Προτάσεις για ακουστικά BT με AptX

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Καλησπέρα .Ύστερα απο την ατυχία μου να χάσω τα απίστευτα vfm Edifier W200BT,Ψάχνω οικονομικά bluetooth ακουστικά τα οποία να έχουν τις εξής προδιαγραφές:
1)AptX
2)Αυτονομία >7hours
3)>98+ db
4)Noise cancelling
5)Μία στοιχειώδη αδιαβροχοποίηση
6)Σχετικά απλά,όχι κουμούτσες με extra πιαστράκια
Έκανα μία έρευνα και προς το παρόν με καλύπτουν μόνο τα QCY M1 Pro.Ευχαριστώ για τυχόν βοήθεια!
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Ευχαριστώ.1) Βρήκα τα χαμένα μου Edifier W200BT κολλημένα σε μία ομπρέλα (πλέον έβαλα και viper4android ο ήχος ξεφεύγει 2)Παρήγγειλα τα QCY M1 Pro τελικά.
Και νομίζω έκανα καλά,γιατί μου φαίνονται πιο ολοκληρωμένα.Έχει και αυτό το κόλπο όπου ενεργοποιούνται/απενεργοποιουνται με τα μαγνητακια+ οτι βλέπω πιο καλά reviews όσον αφορά ήχο και κυρίως μπάσο όπου στα QCY είναι το ατού του..
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Επανέρχομαι σε άκυρη χρονική στιγμή,απλά για να πω οτι τα QCY M1 Pro τα σπάνε..Αν ενδιαφέρεται κάποιος για ποιοτικότατο vfm, κάνω review..
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
ενδιαφέρει! Αν θες γράψε και πως σου φάνηκαν σε σχέση με τα edifier
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Το review είναι δικό μου από το skroutz!Εκανα κάποιες αλλαγές.Δεν έχω δοκιμάσει πολλά ακουστικα, κρίνω συμφωνα με το αυτί μου και τονίζω οτι το σημαντικοτερο σε οτιδήποτε ειναι η πηγή!! Δηλαδή ειναι εντελώς λαθος να συγκρίνουμε ακουστικά έτσι όπως τα ακούσαμε σε ένα Α κινητο με κάποια άλλα σε ενα Β κινητό!
Κατασκευή πολύ καλή (Πιο καλή απο τα edifier w200bt) το πίσω καπάκι είναι μεταλλικό,επίσης ο μαγνήτης του 2-3 φορές πιο δυνατός απο τα edifier.Τελικά θεωρώ ότι του edifier είναι αδύναμος,καθώς πολλές φορές ξεκολανε μεταξύ τους πάνω στην κίνηση.Εδώ όμως όταν ξεκολανε (το θεωρώ απίθανο) αυτόματα ενεργοποιούνται και συνδέονται.Μόλις ξαναενωθουνε,κλεινουνε.Φαίνεται βολικό σε σχέση με τα edifier που καθε φορά πρέπει να πατάς το κουμπί 4sec.Επίσης όπως βλέπετε στην φώτο,κατα μήκος του καλωδίου υπάρχει μόνο η ένταση.οπότε σε κίνηση,αυτό το καλώδιο ειναι πιο βολικό απο του edifier που πάνω έχει και την μπαταρία.Το υπόλοιπο μέρος του ακουστικού είναι απο πλαστικό abs πολύ ποιοτικό (καλύτερο απο του edifier) και υπάρχει μία πληθώρα earbuds αλλά και έξτρα στηριγματων,τα οποία μπαίνουν απο το μέσα μέρος και περιστρέφονται για καλύτερη ρύθμιση.Το θεωρώ παντελώς αδύνατον να μη ταιριάζουν σε κάποιο αυτί.Συνδέονται με τη μία και ο ήχος είναι ΑΨΟΓΟΣ!!!Τα θεωρώ πολύ τίμια ακουστικά,ειδικά με AptX η τιμή,είναι χώμα.Τώρα όσο αφορά το AptX η ίδια η Qualcomm δήλωσε ότι το 50% των χρηστών δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά,αλλά ας υπάρχει καθώς δε ξέρουμε τι θα βγει μελλοντικά που ίσως κάνει τον ήχο AptX ακόμα καλύτερο.Και τέλος οσο αφορά την εφαρμογή,είναι σαφως πιο βαριά απο τα edifier,αν και τα δεύτερα,δίνουν πιο καλη αίσθηση εφαρμογής λόγω πιο μικρού μεγέθους.να σημειωσω οτι τα ακουστικα 'τερματιζουν' και σε ποιοτητα και σε ενταση λογω του οτι ειμαι rooted και χρησιμοποιω viper4android στο lowbudget Xiaomi RN5 μου.Χωρις αυτο,η κάποιο ακριβό κινητό,δε θα δειτε τεραστια διαφορά σε σχεση με αλλα ακουστικα ιδιας τιμης.Λογικα μονο εαν εχετε καποιο ακριβο κινητο,αλλα και παλι δε ξερω για να πω σιγουρα κατα ποσο θα φτασει τα ορια του viper4android.επισης στις κλησεις ολα καλα κανενα προβλημα.Η επιλογή δικη σας!
*Το μπάσο είναι ιδιαίτερα άψογο όπως πρεπει και σε τέρμα ενταση δε παραμορφώνει καθόλου.Θα σας εντυπωσιάσει!Μεσαια,πρίμα επίσης πολύ καθαρά!
*Τελικά αποδείχτηκε οτι τα QCY M1 pro σε ένταση είναι 3 φορές πιο δυνατά απο τα BT200.