Συμβουλές για στήσιμο Home Cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Καλησπέρα παιδιά. Αποφασίσαμε στο σπίτι να κάνουμε ένα ποιοτικό σύνολο home cinema. Έπειτα από πολλές διαβουλεύσεις για θέματα χώρου καθώς είναι σχετικά περιορισμένος, και βλέποντας τις διαστάσεις των διαφόρων AV components, αποφασίσαμε πως μας παίρνει.

Κατ' αρχήν, προς το παρόν, λέμε να πάμε σε 3.1 (2 bookshelf, 1 center, 1 Subwoofer) και εξετάζουμε μήπως πάνω στα bookshelf βάλουμε τα λεγόμενα elevation για atmos effect. (3.1.2)?? και να σημειώσω πως όλα τα components του συστήματος θα αγοραστούν τώρα, δεν έχουμε κάτι που θα κρατήσουμε από παλιότερο setup.

Οι συσκευές που θα έχουμε είναι
1) Ενισχυτής(σκέφτομαι τον Denon 3600H)
2)CosmoteTV
3)BluRay 4k Player(σκέφτομαι για Sony UBP X800 το οποίο θα λειτουργεί και ως CD Player)
4 Pickup( δεν έχω αποφασίσει ακόμη)
5)Android TV Box ή κάποιο media player τύπου zidoo zappiti κλπ
6)Ηχεία και woofer φυσικά
7)Τηλεόραση 55"(Ακόμη δεν έχω αποφασίσει, σκέφτομαι όμως έντονα την LG C9 αν πάω σε OLED ή τη Sony Xg9505 αν πάω σε LED)
Επίσης, υπάρχουν πρίζες ethernet για όσες συσκευές διαθέτουν.

H χρήση που θα κάνουμε είναι λίγο από όλα. Netflix, streaming 4K MKV από NAS, αναπαραγωγή μουσικής. Είμαι παντελώς άσχετος σε θέματα AV και προσπαθώ διαβάζοντας να αποκτήσω μια εικόνα για το χώρο.

Πάμε στις συσκευές μια μια
1)Κοιτώντας για ενισχυτή φαίνεται ο συγκεκριμένος(Denon 3600h) να είναι αρκετά καλό vfm, έχει τα πάντα, και προσφέρει δυνατότητα για μελλοντική επεκτασιμότητα
2)Θέλω ένα bluray 4k player, το οποίο να είναι καλό και για αναπαραγωγή CD. Δυστυχώς, χώρο για dedicated cd player δεν έχουμε. Budget 300-400 ευρώ.
3)Pickup. Περισσότερο novelty χρήση για τη μητέρα μου η οποία έχει μια συλλογή δίσκων από τα νιάτα της και θέλει να την ακούει που και που. Κάτι κοντά στα 200 ευρώ θα ήταν επιθυμητό
4)Ηχεία. Εδώ είναι που δε ξέρω τι μου γίνεται παντελώς. Για να δώσω έναν ενδεικτικό budget να πω περί τα 500 για ένα ζεύγος bookshelf 500-600 για ένα καλό center και ίσως άλλα 500 για ένα ζεύγος "elevation effect" ή atmos upfiring δε ξέρω πως ακριβώς λέγονται. και 400-500 για ένα Sub. Κοιτώντας σε διάφορες πηγές στο internet, φαινόταν πως τα Klipsch είναι από τα καλύτερα, βλέποντας όμως μια πολύ σκληρή κριτική στο home cinema συνολο τους από το what hifi μαζεύτηκα λίγο.


Θα ήθελα τις προτάσεις σας και την κατανόηση για την ασχετιλα μου. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Γράψε αν θέλεις διαστάσεις χώρου, απόσταση ακρόασης, τυχών ιδιαίτεροτητες, του χώρου.
Ένα πρόχειρο σχέδια κι θα βοηθούσε.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Απάντηση: Re: Συμβουλές για στήσιμο Home Cinema

Είμαι απαίσιος στα σχέδια. 3.5 μέτρα περίπου η απόσταση. Η μεσαία γραμμη δεν είναι τοίχος ή κάποιο διαχωριστικό, είναι απλά για να δείξω την απόσταση. Είναι ενιαίο το βασικό σαλόνι με έναν άλλο χώρο δίπλα συνολικά περίπου 40 τμ. Το βασικό σαλόνι είναι ας πούμε περί τα 18-20 m2


Επίσης ένας περιορισμός λόγω χώρου που έχω είναι τα bookshelf να είναι μαξ περί τα 25εκατοστα πλάτος, δε με παίρνει για παραπάνω.

saloni.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε Blu-ray το UBP-X800MK2 να δεις και όχι το σκέτο. Το MK2 παίζει και Dolby Vision.

