Aγαπημένες μας ταινίες (χωρίς αριθμητικό περιορισμό και ...λίστες !)

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Στο πολύ γνωστο High Fidelity (ειτε στο βιβλιο ειτε στην πετυχημενη ταινια) ο Nick Hornby διαρκως σαρκαζει και αυτοσαρκαζεται με τις πιο αναπαντεχες ή αφασιακες λιστες για καθε ειδους πραγματα ή προσωπα που λατρευει ή μισει ολοκληρωτικα (και φυσικα ως λατρης τετοιων λιστων αφιερωσε και ολοκληρο βιβλιο στα 31 αγαπημενα του τραγουδια.)

Και αν τελικα κατι τετοιο σε καποιους φαινεται σαν το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο (το να μιλουν δηλαδη για τα αντικειμενα της αγαπης τους και να ενδιαφερονται παραλληλα να ακουσουν από τον περιγυρο τους αντιστοιχα πραγματα που τους εχουν συνεπαρει), καποιοι αλλοι το βλεπουν σαν την πιο αβασταχτη αγγαρια (πού να καθομαι τωρα ρε μαστορα στο κατακαλοκαιρο να μαζευω στο κουρασμενο μου μυαλο ότι εχω ακουσει και εχω δει και να ζητας να το αξιολογησω κιόλας !!) , με καχυποψια (χμμμ , εσυ μαλλον μας φορτωθηκες εδώ μεσα περισσοτερο ως κουλτουροεπιδειξιας!!), ή ακομα και σαν να δινουν εξετασεις (θεεεε μου, τι διαολο να προτεινω τωρα που να μην με δειχνει κοινοτυπο, αβαθη ή θολοκουλτουριαρη ???).

Σαφεστατα λοιπον το πρωτο αρθρο που διαβασα είναι για «τις ταινιες της ζωης μας» με πολύ ενδιαφερουσες προτασεις και με χαρα ειδα παραλληλα και πολυαριθμες δημοσκοπησεις (μεχρι και για το πιο αγαπημενο ...ανθρωποειδες , αληθεια , ποιo abnormal brain το σκεφτηκε αραγε ??!).

Θα προτεινα λοιπον ακομα μια φορα και σε αυτή τη στηλη κινηματογραφου (και ας εσπασα μαλλον τα μουτρα μου σε αλλες παραλληλες!) , να προσκαλεσω (χωρις φοβο αλλα με οσο παθος διαθετει!) οποιοδηποτε φιλο θα ‛θελε να μοιραστει μερικες (χωρις αριθμητικο περιορισμο για να μην αναγορευτει σε καταραμενη -ακατανομαστη λεξη- ΛΙΣΤΑ !) αγαπημενες του ταινιες χωρις κανενα από τα παραπανω ψευτοδιλημματα !!

Οπως ακριβως ενδεχομενα θα τις προτεινατε/συζητουσατε σε μια παρεα φιλων , με τη συντροφο σας ή με αγαπημενα σας προσωπα.

Και για να ξεκινησω σαν νεοφερμενος με ότι μολις κατεγραψα σε χρονολογικη σειρα (με τη βεβαιοτητα ότι θα επανελθω με συμπληρωμα !)


