Στον πυρετό του χρυσού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Black Jack

Senior Member
26 January 2011
615
71o3-CTq-FXt-L-SS500.jpg



Schlippenbach Trio - Gold is Where You Find It
(Intakt Records 2008)



Τα μέλη του Schlippenbach Trio (Alexander von Schlippenbach στο πιάνο, Evan Parker -εδώ αποκλειστικά- στο τενόρο σαξόφωνο και ο Paul Lovens στα τύμπανα) παίζοντας μαζί για πάνω από τρεις δεκαετίες, είναι φανερό πως έχουν εξελίξει τις επικοινωνιακές τους ικανότητες και ακόμη περισσότερο την ευχέρειά τους στον συλλογικό αυτοσχεδιασμό, σε σπάνιο βαθμό. Ως αποτέλεσμα, οι περισσότερες από τις προηγούμενες ή επόμενες -από την παρούσα- ηχογραφήσεις τους είναι συνήθως ζωντανές εμφανίσεις με ρεπερτόριο που μπορεί να αγγίξει ή ακόμη και να ξεπεράσει τα σαράντα λεπτά ανά κομμάτι, αλλά σε προφανή αντίθεση η συγκεκριμένη στούντιο κυκλοφορία κινείται σε πιο περιορισμένα χρονικά πλαίσια με περισσότερα θέματα μικρής και μέσης διάρκειας (μόλις δύο κομμάτια πάνω από δέκα λεπτά), ενώ η μουσική είναι πιο αργή στο τέμπο και πιο εκλεπτυσμένη στο ύφος, παρόλα αυτά συνεχίζει να παραμένει αυτοκτονικά ελιτίστικη, θα έλεγε κανείς, σαν να φτιάχτηκε για να περιμένει μοιρολατρικά τους ελάχιστους πιστούς να την ανακαλύψουν εντελώς τυχαία στον δύσβατο δρόμο για τη λύτρωση από την πανταχού παρούσα χυδαιότητα. Ένα ακόμη μεταμοντέρνο σεμινάριο ευρωπαϊκής προέλευσης πάνω στη free φόρμα και τον ελεύθερο αυτοσχεδιασμό του σήμερα, πάντα όμως με το μάτι ντροπαλό και διακριτικά στραμμένο στη βαριά κληρονομιά των εξτρεμιστών του '60. Η αέρινη αύρα του Cecil Taylor φαίνεται να διατρέχει τον δίσκο σαν στοιχειό από την αρχή μέχρι το τέλος. Είσοδος ελεύθερη, απλώς πες «φίλος» και θα μπεις...


 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Έξοχη παρουσίαση !

Με γοήτευαν οι δουλειές τους στα πρώτα χρόνια των 70ς .. μετά τους έχασα, ευκαιρία να πιάσω πάλι το νήμα ...


Ευχαριστούμε.
 

Black Jack

Senior Member
26 January 2011
615
@ Δημοκηδή και grio
Εγώ ευχαριστώ για την απόκρισή σας, όπως και τους υπόλοιπους φίλους που ενδιαφέρθηκαν να διαβάσουν τις παραπάνω λιγοστές αράδες ενθουσιασμού για το εν λόγω τρίο.

Τώρα όσον αφορά την ανάρτηση, η αλήθεια είναι ότι ήμουν σε δίλημμα για το αν έπρεπε να αναφερθώ στο Gold is ... ή στην τελευταία τους δουλειά το Features, επίσης εκπληκτικό από μουσικής απόψεως (15 θέματα σε free improv στυλ με αρίθμηση Feature 1, Feature 2 και ούτω καθ' εξής ), με κρυστάλλινο ήχο χάρη στην πολύ καλή παραγωγή της Intakt, το οποίο για κάποιο λόγο που μου διαφεύγει ηχογραφήθηκε και για χάρη του Radio SRF. Εκ των ων ουκ άνευ η ακρόασή του, κατά τη γνώμη μου πάντα.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Τον Schlippenbach τον έμαθα εδώ μέσα από τον Λύμπε ο οποίος μας έκανε κοινωνούς στα Twelve tone tales. Δύσκολο άκουσμα, δεν πρέπει ο ακροατής να το προσεγγίσει επιπόλαια, απαιτεί προσπάθεια.

Ωραία παρουσίαση!