Audiolab 8300A και 6000A

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bose

Senior Member
24 January 2007
331
Κατερίνη
Mιας και βλέπω σχεδιαστικά ότι λύσανε προβλήματα βασικής σχεδίασης τροφοδοσίας,έχει κάποιος άποψη να μας πει για τα νέα μηχανήματα πως ακούγονται και γενικα πως συμπεριφέρονται κι εν τέλη αν αξιζει η αγορα ενός τετοιου ενισχυτη σε σχέση με εναν Campridge Audio ή Yamaha?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
προσωπικα εναν yamaha μεταξυ τους θα τον ειχα στην 3η θεση. προσωπικα λεω παντα...
( στο ιδιο κοστος και οι 3 πανω κατω. οκ; )
 

bose

Senior Member
24 January 2007
331
Κατερίνη
Ο Cambridge βγαίνει εκτός λόγω ελλειψης phono stage.
Ενα σημαντικό χαρακτηριστικό που δεν δίνει σχεδόν κανεις σημασία στους ενισχυτηες,ειναι η Αρμονικη Παραμορφωση,κι εδω ο Audiolab με προβληματιζει σοβαρά,ο ενισχυτης τα σπάει κυριολεκτικά..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ποιά προβλήματα είχε και έλυσε πλέον η audiolab στην τροφοδοσία?
Επίσης για την αρμονική παραμόρφωση σε ποιά μέτρηση αναφέρεσαι?
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
ο 8300 ειναι πολυ καλος ενισχυτη αν και στην κατηγορια τιμης του εχει εντονο ανταγωνισμος,ο 6000 δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, απλα ερχεται σε προσιτη τιμη (στην Αγγλια,εδω να δουμε) και εχει dac και bluetooth.Μπορει οι δοκιμες στα γνωστα περιοδικα απο την Αγγλια να ειναι διθυραμβικα,αλλα μαλλον δεν ειναι και τοσο αντικειμενικα. Σιγουρα ειναι ενας μικρος-μεσαιος ενισχυτης που ξεχωριζει απο την μαζα,αλλα ο χαρακτηρισμος "τα σπαει" ειναι μαλλον πολυ υπερβολικος.
 

bose

Senior Member
24 January 2007
331
Κατερίνη
Προφανώς δεν έχετε ακούσει τιποτα ολα αυτα τα χρόνια για υπερθερμάνσεις κι ανατινάξεις απ το άθλιο σταδιο εξόδου να φανταστώ!!
Γι αυτό οταν λες YAMAHA στο εμποριο βγάζουν ολοι σπυρια.....
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
1. Σε παρακολουθώ και στο άλλο νήμα που γράφεις και θα σε παρακαλούσα να είσαι κόσμιος και ευγενικός απέναντι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις προσωπικά και γράφουν και αυτοί.
Μπορούμε και εμείς να ξεπεράσουμε τα όρια και πίστεψε δεν θα σου αρέσει καθόλου.

2. Τι ακριβώς εννοείς για τους Yamaha , έχεις προσωπική εμπειρία ή μιλάς έτσι γενικά.
Εμένα πέρασαν από τα χέρια μου δυο τρεις ενισχυτές της Yamaha και έζησα πολύ καιρό με τον A-S1000 και δεν μου έτυχε να ανατιναχθεί κανένα στάδιο εξόδου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Προσωπικες εμπειριες.
Oι παλιοι ολοκληρωμενοι Audiolab 8000 καιγανε για πλακα το σταδιο εξοδου οταν τους ζοριζες (2 καμμενοι) σε συνθηκες "παρτυ"
Επισης ενας Yamaha ολοκληρωμενος, καηκε σε ιδιες συνθηκες.
Προσωπικο συμεραασμα .
Μερικα μηχανιακια δεν ειναι για πολλα ζορια.
Σε κανονικες "σπιτικες" συνθηκες δεν προβληματιζουν,αν παιξουν ομως επι ωρα και ΠΟΛΥ δυνατα.....!!!
Ομοιως ο Ερμης της Audio spectrum ,δεν ειναι για πολλα ζορια.
Μου ειχε λιωσει πανω απο 6 μεγαφωνα.
Και μην ακουσω για οδηγηση....με 2 χ 380 επαιζε!.
Σε αυτες τις συνθηκες, πιθανα, κανενα μηχανακι για σπιτικη χρηση να μην τα βγαζει περα.
Το μονο μηχανακι που επαιζε τερμα επι ωρες χωρις να κανει κιχ, ηταν ενας Nad 3020
Απλα ας το αναφερουμε για να εχουν οι συμφορουμιτες μας και μια ιδεα για την "δυσκολη" οταν το αποφασισιουν.
Προσωπικη λυση.
Αγορα ενος επαγγελματικου σετ και καθαρισα μια και καλη!!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Audiolab 8300A και 6000A