  1. Singinin the rain -1952 - Stanley Donen (ποιο Musical και αηδιες να συγκριθει με μια τοσο πολυδιαστατη ταινια ?!)
  2. Wild Strawberries -1957 - Ingmar Bergman (συγκλονιστικη ακομα και σε κουλτουροφοβικους όπως εγω !)
  3. Vertigo -1958 - Alfred Hitchcock (το ξερω και ντρεπομαι για μια τοσο κοινοτυπη επιλογη αλλα την λατρεψα από την πρωτη στιγμη πολύ πριν θυμηθουν να την ανυψωσουν στην στρατοσφαιρα οι καραειδημονες !)
  4. Τo kill a mockingbird - 1962- Robert Mulligan (ο πλεον αποτελεσματικος τροπος να μιλησεις για την διαφορετικοτητα στα σχολεια !)
  5. Τhe party -1968 - Blake Edwards (με την πιο αναλαφρη 60s διαθεση ever. Και μετα ηρθε ο Michael Myers με το χαμενο του mojo !!)
  6. 2001 : A space odyssey -€“1968- Stanley Kubrick (ok, ok ... ξαναντρεπομαι , αλλα προκειται για την πλεον μεγαλειωδη ταινια του αγαπημενου μου σκηνοθετη , που αφιερωσα τελικα περισσοτερο χρονο σε παραλληλο διαβασμα οσες φορες και να την ειδα)
  7. Τhe wild Bunch -1969-€“ Sam Peckinpah (πολυ πριν οι ... Ταραντινοι στυλιζαρουν την ωμη βια)
  8. Young Frankenstein -1974- Mel Brooks (λατρεμενη ελαφροπετρα , απ αυτές για τις οποιες μονο καμαρωνω !)
  9. Chinatown -1974- Roman Polanski (μαγευτικα καδρα παραλληλα στο noir κλιμα)
  10. All that Jazz -1979- Bob Fosse
  11. Blade Runner -1982- Ridley Scott
  12. Rumble Fish -1983- Francis Ford Coppola
  13. The Big Lebowski -1998- Coen Brothers
  14. The best offer -2013- Giuseppe Tornatore
  15. La grande Bellezza -2013- Paolo Sorrentino
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

Αχ μας βαζεις παλι σε δουλειά...

Σε ενα αλλο νημα ειχα αναφερει 5 μονο γιατι δεν θυμαμαι ισως υπηρχε περιορισμος για μια.

Θελει χρονο η απαντηση γιατι αμα ξεχασουμε καμμια θα ζησουμε δραματα μετα...:flipout:
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

Μπα ! Σε χαρά και δημιουργία σας βάζω, υποψιάζομαι ότι αν είσαι ο αντίστοιχος Λυμπερο της συγκεκριμενης στήλης (δεν μου βγαίνει να την πω ...νήμα !!!) με ανάλογο αυθορμητισμό , παρορμητισμο και λαχτάρα γι αυτό που κάνει , θα μπορούσες να ξεπετας ισαμε 2 διαφορετικές ντουζίνες προτεινόμενες αγαπημένες ταινίες κάθε μέρα !!

Και πέρα από την πλάκα , ποιος θα σε μάλωνε για κάτι που παρέλειψες ?
Από ποτε οι πιο αγαπημένες μας θα πρεπε να είναι και αυτές που θεωρούμε πιο σημαντικές ???
Καθόλου απαραίτητο !!

Και είμαι σίγουρος ότι θα ναι πρόσθετη απόλαυση για τους περισσότερους που γνωρίζεστε μεταξυ σας στο να δείτε τι τελικά άφησαν απ έξω (που είναι όντως και η μεγαλύτερη δυσκολία) και τι χώρεσε ως συνολική πρόταση.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,271
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

Φιλε Johnnyguitar οι αγαπημενες ταινιες οπως και τα αγαπημενα τραγουδια ειναι θεμα
ψυχολογιας της χρονικης περιοδου που βιωνουμε! Αυτο ισχυει για μενα που εχω πανω απο
200 αγαπημενες ταινιες και δεν μπορω να ξεχωρισω καμια γιατι η καθε μια εχει την χαρη
της!! Απο την λιστα σου για παραδειγμα τα:5,6,8,και 11 ειναι απο τις αγαπημενες μου...
Τωρα δεν καταλαβαινω γιατι ντρεπεσαι για μερικες απο τις επιλογες σου που τις λες
κοινοτυπες (διαφωνω) μια και δηλωνεις κουλτουροφοβικος !!Προφανως αυτοσαρκαζεσαι
γιατι σε κοβω για διαβασμενο !!.Οποτε θα βοηθησω και εγω με μια μικρη λιστα:
1.Shogun Assassin 1980
2.The fog 1980
3.Scanners 1981
4.life is beatiful 1997
5.The 12th man 2017
6.Alien 1979
7.House of sand and fog 2003
8.The shining 1980
9.Deep red 1975 Dario Argento
10.My friends 1975 Ugo Tognazzi
11. Gran Torino 2008
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

Ηχοδαιμονα,
σ ευχαριστω για την αυθορμητη συμμετοχη και στις 2 ψηφοφοριες χωρις δευτερες σκεψεις ή την αισθηση του «ότι βάζουμε για εφέ μπαίνει , ο καθενας ακουει €-“άρα και βλεπει- τα δικα του ...!» , κατι τοσο απαξιωτικο που δεν θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο , αφου στερει και το νοημα του οποιουδηποτε διαλογου και επιρροων (παραβλεποντας οτι χρεωνει και ολοτελα λαθος προθεσεις !)

