Προβλημα με maranz 5013 και apple tv / nova

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NT1969

Established Member
14 December 2006
105
Αγορασα προσφατα ενα ενισχυτη maranz 5013 και αμτικατεστησα ενα pioneer που ειχα σε home cinema. Οι πηγες ειναι ote tv , nova , ps4 και apple tv . Λοιπον το παραξενο ειναι οτι δεν εχω ηχο απο το nova . Αν κανω ρεσετ στα παντα τοτε ολα δουλευουν τελεια μεχρι να επιλεξω σαν πηγη το apple tv . Μετα απο αυτη την επιλογη το nova χανει τον ηχο !!!! Οι υπολοιπες πηγες ειναι οκ . Η μονη λυση ειναι να κανω ρεσετ στον ενισχυτη και το νοβα αποκτα ηχο , αλλα μεχρι την πρωτη φορα που θα επιλεξω apple tv .μετα το νοβα δεν ακουγεται !!!!
Τι μπορει να φταιει ;
 

NT1969

Established Member
14 December 2006
105
Εχψ κανει ολους τους πιθανους συνδιασμους στις εισοδους hdmi , εχω αλλαξει ολα τα καλωδια , αλλα τιποτα . Στο setup των ηχειων στην εισοδο που εχω το nova , φαινεται οτι ενω υπαρχουν ηχεια , κανενα δεν ειναι active. Ενω σε ολες τις αλλες πηγες φαινονται τα ηχεια κανονικα. Κατι προφανως κανει στον ηχο η ενεργοποιηση του apple tv γιατι αν δεν ενεργοποιησω καθολου το apple tv , o ηχος απο το nova ειναι οκ
Φυσικα εχω ψαξει τα παντα στο setup του apple tv χωρις να εχω εντοπισει κατι
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η έξοδος hdmi του ενισχυτή που πάει στην tv ποια είναι; Εχεις δοκιμάσει εκεί κάποια αλλαγή, μήπως τίποτα με το arc μπερδεύει την κατάσταση; Μήπως θα πρέπει να ψάξεις και τις ρυθμίσεις του ενισχυτή για τη συγκεκριμένη πηγή; Μήπως το nova εκλαμβάνει το apple σαν συσκευή εγγραφής και του απενεργοποιεί κάποιο κύκλωμα με συνέπεια και την απώλεια του ήχου;
 

NT1969

Established Member
14 December 2006
105
Εχω δοκιμασει και τις δυο εξοδους αλλα τα ιδια !!! Σημερα δοκιμασα στη θεση του marantz ενα ολοκαινουργιο denon 3500 , και το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο !!! Νοβα χωρις ηχο !!! Βαζω παλι τον παλιο pioneer ολα τελεια !!! Απιστευτω !!! Δεν ξερω τι να σκεφτω σαν επομενη λυση . Μαλλον θα βγαλω το νοβα εκτος ενισχυτη , σε αλλη hdmi και ετσι θα εχω ηχο . Πηρα καινουργιο ενισχυτη και τελικα ο παλιος ηταν καλυτερος η απλα πιο ευχρηστος