Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rulenstein

New member
23 August 2019
6
Καλησπέρα στην ομάδα,


Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και γενικά στον χώρο του ήχου. Διάβασα διάφορα άρθρα πριν κάνω αυτή την ανάρτηση στο φόρουμ σας, φαίνεται πολύ οργανωμένο. Πολλά μπράβο.


Ακόμα όμως είμαι εντελώς χαωμένος, γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας!


Θέλω να αγοράσω ενισχυτή και 2 ηχεία δαπέδου για το σαλόνι μου (χώρος ~ 60 τετρ. μέτρα). Χρήση κυριώς για μουσική αλλά και για ταινίες. Μουσική τα πάντα, από punk και rock μέχρι jazz, blues και ρεμπέτικα. Πηγή μουσικής: κυρίως laptop αρχικά και αργότερα θα ήθελα να βάλω και βινύλιο.
Επίσης, θα ήθελα ο ενισχυτής και τα ηχεία να είναι αρκετά δυνατά ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πάρτυ σε μεγάλη ένταση και για πολλές ώρες. Budget για ενισχυτή και ηχεία μέχρι 1500 ευρώ, το πολυ 2000 ευρώ αν αξίζει τον κόπο (αλλα θα ήθελα να το αποφύγω αυτο το εξτρα 500ρικο).


Θα μπορούσατε να μου κάνετε 3-4 προτάσεις για ενισχυτή και ηχεία (σαν "πακέτο" κ να ειανι συμβατα μεταξύ τους);


Επίσης, τωρα ισως σας μπερδεψω λίγο αλλα στο σαλόνι περιμετρικα ψηλα στους τοιχους υπάρχουν ετοιμες υποδοχές (καλωδια) για μικρά δορυφορικά ηχεία (υποθετω για home cinema σετ; ). Ολα αυτά τα καλωδια καταληγουν σε ενα σημειο στο σαλονι οπου εκει λογικά θα συνδεονται με το ηχοσυστημα. Αλλα αυτά τα home cinema σετ δεν εξυπηρετούν τη χρήση που θελω να κανω, σωστά; Ή υπάρχουν σετ δορυφορικών ηχείων αρκετά δυνατά για μουσική και χρήση για πάρτυ;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Ανδρέας
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα λοιπόν και καλώς ήρθες.
Το ποσό που σκέφτεσαι να δαπανήσει είναι ομολογουμένως σεβαστό.
Αλλά οι απαιτήσεις σου είναι δύσκολες. Αναφέρομαι στο μεγάλο χώρο. Ποσο μάλλον σε συνδυασμό και με τις μεγάλες εντάσεις.
Οπότε λίγο νερό στο κρασί σου πρέπει να βάλεις.
Γενικά θα ήταν καλό να μας δώσεις και μια κάτοψη ή κάποια φωτογραφία του χώρου. Κατά προτίμηση με τις θέσεις καλωδιωσεων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Party σε μεγάλη ένταση και για πολλές ώρες. Θες PA σύστημα. Προστασίες στα κυκλώματα και ανεμιστήρες δηλαδή. Ηχεία γύρω γύρω για να στοχεύουν προφανώς στο χώρο των 60 τμ. και να παίζουν όλα μαζί το ίδιο.

Στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα κατάστημα που ασχολείται με εγκαταστάσεις ηχοσυστημάτων για επαγγελματικούς χώρους και θα έπαιρνα προσφορά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα και καλώς ήρθες, όπως σου είπαν και πιο πάνω για να μπορέσεις να ικανοποιήσεις τη συνθήκη "αρκετά δυνατά ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πάρτυ σε μεγάλη ένταση και για πολλές ώρες" θες υποχρεωτικά ενεργά ηχεία κι οπωσδήποτε προσθήκη ενεργού υπογούφερ που θα γεμίσει πολύ καλύτερα το χώρο με χαμηλές συχνότητες. Από κει και πέρα θες ένα a/v ενισχυτή με εξόδους προενίσχυσης ώστε να μπορέσουν να συνδεθούν τα ηχεία και το υπογούφερ και να καλύψεις και τις ανάγκες σου για ταινίες, για παράδειγμα Marantz SR5013. Ομως όπως το βλέπω θα χρειαστεί να υπερβείς λιγάκι το μπάτζετ μαζί με την αγορά ηχείων. Τώρα αν όπως σου σύστησε ο Pleo σου προτείνουν οι επαγγελματίες ηχείο ενεργό το οποίο μπορεί να σου καλύψει και τις χαμηλές ώστε να γλιτώσεις το έξοδο του υπογούφερ ίσως και να κάνεις δουλιά είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο.