Προσωπικες εμπειριες.
Oι παλιοι ολοκληρωμενοι Audiolab 8000 καιγανε για πλακα το σταδιο εξοδου οταν τους ζοριζες (2 καμμενοι) σε συνθηκες "παρτυ"
Επισης ενας Yamaha ολοκληρωμενος, καηκε σε ιδιες συνθηκες.
Προσωπικο συμεραασμα .
Μερικα μηχανιακια δεν ειναι για πολλα ζορια.
Σε κανονικες "σπιτικες" συνθηκες δεν προβληματιζουν,αν παιξουν ομως επι ωρα και ΠΟΛΥ δυνατα.....!!!
Ομοιως ο Ερμης της Audio spectrum ,δεν ειναι για πολλα ζορια.
Μου ειχε λιωσει πανω απο 6 μεγαφωνα.
Και μην ακουσω για οδηγηση....με 2 χ 380 επαιζε!.
Σε αυτες τις συνθηκες, πιθανα, κανενα μηχανακι για σπιτικη χρηση να μην τα βγαζει περα.
Το μονο μηχανακι που επαιζε τερμα επι ωρες χωρις να κανει κιχ, ηταν ενας Nad 3020
Απλα ας το αναφερουμε για να εχουν οι συμφορουμιτες μας και μια ιδεα για την "δυσκολη" οταν το αποφασισιουν.
Προσωπικη λυση.
Αγορα ενος επαγγελματικου σετ και καθαρισα μια και καλη!!!

Ε.....μα και συ τους εβγαζες τα λαδια των ενισχυτων........χαχαχα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το να αγοράζουμε ένα ενισχυτή με τις x προδιαγραφές και μετά να του αλλάζουμε τα φώτα και να τον έχουμε συνεχώς στα όρια μάλλον δεν λέει τίποτα για την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.
Όλα τα μηχανήματα έχουν τις ανοχές τους τις οποίες πρέπει να σεβαστούμε.
Και εγώ αν οδηγάω το αυτοκίνητο μου συνεχώς στα κόκκινα θα το πει γρήγορα το ποίημα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
1) Ο NAD δεν εκανε κιχ...οι αλλοι γιατι?
2)Ας γραφουν σε περιοπτο σημειο στο προσπεκτ, οτι το μηχανακι αυτο μπορει να παιζει ετσι ή γιουβετσι ή τουλαχιστο ας βαζουν το volume μεχρι εκει που αντεχουν.
3)το αμαξι εχει κοφτη οποτε οσο και να προσπαθεις δεν το σπας....ας κανουν κατι αναλογο βρε αδερφε και στα μηχανηματα τους.
Πετρε μου, στα δικα μου ματια ειναι σαν να αγοραζεις γρηγορο αυτοκινητο και αμα ειναι αναξιοπιστο και χαλαει ,να σου λεει το συνεργειο ..."ε αφου το τρεχεις!!"

Και τελος παντων υπαρχουν και αναξιοπιστα μηχανακια...ας στεναχωριουντε μερικοι...και γω πλερωσα και εμαθα...προσπαθω με τις εμπειριες μου ,οσο γινεται,να βοηθησω σε αυτο το κομματι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
1) Ο NAD δεν εκανε κιχ...οι αλλοι γιατι?

3)το αμαξι εχει κοφτη .............
Mηπως λογω του soft clipping ( "κοφτη" ) του NAD 3020? Πολλα ηχεια την γλυτωσαν με τον 3020.
Συμφωνω με τον sonorus οτι τα μηχανηματα πρεπει να τα δουλευει καποιος μεσα στις δυνατοτητες τους.
Δεν γινεται διαφορετικα, η παιρνεις κατι πιο καταλληλο για τις αναγκες σου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
θυμαμαι πριν 40 χρονια ενας φιλος μου ειχε κατορθωσει να παρει σωστο συστημα με ηχεια KLH . Στις οδηγιες ελεγε να μην ακους σε μεγαλες εντασεις, ηλεκτρονικη ή ροκ μουσικη...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
θυμαμαι πριν 40 χρονια ενας φιλος μου ειχε κατορθωσει να παρει σωστο συστημα με ηχεια KLH . Στις οδηγιες ελεγε να μην ακους σε μεγαλες εντασεις, ηλεκτρονικη ή ροκ μουσικη...

Η Λουκά το έγραψε το manual?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Audiolab 8300A και 6000A

θυμαμαι πριν 40 χρονια ενας φιλος μου ειχε κατορθωσει να παρει σωστο συστημα με ηχεια KLH . Στις οδηγιες ελεγε να μην ακους σε μεγαλες εντασεις, ηλεκτρονικη ή ροκ μουσικη...