Το πώς καταληγει ο καθενας μας στις συγκεκριμενες προσωπικες επιλογες του , εχω την αισθηση οτι ειναι τελικα χαοτικα πολυπαραμετρικο αφου εξαρταται απο τοσα πολλα διαφορετικα πραγματα , ενα ειναι παντως το μονο σιγουρο , το παλιο φιλοσοφημενο ρητο "περι ορεξεως..." .

Αντι λοιπον για θεσφατα περι σκουπιδιων ή αριστουργηματων καποιων περισπουδαστων (βλεπε π.χ. λημμα Piero Scaruffi που ανακαλυψε το ... ποιοτικόμετρο για να μετρα με χειρουργικη ακριβεια πλεον την τεχνη) ειναι καλυτερα να αρκουμαστε στο τί ταιριαζει στο προσωπικο γουστο του καθενος μας.
Π.χ. πολύ ταλαντουχος ο Ψαλτης , αλλα τον ατιμο εγω προσωπικα δεν τον υποφερω ουτε δεμενος σε πασσαλο.
Οπως και την μονιμη επιλογη του απολαυστικου Λυμπεροπουλου περι "machine metal music" που εχω την υποψια ότι χρησιμοποιουν ακομα ως ηχητικο εφε στο Guantanamo!!
Γιατι αν φτασεις να πειστεις οτι σ αρεσει κι αυτό ακομα , εισαι απλα ενα βημα πριν τα "αριστουργηματα" του ζευγους John & Yoko των 60ς (της μισητης ιερειας δηλαδη της πιο πελωριας δηθενιας ever, που εριξε στα διχτυα της τον ατυχο John πριν καταφερει να ανακαμψει απο την κατ-ευφημισμο avant-garde επιρροη της !). Και αυτο περισσοτερο υπονοουσα ως κουλτουροφοβία !

Ο χαρακτηρισμος "κοινοτυπες" που σε προβληματισε προφανως πηγαινει αποκλειστικα στις επιλογες, απελπιστικα προβλεψιμες δηλαδη που συναντας αυτουσιες σε αντιστοιχες ψηφοφοριες απο την Ισλανδια μεχρι τη Γη του Πυρος !
Αλλοιμονο και αν πηγαινε σε τετοιες ταινιες !

Ένα προσθετο κριτηριο στις ταινιες που προσωπικα επελεξα είναι η αντοχη τους σε πολλαπλες θεάσεις , to Mulholland Drive δηλαδη το βρηκα απιστευτο και ισως το κορυφαιο των 20ς αλλα δεν τολμησα να το ξαναδω 3η φορα !
Όπως και την αριστουργηματικη Λαμψη της δικης σου λιστας που για μενα είναι η καλυτερη ταινια του αρχι-μαστορα αλλα τοσο creepy!

Και για να δεις πώς διαμορφωνεται τελικα το προσωπικο μας γουστο από σχεδον ασχετα κριτηρια , σπαστηκα τοσο πολύ από τοτε που ειδα τον Benigni στα Oscars με αυτή την συγκεκριμενη δουλικοτητα (και όχι ταπεινότητα!) που εκτοτε ουτε ν ακουσω για τις ταινιες του !
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

Μπα ! Σε χαρά και δημιουργία σας βάζω, υποψιάζομαι ότι αν είσαι ο αντίστοιχος Λυμπερο της συγκεκριμενης στήλης (δεν μου βγαίνει να την πω ...νήμα !!!) με ανάλογο αυθορμητισμό , παρορμητισμο και λαχτάρα γι αυτό που κάνει , θα μπορούσες να ξεπετας ισαμε 2 διαφορετικές ντουζίνες προτεινόμενες αγαπημένες ταινίες κάθε μέρα !!

