thread την δημοφιλια του "τα πιο χρησιμα εργαλεια του Lidle" αλλα let's give it a chance !

Γιατι αν κατι χαιρομαι απο τα λιγα που εχω προφτασει να διαβασω εδω μεσα , ειναι καποιοι ακομπλεξαριστοι τυποι που δεν το 'χουν σε τιποτα να κονιορτοποιησουν σε χρονο dt ολο αυτο το hype των πλεον τιτανοτεραστιων καλλιτεχνων στα πιο βαρυγδουπα πονηματα τους .
Εστω και αν τα σκαγια πηραν ξωφαλτσα μεχρι και την ιδιοφυια του Brian Wilson, αφου βρεθηκε (ανηκουστο!!) ανθρωπος με το ιδιο μουσικο γουστο με τον Mike Love προτιμωντας επιμονα τη formula των σαχλοτραγουδων της πρωιμης περιοδου τους !

Δειτε το εστω σαν μια ευκαιρια to know us better με ενα λιγοτερο στερεοτυπικο τροπο !

Ξεκινω λοιπον με τη δικη μου , δεσμευομενος οτι αν υπαρξουν αρκετες συμμετοχες να βγαλω ακομα και επισημα στατιστικα με αυστηρη τεχνοκρατικη προσεγγιση Σπινουλα !!!

1. PREFAB SPROUT - Steve McQueen
2. STEELY DAN - Aja
3. JONI MITCHELL - Hejira
4. KATE BUSH - Hounds of Love
5. BEACH BOYS - Pet Sounds
6. BLUE NILE - Hats
7. GENESIS - Selling England by the pound
8. KING CRIMSON - Lark's tongues in aspic
9. MIKE OLDFIELD - Ommadawn
10. VINCE GUARALDI - A Charlie Brown Christmas

Αντε και μερικα εναλλακτικα για επιδορπιο :

ASTOR PIAZZOLLA - Tango: Zero hour
MΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ - Oρνιθες
VAN MORRISON - Saint Dominic's preview
TERRY CALLIER - Τime peace
Various Artists - Reggae Blood Tracks (ποιος αραγε να προφτασε και να θυμαται αυτη την καταπληκτικη επιλογη του Θοδωρη Μανικα απο το 1982 !)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Φίλε, καλωσήρθες. Πράγματι η μουσική μας κατηγορία φιλοξενεί σημαίνοντες συμφορουμίτες με άποψη, γνώση, στυλ και όπου φυσικά απαιτείται και χιούμορ :music-smiley-005:. Σου ευχόμαστε να περάσεις καλά και γιατί όχι σύντομα να καταχωρήσεις και κάποια παρουσίαση ή αφιέρωμα.

Εγώ εδώ θα παραθέσω το ποστ που είχα καταχωρήσει σε παλαιότερο, παρόμοιας θεματολογίας νήμα:

Δώδεκα και ακόμα δύο της καρδιάς...
Η σειρά δεν είναι αξιολογική.
Love - Forever Changes
Mike Bloomfield, Al Kooper, Stephen Stills - Super Session
The Rolling Stones - Sticky Fingers
Miles Davis - Kind Of Blue
The Beatles - Revolver
The Byrds - Younger Than Yesterday
John Mayall With Eric Clapton - Blues Breakers
Frank Zappa - Hot Rats
Cream - Disraeli Gears
Van Morrison - Astral Weeks
Traffic - John Barleycorn Must Die
Neil Young - Harvest
The Band - The Band
Steely Dan - Can't Buy A Thrill​

Καλή παραμονή!
 
17 June 2006
14,350
Θα βάλω κι εγώ μερικά All-Time Best μόνο που πρέπει να τονίσω ότι είναι τελείως προσωπικά και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα έβαζα τα ίδια μόλις μία βδομάδα πριν ή, ακόμη, αύριο.