Ενισχυτή σε κόβω μια χαρά, για ηχεία προσπάθησε να αποφύγεις τα upfiring και να πας σε κανονικά ηχεία για atmos. Τόσο σε αυτά όσο και σε sub ρίξε μια ματιά σε SVS.

https://www.svsound.com/products/prime-elevation
https://www.svsound.com/products/pb-1000

Όπως είσαι χωροταξικά, χάνεις το 5.1.4 (κρίμα). Να υποθέσω ότι δεν έχεις χώρο πίσω από τον καναπέ; Υπάρχει τοίχος; Αν ναι, δύσκολα τα πράγματα γενικά.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, πίσω από τους καναπέδες είναι τοίχος. Έχω δυστυχώς και την οικογένεια να πολεμάω σε θέματα design και παρέμβασης, οπότε είναι και σχετικά δεμένα τα χέρια μου. Εδώ δε μπαίνουν surround left και right, για να κρεμάσω οτιδήποτε σε ταβάνι ή τοίχο ούτε συζήτηση. ΊΣως στο απώτερο μέλλον. Συνεπώς τα upfiring επάνω στα bookshelf είναι ο μόνος τρόπος να εμπλουτίσω λίγο παραπάνω τον ήχο. Σε αυτά υπάρχει κάποια πρόταση; Τα svsound δεν τα βλέπω διαθέσιμα κάπου ελλάδα και η αλήθεια είναι δε θέλω να κάνω μεγάλες αγορές από εξωτερικό. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι εγχώριο; Άκυρο, βρήκα ένα κατάστημα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Συμβουλές για στήσιμο Home Cinema

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, πίσω από τους καναπέδες είναι τοίχος. Έχω δυστυχώς και την οικογένεια να πολεμάω σε θέματα design και παρέμβασης, οπότε είναι και σχετικά δεμένα τα χέρια μου. Εδώ δε μπαίνουν surround left και right, για να κρεμάσω οτιδήποτε σε ταβάνι ή τοίχο ούτε συζήτηση. ΊΣως στο απώτερο μέλλον. Συνεπώς τα upfiring επάνω στα bookshelf είναι ο μόνος τρόπος να εμπλουτίσω λίγο παραπάνω τον ήχο. Σε αυτά υπάρχει κάποια πρόταση;

Για δες εδώ κατ' αρχήν τι μπορεί να κάνει με το Virtual Speakers. Ίσως σε βολέψει μέχρι να αλλάξεις χωροθέτηση.

https://avclub.gr/forum/showthread....ήσιμο-Home-Cinema?p=1058368370#post1058368370
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ουπς... ναι. :eek:

Αναφέρομαι στο Dolby Height Virtualizer που δημιουργεί την ψευδαίσθηση του ύψους χωρίς να χρειάζεται atmos upfiring. Το οποίο μόλις εφαρμόστηκε με f/w update στους νέους Denon & Marantz, μεταξύ των οποίων και το μοντέλο που ενδιαφέρει το φίλο μας (AVR-X3600H).

https://avclub.gr/forum/showthread....9-2020?p=1058368380&viewfull=1#post1058368380
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Ωραίος, ευχαριστώ. Θα το έχω υπόψιν όταν με το καλό έρθει το μηχάνημα. Καμία προτασούλα για center και front left bookshelf ?
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ηχεία δαπέδου αριστερά και δεξιά του επίπλου, δεν χωράνε;
Όπως είπε ο o pleo καλύτερα να αποφύγεις τα upfiring δεν θα έχεις το σωστό αποτέλεσμα.
Θα σου έλεγα επίσης να μην εγκαταλειψεις τόσο εύκολα τα surround, μια που υπάρχει χώρος.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Δαπέδου δε γίνεται παιδιά, στον πίσω τοίχο δεν το σχεδιάσα, αλλά έχει τζάκι στη γωνία, μια στήλη βιβλιοθήκης και μετά το επιπλο tv. Δεν υπάρχει καθόλου κενό να κάτσουν κάτω. Το surround σε αυτή τη φάση είναι αδύνατο δυστυχως, έχω πρόσπαθήσει πολύ αλλά δεν.... :p
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αν δεν υπάρχει ούτε στο μέλλον περίπτωση αναβάθμισης, εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς soundbar.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όχι και soundbar. Χωρίς παραμετροποιήσιμο ήχο και τώρα μάλιστα που οι επιλογές αφορούν τον immersive ήχο με περισσότερους τρόπους;