Οσον αφορά τα περιφερειακά καλώδια που έχεις για ηχεία αυτά μάλλον θα πρέπει να συνδεθούν απ ευθείας στον ενισχυτή ή να τα οδηγήσει ένας τελικός ενισχυτής αργότερα ώστε να συνοδέψουν τα υπόλοιπα ηχεία περισσότερο όμως για ταινίες, δεν θα μπορέσουν με τίποτα να συνοδέψουν τα ενεργά σε μεγάλες και πολύωρες εντάσεις. Το ιδανικό θα ήταν σε βάθος χρόνου να συνδέσεις κι εκεί ενεργά ηχεία αλλά λόγω βάρους θα χρειαστούν καλή στήριξη, όπως καταλαβαίνεις το εγχείρημα έχει σοβαρές απαιτήσεις οπότε καταλήγουμε ότι θες οπωσδήποτε μελέτη κι εγκατάσταση από επαγγελματία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Συνήθως τα καλώδια που υπάρχουν ψηλά είναι σε άκυρες θέσεις για Home Cinema. Κάποιος ηλεκτρολόγος έχει βγάλει τις αναμονές ψηλά γιατί έτσι του είπε ο ιδιοκτήτης και το καλώδιο είναι το λεπτό το απαράδεκτο το ηλεκτρολογικό.

Όταν γίνεται μια εγκατάσταση με βάση κάποια πράγματα, με αυτά θα κινηθείς στη συνέχεια. Αν η εγκατάσταση δεν έχει ακολουθήσει τις απαιτούμενες προδιαγραφές τοποθέτησης για μια συγκεκριμένη χρήση που θέλει κάποιος, θα χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο προφανώς.
Αλλιώς την ξεχνάς και ξηλώνεις για να τα φτιάξεις από την αρχή σύμφωνα με τις προδιαγραφές εκείνου που θέλεις να κάνεις.

Παρτυ πάντως με μηχανήματα οικιακά δεν γίνεται. Με επαγγελματικά γίνεται.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ε ναι όπως είπε κι ο Θανάσης θα ήταν χρήσιμη μία κάτοψη με σημειωμένες τις θέσεις των καλωδίων, του συστήματος και της θέσης ακρόασης.
 

rulenstein

New member
23 August 2019
6
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Πήγα σε ενα εξειδικευμένο κατάστημα ήχου (δεν αναφέρω όνομα για αποφυγή διαφημίσεων), άκουσα διάφορα ηχεία και πήρα γνώμες.
Τελικά, πήρα τα ηχεία δαπέδου Q Acoustics 3050i και τον ενισχυτή home cinema Denon AVR-X1500H. Πήρα ενισχυτή home cinena με την προοπτική στο μέλλλον να εμπλουτίσω το σύστημα με πίσω ηχεία, sub-woofer κτλ. Προς το παρόν όμως έχω μόνο το ζεύγος των Q Acoustics.

Μετά τη σύνδεση και αφού τέσταρα λίγο τα ηχεία κτλ, έχω την εξής απορία/προβληματισμό: όταν πάιζουν τα ηχεία, σε απόλυτη ένταση του ενισχυτή (κλιμακα 0-98), μέχρι το 20 είναι σαν να είναι στο mute, στο 30 είναι πολύ χαμηλά και πρακτικά πρέπει να βάλω το master volume του ενισχυτή στο 50 για να φτάσουν τα ηχεία σε αξιοπρεπή ένταση. Για να παίξουν δυνατά πρέπει να πάει στο 60 και πολύ δυνατά στο 75 περίπου (πιο πάνω πονάνε τα αυτιά..). Είμαι ικανοποιημένος από την τελική ένταση, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι πρέπει να έχω τον ενισχυτή στο 50-60 για να χρησιμοποιήσω τα ηχεία.

