Προβλημα με maranz 5013 και apple tv / nova

NT1969

Established Member
14 December 2006
105
Αγορασα προσφατα ενα ενισχυτη maranz 5013 και αμτικατεστησα ενα pioneer που ειχα σε home cinema. Οι πηγες ειναι ote tv , nova , ps4 και apple tv . Λοιπον το παραξενο ειναι οτι δεν εχω ηχο απο το nova . Αν κανω ρεσετ στα παντα τοτε ολα δουλευουν τελεια μεχρι να επιλεξω σαν πηγη το apple tv . Μετα απο αυτη την επιλογη το nova χανει τον ηχο !!!! Οι υπολοιπες πηγες ειναι οκ . Η μονη λυση ειναι να κανω ρεσετ στον ενισχυτη και το νοβα αποκτα ηχο , αλλα μεχρι την πρωτη φορα που θα επιλεξω apple tv .μετα το νοβα δεν ακουγεται !!!!
Τι μπορει να φταιει ;
 

NT1969

Established Member
14 December 2006
105
Εχψ κανει ολους τους πιθανους συνδιασμους στις εισοδους hdmi , εχω αλλαξει ολα τα καλωδια , αλλα τιποτα . Στο setup των ηχειων στην εισοδο που εχω το nova , φαινεται οτι ενω υπαρχουν ηχεια , κανενα δεν ειναι active. Ενω σε ολες τις αλλες πηγες φαινονται τα ηχεια κανονικα. Κατι προφανως κανει στον ηχο η ενεργοποιηση του apple tv γιατι αν δεν ενεργοποιησω καθολου το apple tv , o ηχος απο το nova ειναι οκ
Φυσικα εχω ψαξει τα παντα στο setup του apple tv χωρις να εχω εντοπισει κατι
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η έξοδος hdmi του ενισχυτή που πάει στην tv ποια είναι; Εχεις δοκιμάσει εκεί κάποια αλλαγή, μήπως τίποτα με το arc μπερδεύει την κατάσταση; Μήπως θα πρέπει να ψάξεις και τις ρυθμίσεις του ενισχυτή για τη συγκεκριμένη πηγή; Μήπως το nova εκλαμβάνει το apple σαν συσκευή εγγραφής και του απενεργοποιεί κάποιο κύκλωμα με συνέπεια και την απώλεια του ήχου;
 

NT1969

Established Member
14 December 2006
105
Εχω δοκιμασει και τις δυο εξοδους αλλα τα ιδια !!! Σημερα δοκιμασα στη θεση του marantz ενα ολοκαινουργιο denon 3500 , και το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο !!! Νοβα χωρις ηχο !!! Βαζω παλι τον παλιο pioneer ολα τελεια !!! Απιστευτω !!! Δεν ξερω τι να σκεφτω σαν επομενη λυση . Μαλλον θα βγαλω το νοβα εκτος ενισχυτη , σε αλλη hdmi και ετσι θα εχω ηχο . Πηρα καινουργιο ενισχυτη και τελικα ο παλιος ηταν καλυτερος η απλα πιο ευχρηστος