Πρόβλημα με το πάνελ LG oled55B7V

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Καλησπέρα. Έχω τον τελευταίο καιρό στο κάτω αριστερό μέρος του πάνελ ένα περίεργο σημάδι σε αχνό πράσινο χρώματα, όπως φαίνεστε στην εικόνα που επισυνάπτεται.Γνωριζει κάνει τι είναι καί αν μπορεί να εξαλειφθεί ;
 

Attachments

  • CD67C925-F78B-461C-9C4D-55B0042F0060.jpg
    CD67C925-F78B-461C-9C4D-55B0042F0060.jpg
    52.6 KB · Views: 218

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
εαν στο κανει σε ολες τις πηγες,πανελ προφανως και περνεις τηλεφωνο για παραλαβη.
φανταζομαι εισαι εντος εγγυησης..
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Για τρέξε και αυτό το τεστ από το youtube. Το βλέπεις και σε άλλα χρώματα αυτή τη πράσινη απόχρωση;

Code:
https://www.youtube.com/watch?v=tR-__suycVQ
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με το πάνελ LG oled55B7V

Ναι Δημήτρη είμαι μέσα την είχα πάρει Δεκέμβριο του 2017.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με το πάνελ LG oled55B7V

Ναι Δημήτρη είμαι μέσα την είχα πάρει Δεκέμβριο του 2017.

ωραια..επιβεβαιωσε την βλαβη μεσα απο τα τιπς που σου δινουν τα παιδια και παρε τηλεφωνο να ερθουν να παραλαβουν.
σε κανονικη θεαση ειναι εντονο το προβλημα?
κανε και εναν καθαρισμο πανελ μηπως και...
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με το πάνελ LG oled55B7V

Όχι τόσο έντονο μπορώ να πω ,πρέπει να παίζει και το κατάλληλο backround. Σε σκοτεινές σκηνές όχι. Αν παρατηρειση κανείς καλά φαίνονται κσαν υπάρχουν και γραμμές ,όχι πολύ έντονες ,κατά μήκος στο κάτω μέρος του πανελ.Εχω κάνει και Pixel refreshing.
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Ακόμα μια φωτό μετά το τεστ που μου έδωσε ο papasouzakias. Φαίνεται σαν ήλιος με 05:49!
 

Attachments

  • 11057E58-60DA-4B2A-9237-6EDCABE5EA9C.jpg
    11057E58-60DA-4B2A-9237-6EDCABE5EA9C.jpg
    66.3 KB · Views: 165

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
burn in ειναι απο καποιο logo 100%
Μεσα στο λογοτυπο διακρινονται και κατι σαν αριθμοι. Πιθανολογω πως ηταν κοκκινου ή πορτοκαλι χρωματος (οτι χειροτερο)
Μπορει να ειναι και καποιο logo απο καποια εξωτερικη πηγη/player ή οτι αλλο, ή απο καποιο game, ή απο καποιο wallpaper desktop αν εχεις και καποιο Pc.
Δεν σου θυμιζει τιποτε το λογοτυπο. ? Μηπως καποιο παιδικο προγραμμα αν υπαρχουν παιδια. ?

Αν θυμηθεις απο που ειναι το λογοτυπο, δωσε και καμια λεπτομερεια πως το επαθες για εγκυκλοπαιδικους λογους.

- Ποσο συχνα παρακολουθουσες το συγκεκριμενο προγραμμα. ? (π.χ. καθε ημερα και για ποσο καιρο ?)
- Ποση χρονικη διαρκεια ειχε αυτο το προγραμμα. ?
- Ποσες ωρες επαιζε η τηλεοραση σερι καθε φορα πριν την κλεισεις. ?
- Σε τι σταθμη εχεις το Oled light και το contrast. ?
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Τελικά βρήκα από ποιο.Sat1 FRÜHSTÜCKSFERNSEHEN στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης βγάζουν ένα ήλιο σε κίτρινο χρώματα με την ώρα μέσα σε αυτο. Το παρακολουθεί συχνά το εταίρο ήμισυ. Διάρκεια γύρω στις 3 ώρες.Η τηλεόραση παίζει καθημερινά αρκετές ώρες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τελικά βρήκα από ποιο.Sat1 FRÜHSTÜCKSFERNSEHEN στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης βγάζουν ένα ήλιο σε κίτρινο χρώματα με την ώρα μέσα σε αυτο. Το παρακολουθεί συχνά το εταίρο ήμισυ. Διάρκεια γύρω στις 3 ώρες.Η τηλεόραση παίζει καθημερινά αρκετές ώρες.
Αν μπορεις απαντησε στις δυο παρακατω ερωτησεις. Ειναι σημαντικο για τους υπολοιπους κατοχους oled, υπο ποιες συνθηκες το εμφανισε.