Είναι φυσιολογικό αυτό, δλδ μέχρι το 40 master volume να είναι χαμηλή η ένταση; Ή παίζει να έχω κάνει λάθος κάτι στις ρυθμίσεις;

Δε νομίζω πάντως να έχω κάνει κάποιο λάθος - η συδεσμολογία είναι πάρα πολύ απλή (front left/right). Επίσης, έκανα 2 φορές το sound calibration της Denon (με το μικρόφωνο) για σιγουριά και τσέκαρα και όλες τις ρυθμίσεις του Denon. Δοκίμασα τα πάντα, πχ. απενεργοποίησα το Eco mode, σιγουρεύτηκα ότι το sound limit είναι off, το source level είναι 0 κτλ αλλά η ένταση δεν έχει αλλάξει.

Ευχαριστώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Αν το κατάστημα είναι εξειδικευμένο πως και ρωτάς εδώ για τις απορίες αυτές; :rolleyes:

Τεσπα, φυσιολογικό είναι καθώς τα ποτενσιόμετρα είναι λογαριθμικά. Το είπες και μόνος σου ότι πάνω από μια στάθμη πονάνε τα αυτιά. Αυτό συμβαίνει γιατί από μια ένδειξη και πάνω η αύξηση της στάθμης δεν είναι γραμμική.

Αυτό που έτρεξες με το μικρόφωνο είναι δώρο άδωρο αν δεν κατεβάσεις την εφαρμογή του Audyssey.

Μια διαφορά που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι είναι ότι στους Denon και τους Marantz είναι άλλες οι ρυθμίσεις manual και άλλες οι ρυθμίσεις Audyssey. Για να παρέμβεις στις ρυθμίσεις του Audyssey, ακόμα και τι απλές που αφορούν το bass management, είναι υποχρεωτικό να έχεις το app.
Δηλαδή δεν σημαίνει ότι επειδή όρισες σωστά τα ηχεία στο manual setup, ότι αλλάζει και στο Audyssey. Χρειάζεται να το κάνεις μέσω του app για να ισχύσουν και στο Audyssey.
Στους παλιότερους Denon-Marantz που δεν υποστηρίζαν το app υπήρχε θέμα καθώς δεν υπήρχε τρόπος να παρέμβεις και σε συνδυασμό με την έλλειψη γνώσεων από το χρήστη σε ό,τι αφορά την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, το αποτέλεσμα πολλές φορές ήταν τραγικό. Και αυτός ήταν ο λόγος που το έβγαζαν εκτός.
Εσύ τώρα χωρίς την εφαρμογή θα είσαι στο ίδιο σημείο και θα έχεις τα ίδια θέματα.

Όπως και να έχει, έχεις ακόμα δρόμο μέχρι την ολοκλήρωση του set-up σου αλλά όπως είπες το πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα επομένως θα σε καθοδηγήσουν από εκεί στο τι θα πρέπει να κάνεις.
 

rulenstein

New member
23 August 2019
6
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Αν το κατάστημα είναι εξειδικευμένο πως και ρωτάς εδώ για τις απορίες αυτές; :rolleyes:

Τεσπα, φυσιολογικό είναι καθώς τα ποτενσιόμετρα είναι λογαριθμικά. Το είπες και μόνος σου ότι πάνω από μια στάθμη πονάνε τα αυτιά. Αυτό συμβαίνει γιατί από μια ένδειξη και πάνω η αύξηση της στάθμης δεν είναι γραμμική.

Αυτό που έτρεξες με το μικρόφωνο είναι δώρο άδωρο αν δεν κατεβάσεις την εφαρμογή του Audyssey.