Και πέρα από την πλάκα , ποιος θα σε μάλωνε για κάτι που παρέλειψες ?
Από ποτε οι πιο αγαπημένες μας θα πρεπε να είναι και αυτές που θεωρούμε πιο σημαντικές ???
Καθόλου απαραίτητο !!

Και είμαι σίγουρος ότι θα ναι πρόσθετη απόλαυση για τους περισσότερους που γνωρίζεστε μεταξυ σας στο να δείτε τι τελικά άφησαν απ έξω (που είναι όντως και η μεγαλύτερη δυσκολία) και τι χώρεσε ως συνολική πρόταση.

Μπα φιλε δεν ειμαι ο αντιστοιχος Λυμπε της στηλης. Θα ηταν τιμη μου να ημουν αλλα δεν ειμαι. Ειμαι ενας απλος αλλα ενσυνειδυτος θεατης με μνημη και μια διαμορφωμενη αισθητικη. Και θυμαμαι ακομα ταινιες οταν με πηγαιναν οι γονεις μου σινεμα πριν αρχισω καν να διαβαζω...Ναι θυμαμαι ακομα τετοιες καταστασεις εικονες συγκινησεις μυρωδιες, και ολα αυτα τα χρονια που περασαν συνεχισα ψαχνοντας την εμπειρια, αυτο ειναι ολο.

Αυτος που θα με μαλωνε θα ημουν εγω που αιφνης την νυχτα θα θυμομουν την ταινια που δεν εβαλα...και θα μουριχνε καμμια αυπνια.

Βρηκα το νημα που ειχε φτιαχτει, και καταλαβα γιατι ειχα ποσταρει μονο 5. Γιατι ονομαζοταν οι ταινιες της ζωης σας και πολλοι συμφορουμιτες ειχαν βαλει μονο μια.

Λοιπον θα ξεκινησω παραετοντας τις ιδιες γιατι δεν αλαξε κατι και μετα θα προσθεσω και αλλες... ολες αναγκαιες για μενα την αισθητικη μου και την "διαμορφωση" μου. Δηλ. που με σημαδεψαν και μου λενε παντα κατι και μου κανουν παντα νοημα -bye-

Πολυ δύσκολο αφου λατρεύω διάφορα είδη και διάφορους Μαίτρ.
Αλλα αν ειναι μια ταινία που σημαδεύει την ζωη μου σημαδεύοντας ταυτόχρονα με την άλλην έννοια του "σημαδεύω",Μαρκάρω, στοχεύω την ζωή άλλων...θα ηταν η :
La Meglio Gioventu του Marco Tullio Giordana
1002004000096695.jpg


Μαζι με την La Meglio Gioventu θα ήθελα να βάλω το the Tree of Life του Malick το Stalker του Ταρκόφσκι και το Blow Up του Antonioni

Eχουμε λοιπόν:

tumblr_lqov61GsDs1qe0cm1.jpg


Tree-of-Life-007.jpg


15_1_Stalker1_1000_420_90_c1.jpg


Blowup.jpg
....

...Θα ήθελα να προσθέσω μια πέμπτη στις ταινίες της ζωής...Το Passion του Mel Gibson.

th

Ως προς αυτες δεν αλαξε ουτε γιωτα μεσα μου, αλλα υπαρχουν καποιες (πολλες) που μου ειναι εξισου σημαντικες.

Αρχιζω να σκεφτομαι σχεδον χρονολογικα. Μερικα θα βαλω τους τιτλους στα "ξενα" γιατ δεν ξερω πως μεταφραστηκαν στην Ελλαδα.

Αρχιζω με ενα πρωτο ποστ που μου ερχεται στο μυαλο απο τα "παλια".... αρχαιολογιες, μουσεια... συν καποιους συνειρμους τους για να μην τα ξεχασω αργοτερα.
Και επειδη μ'αρεσει η καλη δουλεια ακομπανια με βινιετες.

- Η Γεννηση ενος Εθνους - D. W. Griffith
- Μισαλοδοξια "

- The Gold Rush - Ch. Chaplin

- Nosferatu - F.W. Murnau
_ επι της ευκαιριας και για να μην ξεχασω...
- Nosferatu: Phantom der Nacht - Werner Herzog
- Dracula - F.F. Coppola

- Metropolis - F. Lang

- Citizen Cain - Orson Welles

- Le Schpountz - Marcel Pagnol
- La femme du Boulanger - " "
- Marius - " "

- Porte des Lillas - Renέ Clair
- Tout l'Or du Monde - " "

- Roma Cittά Aperta - R. Rosselini
- Germania anno zero - " "

- Riso Amaro - G. de Santis

- La Dolce Vita - F. Fellini
- Otto e Mezzo - " "

- Le procès de Jeanne d'Arc - R. Bresson

- O Γατοπαρδος - Luchino Visconti

Σε δευτερο ποστ θα μπουν τα αλλα που ειναι λιγοτερο η και καθολου αρχαια και που για την αισθηση μου αποτελουν τον νεωτερο κινηματογραφο.

και ειναι πολλα... :stoned: .... :hmmmm2:

th
th
th
th

th
th
th
th
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

Μαγκα μου πλουτισες με την μια το thread !
Και πως φαινεται οτι λατρευεις τις κινηματογραφικες αφισσες και τον κινηματογραφο ... πριν τα 70ς !!
Ισα που χωρεσε η -ισως τελευταια- εξαιρετικη του Copolla , αντε ενας Malick και το εκπληκτικο Stalker.
Σχεδον σταματας χρονολογικα εκει που μετα βιας θα τολμουσαμε να ξεκινησουμε οι υπολοιποι .
Και ομολογω οτι αγνοουσα πληρως την 1η σου επιλογη!

Αυτο που δεν μπορεσα να βρω πουθενα μολις ειδα τις πρωτες σου επιλογες ειναι ο κορυφαιος και τοσο παραγνωρισμενος Dreyer.
Πολυ βορειος και ακαδημαικος ?
Και φυσικα το Τouch of evil που πλεον κοντραρει με αξιωσεις το Citizen Kane .


A! Και ευτυχως που δεν εισαι ο 2ος Λυμπερό.
Ποιος θα αντεχε 2 τοσο υπερπληθωρικους να παρουσιαζουν τα τελευταια ανεξερευνητα αριστουργηματα συγκροτηματων απο την ... Σουαζιλανδη ?
Δωσε στιγμα και απο τις συγχρονες επιλογες σου (εννοω κατ αρχην 60ς & 70ς) .
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λιστες !)

...Οπως και την μονιμη επιλογη του απολαυστικου Λυμπεροπουλου περι "machine metal music" που εχω την υποψια ότι χρησιμοποιουν ακομα ως ηχητικο εφε στο Guantanamo!!
...


Κάνεις λάθος: στο Guantanamo τους βασάνιζαν με Throbbing Gristle. "20 Jazz Funk Greats" και ...Αγιος ο Θεός :flipout:

Χωρίς τη Γιόκο, ο Τζον θα ήταν ένας ακόμη ex-Beatle, όπως οι υπόλοιποι τρείς: ένα χαζο-αγγλάκι. Η συνεισφορά της ήταν πολυεπίπεδη. Στο να βγεί ο Τζον από τη ντουλάπα και να γίνει αυτό που έγινε.


Λίστες για σινεμά δεν κάνω ποτέ. Είναι λατρεία. Μπορώ όμως να σου δώσω 3-4 All Time Best:


Dead Ringers
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
The Draughtsman's Contract
La Grande Illusion
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και ...λι

Βρε αν σε χαρηκα για κατι περισσοτερο ηταν οτι με την μια πεταξες μια λισταρα χωρις επεξηγησεις , ενστασεις και παρεμβασεις επι της διαδικασιας !
Κατι που οπως διαπιστωσα εχεις κανει και σε αλλες ψηφοφοριες (οπως για τα αγαπημενα τραγουδια που βρηκα προσφατα) και φανταζομαι και σε αλλα threads εδω μεσα , πού κολλας ακριβως και δεν το καταλαβαινω ?