Έχει επιλογές με ενισχυτή AV και ηχεία. Είτε με Virtualizer, είτε με upfiring ηχεία είτε ακόμα και με ηχεία Height (ψηλά στον τοίχο). Γενικά επιλογές υπάρχουν. Και είναι καλύτερες από soundbar.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Γενικά ελπίζω επειδή τα ακουστικά στανταρ μας είναι χαμηλά αυτή τη στιγμή , πως θα γλυκαθούν όταν ακούσουν ένα ποιοτικό σύστημα , και θα είναι πιο διαλλακτικοί σε μια ενδεχόμενη επέκταση...
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Με τρία ηχεία θα έχει την αίσθηση του home cinema; και γιατί να δώσει τόσα χρήματα για receiver και ηχεία αφού θα χρειαστεί μόνο μικρό μέρος των δυνατοτήτων τους.
Όσο για τα ψηφιακά καλούδια που μας κάνουν να ακούμε ηχεία εκεί που δεν υπάρχουν, ε σε αυτά στηρίζονται και οι ηχομπαρες...
Εγώ προσωπικά δεν θα έστηνα home cinema με 3 ηχεία απλά γιατί δε θα ήταν home cinema.
Φυσικά η καλύτερη λύση είναι να ακούσει και να αποφασίσει.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: Απάντηση: Συμβουλές για στήσιμο Home Cinema

Γενικά ελπίζω επειδή τα ακουστικά στανταρ μας είναι χαμηλά αυτή τη στιγμή , πως θα γλυκαθούν όταν ακούσουν ένα ποιοτικό σύστημα , και θα είναι πιο διαλλακτικοί σε μια ενδεχόμενη επέκταση...

Μου θυμίζεις ένα φίλο που παντρεύτηκε μακριά από την ιδιαίτερη πατρίδα του. Ήλπιζε ότι φέρνοντας την γυναίκα του διακοπές θα της άρεσε και θα γυρνούσαν πίσω.
15 χρόνια μετά ακόμα μακριά είναι... -bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Χωρίς παραμετροποίηση και ισοστάθμιση θα έχει την αίσθηση του Home Cinema; Κι αν ναι με τι ποιότητα από τα επιμέρους εξαρτήματα;

Νομίζω Hands Down τώρα πια η καλύτερη επιλογή είναι ενισχυτής AV και ηχεία και sub. Και όπως είπε ο ίδιος μπορεί να γλυκαθούν (βέβαιο) και να αποφασίσουν το επόμενο βήμα. Με ηχομπάρα απλώς θα έχει πετάξει χρήματα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Home cinema δεν θα έχει ούτε με τρία ηχεία, ούτε με ηχομπαρα. Το θέμα είναι τι χρειάζεται πραγματικά.
Για αυτό είπα ας ακούσει πρώτα και αποφασίζει μετά.
Υγ δεν ξέρω αν ο γραπτός λόγος μου βγαίνει λίγο επιθετικός, δεν είναι σκόπιμο. Συζήτηση κάνουμε.
Ορίστε μερικές φατσουλες προς αποφυγή παρεξήγησης. :grinning-smiley-043:AFADF0::a0210:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η σύγκριση αφορά ενισχυτή AV με 3.1 setup με Virtualizer χωρίς να αποκλείονται και τα upfiring ή τα ηχεία ύψους. Δηλαδή έως 3.1.2 ας πούμε από τα... αποδυτήρια. :eek:

Και βάζουμε τώρα στη σύγκριση την παραμετροποίηση του ήχου που είναι σε επίπεδο.... διαγαλαξιακό πλέον στους ενισχυτές AV, που δεν έχουν οι ηχομπάρες καθόλου, και την ποιότητα των ξεχωριστών ηχείων και του sub και φυσικά και την ποιότητα του ενισχυτή AV. Και μεγάλο Plus η επέκταση σε καλύτερο setup έως 7.1.4 σε πλήρη έκταση με τον 3600H που έχει επιλέξει προσθέτοντας επιπλέον ηχεία επάνω στο ήδη υπάρχον σύστημα.

Ποια ηχομπάρα τα έχει αυτά;
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Παιδιά, τα upfiring θα τα πάρω μάλλον, διότι το επιτρέπει το budget. Τώρα η επιλογή της ηχόμπαρας είναι φθηνότερη, αλλά αν δείτε, ηχόμπαρα, σχετικά μεγαλη, με upfiring speakers και υποστήριξη για 4κ passthrough Vision και HDR10. πάει πάνω από 1000 ευρώ, και κάποιες δε βολεύουν διότι θα κρύβουν την τηλεόραση. Επειδή θέλοουμε και το πικαπ, η απόφαση για ενισχυτή και 3.1.2 προς το παρόν, είναι μάλλον ειλημμένη . Επίσης με τον Denon έχω ψηθεί να πάρω και 2 Heos ηχεία, για 2 άλλα δωμάτια.


Στο θέμα αναπαραγωγή μουσικής να υποθέσω πως τα καλά ηχεία θα κάνουν διαφορά σχετικά με μια ακριβή ηχομπαρα;