Πρόβλημα με Serviio Media Server

jimmel

New member
9 May 2011
84
Καλησπέρα σας,

Χρησιμοποιώ το Serviio Dlna Server για να βλέπω τα βίντεο από τo Pc μου στις 2 τηλεοράσεις του σπιτιού, μια Sony στο σαλόνι και μια Samsung στο υπνοδωμάτιο. Τα τελευταία 2 χρόνια τα έχω κάνει και όλα ενσύρματα και δεν έχω κανένα πρόβλημα streaming, όσο μεγάλο βίντεο και να θέλω να αναπαράγω. Τον τελευταίο μήνα όμως η παρακολούθηση οπουδήποτε βίντεο είναι σχεδόν αδύνατη. Κολλάει συνέχεια και αν με τα πολλά σε ένα μικρό σε αρχείο βίντεο μπορεί να ξεκολλήσει, στα μεγάλα δεν υπάρχει καμία λύση. Και αυτό συμβαίνει και στις 2 τηλεοράσεις. Φαντάστηκα ότι είναι κάποιο θέμα του δικτύου ή του router. Όμως στο ίδιο δίκτυο, πάνω στην Sony στο σαλόνι, έχω και το Zidoo X8 το οποίο παίζει τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να τρώει κανένα κόλλημα όσο βαρύ βίντεο και να έχω προσπαθήσει να του φορτώσω. Με την μόνη διαφορά ότι το Zidoo δεν χρησιμοποιεί το Serviio σαν media server αλλά βλέπει τους τους shared folders από το pc. Οπότε κατέληξα ότι το πρόβλημα προέρχεται από το Ser. Το απέγκατέστησα και του έκανα ξανά εγκατάσταση και η συμπεριφορά ήταν η ίδια. Δοκίμασα και το Universal Media Server και δεν είδα καμία διαφορά. Μάλιστα και με τους 2 DLNA Server το ίδιο βίντεο κόλλαγε στο ίδιο ακριβώς σημείο. Υπήρχε δηλαδή η ίδια συμπεριφορά ακριβώς. Να τονίσω ότι τα ίδια βίντεο σε αναπαραγωγή από usb παίζουν κανονικά, οπότε δεν υπάρχει θέμα μη δυνατότητας αναπαραγωγής από τις τηλεοράσεις.

Υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω δοκιμάσει? Έχετε καμία άλλη ιδέα να προτείνετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας