Λήψη Eutelsat 9B και Astra 19.2

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Γειά σας!

Χρειάζομαι τις γνώσεις για για την δορυφορική μου εγκατάσταση. Βρίσκομαι στην Γερμανία, περιοχή βερολίνο, και προσπαθώ μόνος μου δυστηχώς να κάνω λήψη
Εutelsat 9b (OTETV) και Astra 19.2 για τα ελέυθερα Γερμανικά. Ο εξοπλισμός μου ειναι 2 LNΒ σε ταψι MAXIMUM T 85 Multifocus Multifeed και ενα ibravebox v8 finder για τον συντονισμό...
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να μου πειτε αν η ληψη ειναι εφικτη με αυτο το πιατο και αν ναι ποιος ειναι ο σωστος δορυφορος για τα Γερμανικα.
Στο finder υπαρχει ο Astra (E 19.20 Astra 1H/1K/1L) , ειναι ο σωστος; Σε καμια περιπτωση δεν συντονιζει ετσι οπως ειναι περασμενος στο μηχανημα αλλα μου βρίσκει ευκολα τον Ε 31.50 Astra 1G

Σας ευχαριστω !
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Με το finder μπορεσα και συντονισα το κεντρικο LNB μετακινοντας το ταψι και στους 2 Δορυφορους. Δυστηχως δεν μπορώ παράκεντρα να βρω κανεναν απο τους δυο. Υπάρχει κάποιο τρικ;
Στο κεντρικο τις 19,2 και δεξια τους τις 9 ή το αναποδο;
Σας ευχαριστω!
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
πρεπει να προσεξεις το elevation για αυτο μαλλον δεν πιανεις τον 19.2 (βλεπει ποιο ψηλα το πιατο)

9 κεντρο

δες το παρακατω απο το 1.05 και μετα

 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
πρεπει να προσεξεις το elevation για αυτο μαλλον δεν πιανεις τον 19.2 (βλεπει ποιο ψηλα το πιατο)

9 κεντρο
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, την ανηψωση την εχω και εγω εκει στις 35°. Εδω βλεπω εχει γυρισει το ταψι στις 110° για να εχει και τον Turksat, εγω το εχω στις 90°.
Τι εννοεις 9 κετρο;

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αυριο θα προσπαθησω ξανα.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
εφοσον θελεις να κανεις ληψη τον 9e εγω θα τον εβαζα στο κεντρο και παρακεντρα τις 19,2
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Τελικά μπόρεσα να βρω και τους δύο δορυφόρους, κέντρο 9° όπως μου είπατε. Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι ο δέκτης της cosmote μου δίνει ποιότητα 54% ενώ στον finder 75%. Υπάρχει μια σκαλωσιά αυτή την στιγμή στο σπίτι και περνάνε 2 σωλήνες μπροστά από το ταψί... Θα περιμένω να φύγει και Μετά θα το μετρήσω ξανά.
Βέβαια ενδιάμεσα Υπάρχει ένα disecq και ένα priority switch.
Σας ευχαριστώ

Gesendet von meinem SM-T720 mit Tapatalk
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
αρα εχεις μια χασουρα απο 4-6db signal εξαιτιας του disecq + priority switch, συν την οποια κατασταση ειναι το καλωδιο που καταληγει στον δεκτη.

απλα προσπαθησε να κανεις οσο ποιο καλη στοχευση για να μειωσεις της απωλειες - και ισως αργοτερα να βαλεις ενα μεγαλυτερο πιατο!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
To ASTRA 19.2 E εκπέμπει?
Γιατί εδώ και κάποιες μέρες δεν το πιάνω, Αθήνα/Μαρούσι.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Τι προεπιλογές πρέπει να βάλω στον δέκτη της TV για να ξανασκανάρω τα κανάλια του ASTRA 19.2 E?