Louis Armstrong - The Complete Hot Five and Hot Seven Recordings
The Shangri-Las - Myrmidons of Melodrama
The Beatles - The Beatles
V.U. - The Velvet Underground & Nico
James Brown - Star Time
The Rolling Stones - Get Yer Ya - Ya's Out
Steve Wonder - Songs in the Key of Life
Leonard Cohen - Live in London
Wussy - Funeral Dress
Michael Hurley & the Unholly Modal Rounders - Have Moicey
The Mouldy Peaches - The Mouldy Peaches
M.I.A. - AIM
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Θα βάλω κι εγώ μερικά All-Time Best μόνο που πρέπει να τονίσω ότι είναι τελείως προσωπικά και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα έβαζα τα ίδια μόλις μία βδομάδα πριν ή, ακόμη, αύριο.

Louis Armstrong - The Complete Hot Five and Hot Seven Recordings
The Shangri-Las - Myrmidons of Melodrama
The Beatles - The Beatles
V.U. - The Velvet Underground & Nico
James Brown - Star Time
The Rolling Stones - Get Yer Ya - Ya's Out
Steve Wonder - Songs in the Key of Life
Leonard Cohen - Live in London
Wussy - Funeral Dress
Michael Hurley & the Unholly Modal Rounders - Have Moicey
The Mouldy Peaches - The Mouldy Peaches
M.I.A. - AIM

ξερω τα 6/10
περασα την βαση ε-bye-
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Θα βάλω κι εγώ μερικά All-Time Best μόνο που πρέπει να τονίσω ότι είναι τελείως προσωπικά και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα έβαζα τα ίδια μόλις μία βδομάδα πριν ή, ακόμη, αύριο.

Louis Armstrong - The Complete Hot Five and Hot Seven Recordings
The Shangri-Las - Myrmidons of Melodrama
The Beatles - The Beatles
V.U. - The Velvet Underground & Nico
James Brown - Star Time
The Rolling Stones - Get Yer Ya - Ya's Out
Steve Wonder - Songs in the Key of Life
Leonard Cohen - Live in London
Wussy - Funeral Dress
Michael Hurley & the Unholly Modal Rounders - Have Moicey
The Mouldy Peaches - The Mouldy Peaches
M.I.A. - AIM

μμμ..Nice!!!!
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μερικά βασικά ..

Cop Shoot Cop-Release

Telstar Ponies-Voices From The New Music

Witchcraft-Legend

Body Count-Cop Killer

Massive Attack-100th Window

Natalie Merchant-Tigerlily

Shearwater-Rook

Tim Buckley-Goodbye And Hello

Ice T-Home Invasion

Anathema-Alternative 4

Plus

Mikko Joensuu-Amen 3

The Meters-Rejuvenation

Vic Chesnutt-Is The Actor Happy?

Bestia Arcana-Holokauston

Akhlys-The Dreaming I

Dark Tranquillity-The Minds Eye

Tool-Lateralus
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Γρηγορη,
Σ ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα .
Αν θες γράψε το link που ανέφερες να ρίξω μια μάτια.
Η πλέον πρόσφατη επιλογή σου στα 1972 , μάλλον θα είσαι ο μοναδικός που δεν θα χρειαστεί να ψάξω για πληροφορίες , ολα γνώριμα και αγαπημένα!

Κώστα, πως αντεξες να πετάξεις έξω Sly & Beefheart ? Aσε που εριξες και σκόπιμα παντελώς άγνωστη ύλη εκτός θέματος !
Θα σου πρότεινα να ξαναψηφίσεις αύριο χωρίς να κρυφοκοιτάξεις τις σημερινές επιλογές σου ! Τουλάχιστον τα μισά θα ναι τελείως διαφορετικά ! Α! Και με 6 θα περνάγε ο Νίκος ... αν έλεγε αλήθεια !!