Μια διαφορά που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι είναι ότι στους Denon και τους Marantz είναι άλλες οι ρυθμίσεις manual και άλλες οι ρυθμίσεις Audyssey. Για να παρέμβεις στις ρυθμίσεις του Audyssey, ακόμα και τι απλές που αφορούν το bass management, είναι υποχρεωτικό να έχεις το app.
Δηλαδή δεν σημαίνει ότι επειδή όρισες σωστά τα ηχεία στο manual setup, ότι αλλάζει και στο Audyssey. Χρειάζεται να το κάνεις μέσω του app για να ισχύσουν και στο Audyssey.
Στους παλιότερους Denon-Marantz που δεν υποστηρίζαν το app υπήρχε θέμα καθώς δεν υπήρχε τρόπος να παρέμβεις και σε συνδυασμό με την έλλειψη γνώσεων από το χρήστη σε ό,τι αφορά την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, το αποτέλεσμα πολλές φορές ήταν τραγικό. Και αυτός ήταν ο λόγος που το έβγαζαν εκτός.
Εσύ τώρα χωρίς την εφαρμογή θα είσαι στο ίδιο σημείο και θα έχεις τα ίδια θέματα.

Όπως και να έχει, έχεις ακόμα δρόμο μέχρι την ολοκλήρωση του set-up σου αλλά όπως είπες το πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα επομένως θα σε καθοδηγήσουν από εκεί στο τι θα πρέπει να κάνεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το πήρα από εξειδικευμένο κατάστημα, αλλά η αλήθεια είναι πως δε με βοήθησαν με την εγκατάσταση και το setup, οπότε αυτα τα ψάχνω μόνος μου. Γι' αυτό και ρωτάω εδώ.

Αυτό που είπες για το Audyssey app δεν μου το είπε κανείς και ούτε το ανέφερε ο οδηγός εγκατάστασης της Denon! Ανέφερε μόνο το Heos app και το AVR 2016 remote app. Απ'ότι είδα στο google play, το Audyssey app κοστίζει 20 ευρώ!
Πάντω αν ισχύει αυτό που λες (ότι πρέπει να έχεις αυτό το app για τις σημαντικές ρυθμίσεις) το θεωρώ τραγικό για δυο λόγους:
1) δεν το αναφέρει η Denon καν στο manual
2) να χρεώνει 20 ευρώ έξτρα για το app ενώ έχεις δώσει τόσα λεφτά για τον ενισχυτή.

Στους παλιότερους Denon-Marantz που δεν υποστηρίζαν το app υπήρχε θέμα καθώς δεν υπήρχε τρόπος να παρέμβεις και σε συνδυασμό με την έλλειψη γνώσεων από το χρήστη σε ό,τι αφορά την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, το αποτέλεσμα πολλές φορές ήταν τραγικό. Και αυτός ήταν ο λόγος που το έβγαζαν εκτός.
Τί εννοείς το έβγαζαν εκτός;


Εσύ τώρα χωρίς την εφαρμογή θα είσαι στο ίδιο σημείο και θα έχεις τα ίδια θέματα.
Άρα χρειάζεται οπωσδήποτε να κατεβάσω την εφαρμογή;


Όπως και να έχει, έχεις ακόμα δρόμο μέχρι την ολοκλήρωση του set-up
Τι προτείνεις / ποια άλλα βήματα πρέπει να κανω για την ολοκλήρωση του setup?

Ευχαριστώ
Ανδρέας
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το πήρα από εξειδικευμένο κατάστημα, αλλά η αλήθεια είναι πως δε με βοήθησαν με την εγκατάσταση και το setup, οπότε αυτα τα ψάχνω μόνος μου. Γι' αυτό και ρωτάω εδώ.

Άρα δεν το πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα.

Πάμε παρακάτω. Για να έχεις αντίστοιχου επιπέδου σύστημα ισοστάθμισης, θα πλήρωνες 100 ευρώ (dirac) και φυσικά θα χρειαζόσουν αρκετά ακριβότερο ενισχυτή.

Μια χαρά είναι τα 20 ευρώ για αυτά που προσφέρει το Audyssey και την παραμετροποίηση που προσφέρει. Έτσι κι αλλιώς την παραμετροποίηση αυτή δεν θα μπορούσες να την κάνεις από το μενού κανενός ενισχυτή. Επίσης το manual δεν αναφέρει κάτι για το app γιατί σου λέει ότι αν τοποθετήσεις σωστά τα ηχεία και ο χώρος σου είναι σωστός, τότε θα κάνεις δουλειά και χωρίς το app.
Στην περίπτωση αυτή το app είναι το επόμενο βήμα που πάει ακόμα παραπέρα την ισοστάθμιση.

