Αγορά προβολέα στα 500-600 ευρώ

drspiros

AVClub Addicted Member
Καλημέρα παιδιά. Εκ μέρους φίλου, ψάχνουμε για βιντεοπροβολέα στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής. Ο φίλος δεν είναι υψηλών απαιτήσεων, φανταστείτε ότι προβάλλει σε πανί με τρίποδο και παίρνει ήχο από σύστημα all-in-one. Προέρχεται από Panasonic AX100 τοποθετημένο στα 2,5 μέτρα που του βγάζει 90".
Θα ήθελε προβολές ικανής φωτεινότητας για να προβάλλει και την ημέρα (σε συνθήκες μικρής συσκότισης). Του πρότεινα τον Optoma 144X για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.
Υπάρχουν άλλες προτάσεις;
Ευχαριστώ
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλησπέρα, θα σου πρότεινα να κοιτάξει σε short throw προβολέα όπως ο optoma GT1070X π.χ (υπάρχουν αρκετά μοντέλα). Θα βάλει τον προβολέα στο 1 μέτρο περίπου από το πανί, άλλα θα παίζει αξιοπρεπέστατα υπο μη ελεγχόμενες συνθήκες φωτισμού. Αν πάρει κανονικού throw ratio προβολέα, δεν θα μπορεί να δει τίποτα αν δεν φροντίσει για μια υποτυπώδη τουλάχιστον συσκότιση όσα lumen και αν είναι αυτός (εκτός αν πάει σε 5000 lumen και πάνω).
 

drspiros

AVClub Addicted Member
O w1070 που έχω εγώ θεωρείται short throw; Γιατί μου βγάζει 90" από τα 2.10 και για τα 2000 lumens που έχει μια χαρά προβάλλει σε ημισκοτεινό περιβάλλον.
Ευχαριστώ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Οχι, θεωρείται "φυσιολογικού" throw ratio o 1070. Αν στα μάτια σου ο 1070 παίζει μια χαρά σε ημισκοτεινό περιβάλλον, ότι και να πάρεις μια χαρά θα βλέπεις, μην το ψάχνεις.
Οι short throw δίνουν πολύ περισσότερα lumen στο πανί λόγω κοντινής απόστασης και προτείνονται (μαζί με τους ultra short throw) για φωτεινά περιβάλλοντα, αίθουσες διδασκαλίας κ.τ.λ.