Aγορά TV 50" για αθλητικά και cosmote tv .

makagel

New member
17 August 2019
3
Γειά χαρά σε όλους μιας και είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω στο forum .

Bρίσκομαι σε αναζήτηση νεας tv 49-50" και θα εκτιμουσα τη βοήθεια σας .

Η χρήση είναι αθλητικά , σειρές / ταινίες από cosmote tv και ps4 . Σπάνίως βλέπω και ταινίες κατεβασμένες .

H απόσταση θέασης είναι από 2 - 3 μέτρα και δεν εχούμε μεγάλες γωνίες , ολοι σχεδόν απέναντι από την tv .

Η τv θα παίζει σε σαλόνι με αρκετό φως .

Με ενδιαφερει να ειναι smart ,να εχει pvr και αξιοπρεπή ήχο , δε με ενδιαφερει τι παιζει o player της .

Μπάτζετ μέχρι 400 , ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια .
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Φιλαράκι δεν είμαι κάποιος ειδικός..αλλά με αυτά που είδαν τα μάτια μου...Θα σου πρότεινα καθέτως να κοιτάξεις κάποια sony έστω και Μεταχειρισμένη,παρά νέα samsung η lg στα λεφτά που δίνεις.Είδα τη διαφορά και έπαθα σοκ.Απλά δεν υπάρχει σύγκριση.Ούτε σε χρώματα,ευκρίνεια,ούτε σε input lag κλπ.Και μαύρο απλά πισα.Οχι το βαθύ γκρι της sammy.Και στα ψηφιακά και στο hdmi.Πήρα μία Sony KD-49XE7005 του 2017 Μεταχειρισμένη στα 330 και πραγματικά δε μπορεί καν να συγκριθεί με φετινές επώνυμες στα 500 .Για παραπάνω δες το review μου στο skroutz.Ελπίζω να βοήθησα!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Aγορά TV 50" για αθλητικά και Cosmote TV

Δες τις περσινές 50" LG UK6xxx (VA panels, 50 Hz). Με το budget που διαθέτεις, δεν μπορείς να βρεις τηλεόραση με 100 Hz. Αν υπάρχει δυνατότητα να αυξηθεί αυτό, κοίτα για 55"-60" (έστω, με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης).
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Πολύ καλή επιλογή επίσης.Τις ψαχούλευα πριν λίγο καιρό,έχουν και bluetooth για stream ήχου σε ηχόμπαρες κλπ.Αλλά δεν άκουσα και τα καλύτερα για va panel στο θέμα γωνίας θέασης.Επίσης σε κανονικά hd κανάλια που την είδα live,απλά χάλια μαύρα.Θα πρότεινα το φίλο να συγκρίνει μόνο side by side!!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Θέλουν ρύθμιση οι LG. Από το εργοστάσιο δεν έρχονται με τις καλύτερες ρυθμίσεις. Καλύτερο Smart και δυνατότητες έχουν οι LG και οι τηλεοράσεις με Android. Αν θέλεις καλό ήχο θα πρέπει να πάρεις και ηχομπάρα. Τη καλύτερη κίνηση έχουν οι τηλεοράσεις της Sony. Το χαμηλότερο input lag για σύνδεση κονσόλας έχουν οι τηλεοράσεις της LG και της Samsung. Αν θέλεις τηλεόραση με 100Hz πανελ θα πρέπει να ανεβεις στα 750 ευρώ και συγκεκριμένα στις Hisense H55U8B και Samsung 55RU8002.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Σωστά.Πάντως η sony για 2017 μοντέλο με εντυπωσίασε με το μόλις 31ms.Από ήχο απλά μέτριος.Λείπει μπάσο.και όχι μόνο χαμηλά Hz αλλά και χαμηλομεσαία.Αλλά αν θέλεις ήχο αποδεκτό έστω,πας για ηχομπαρα,η ένα στοιχειώδες surround.Internet επίσης συμφωνώ lg&sammy.προσωπικά δε με νοιάζει,καθώς πάντα χρησιμοποιώ το tv box μου γιατί Android=κορυφή.Όσο αφορά την εικόνα,η lg ήταν πολύ καλή στο hdmi,internet κλπ.Αλλά εκεί που τα θαλασωσε,ήταν τα κανάλια.Όσο και να έπαιξα με τις ρυθμίσεις,απλά διορθώθηκαν κάπως τα χρωματα και συγκεκριμένα το κόκκινο.Η λεπτομέρεια όμως πραγματικά άθλια.πιξέλιασμα full και εικόνα oilpainting με 0 λεπτομέρειες.Ειδικά από κοντά..Αντιθέτως η sony,δε ξέρω πως το καταφέρνει,αλλά η λεπτομέρεια είναι ασύγκριτη.Επίσης με netflix απο tv box με sd ποιότητα,δίνει εντύπωση ότι βλέπεις hd+.πραγματικά δε ξέρω πως το καταφέρνει αυτό.Κάποιοι λένε λογω του x reality chip αλλά δε το'ψαξα παραπάνω.
 

makagel

New member
17 August 2019
3
Απάντηση: Re: Aγορά TV 50" για αθλητικά και cosmote tv .

Tελικά απέκτησα τη Sony 49kd-xf7005 στα 449 . Είναι πολύ καλή και all around tv ,δεν με απογοήτευσε πουθενά . Μόλις φτιάξω και τον ενισχυτή μου θα παίξει και μαζί του αφού ο ήχος

είναι απλά αποδεκτός . Θέλει πάντως ψάξιμο στον τομέα των ρυθμίσεων καθώς από το εργοστάσιο έρχεται πολύ "χαμηλά" σε αυτές .
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Ωπ συνάδελφος!!Που τη βρήκες τόσο,ξαναεπεσε;700 την είχαν..Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος πάντως..Ειδικά στα ψηφιακά κανάλια,απλά άλλη κατηγορία.
 

makagel

New member
17 August 2019
3
Απάντηση: Re: Aγορά TV 50" για αθλητικά και cosmote tv .

Ωπ συνάδελφος!!Που τη βρήκες τόσο,ξαναεπεσε;700 την είχαν..Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος πάντως..Ειδικά στα ψηφιακά κανάλια,απλά άλλη κατηγορία.

Απο Electronet την πήρα , αλλά και αλλού τόσο την έχουν πχ Πλαισιο .
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Ωραίος!Για κάποιο λόγο στο skroutz την έβλεπα 700 .Πολύ δυνατή επιλογή,δε πιστεύω σε αυτά τα λεφτά να έβρισκες κάτι παρόμοιο έστω στο θέμα εικόνας.Από κοντά που είδα επώνυμες μέχρι 500 δεν υπήρχε ούτε καν λόγος σύγκρισης.