Νέα τηλεόραση

Last Veteran

Established Member
12 July 2013
124
Παιδιά γειά σας. Ενδιαφέρομαι για νεα τηλεόραση. Είμαι στα 2,40 μέτρα περίπου οπότε λέω για 55in. Η χρήση της θα είναι ταινιες/σειρές και ως επί το πλείστον gaming. Eιχα Samsung 46ιντσες και ήμουνα ευχαριστημένος (ειδικά με το game Mode) μα με τα χρόνια είχε "μικρύνει" γι' αυτό λέω να πάω στις 55ιντσες. Μπάτζετ δεν χρειάζεται να είναι πολύ γιατί την προηγούμενη την είχα χάσει από κεραυνό. Γύρω στα 6 κατοστάρικα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες συμβουλές σας.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Samsung NU7xxx, Sony XF70xx (VA panels, 50 Hz). Για μοντέλα με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης (που μάλλον δεν θα τα χρειαστείς, εφόσον δεν παρακολουθείς αθλητικά), όπως η Samsung NU8000, θα πρέπει να αυξήσεις το budget. Αν θα προβάλλεται συχνά υλικό σε 4K ανάλυση, δες και την 60" LG UK6200 (VA panel, 50 Hz).
 

Last Veteran

Established Member
12 July 2013
124
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση

Samsung NU7xxx, Sony XF70xx (VA panels, 50 Hz). Για μοντέλα με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης (που μάλλον δεν θα τα χρειαστείς, εφόσον δεν παρακολουθείς αθλητικά), όπως η Samsung NU8000, θα πρέπει να αυξήσεις το budget. Αν θα προβάλλεται συχνά υλικό σε 4K ανάλυση, δες και την 60" LG UK6200 (VA panel, 50 Hz).
Γειά σου Μιχάλη. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρείς πως το gaming δεν χρειάζεται 100hz (για multiplayer); Είμαι όπως καταλαβαίνεις noob.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση

Εφόσον παίζεις με κονσόλα, η έξοδος προς την τηλεόραση είναι έως 60 fps. Δηλαδή, δεν πρόκειται να χάσεις frames/καρέ με μια τηλεόραση 50/60 Hz. Όμως, με την εισαγωγή καρέ (motion interpolation) σε μια τηλεόραση με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, μειώνεται κάπως η "θολούρα" σε αθλητικούς και racing τίτλους, μεταξύ άλλων. Για online δε, η ενεργοποίηση motion interpolation ίσως αυξήσει το lag.