Και αν ο κινηματογραφος ειναι λατρεια η μουσικη τί ακριβως ειναι και δεν ειχες θεμα ?
Και απο πότε δεν μιλαμε για αντικειμενα λατρειας με ακομα περισσοτερες προτασεις ?

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι οι κανονες και οι περιορισμοι ειναι για να τους ... παραβαινουμε , παιξε μπαλιτσα λοιπον με προσθετους τιτλους εστω και μην σκαλωνεις σε μια λεξη που εγινε πια γενικευμενο ταμπου !
Ηδη εδωσες ιδεα για την ταινια του Greenaway που δεν εχω δει!

Και οσο για τον John , νομιζω οτι τα παντα μας ωριμαζουν και μας εξελισσουν (ποσο μαλλον που ο κοινωνικος περιγυρος των Beatles διευρυνοταν τη συγκεκριμενη περιοδο με την ταχυτητα του φωτος).
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μοιραζομαστε το τιμονι στο ιδιο σκαφος με ενα παντελως ασχετο ατομο (για το συγκεκριμενο αντικειμενο , δηλαδη τη μουσικη) για να μας τσακισει σε οποιο βραχο βρει μπροστα του !!
:musicus:
Τα albums που εβγαλαν μαζι , παιζει να ειναι πλεον στα γελοιωδεστερα της ιστοριας !

Γι αυτο σου λεω , ριξε ιδεες στο κοινο και ασε τη Υοκο να εισπραττει ακομα !
:help:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και .

Και οσο για τον John , νομιζω οτι τα παντα μας ωριμαζουν και μας εξελισσουν (ποσο μαλλον που ο κοινωνικος περιγυρος των Beatles διευρυνοταν τη συγκεκριμενη περιοδο με την ταχυτητα του φωτος).
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μοιραζομαστε το τιμονι στο ιδιο σκαφος με ενα παντελως ασχετο ατομο (για το συγκεκριμενο αντικειμενο , δηλαδη τη μουσικη) για να μας τσακισει σε οποιο βραχο βρει μπροστα του !!
:musicus:
Τα albums που εβγαλαν μαζι , παιζει να ειναι πλεον στα γελοιωδεστερα της ιστοριας !

Γι αυτο σου λεω , ριξε ιδεες στο κοινο και ασε τη Υοκο να εισπραττει ακομα !
:help:


Καλά κάνει και ...εισπράττει. This world owes her a living. Tόσα σκυλοτόμαρα εισπράττουν χωρίς να έχουν προσφέρει το παραμικρό. Σ αυτή θα κολλήσουμε;
Και το Yoko Ono/Plastic Ono Band (1970) είναι δισκάρα. Αξίζει να το πάρεις και μόνο για το AOS - αλλά και τα υπόλοιπα είναι μιά χαρά.


Music is my life :ADFADF1:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και .

Γι αυτο σου λεω , ριξε ιδεες στο κοινο ...

Προτιμάω να ψέλνω πλέον. Ιδέες, κυκλοφορούν παντού. Το ψαλτήρι είναι πιο προσωπικό :ernaehrung004:
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορ

Το μονο που δεν φανταζομουν ειναι οτι σε στηλη του κινηματογραφου θα συζητουμε για την Yoko !
Oσο πιο συντομα λοιπον να πω οτι θεωρουσα αυτονοητο οτι αναφερομουν στα 3 πρωτα ανεκδιηγητα albums του ζευγαριου με virgins & weddings , στα οποια η συνεισφορα και επιρροη της ηταν ολοφανερες.
To πασιγνωστο album στο οποιο αναφερεσαι , (παντα) κατα την προσωπικη μου εκτιμηση ειναι κατι αναλογο με Paul McCartney & Linda , Wings (and feathers!). Βαζουμε και το συντροφακι μας γιατι εβγαλε τις φωτογραφιες του εσωφυλλου !
Kαι η Yoko ειλικρινα δεν ξερω τί ακριβως εβαλε οσο και να χρεωνεται για σεξιστικο υπονοουμενο !!