Τα υπόλοιπα βήματα είναι sub, κεντρικό, surround και Overhead ηχεία. Στις προβλεπόμενες θέσεις, ειδικά τα Overhead και τα surround.
 

rulenstein

New member
23 August 2019
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Άρα δεν το πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα.

Το πήρα από εξειδικευμένο κατάστημα, για την ακρίβεια ένα από τα πιο γνωστά της Αθήνας σε ήχο και εικόνα. Ρώτησα όμως αν κάνουν και την εγκατάσταση και μου είπαν όχι - ίσως φταίω κι εγώ που δεν τους ζήτησα παραπάνω πληροφορίες για το setup και τις ρυθμίσεις.

Οκ, θα κατεβάσω την εφαρμογή και θα δοκιμάσω και από εκεί. Πάντως από ποιότητα ήχου, δεν έχω παράπονο, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η αρχική και βασική μου ερώτηση ήταν αν είναι φυσιολογικό - με αυτά τα ηχεία και αυτόν τον ενισχυτή - η ένταση να είναι σχετικά χαμηλά όταν το Master volume στον ενισχυτή είναι sτο 40 (στην κλιμακα 0-98).
Μου είπες ότι είναι φυσιολογικό, οπότε έτσι τουλάχιστον ξέρω ότι δεν είναι κάτι ελλαττωματικό στα ηχεία ή τον ενισχυτή.

Από άποψη καταπόνησης ενισχυτή/ηχείων, είναι οκ να παίζει ο ενισχυτής συνέχεια σε ένταση 50-60; Γιατί κάπου εκεί είναι ικανοποιητική η ένταση.

Ευχαριστώ και πάλι,
Ανδρέας
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Το πήρα από εξειδικευμένο κατάστημα, για την ακρίβεια ένα από τα πιο γνωστά της Αθήνας σε ήχο και εικόνα. Ρώτησα όμως αν κάνουν και την εγκατάσταση και μου είπαν όχι - ίσως φταίω κι εγώ που δεν τους ζήτησα παραπάνω πληροφορίες για το setup και τις ρυθμίσεις.

Οκ, θα κατεβάσω την εφαρμογή και θα δοκιμάσω και από εκεί. Πάντως από ποιότητα ήχου, δεν έχω παράπονο, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η αρχική και βασική μου ερώτηση ήταν αν είναι φυσιολογικό - με αυτά τα ηχεία και αυτόν τον ενισχυτή - η ένταση να είναι σχετικά χαμηλά όταν το Master volume στον ενισχυτή είναι sτο 40 (στην κλιμακα 0-98).
Μου είπες ότι είναι φυσιολογικό, οπότε έτσι τουλάχιστον ξέρω ότι δεν είναι κάτι ελλαττωματικό στα ηχεία ή τον ενισχυτή.

Από άποψη καταπόνησης ενισχυτή/ηχείων, είναι οκ να παίζει ο ενισχυτής συνέχεια σε ένταση 50-60; Γιατί κάπου εκεί είναι ικανοποιητική η ένταση.

Ευχαριστώ και πάλι,
Ανδρέας

Αφού επιμένεις ότι το πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα, μπορούν να σου εξηγήσουν τι και πως για τις ρυθμίσεις και τι να προσέξεις σχετικά με τη χρήση.
 

rulenstein

New member
23 August 2019
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Αφού επιμένεις ότι το πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα, μπορούν να σου εξηγήσουν τι και πως για τις ρυθμίσεις και τι να προσέξεις σχετικά με τη χρήση.

Καλησπέρα και πάλι,

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου μέχρι τώρα και για το χρόνο σου.

Παρόλες τις απαντήσεις, ωστόσο διακρίνω α) μια δυσπιστία ως προς το από που αγόρασα τον εξοπλισμό (λες και έχω κάποιο λόγο να λεω ψέματα) - αν θες σου λέω και το μαγαζί β) ένα ύφος του τύπου "εντάξει, αφού τα πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα, ρώτα αυτους - τι ρωτάς εδω;".

