Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Καλημέρα σε όλους.
Όπως ανέφερε και εδώ (https://avclub.gr/forum/showthread....-τηλεοραση-8ετιας?p=1058367021#post1058367021) η τηλεόραση που είχα κάηκε.
Οπότε θέλω να την αντικαταστήσω. Επειδή ήταν ξαφνικό, το μπάτζετ είναι περιορισμένο και θα προτιμούσα να μην υπερβεί τα 700 .
Η τηλεόραση που είχα ήταν η LG PV350 (https://avclub.gr/forum/showthread.php/78188-LG-PV350-Plasma-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια ) και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.
Ποία τηλεόραση μου προτείνεται για να έχω αντίστοιχη ή δυνατόν καλύτερη εικόνα.
Η απόσταση θέασης είναι 3-3,5 μέτρα και η χρήση της τηλεοπτικό σήμα και ταινίες υψηλής ανάλυσης.
Σε πόσες ίντσες να πάω;
Μήπως να περιμένω μέχρι τέλος του μήνα λόγω του παγκοσμίου πρωταθλήματος μπάσκετ βγάλουν προσφορές;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Πρωτου αποφασίσεις για lg-samsung όπως η συντριπτική μάζα,θα σου πρότεινα να την βάλεις δίπλα-δίπλα με μία sony ίδιας κατηγορίας!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Καλύτερες γωνίες θέασης σε LCD, σε σύγκριση με την PV350, δεν πρόκειται να βρεις. Αν μη τι άλλο, γλιτώνεις τις ανακλάσεις στην οθόνη. Σε κάθε περίπτωση, η καλύτερη λύση μάλλον είναι η 60" LG UK6200. Για 65", είσαι οριακά στο budget.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Όπως το βλέπω θα ξεφύγω....

Είναι καλύτερα να πάω σε 55αρα 100hz ή 65αρα 50hz;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Όπως το βλέπω θα ξεφύγω....

Είναι καλύτερα να πάω σε 55αρα 100hz ή 65αρα 50hz;

Καλύτερα 65" με 50 Hz ρυθμό ανανεώσης, για την απόσταση θέασης που ανέφερες.


Υπόψιν πως στις 55" και 65" οι (περσινές) LCD από την LG διαθέτουν IPS panels, ενώ στις 60" και 70" έχουν VA panels.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Re: Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Καλύτερα 65" με 50 Hz ρυθμό ανανεώσης, για την απόσταση θέασης που ανέφερες.



Υπόψιν πως στις 55" και 65" οι (περσινές) LCD από την LG διαθέτουν IPS panels, ενώ στις 60" και 70" έχουν VA panels.

Ευχαριστώ. Οπότε λες να πάω σε 60αρα ή σε άλλη εταιρία; Προτείνεις κάποια;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Έως 700 ευρώ, βρίσκεις κάποιες 65" Samsung. Αν σε ενδιαφέρει η θέαση 4Κ υλικού, οι 65" είναι (προφανώς) καλύτερο μέγεθος από τις 60". Δες τις από κοντά πρώτα, όμως.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Re: Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Έως 700 ευρώ, βρίσκεις κάποιες 65" Samsung. Αν σε ενδιαφέρει η θέαση 4Κ υλικού, οι 65" είναι (προφανώς) καλύτερο μέγεθος από τις 60". Δες τις από κοντά πρώτα, όμως.

Οι 65" samsung μεχρι 700 έχουν va panel;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Εφόσον πρόκειται για τα περσινά (οικονομικά) μοντέλα, δηλαδή NU7xxx, έχουν VA panels. Επίσης, να γνωρίζεις πως δεν υποστηρίζει DTS ήχο ο ενσωματωμένος player τους, σε αντίθεση με τις περσινές, αντίστοιχες LG.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Re: Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Εφόσον πρόκειται για τα περσινά (οικονομικά) μοντέλα, δηλαδή NU7xxx, έχουν VA panels. Επίσης, να γνωρίζεις πως δεν υποστηρίζει DTS ήχο ο ενσωματωμένος player τους, σε αντίθεση με τις περσινές, αντίστοιχες LG.