Στις οδηγιες του KLH ?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Φιλαρακια χωρις πλακα τωρα.
Ειναι απαραδεκτο να καψει 4 μεγαφωνα ο Ερμης παιζοντας επι 3 ωρες δυνατα (στο σπιτι μου μεσα ετσι? οχι σε συναυλια!)
Γιατι τον πηρα στο κατω κατω...για να ακουω σε ενασεις ψιθυρου???
Ειχα ενα τελικο Rotel 2χ200 και μου ειπαν να τον αλλαξω ,γιατι μπορει να εκαιγε τα μεγαφωνα λογω του οτι ο Ερμης ητονε "απαιτητικος και τι να κλ@σουν 200 βατακια"......με αυτον καηκαν 2 τουιτερ!
Πηρα ενα Crown K1 2χ380 και στο πρωτο ζορι, λειωσανε 4 μεγαφωνα!!
Δεν μας χ@ζεις ρε Νταλαρα:flipout:

Ας μην αναφερουμε τον Audiolab που με την μια δουλευαν οι προστασιες, σταματαγε τον ηχο και (οπως αποδειχτηκε μετα απο δυο καμενα σταδια εξοδου σε δυο διαφορετικους Audiolab) επρεπε να τον αφησεις να κρυωσει!!!!

Επισης ο Mission cyrus+psx που ειχα και εχω ,παιζοντας ασταματητα ολη την νυχτα δεν επαιρνε χαμπαρι.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
1) Ο NAD δεν εκανε κιχ...οι αλλοι γιατι?
2)Ας γραφουν σε περιοπτο σημειο στο προσπεκτ, οτι το μηχανακι αυτο μπορει να παιζει ετσι ή γιουβετσι ή τουλαχιστο ας βαζουν το volume μεχρι εκει που αντεχουν.
3)το αμαξι εχει κοφτη οποτε οσο και να προσπαθεις δεν το σπας....ας κανουν κατι αναλογο βρε αδερφε και στα μηχανηματα τους.
Πετρε μου, στα δικα μου ματια ειναι σαν να αγοραζεις γρηγορο αυτοκινητο και αμα ειναι αναξιοπιστο και χαλαει ,να σου λεει το συνεργειο ..."ε αφου το τρεχεις!!"

Και τελος παντων υπαρχουν και αναξιοπιστα μηχανακια...ας στεναχωριουντε μερικοι...και γω πλερωσα και εμαθα...προσπαθω με τις εμπειριες μου ,οσο γινεται,να βοηθησω σε αυτο το κομματι.

Και στα δικά μου τα μάτια μπορεί το Skoda Fabia που οδηγώ να κάνει για τη ρυμούλκηση φορτίου 7 τόνων, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Αν εσύ αγοράζεις μηχανήματα οικιακής χρήσης και τα χρησιμοποιείς σαν επαγγελματικά δε σου φταίνε τα μηχανήματα αν καίγονται.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Για δωστε ενα ορισμο ωρε παληκαρια, περι σωστης χρησης των μηχανηματων.
Μου κανει φοβερη εντυπωση, οτι δεν μπορειτε να δεχτειτε οτι ορισμενα μηχανηματα ειναι αναξιοπιστα.
Το Peugeot 307 που ειχα και ηταν μνημειο αναξιοπιστιας (ειχε βουηξει ολη η αγορα), λαθος χρηση του εκανα και τα ηλεκτρονικα του παλαβωναν καθε τρεις και δυο??
Οτι πειτε παιδια...το κοβω εδω γιατι προβλεπω οτι θα χαλασουμε της καρδιες μας,πραγμα που δεν επιθυμω καθολου!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για ποια μνημεία αναξιοπιστίας μιλάμε ακριβώς;
Κάποιες σειρές από κάποιες εταιρείες μπορεί να έτυχαν ελαττωματικές , δεκτό.
Από εκεί και πέρα αν κάποιοι χρήστες έχουν καταφέρει να κάψουν ηχεία και ενισχυτές αυτό δεν λέει τίποτα.
Όπως επίσης δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κατάχρηση κάνει ο κάθε χρήστης.
Αν ας πούμε φίλε Μιχάλη εσύ άκουγες τους Ερμήδες σε εντάσεις που δεν σήκωνε το ηχείο φυσικά και τα έκαψες.
Έχω φίλο (ονόματα δεν λέμε) που έχει κάψει τρεις φορές τα γουφερ γιατί στο τσακιρ κέφι ακούει σε μεγάλες εντάσεις.
Όλα τα ηχεία έχουν max watt rating.
Αν εσύ ακούς συνέχεια σε αυτό το όριο θα τα χαλάσεις πως να το κάνουμε.
Το ίδιο και στο αμάξι , τι σημασία έχει αν έχει κόφτη;
Αν οδηγείς συνέχεια στα όρια του κόφτη πάει το αμάξι κάθε μέρα στο συνεργείο θα είσαι.

Και τέλος πάντων για να έρθουμε στα συγκεκριμένα εγώ σαν αστικό μύθο τα διαβάζω.
Ακόμη δεν βλέπω αρκετά παραδείγματα που να δικαιολογούν το γεγονός ότι ο τάδε ενισχυτής καίγεται ή δεν ξέρω εγώ τι.