Νίκο, και ψεύδεσαι και δεν ακούς !! Πες μου τώρα ότι έκατσες και άκουσες Shangri-Las ή το live του Leonard Cohen! Λυπάμαι αλλά κοπηκες.
Από Σεπτέμβρη με την επόμενη λίστα του Κωστα . Που θάναι ακόμα πιο ανελεητη ! Και με άριστα το ...18!

Opsim, γιατί αγχώνεσαι χωρίς λόγο? Αν καταπιέζεται με τον αριθμό 10 γράψε όσα albums γουστάρεις και σου έρχονται πρώτα στο μυαλο.
Αν μάλιστα ψηφίζεις και Paddy που λατρεύει τέτοια concepts ...

Σπύρο, Anathema δίπλα στον Buckley ? Γουστάρω φευγάτη ομάδα !!

Kos25και κάτι, λιτός και απέριττος ! Τοσο ακλόνητο Στανταρακι που εκτοπισε τα πάντα-όλα από δίπλα του !

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ όλους σας για την φιλόξενη παρέα, την αμεση συμμετοχη και την ανάλαφρη διάθεση !
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Γιάννη, να υποθέσω, δίπλα στο "Originally Posted by grio" υπάρχουν τα διπλά εισαγωγικά (»). Εάν κάνεις κλικ μεταβαίνεις στο κείμενο που παρατίθεται και κατ' επέκταση στο νήμα που αυτό περιέχεται, επί του προκειμένου:
Re: 12 Δίσκοι πυρηνικού καταφυγίου
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Re: Απάντηση: Tα 10 πιο αγαπημενα σας μουσικα albums

Γρηγορη,
Σ ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα .
Αν θες γράψε το link που ανέφερες να ρίξω μια μάτια.
Η πλέον πρόσφατη επιλογή σου στα 1972 , μάλλον θα είσαι ο μοναδικός που δεν θα χρειαστεί να ψάξω για πληροφορίες , ολα γνώριμα και αγαπημένα!

Κώστα, πως αντεξες να πετάξεις έξω Sly & Beefheart ? Aσε που εριξες και σκόπιμα παντελώς άγνωστη ύλη εκτός θέματος !
Θα σου πρότεινα να ξαναψηφίσεις αύριο χωρίς να κρυφοκοιτάξεις τις σημερινές επιλογές σου ! Τουλάχιστον τα μισά θα ναι τελείως διαφορετικά ! Α! Και με 6 θα περνάγε ο Νίκος ... αν έλεγε αλήθεια !!

Νίκο, και ψεύδεσαι και δεν ακούς !! Πες μου τώρα ότι έκατσες και άκουσες Shangri-Las ή το live του Leonard Cohen! Λυπάμαι αλλά κοπηκες.
Από Σεπτέμβρη με την επόμενη λίστα του Κωστα . Που θάναι ακόμα πιο ανελεητη ! Και με άριστα το ...18!

Opsim, γιατί αγχώνεσαι χωρίς λόγο? Αν καταπιέζεται με τον αριθμό 10 γράψε όσα albums γουστάρεις και σου έρχονται πρώτα στο μυαλο.
Αν μάλιστα ψηφίζεις και Paddy που λατρεύει τέτοια concepts ...

Σπύρο, Anathema δίπλα στον Buckley ? Γουστάρω φευγάτη ομάδα !!

Kos25και κάτι, λιτός και απέριττος ! Τοσο ακλόνητο Στανταρακι που εκτοπισε τα πάντα-όλα από δίπλα του !

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ όλους σας για την φιλόξενη παρέα, την αμεση συμμετοχη και την ανάλαφρη διάθεση !

δε λεω ψεματα γνωριζω τους καλλιτεχνες..
α και μπραβο για το hounds της kate..:grinning-smiley-043
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Tα 10 πιο αγαπημενα σας μουσικα albums

...Κώστα, πως αντεξες να πετάξεις έξω Sly & Beefheart ? Aσε που εριξες και σκόπιμα παντελώς άγνωστη ύλη εκτός θέματος !
...