Και δεν εχω κανενα προβλημα να εισπραττει. Ειναι αλλο ομως σαν κληρονομος και τελειως διαφορετικο σαν συνδημιουργος !

Οσο για το τί θαυμαστη πορεια ανεκοψε σε ενα group στην στρατοσφαιρα και πόσο αποπροσανατολισε το Lennon (μεσα στην αφελεια του απεναντι στο πελωριο hype της πρωτοποριας που σερνεται παντου και παντα!) ειναι οντως μεγαλη κουβεντα.

Και σχετικα με τις προτιμησεις σου για ψαλμους , εξομολογηση ή κατ ιδιαν κηρυγμα , ειλικρινα δεν ειχα σκοπο να επιμεινω αλλο και συγνωμη αν σε πιεσα .

Αν οι λιστες με τα αγαπημενα ειναι τοσο ζορι , ματαιοδοξια ή ηλιθιοτητα για καποιους, δεν εχω παρα να το σεβαστω και να κλεισει το θεμα.
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο πε

...

Και σχετικα με τις προτιμησεις σου για ψαλμους , εξομολογηση ή κατ ιδιαν κηρυγμα , ειλικρινα δεν ειχα σκοπο να επιμεινω αλλο και συγνωμη αν σε πιεσα .

Αν οι λιστες με τα αγαπημενα ειναι τοσο ζορι , ματαιοδοξια ή ηλιθιοτητα για καποιους, δεν εχω παρα να το σεβαστω και να κλεισει το θεμα.


Γιατί μουτρώνεις τώρα; Σε κάποιους οι λίστες δεν αρέσουν, δεν τις θεωρούν επαρκείς για να κοινωνίσουν αυτό που θέλουν, αρκετοί άλλοι συνεισέφεραν. Τι είν´ αυτό που σε χαλάει;
Αν συνεχίσεις να παρακολουθείς εδώ θα βρίσκεις πράγματα, τα μαζεύουμε κοντά 15 χρόνια τώρα, "σταγόνα - σταγόνα", γιατί βιάζεσαι;
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,148
Αλιμος
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και .

Καλά κάνει και ...εισπράττει. This world owes her a living. Tόσα σκυλοτόμαρα εισπράττουν χωρίς να έχουν προσφέρει το παραμικρό. Σ αυτή θα κολλήσουμε;
Και το Yoko Ono/Plastic Ono Band (1970) είναι δισκάρα. Αξίζει να το πάρεις και μόνο για το AOS - αλλά και τα υπόλοιπα είναι μιά χαρά.


Music is my life :ADFADF1:

απλα η χηρα και ο μακα το εχουν παρ@#ει
remaster στο remaster
για τα 10 - 20- 30- 40- χρονια
η yoko του μαμησε το μυαλο αυτο ηταν ολο..:antlers:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,962
Τύπε Johnny, μην στεναχωριέσαι για την πενιχρή ανταπόκριση σε θέματα για λίστες, μουσικών άλμπουμς, είτε ταινιών, είτε οτιδήποτε ...

Η εδώ κοινότητα υπήρξε ανθηρή και εξόχως δημιουργική ... φαίνεται αυτό, αν ανατρέξεις εδώ : https://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/50-Παρουσιάσεις-δίσκων-Aφιερώματα, όπου έχεις πράγμα για να διαβάζεις για δύο ζωές ...

Θέματα για λίστες εξαντλήθηκαν σε βαθμό κακουργήματος ... είχαμε κάποτε και ειδικό λιστολόγο και κάθε λογής sorting out ...

Τα χρόνια πέρασαν, η κοινότητα μεγάλωσε ηλικιακά, πολλοί εξαφανίσθηκαν, ενώ αυτά που όλοι μας βιώνουμε τα τελευταία 10 χρόνια σε αυτή την χώρα, εξανέμισαν την διάθεση να μοιράζεσαι πράγματα για αγαπημένες μουσικές, κλπ. Και πως να γίνει διαφορετικά, όταν για πολλούς έγινε δύσκολη και η βασική επιβίωση ...

