Τεχνικές επεξεργασίας για βίντεο διακοπών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DinoG

New member
26 May 2019
33
Καλησπερα και καλη επιστροφη σας ευχομαι!
Λοιποοον εχω τραβηξει αρκετα πλανα απο τις διακοπες και ειμαι στο εξης διλλημα.Φτιαχνεις ξεχωριστα βιντεο απο τα μερη απο τα οποια επισκεφθηκες η τα βαζεις ολα μαζι και φτιαχνεις ενα 4-5λεπτο βιντεο?
Καθε αποψη δεκτη.
Ευχαριστω.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Re: Τεχνικες για βιντεο διακοπων (Απορια)

Καλησπερα και καλη επιστροφη σας ευχομαι!
Λοιποοον εχω τραβηξει αρκετα πλανα απο τις διακοπες και ειμαι στο εξης διλλημα.Φτιαχνεις ξεχωριστα βιντεο απο τα μερη απο τα οποια επισκεφθηκες η τα βαζεις ολα μαζι και φτιαχνεις ενα 4-5λεπτο βιντεο?
Καθε αποψη δεκτη.
Ευχαριστω.

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Εξαρτάται καθαρά από σενα τι θες να δείξεις και να παρουσιάσεις. Το στυλ, την ατμόσφαιρα κλπ. Μπορεί να είναι ένα γρήγορα βίντεο με όλες τις διακοπές μαζί ή κάποια μικρότερα ξεχωριστά. Γεγονός πάντως είναι πως τα μεγάλα σε διάρκεια βίντεο "κουράζουν" (αν δεν είναι ταινία) . Αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκη πολλά μικρότερα βίντεο. Άλλωστε όπως και στην έκθεση, η μεγάλη πρόκληση είναι να μπορείς να συμπυκνώσεις νοήματα σε λίγες γραμμές χωρίς πολυλογία :)
 

pasiner1

Senior Member
17 July 2011
559
Re: Τεχνικες για βιντεο διακοπων (Απορια)

Το ιδανικό για μην κουράσεις όπως σου λέει ο Dark74 είναι να βρεις 1-2 τραγούδια που σου αρέσουν και εκφράζουν την διάθεση των διακοπών.

Επειτα προσαρμόζεις στο beat της μουσικής εναλλαγές των κλιπ για να έχουν γρήγορη ροή και να κρατήσουν το ενδιαφέρον.

Ένα βήμα παραπάνω είναι αν μπορέσεις να κάνεις και ενδιαφέρουσες εναλλαγές όπως και να βάλεις κάποιους πρόσθετους ήχους σε ενδιαφέροντα σημεία.
 

DinoG

New member
26 May 2019
33
Απάντηση: Re: Τεχνικες για βιντεο διακοπων (Απορια)

Το ιδανικό για μην κουράσεις όπως σου λέει ο Dark74 είναι να βρεις 1-2 τραγούδια που σου αρέσουν και εκφράζουν την διάθεση των διακοπών.

Επειτα προσαρμόζεις στο beat της μουσικής εναλλαγές των κλιπ για να έχουν γρήγορη ροή και να κρατήσουν το ενδιαφέρον.

Ένα βήμα παραπάνω είναι αν μπορέσεις να κάνεις και ενδιαφέρουσες εναλλαγές όπως και να βάλεις κάποιους πρόσθετους ήχους σε ενδιαφέροντα σημεία.

H αληθεια ειναι οτι παιδευτηκα λιγο αλλα νομιζω βγηκε ενα ωραιο αποτελεσμα.Ναι εβαλα προσθετους ηχους (κυμα,γλαρους) και οι εναλλαγες ενδιαφερουσες.Βγηκε περιπου 2 και κατι το βιντεο οποτε πιστευω ειναι οκ.Σας ευχαριστω πολυ