Σκοπίμως Ναί, αλλά όχι και άγνωστη: είναι χειροποίητα και τα δύο, ηχογραφημένα εκ των ενόντων, "αγνό βουνίσιο τυρί" που λένε, γνήσιοι κληρονόμοι του "Side Trips" και του "Mirror Man" :ADFADF1:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/147098-Δηλητηριώδης-ζάχαρη

https://avclub.gr/forum/showthread.php/168058-Tα-Μουχλιασμένα-Ροδάκινα


Eβαλα αυτά και άφησα απ έξω το "Graceland" του Paul Simon, να πάρει. :bang:

Γεράματα... :icon15:


Πάντως, χωρίς πλάκα τώρα, όπου και να γυρίσεις βλέπεις χιλιάδες λίστες. "Δε λέει" η φάση - δεν έχει νόημα: πάνω μου έχουν ασελγήσει πάρα πολλοί. Αγρίως θα έλεγα. :BDGBGDB55:
Και το κατα-ευχαριστήθηκα.
Ως εκεί που δεν παίρνει άλλο.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
To νημα ειχε 12. Το 12 βασισμενο στο χρονο της μερας -και της νυχτας- (ωρες του ρολογιου), τους μηνες, τους Αποστολους , τις φυλες του Ισραηλ, την αντισταση στην επιβολη του μετρημτος βαση των δαχτυλων, ουσιαστικα ενα προσχημα για να μπουν δυο δισκοι παραπανω τουλαχιστον που λειπαν τοσο...και οταν τους εβαζα ελειπαν αλλοι τοσοι...

Τελος παντως οπως ο Γρηγορης θα αντιγραψω τη λιστα που ειχα φτιαξει τοτε και αμεσως μετα θα φτιαξω μια αλλη γιατι εκτοτε καποιος μου λειπει πολυ που περιεργος δεν ειχα βαλει στη λιστα.

Η Λιστα ηταν :

1- Beatles – Rubber Soul
2- Pink Floyd – Wish You...
3- Rolling Stones – Carol (Unofficial)
4- Deep Purple – Machine Head
5- King Crimson – In the court of Crimson King
6- Jethro Tull – Bursting Out
7- Love – Forever Changes
8- Doors - The Doors
9- Quicksilver – Just for Love
10- Cold Sun – Dark Shadows
11- Joy Division – Closer
12- Hunger – Strictly from Hunger

Σημερα η λιστα θα ηταν :

1- Beatles – Rubber Soul
2- Pink Floyd – Wish You Were Here

3- Rolling Stones – Get Yer Ya - Ya's Out
4- Deep Purple – Machine Head
5- King Crimson – In the court of Crimson King
6- Jethro Tull – Bursting Out
7- Love – Forever Changes
8- Doors - The Doors
9- Quicksilver – Just for Love

10- David Bowie - Hunky Dory
11- Joy Division – Closer
12- Hunger – Strictly from Hunger

Kαι kαποια της καρδιας προσαρτησμενα και αξεκολητα

13- Cold Sun – Dark Shadows
14- Wishbne Ash - Argus
15- Manfred Mann's - Solqr Fire
16- Tim Buckley - Goodbye & Hello
17- Genesis - The Lamb Lies Down on Brodway
18- Queen - A night at the Opera

19- Velvet Underground & Nico
20- Jefferson Airplane - Volonteer
21- The Stooges
22- Pavlov's Dog- Pampered Menial
23- Neil Young- Harvest
24- C.S.N.&Y. - Deja Vu
25- Traffic - John Barleycorn must die


* Σημειωση, εαν το σχετικα προσφατα κονσερτο των Stones στην Χαβανα που ειδα στην ARTE εβγαινε σε δισκο, δεν αποκλειεται να εμπαινε στην τριτη θεση.
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Οταν ειχα γραψει το εισαγωγικο κειμενο , σε μια απο τις αλλεπαλληλες διορθωσεις του σκεφτηκα να βαλω και μια εναλλακτικη δεκαδα με πιο "κουφες" ή ... guilty pleasure προτασεις για να εχω την τιμη να τσαλακωθω πρωτος σε ειλικρινεις προσωπικες επιλογες που θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν ως ελαφροπετρες απο "τρυφερα πόδια" !
Στη συνεχεια ομως καποια στιγμη το post περιεργως κλειδωσε τον επεξεργαστη κειμενου και δεν με αφησε να κανω αλλες προσθηκες (μαλλον αγανακτησε που του ειχα αλλαξει τα φωτα!).