Δεδομένου ότι φαίνεσαι εναργής αλλά και έχεις ασχοληθεί εκτενώς με το ''άθλημα'' ως ακροατής και θεατής, νομίζω ότι όλοι θα απολαμβάναμε καλύτερα να παρουσιάσεις, εκτενέστερα και εκ των ψυχολογικών βαθέων, κάποιο άλμπουμ, κάποια ταινία, κάποιο βιβλίο ... η προσωπική ματιά είναι το ζητούμενο και όχι πόσοι έχουν την μπανάνα στην λίστα τους...
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αρι

Kατ αρχην , στην τοσο πολιτισμενη συζητηση που κανουμε :argue: πού με ειδες να μουτρωνω ? :furious3:
Και μπορω να πω οτι συγκρατηθηκα υπερβολικα στο απιστευτο που εγραψες "...This world owes her a living" . Πόσο αλλο πια ?????

Κατα δευτερον με προβληματιζει που καταφευγεις σε υπεραπλουστευσεις για να δικαιολογησεις οτι ... δεν σπρωχνουν πολλοι το καραβι !!!
Θεωρεις πιο επαρκη "κοινωνια" την συμμετοχη στο "ποια ...παπαριά :p: ειδατε σημερα" ?!!!!!!! (σε σχεση με το ... μια ταινια που να γουσταρετε και να σας εκφραζει !) ?

Σε καθε περιπτωση no hard feelings :slapface:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις αριθμητικο περιορισμο και .

...
η yoko του μαμησε το μυαλο αυτο ηταν ολο..:antlers:


Προφανώς ΔΕΝ έχεις ακούσει ούτε το άλμπουμ της που ανέφερα παραπάνω, ούτε το Season of Glass (1981), ούτε το Rising (1995), ούτε το Walking on Thin Ice (1992).
Εχεις...δουλειά. :ciao:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγαπημενες μας ταινιες (χωρις

Κατα δευτερον με προβληματιζει που καταφευγεις σε υπεραπλουστευσεις για να δικαιολογησεις οτι ... δεν σπρωχνουν πολλοι το καραβι !!!
Θεωρεις πιο επαρκη "κοινωνια" την συμμετοχη στο "ποια ...παπαριά :p: ειδατε σημερα" ?!!!!!!! (σε σχεση με το ... μια ταινια που να γουσταρετε και να σας εκφραζει !) ?

Σε καθε περιπτωση no hard feelings :slapface:



Το τι ακριβώς θεωρώ, φαίνεται από τις 250+ παρουσιάσεις που έχω καταθέσει αμισθί σ αυτό το φόρουμ. Και στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν ήταν καθόλου εύκολη δουλειά, πίστεψέ με.
No hard feelings επίσης. -bye-
 

johnnyguitar

New member
15 August 2019
60
Δημοκηδή ,
πιστεψε με , εχω υλικο να διαβαζω , να ακουω και να βλεπω για ...7 ζωες (μου φυγε και ο Ρωσσακος γατος μου ρε γαμωτο επειδη λυπηθηκα να τον στειρωσω !) και μονο με επαρση δεν το λεω.

Οπως ακριβως κανω και με τους φιλους , τις παρεες μου , τη γυναικα και την κορη μου , θεωρουσα αυτονοητο να γνωριζουμε , να συζητουμε και να μοιραζομαστε τα πραγματα που αξιζουν , μας εκφραζουν και αγαπαμε .
Και αυτο μας φερνει πιο κοντα.
Κατι τετοιο σκεφτηκα και σαν εισαγωγη στο site αντι για ουδετερες ή κρυοκωλες συστασεις χωρις νοημα .
Και το εκανα ακριβως γιατι δεν βρηκα κατι αντιστοιχο σε λιστες αγαπημενων!
Ηδη νιωθω οτι ξερω καλυτερα αυτους που συμμετειχαν!

Σε οτι αφορα την κριση δεν θα συμφωνουσα με αυτα που εγραψες , ισως τωρα η αναγκη για πιο ουσιαστικα πραγματα να ειναι μεγαλυτερη , αφηνοντας στην ακρη τα τοσα περιττα που φορτωθηκαμε τις ανθηρες περιοδους της υπερβολης !