Αν δεν κάνω λάθος τα va έχουν καλύτερο μαύρο και τα ips καλύτερη γωνία θέασης
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Re: Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Αν δεν κάνω λάθος τα va έχουν καλύτερο μαύρο και τα ips καλύτερη γωνία θέασης
Σε γενικές γραμμές και σε τηλεοράσεις ίδιας τιμής ναι.Αλλά έχουν μειονέκτημα τη γωνία θέασης.Αν πας σε μία sony θα δεις ότι το μαύρο είναι πισα καντραμι ίδιο με va.Θυμάμαι έβλεπα stranger things την Eleven κάτω εκεί στα υπόγεια και το μαύρο ήταν τόσο πισα που νόμιζες σε κείνα τα σημεία ήταν κλειστή η τηλεόραση.Για μένα sony και πάλι sony.
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Εγώ επέστρεψα sony με ips panel που είχα πάρει για την κρεβατοκάμαρα. Η εικόνα της ήταν φανταστική αλλά με σβηστά φώτα το ips glow ήταν ανυπόφορο. Προτίμησα μια samsung με va panel. Αν την ήθελα για σαλόνι όπου θα είχα πάντα κάποιο φως αναμμένο θα την κρατούσα. Δεν έχω δει ποτέ ips με πίσσα μαύρο, ούτε καν οι va δεν έχουν πίσσα μαύρο αλλά είναι καλύτερο σίγουρα από αυτό που έχουν οι τηλεοράσεις με ips.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Καλησπέρα. Βρήκα την Philips 55PUS7303 εκθεσιακή στα 550 . Αξίζει; Μπορώ να καταλάβω αν έχει va panel ή ips;
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Το έχω δει ότι έχει τόσο. Απλά η τηλεόραση δεν ξέρεις με τι panel θα σου έρθει. Αυτό που ρωτάω είναι αν σε αυτή που είναι εκθεσιακη μπορώ να το καταλάβω.
Και αν αξίζει σ αυτά τα χρήματα με va panel.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Το παραπάνω link μπήκε μάλλον γιατί η τιμή της καινούργιας είναι όσο περίπου η εκθεσιακή που πέτυχες. Για το panel, εφόσον είναι σε λειτουργία, μπορείς να το καταλάβεις από μαύρο και γωνίες θέασης. Εναλλακτικά, με μεγεθυντικό φακό.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Το παραπάνω link μπήκε μάλλον γιατί η τιμή της καινούργιας είναι όσο περίπου η εκθεσιακή που πέτυχες. Για το panel, εφόσον είναι σε λειτουργία, μπορείς να το καταλάβεις από μαύρο και γωνίες θέασης. Εναλλακτικά, με μεγεθυντικό φακό.

Ναι το ξέρω οτι είναι ίδια η τιμή αλλά είναι λόττο το τι πάνελ θα έχει. Γι αυτό λέω αν συμφέρει αυτή με την προϋπόθεση οτι θα ξέρω οτι έχει va panel.
Το μαύρο λίγο δύσκολο νομίζω να το καταλάβω στην έκθεση του καταστήματος με τόσα φώτα. Με μεγεθυντικό φακό πως το καταλαβαίνω; Κάπου αλλού στο avclub διάβασα και οτι μπορείς να το καταλάβεις να πιέσεις την οθόνη με το δάχτυλο αλλά δεν έλεγε κάτι παραπάνω.

Αν τελικά έχει va panel αξίζει η συγκεκριμένη τηλεόραση σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης μέχρι 600-700

Με μεγεθυντικό φακό πώς το καταλαβαίνω;

Από τη διάταξη των pixels.

Αν τελικά έχει VA panel, αξίζει η συγκεκριμένη τηλεόραση σε αυτά τα χρήματα;

Ίσως να αξίζει, για απόσταση θέασης κοντά στα 2.5 μέτρα και για ένα άτομο που θέλει το Ambilight. Για τη δική σου περίπτωση, δεν αξίζει.