Γενικά δεν καταλαβαίνω τη σύνδεση μεταξύ των δυο: από πότε όταν αγοράζει κάποιος κάτι από εξειδικευμένο κατάστημα, του αφαιρείται το δικαίωμα να συζητάει σε φόρουμ και να ζητάει/ανταλλάσει γνώμες και από άλλους ανθρώπους; Αυτό άλλωστε δεν είναι και το νόημα των φόρουμ; Μπορώ να σου πω 100 διαφορετικούς λόγους γιατί ρωτάω και εδώ και δεν μου αρκεί η γνώμη του μαγαζιού. Αλλα θεωρώ περιττό να το κάνω γιατί μιλάμε για αυτονόητα πράγματα.

Είναι σα να έχω μηχανή BMW, να ρωτάω κάτι σε ένα φόρουμ και να απαντάει κάποιος "πήγαινε στο συνεργείο να ρωτήσεις".

Σε αυτό το πλαίσιο, θα ήθελα τη γνώμη και άλλων στις 2 βασικές απορίες μου:
1) Είναι φυσιολογικό μέχρι το 40 master volume να είναι χαμηλή η ένταση; Ηχεία Acoustics 3050i και ενισχυτής home cinema Denon AVR-X1500H
2) Από άποψη καταπόνησης ενισχυτή/ηχείων, είναι οκ να παίζει ο ενισχυτής συνέχεια σε ένταση 50-60; Γιατί κάπου εκεί είναι ικανοποιητική η ένταση.

Με εκτίμηση,
Ανδρέας
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απότι βλέπω το ηχείο είναι "σχετικά" ΟΚ. Όχι ιδιαίτερα ευαίσθητο και η ωμικότητα του και τα παιχνιδίσματα με τη φάση δεν είναι τραγικά δύσκολα. ΟΚ. στην ουσία μάλλον τετράωμο το λες. Υπό αυτό το πρίσμα ίσως πρέπει να δώσεις παραπάνω προσοχή στον αερισμό του ενισχυτή αλλά δε μου φαίνεται παράξενο να παίζεις στα 50-60. Σίγουρα ένας μεγαλύτερος ενισχυτής θα ήταν καλύτερος. Και όπως όλοι πρέπει να έχεις το νου σου για παραμορφώσεις. Όταν το πράγμα ξεφεύγει ο ενισχυτής το λέει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Καλησπέρα και πάλι,

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου μέχρι τώρα και για το χρόνο σου.

Παρόλες τις απαντήσεις, ωστόσο διακρίνω α) μια δυσπιστία ως προς το από που αγόρασα τον εξοπλισμό (λες και έχω κάποιο λόγο να λεω ψέματα) - αν θες σου λέω και το μαγαζί β) ένα ύφος του τύπου "εντάξει, αφού τα πήρες από εξειδικευμένο κατάστημα, ρώτα αυτους - τι ρωτάς εδω;".

Γενικά δεν καταλαβαίνω τη σύνδεση μεταξύ των δυο: από πότε όταν αγοράζει κάποιος κάτι από εξειδικευμένο κατάστημα, του αφαιρείται το δικαίωμα να συζητάει σε φόρουμ και να ζητάει/ανταλλάσει γνώμες και από άλλους ανθρώπους; Αυτό άλλωστε δεν είναι και το νόημα των φόρουμ; Μπορώ να σου πω 100 διαφορετικούς λόγους γιατί ρωτάω και εδώ και δεν μου αρκεί η γνώμη του μαγαζιού. Αλλα θεωρώ περιττό να το κάνω γιατί μιλάμε για αυτονόητα πράγματα.

Είναι σα να έχω μηχανή BMW, να ρωτάω κάτι σε ένα φόρουμ και να απαντάει κάποιος "πήγαινε στο συνεργείο να ρωτήσεις".

Σε αυτό το πλαίσιο, θα ήθελα τη γνώμη και άλλων στις 2 βασικές απορίες μου:
1) Είναι φυσιολογικό μέχρι το 40 master volume να είναι χαμηλή η ένταση; Ηχεία Acoustics 3050i και ενισχυτής home cinema Denon AVR-X1500H
2) Από άποψη καταπόνησης ενισχυτή/ηχείων, είναι οκ να παίζει ο ενισχυτής συνέχεια σε ένταση 50-60; Γιατί κάπου εκεί είναι ικανοποιητική η ένταση.