- ποσες ωρες σερι παιζει η τηλεοραση κατα μεσο ορο καθε μερα πριν την κλεισεις εστω και για 10 λεπτα. ? (Προσοχη οχι τις συνολικες ωρες που παιζει ημερησιως, αλλα ποσες μεχρι καποιος να την κλεισει μεχρι να την ξανα ανοιξει)

Σε ποιο mode/preset παιζεις την τηλεοραση. ? (Cinema -dynamic - eco- κλπ) ή αλλιως τι τιμη εχει το ρυθμιστικο λυχνια oled και αντιθεση. ?

Οι απαντησεις στις δυο παραπανω ερωτησεις ειναι πολυ σημαντικες για να καταλαβουμε γιατι επαθες burn in.

Συγνωμη αν επιμενω και κουραζω.
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Δεν με κουράζεις . Συνήθως τα πρωινά που είμαι στη δουλειά ,την χρησιμοποιεί κατά το πλειστον η γυναίκα μου από τις 10 μέχρι τις 3 μμ ,μετά μένει κλειστή για καμία ώρα ίσως και παραπάνω και μετά κλείνω κατά τις 00:30. Φυσικά τα παραπάνω δεν απόλυτα σε καθημερινή βάση. Πιο πολύ παίζει σε HDR Effekt και μετά σε Technicolor expert (Bright room).
HDR oiled light=90
HDR contrast =80
Technicolor oled light=71
Technicolor ogled contrast=80
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο οσο φαινεται, τη ζημια την επαθες επειδη ηταν αρκετα αυξημενο το Oled light με το συνδυασμο κιτρινου Logo και εντονες σερι ωρες λειτουργιας της Tv.

Αν το oled light ηταν π.χ. στο 40-50 ισως και να μην το ειχες παθει. Στην περιπτωση της δικης σου χρησης, αν και εκανες το λαθος να παιζεις σερι περιπου 7-7,5 ωρες, μαλλον δεν προκαλεσες καποιο θεμα, επειδη ειχες 20 μοναδες κατω το Oled light και οχι καποιο ιδιο μονιμα λογοτυπο.

Οποτε ηταν ατυχια μιας και υπηρχε κοκκινο μεσα στο Logo,(το πιο επιρρεπες χρωμα για burn in) η Tv επαιζε αρκετες ωρες χωρις πολλα ενδιαμεσα κλεισιματα, αλλα το κυριοτερο που εδρασε με συνεργεια, ηταν το πολυ υψηλο Oled light.

Η συγκεκριμενη τηλεοραση με κοντραστ 100 και Oled light στο 17 βγαζει 100 Nits. Το oled light στο 90 δεν ξερω ποσα Nits βγαζει, αλλα το να δουλευει μονιμα σε τοσο υψηλη φωτεινοτητα παιζοντας αυτο το Logo καθε φορα ηταν οτι χειροτερο.

Ειτε αλλαχθει το πανελ ειτε οχι, θα συμβουλευα για να μην υπαρχει επιδεινωση απο εδω και στο εξης, να αλλαξετε λιγο συνηθειες.

Εσυ ισως να χαμηλωνες λιγο τον οπισθιο κατα 5-10 μοναδες (αν εχεις κι εσυ στατικα ή μαυρες μπαρες συνεχεια) και οπωσδηποτε να την κλεινεις πιο συχνα (ανα 4 ωρες για 10 λεπτα)

Η γυναικα σου πρεπει κι αυτη να χαμηλωσει αρκετα τον οπισθιο στο 50 ή και 40 (ή και πιο κατω) εαν ειναι να βλεπει λογοτυπα για 5 ωρες σερι. Μπορει στο δικο της Mode να βαλει το gamma στο 2.2 αν δεν το εχει, θα φανει πιο φωτεινη η εικονα στις διαβαθμισεις και θα αντισταθμισει λιγο την χασουρα απο το Oled light που θα το χαμηλωσει.
Εσυ στο δικο σου Mode κρατησε το gamma στο 2.4 γιατι εκει ειναι γυρισμενες οι ταινιες πλεον.

Ευχομαι να σας αντικαταστησει η LG το πανελ. Απο εδω και στο εξης ομως μειωστε λιγο το φως και κλεινετε την καθε 4 ωρες περιπου για 10 λεπτακια. Η φωτεινοτητα ομως οταν υπαρχουν στατικα αντικειμενα ειναι το πιο σημαντικο. Οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα .
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Ευχαριστώ για τις οδηγίες έχω επικοινωνήσει ήδη με την LG και θα στείλουν τεχνικό . Όλες τις ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι με οδηγίες μέσα από το Ίντερνετ και το AVForums. Αν έχετε σχετικές ολικές ρυθμίσεις είναι καλοδεχούμενες!Το contrast ποσό να το βάλω;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το contrast δεν χρειαζεται να το κατεβασεις, μπορεις να το πας και 85. Το oled light να το χρησιμοποιεις αναλογως.
Αν π.χ. θες να δεις μια ταινια και θες φως, ανεβασε το και στο 80. Ομως οταν χρησιμοποιεις την tv για ποικιλης υλης προγραμμα, να εχεις το Oled light οσο πιο χαμηλα σε παιρνει . Οσο χαμηλοτερα τοσο καλυτερα. (δεν γνωριζω και ποσο φωτεινος ειναι ο χωρος σου την ημερα)