Ειλικρινα λοιπον καταχαρηκα (και δεν περιμενα ποτέ να δω) τον Νο. 1 ... cult / σκληροπυρηνικο / εναλλακτικο Λυμπερο να προτεινει το αγαπημενο μου πολυδιαστατο Songs in the key of life που ειχα ως 16ο και δεν το βλεπω συχνα σε παρομοιες λιστες (γιατι ισως εκτιμαται ως ψιλοξενερωτο mainstream σε σχεση με αλλους soul καλλιτεχνες !).

Και η εικοσαδα συμπληρωνοταν με :

RALPH TOWNER - Diary (για κατι πιο χειμωνιατικο και σκοτεινο)
XTC - Apple Venus No. 1 (κι ομως επρεπε να διαλυθουν για να βγαλουν το καλυτερο τους)
DON ROSS - Passion Session (παρ οτι χρονια στο κουρμπετι στην κλασσικη κιθαρα επελεξα ενα σημειο αναφορας στην ακουστικη!)

και για το φιναλε με καμαρι (εστω και πανω στον πασσαλο με πισσα και πουπουλα !) ...
PALE FOUNTAINS - From across the kitchen table !

Και μερικα σχολια για τα παραπανω :

Nικο ,
απο τη στιγμη που δεν σε ξερω , δεν θα μπορουσα να μιλαω σοβαρα για το τί εχεις ακουσει, πλακα στην πλακα εκανα. Θα μ ενδιεφερε παντως να μαθω και μερικες δικες σου επιλογες οταν μαλιστα εγκρινεις το Hounds of Love (αντι του Dreaming π.χ.)

Kωστα,
ειλικρινα δεν καταλαβα το "πάνω μου έχουν ασελγήσει πάρα πολλοί" , προφανως και κανεις πλακα αλλα δεν αντιληφθηκα την αφορμη .
Φυσικα και δεν συμφωνω οτι "δεν λεει η φαση" , τι καλυτερο απο το να μιλας για labours of love χαλαρα , χιουμοριστικα και ακομπλεξαριστα ?!
Το μονο μειονεκτημα ειναι η διστακτικοτητα στη συμμετοχη , το διαπιστωσα και στο παραλληλο thread με την διαστημικη καψουλα αν κρινεις απο την τεραστια πληθωρα μελων του site.
Εγω παντως την καταβρηκα με το Graceland που μας ξανακουφανες , οπως φυσικα και με τα 2-3 αγνωστα που μας πεταξες στη μουρη και ψαχνομαστε ακομα.

Cicadelic,
χορταστικοτατη επιλογη , επισης της κατηγοριας "too old to rock'n'roll" αλλα εχεις προχωρησει δεκαετια σε συγκριση με τον all time classic Γρηγορη !

Opsim ,
επιμενω να ριξεις στο τραπεζι προτασεις (περιμενω ευχαριστες εκπληξεις) , απλα μην κανεις το λαθος και τις μετρησεις ως λιστα !!

Υ.Γ. Γυρισα sites & sites , τετοιo ξεκαρδιστικο ρεπερτοριο απο emoticons δεν θυμαμαι να ξαναειδα !
Avclub rules !

