Nikon D5300- D7200

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostastz

New member
10 July 2019
7
Παιδιά αξίζει να δώσω την nikon d5300+50mm f1.8 +tamron 18-200vc για την d7200? Έχω πάρει υποτροφία για σχολή φωτογραφίας και σκέφτομαι ότι με την 7200, ίσως με βοηθήσει να μάθω να αξιοποιώ τις δυνατότητες μιας μηχανής.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Αξίζει υπό προυποθέσεις ανάλογα μέ ποιό είδος φωτογραφίας άσχολείσαι,είναι πολύ καλή σέ όλα σχεδόν (χειρισμός στιβαρή μέ αδιαβροχοποίηση πιό άνετη μέ μεγάλους φακούς κοκ)αλλά έάν ασχοληθείς μέ άστροφωτογράφηση καλύτερη λύση είναι αυτή πού έχεις ή d5500 εξηγεί πώς μέ τήν d5300 κέρδισε πολλά διεθνή βραβεία.
Υπάρχουν καί άλλες προτάσεις διάβασε τό νήμα όλες τίς σελίδες έξηγεί λεπτομερώς καί άποφασίζεις καλή επιτυχία στή σχολή σου.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4302028
 

kostastz

New member
10 July 2019
7
Απάντηση: Re: Nikon D5300- D7200

Αξίζει υπό προυποθέσεις ανάλογα μέ ποιό είδος φωτογραφίας άσχολείσαι,είναι πολύ καλή σέ όλα σχεδόν (χειρισμός στιβαρή μέ αδιαβροχοποίηση πιό άνετη μέ μεγάλους φακούς κοκ)αλλά έάν ασχοληθείς μέ άστροφωτογράφηση καλύτερη λύση είναι αυτή πού έχεις ή d5500.
Υπάρχουν καί άλλες προτάσεις διάβασε τό νήμα όλες τίς σελίδες έξηγεί λεπτομερώς καί άποφασίζεις καλή επιτυχία στή σχολή σου.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4302028

Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά. Μόνος μου ασχολούμαι με το street αλλά μόλις μάθω μερικά πράγματα θέλω να ασχοληθώ και με κάποιο άλλο είδος, ίσως με τοπίο. Απλά το σκέφτομαι, κυρίως για τους φακούς, μήπως μου χρειαστούν στην σχολή και μετανοιώσω που θα τους δώσω. Επίσης σκέφτομαι, μήπως πρέπει να περιμένω και όταν μπορέσω να κάνω την μετάβαση σε full frame. Τι λές, τι θα έκανες?
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Σέ άλλο γνωστό φόρουμ υπάρχει ένας πολύ καλός φωτογράφος δρόμου μέ ff canon παλιό μοντέλο πού διαπρέπει..άλλοι έχουν μικρές φωτογραφικές σέ μέγεθος 4/3 ή crop ή ακόμη καί compact γιά φορητότητα όπότε είναι υποκειμενικές οί έπιλογές.Προσωπικά πέρασα άπό όλα αυτά καί κατέληξα σέ nikon d750(πού δέν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ εκτός άπο ταξίδια γιά συγκεκριμένους λόγους) καί μπορώ νά πώ ότι αυτή τήν στιγμή θά ήθελα μιά mirorless λόγω μεγέθους άλλά πρέπει νά έπενδύσω πολλά όπότε παραμένω σέ αυτά πού έχω.Γνώμη μου είναι νά πάς στή σχολή καί νά τό συζητήσεις μέ τούς δασκάλους καί άφού μάθεις πολλά γιά τή φωτογραφία καί γιά τήν έπεξεργασία νά κατασταλάξεις χωρίς νά βιάζεσαι.Γιά τοπίο καλϋτερες είναι οί ff fx σέ νίκον ή μεσαίου ακόμη καί μεγάλου φορμά.Δέν λέω περισσοτερα γιατί θά μπερδευτείς.Καλή επιτυχία στίς έπιλογές σου.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Nikon D5300- D7200

Οτι σου είπε ο Τιμαιος , ξεκινάς την σχολή σου, εμβαθυνεις σε έννοιες και τεχνικά χαρακτηριστικά και μετά βλέπεις αν η μηχανή σου ή οι φακοί σου δεν σε καλύπτουν σε κάτι ή στο είδος φωτογράφησης που σου αρέσει.
Αποφασίζεις για αγορά όταν και μόνο σου είναι απαραίτητη.