Δωσε στον εαυτο σου την ευκαιρια να συνηθισει σε χαμηλοτερη φωτεινοτητα τηλεορασης. Οι LCD εχουν αναγκη αυτο το πουσαρισμα γιατι παιζουν με ανοιχτα φωτα για καλυτερο μαυρο. Οποτε ανεβαζουν φωτεινοτητες σε λευκο/χρωματα για να μην φαινονται ξεθωριασμενα σε φωτεινο χωρο. Με μια Oled ομως μπορεις να παιζεις σε πιο χαμηλο φωτισμο χωρου αλλα και την ημερα να την κρατας σε χαμηλοτερη φωτεινοτητα. Μεσα στην εβδομαδα θα δεις οτι θα συνηθισεις και η εικονα θα σου φαινεται και πιο ξεκουραστη και φυσικη.

Καθολικες ρυθμισεις δεν μπορω να σου δωσω, δεν ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης και καποιες ρυθμισεις ειναι και θεμα γουστου. (αυτες που δεν αφορουν καλιμπραρισμα)

Να εχεις στην καθημερινοτητα σου το Oled light καπου στο 50 και να το ανεβαζεις μονο αν παιζει καποια περιπτωση που θες παραπανω φως. (αθλητικα, παιχνιδι, καποια ταινια που την θες πιο φωτεινη κλπ) Σε γενικες γραμμες ομως το Oled light στο 40-50 το contrast στο 80-85 και να την κλεινετε καθε 4-5 ωρες για να εκτελει τη λειτουργια επαναρυθμισης των pixels. Μην την αφηνετε να παιζει 8ωρα χωρις κλεισιμο.

Ειδικα αν σας αλλαξουν το πανελ και εχετε μια δευτερη ευκαιρια, εκμεταλλευτειτε το ωστε με τις καταλληλες ρυθμισεις να μην ξανα αποκτησετε προβλημα.
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Ναι ήμουν . Εκείνο που προβληματίζει λίγο είναι ίσως ότι όλα όσα είπαμε εδώ υπάρχουν και στα manual της LG, να τα διαβάσει κάποιος αλλιώς είναι απροστάτευτος με την συγκεκριμένη τεχνολογία.
 

vajrakagyu

New member
1 August 2010
54
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με το πάνελ LG oled55B7V

Τελικά η LG εχθές μου άλλαξε το πάνελ ,και τώρα προσοχή με το oiled light!-bye-
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και η LG μου είπε χτες ότι θα αλλάξει το πάνελ με 2019 πάνελ και επέκταση 2 χρόνια εγγύηση.
τι σημαίνει όμως αλλαγή μόνο του πάνελ? Η τηλεόραση είναι του 2017 και το νέο πάνελ του 2019.
Δεν θα έπρεπε να αντικαταστήσουν τελείως όλη την τηλεόραση?
 

jsirakis

New member
23 July 2006
70
ΛΑΜΙΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με το πάνελ LG oled55B7V

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και η LG μου είπε χτες ότι θα αλλάξει το πάνελ με 2019 πάνελ και επέκταση 2 χρόνια εγγύηση.
τι σημαίνει όμως αλλαγή μόνο του πάνελ? Η τηλεόραση είναι του 2017 και το νέο πάνελ του 2019.
Δεν θα έπρεπε να αντικαταστήσουν τελείως όλη την τηλεόραση?
Δεν γνωρίζω εμένα απλώς μου είπαν ότι έγινε αλλαγή πάνελ. Οι ρυθμίσεις είχαν παραμείνει ίδιες στη εικόνα και κλπ. Μπορεί να μπήκε και καινούργιος επεξεργαστής εικόνας ; Δεν ξέρω.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Η κάθε εταιρία προχωράει σε επισκευή, όταν είμαστε σε εγγύηση. Δεν μιλάμε για DOA.
Όταν κάποιες φορές γίνεται πλήρη αντικατάσταση όλης της συσκευής, αυτό είναι στην κρίση της εταιρίας που το κάνει για Χ λόγους, πχ μπορεί να μην έχει ανταλλακτικά ή η επισκευή μπορεί να είναι περίπλοκη.
Ρώτα τους "τι διαφορές έχει το πάνελ του 2019 από του 2017, όπως μου είπατε πως θα βάλετε".

...θα αλλάξει το πάνελ με 2019 πάνελ και επέκταση 2 χρόνια εγγύηση.
Να στο δώσουν γραπτώς αυτό!