:music-smiley-006:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Tα 10 πιο αγαπημενα σας μουσικα albums

...Kωστα,
ειλικρινα δεν καταλαβα το "πάνω μου έχουν ασελγήσει πάρα πολλοί" , προφανως και κανεις πλακα αλλα δεν αντιληφθηκα την αφορμη .
Φυσικα και δεν συμφωνω οτι "δεν λεει η φαση" , τι καλυτερο απο το να μιλας για labours of love χαλαρα , χιουμοριστικα και ακομπλεξαριστα ?!
Το μονο μειονεκτημα ειναι η διστακτικοτητα στη συμμετοχη , το διαπιστωσα και στο παραλληλο thread με την διαστημικη καψουλα αν κρινεις απο την τεραστια πληθωρα μελων του site.
Εγω παντως την καταβρηκα με το Graceland που μας ξανακουφανες , οπως φυσικα και με τα 2-3 αγνωστα που μας πεταξες στη μουρη και ψαχνομαστε ακομα...


Εννοώ ότι είναι πάρα πολλοί οι καλλιτέχνες και οι δίσκοι που με διέλυσαν και πηδήχτηκαν με το μυαλό μου γενικώς - και νιώθω ευλογημένος γι αυτό.
Καλύτερο από το να μιλάς χαλαρά και χιουμοριστικά θεωρώ το να μιλάς προσωπικά για κάτι που αγάπησες ή μισείς. Είναι γράψιμο που μυρίζει ανθρωπίλα και, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι πολύ πιο αποκαλυπτικό από τις λίστες
και βοηθάει το συνομιλητή σου να συνδεθεί πιο στενά με αυτό που γράφεις.
Η διστακτικότητα στη συμμετοχή πιστεύω πως δεν υφίσταται: εδώ είναι ένα κυρίως τεχνολογικό φόρουμ κι εμείς είμαστε μάλλον μια ανορθογραφία, μία ...παράπλευρη απώλειά του. Τόσο το καλύτερο για 'μάς νομίζω. -bye-
Το Graceland για μένα παίζει και να είναι ο καλύτερος ποπ δίσκος των '80ς κι ας μήν έχω σε ιδιαίτερη υπόλειψη το δημιουργό του.
Οσον αφορά τους μαύρους καλλιτέχνες, θεωρώ ότι είναι το μεγαλύτερο asset της αμερικάνικης μουσικής εδώ και πολλές δεκαετίες.
Διαβάζω παντού για Classic Rock αλλά κανείς δεν μνημονεύει τον νονό, τους Sam & Dave, τον Smokey Robinson, τη Motown, την Atlantic, τη Stax και μύριους άλλους.

Σπύρο, το Deluxe edition του AIM υπακούει στο πνεύμα των καιρών του "more...more...more...": περιέχει 5 extra tracks που όχι μόνο δεν του προσφέρουν το παραμικρό αλλά του αφαιρούν ένα μεγάλο κομμάτι από την ισχύ και τον
αντίκτυπό του. Η Μ.Ι.Α. το σχεδίασε να τελειώνει με το "Survivor". Μετά, μπήκαν οι αρκουδιάρηδες με τα λεφτά και έκαναν ...τα δικά τους.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Να σε καλωσορίσω και εγώ φίλε μας στην κατηγορία και να σου ευχηθώ καλή παραμονή και ατέλειωτες απολαύσεις.

Εγώ δυστυχώς αφ ενός δεν μπορώ τις λίστες (γενικά οι επιλογές μου είναι ασταθείς και απρόβλεπτες καθημερινά),αφ εταίρου ανήκω στα μαύρα πρόβατα της guilty pop pleasure,κοινώς mainstream και τείνω προς την κλασσική περισσότερο σε αυτήν την περίοδο που διανύω.Κοινώς τα γούστα μου είναι περισσότερο "επιφανειακά".

Οπότε ρουφάω τις λίστες των άλλων,ξεστραβώνομαι και πάω παρακάτω.

Υ.Γ. Τρανταχτή απόδειξη είναι οτι προτιμώ τις deluxe εκδόσεις,εν αντιθέσει με τον Λύμπε !!!!