Αγοράς τηλεόρασης με budget 450-500

frosty

New member
20 August 2019
14
Καλησπέριζω το φορουμ. Πρώτο ποστ, αν και παρακολουθώ το φορουμ καιρό χωρίς να κάνω λογαριασμό. Εν όψη ανανέωσης του φοιτητικού σπιτιού, σκοπεύω να αλλάξω και τη τωρινή μου 40άρα Samsung FHD (entry level μοντέλο του 13). Μιας και η απόσταση θέασης είναι περί τα 2.5μέτρα, αποφάσισα να πάω σε 55 ίντσες και να μην περιοριστώ στις 49. Είμαι σίγουρος θα μου έρχεται αργότερα συνέχεια στο μυαλό ότι θα μπορούσα να πάρω μεγαλύτερη και θα είναι αργά αν καταλήξω σε 50άρα.

Αρχικά να ενημερώσω πως η τηλεόραση θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για σειρές και ταινίες και ελαφρύ PS4 Gaming. Θα έχω μόνιμα συνδεδεμένο το PC και ίσως παίξω και κάνα ελαφρύ παιχνίδι εκεί, αλλά κατά κύριο λόγο στο PC παίζω στο monitor. Από εκεί και πέρα αφού θα είναι συνδεδεμένη με PC, μου είναι αδιάφορες όλες οι smart λειτουργίες. Όλες οι ταινίες θα παίζουν μέσω PC, Netflix 4K μέσω PC και το ίδιο και Youtube. Έχω καταλήξει σε VA Panel μιας και οι γωνίες θέασης δεν με πολυ ενδιαφέρουν αφού θα παρακολουθώ από κέντρο.

Έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα για το budget μου. Θα κοιτούσα και την NU7022 της Samsung, αλλά τα 2 HDMI με περιορίζουν πολύ μιας και σκοπεύω να συνδέσω το PC, PS4 και ένα soundbar σίγουρα. Ουσιαστικά και οι 2 είναι VA Panel οπότε αναμένω αντίστοιχες επιδόσεις. Υπάρχει κάποιο σημαντικό προτέρημα της Sony έναντι της Samsung που να δικαιολογεί το 30άρι έξτρα (αν βάλουμε και μεταφορικά)? Δυστυχώς το Rtings δεν έχει review για τη Sony οπότε δεν μπορώ να έχω άμεση σύγκριση. Μετά υπάρχει και το Direct Led της Sony VS το Edge Led της Samsung. Από όσο ξέρω το πρώτο υπερτερεί. Το μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα της Samsung είναι η έλλειψη του DTS passthrough, αλλά με την ηχόμπαρα που θα πάρω (λογικά την LG Sj4) δεν νομίζω να δω κάποια διαφορά ανάμεσα σε DTS και Dolby Digital.
https://www.skroutz.gr/s/15960940/Sony-KD-55XF7096.html
https://www.skroutz.gr/s/15235667/Samsung-UE55NU7102.html

Ποια πιστεύετε εσείς είναι η καλύτερη επιλογή? Υπάρχει κάποια άλλη καλή πρόταση που μου διαφεύγει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγοράς τηλεόρασης με budget 450-500

Έως 500 ευρώ, ουσιαστικά οι πιο πάνω τηλεοράσεις είναι οι επιλογές στις 55" με VA panels. Αν μπορείς, δες τις από κοντά για να αποφασίσεις, αφού είναι κοντά σε ποιότητα εικόνας.
 

frosty

New member
20 August 2019
14
Απάντηση: Αγοράς τηλεόρασης με budget 450-500

Αν τις δω από κοντά όμως θα μπορέσω να έχω άποψη? Γιατί δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχουν στα καταστήματα και μπορεί για μια από τις 2 (ή και τις 2) να μην είναι οι optimal ρυθμίσεις...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγοράς τηλεόρασης με budget 450-500

Πάρε υλικό μαζί σου και παίξε με τις ρυθμίσεις. Λογικά, θα σου το επιτρέψουν.