Με εκτίμηση,
Ανδρέας

Αγαπητέ. Σε forum είσαι. Όπως λες ο καθένας γράφει τις απόψεις του. Σε πειράζει που έγραψα τη δική μου; Αυτή είναι η άποψή μου κι εμένα λοιπόν. Πειράζει; Σε εμπόδισε κανείς να γράψεις ό,τι θέλεις; Σε εμπόδισε κανείς να ρωτήσεις;
Όχι φυσικά.

Η άποψή μου είναι ότι για όλα αυτά ρωτάς το εξειδικευμένο κατάστημα απ' όπου τα αγόρασες. Αυτό. Τίποτε παραπάνω. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου συμπεράσματα, τα οποία δεν έχουν σχέση με αυτά που έγραψα εγώ.

Με εκτίμηση Pleo.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι, δεν υπάρχει λόγος για διαμάχη εδώ οπότε καλό θα ήταν να λήξει.

Φίλε runelstein, ναι το 50-60 είναι μία μέση θα σου έλεγα ένταση για τον ενισχυτή και πολύ λογική, εγώ στο 50-60 το έχω τα βράδια για τις ταινίες και για μουσική ακουμπάω το 70 ενίοτε και το 75. Πάντως θα σου επιστήσω την προσοχή, ο εξοπλισμός που πήρες δεν κάνει για πάρτυ, πρόσεχε γιατί μ αυτόν τον συνδυασμό ηχείων ενισχυτή πάνω απ το 70 περισσότερο από δύο ώρες μπορεί να έχεις προβλήματα, δεν κάνουν για πάρτυ γιατί με τα ποτά και τη φασαρία το 70 θα φανεί λίγο στην πορεία κι εκεί που κάποιος πάνω στο τσακίρ κέφι θα πάει να δυναμώσει, τσουπ, θα πάρει κάποιο μεγάφωνο στο χέρι ή θα σβήσει ο ενισχυτής από προστασία και θα ξενερώσετε, οπότε με αγάπη οι εντάσεις.
Στο 50-60 μπορείς άφοβα να ακούς όση ώρα θες εκτός αν έχει πάρα πολύ ζέστη στο χώρο τώρα το καλοκαίρι, αυτό θα ταλαιπωρήσει σίγουρα τον ενισχυτή.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα αυτό που θελω να πω εντελως καλοπροαίρετα είναι ότι δεν μπορούμε να τα κανουμε όλα ! εάν θελει ο φιλος να κανει παρτι και να ακουει δυνατα χρειαζεται επαγγελματικο ενισχυτή και επαγγελματικα ηχεια! εάν θελει home -cinema να παρει ένα πολυκαναλο και 7 ηχεια να το χαρει και αν θελει ποιοτικο ηχο για να ακουει τα ωραια βινυλια παει σε δικαναλο ηχο! το καθετι προοριζεται για μια συγκεκριμενη χρηση δεν μπορούμε να τα κανουμε όλα με ένα πολυκαναλο και ένα ζευγαρι ηχειων ! το παν είναι να γνωρίζουμε τη χρηση του κάθε προιοντος !εάν ξερουμε αυτό ξερουμε και τα ορια της κάθε συσκευης! φιλικα μιλαω δεν το παιζω πονηρος! :drummer:
 

rulenstein

New member
23 August 2019
6
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι, δεν υπάρχει λόγος για διαμάχη εδώ οπότε καλό θα ήταν να λήξει.

Φίλε runelstein, ναι το 50-60 είναι μία μέση θα σου έλεγα ένταση για τον ενισχυτή και πολύ λογική, εγώ στο 50-60 το έχω τα βράδια για τις ταινίες και για μουσική ακουμπάω το 70 ενίοτε και το 75. Πάντως θα σου επιστήσω την προσοχή, ο εξοπλισμός που πήρες δεν κάνει για πάρτυ, πρόσεχε γιατί μ αυτόν τον συνδυασμό ηχείων ενισχυτή πάνω απ το 70 περισσότερο από δύο ώρες μπορεί να έχεις προβλήματα, δεν κάνουν για πάρτυ γιατί με τα ποτά και τη φασαρία το 70 θα φανεί λίγο στην πορεία κι εκεί που κάποιος πάνω στο τσακίρ κέφι θα πάει να δυναμώσει, τσουπ, θα πάρει κάποιο μεγάφωνο στο χέρι ή θα σβήσει ο ενισχυτής από προστασία και θα ξενερώσετε, οπότε με αγάπη οι εντάσεις.
Στο 50-60 μπορείς άφοβα να ακούς όση ώρα θες εκτός αν έχει πάρα πολύ ζέστη στο χώρο τώρα το καλοκαίρι, αυτό θα ταλαιπωρήσει σίγουρα τον ενισχυτή.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Νομίζω με καλύψατε πλήρως στις 2 βασικές μου ερωτήσεις.

Μια διευκρίνιση μόνο, επειδή στο αρχικό ποστ είχα πει ότι θελω να χρησιμοποιώ τα ηχεία για πάρτυ (γαι πολλές ώρες, δυνατά κτλ) και ίσως υπερέβαλα και παρερμηνεύθηκα.
Η κύρια χρήση δεν είναι για πάρτυ, είναι για ταινίες και χαλαρή ακρόαση μουσικής. Πάρτυ κάνω 1-2 το χρόνο και αυτά όχι με 100 άτομα, αλλά με 30-40 άτομα (κλασικά παρτυ σπιτιού - δεν έχω μπαρ!). Αυτό που εννοούσα στο αρχικό ποστ είναι ότι θα ήθελα με τον εξοπλισμό που θα πάρω, να με καλύπτει και στα 1-2 πάρτυ που θα κάνω το χρόνο.

Δεν πιστευετε ότι με limit στο 70 στον ενισχυτή και παίξιμο στο 70-75 για 4 ώρες, λογικά δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αυτά τα καταλαβαίνεις εσύ σαν ιδιοκτήτης. Αν δεις ότι δεν παραμορφώνει... Από την άλλη σε ένα πάρτυ υπάρχει το αλκοόλ, υπάρχει και το τραγούδι που είναι γραμμένο πιο χαμηλά... υπάρχει και το mp3 που είναι πίτα στην παραμόρφωση και ζορίζει τα tweeter... Θέλει ιδιαίτερη προσοχή η φάση. Να δανειστείς εξοπλισμό αποκλειστικά για εκείνη τη μέρα δεν παίζει? Τέλος πάντων. Νομίζω ότι μέχρι να έχει έρθει το πάρτυ, αν προσέχεις το σύστημα και ακούς τι σου λέει θα ξέρεις αν κάνει για πάρτυ ή όχι.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και hi-fi ηχείων

Μετά τη σύνδεση και αφού τέσταρα λίγο τα ηχεία κτλ, έχω την εξής απορία/προβληματισμό: όταν πάιζουν τα ηχεία, σε απόλυτη ένταση του ενισχυτή (κλιμακα 0-98), μέχρι το 20 είναι σαν να είναι στο mute, στο 30 είναι πολύ χαμηλά και πρακτικά πρέπει να βάλω το master volume του ενισχυτή στο 50 για να φτάσουν τα ηχεία σε αξιοπρεπή ένταση. Για να παίξουν δυνατά πρέπει να πάει στο 60 και πολύ δυνατά στο 75 περίπου (πιο πάνω πονάνε τα αυτιά..). Είμαι ικανοποιημένος από την τελική ένταση, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι πρέπει να έχω τον ενισχυτή στο 50-60 για να χρησιμοποιήσω τα ηχεία.

και στον marantz που έχω κάπως έτσι είναι. (στην ίδια εταιρία ανήκει και η denon)
νομίζω ότι όποιος έχει marantz/denon μπορεί αν σου επιβεβαιώσει ότι έτσι παίζουν οι ενισχυτές και δεν έχει πρόβλημα ο ενισχυτής σου. έχουν λογαριθμική κλίμακα...
αυτό που έχω κάνει εγώ είναι από το μενου να το βάλω όταν ανοίγει να ξεκινάει από το 10πχ και όχι από το 0 ώστε να έχω ήχο τόσο όσο θέλω με το που γίνεται on.