Θέλω και εγώ! NAS Beginner here!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Καλησπέρα σε όλους -bye-,

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα μηχάνημα με δίσκους, με plex media server + κατεβαστήρι (οχι τπτ τρελό).

Να πάω:

Synology DS414j (η κάτι παρόμοιο) Μεταχειρισμένο; ή σε ένα νέο TerraMaster F4-220 ?
Δε με απασχολεί πολύ το transcoding , αν και λέει ότι κάνει (λογικα με Plex Pass HW decode/encode)
Η αρχική μου σκέψη ειναι να πάω για 4x5TB (RAID 5).

Η διαφορές στη τιμη θα ειναι λίγο πιο κάτω απο 200 φαντάζομαι το Synology (αν ειμαι τυχερός) , 250 ευρώ το TerraMaster.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
FYI ότι το 414j νομίζω ότι δεν μπορεί hardware decoding στο Plex. Για software δεν γίνεται καν λόγος, δεν την παλεύει.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Το terramaster μια χαρά μου φαίνεται, 4k δε με ενδιαφέρει προς το παρών τόσο ...εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι στην ίδια κατηγορία χρημάτων;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το terramaster μια χαρά μου φαίνεται, 4k δε με ενδιαφέρει προς το παρών τόσο ...εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι στην ίδια κατηγορία χρημάτων;
Να φτιάξεις ίσως κάτι μόνος σου, το οποίο θα είναι πιο επεκτάσιμο και πιο δυνατό;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
αν δεν σε πειράζει να μείνεις λίγες ώρες χωρίς NAS σε περίπτωση κάποιου συμβάντος με κάποιο σκληρό,
το RAID είναι σπατάλη χώρου και ρεύματος χωρίς λόγο

περί transcoding δεν κατέχω

αν σε ενδιαφέρουν και άλλες εφαρμογές, η synology έχι καλογραμμένες και για διάφορες πλατφόρμες
(πχ χρησιμοποιώ εφαρμογή που συγχρονίζει κάποια αρχεία ανάμεσα σε linux, windows και iphone, ημερολόγιο που συγχρονίζει ανάμεσα σε linux και iphone, photostation με άλμπους των οικογενειακών φωτος που μπορεί να βλέπει όποιος έχει δικαιώματα από pc, κινητό, τάμπλετ, tv, - note station ανάλογο του evernote κλπ )
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
αν δεν σε πειράζει να μείνεις λίγες ώρες χωρίς NAS σε περίπτωση κάποιου συμβάντος με κάποιο σκληρό,
το RAID είναι σπατάλη χώρου και ρεύματος χωρίς λόγο

Αν δεν έχει RAID (ή κάποιου άλλου είδους προστασία) πώς θα μπορέσει να σώσει τα δεδομένα, σε περίπτωση αποτυχίας του σκληρού;
 
13 March 2007
683
Βόλος
Συγγνώμη όσο αφορά το raid 5 δεν κάνω πίσω. 15tb πράγματα δε τα βάζω έτσι ξερά.

Όσο αφορά να φτιάξω κάτι δικό μου, δεν έχω βρει συνδυασμό κόστος/απόδοση/μέγεθος/ευκολία. Μόνο τα έτοιμα έχουν καλό συνδυασμό σε αυτά.

:(
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Συγγνώμη όσο αφορά το raid 5 δεν κάνω πίσω. 15tb πράγματα δε τα βάζω έτσι ξερά. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

Όσο αφορά να φτιάξω κάτι δικό μου, δεν έχω βρει συνδυασμό κόστος/απόδοση/μέγεθος/ευκολία. Μόνο τα έτοιμα έχουν καλό συνδυασμό σε αυτά.

:(

Όχι απαραίτητα. Εάν υπάρχει ενά παλιό PC με αρκετές θέσεις στο κουτί και τουλάχιστον 5 SATA στη μητρική μπορείς άνετα να το κάνεις NAS, με χαμηλό κόστος (θα επιβαρυνθείς δηλαδή μόνο με το κόστος των σκληρών)...
Για transcoding που θες, ένας επεξεργαστής 5ετίας με 4GB RAM αρκεί πιστεύω (ειδικά για full HD αρχεία!)...

Όσον αφορά το λειτουργικό, θα πρότεινα να βάλεις unRAID. Είναι εύκολο να στηθεί (μπαίνει σ' ένα στικάκι), απλό και εύχρηστο (διαχειρίζεσαι τα δεδομένα καλύτερα, βάζεις τα δικά σου apps μέσω docker, κλπ), φοβερά αξιόπιστο και χρησιμοποιεί έναν μόνο σκληρό (Parity disk) για την προστασία ολόκληρου του array. Προαιρετικά μπορείς να βάλεις και έναν SSD ως Cache disk για ταχύτατες μεταφορές δεδομένων μεταξύ του NAS και του υπόλοιπου LAN σου... Δες εδώ και εδώ.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Αν δεν έχει RAID (ή κάποιου άλλου είδους προστασία) πώς θα μπορέσει να σώσει τα δεδομένα, σε περίπτωση αποτυχίας του σκληρού;

σε περίπτωση αστοχίας του σκληρού θα ανακτήσει τα δεδομένα, από το backup που θα έχει,

backup πρέπει να έχει έτσι και αλλοιώς (για τα σημαντικά δεδομένα, όχι για ότι μπορεί να ξαναβρεθεί εύκολα)
είτε έχει RAID, είτε δεν έχει

οπότε εφόσον έχεις backup, το να έχεις RAID είναι άχρηστη σπατάλη χώρου και ρέυματος,
εκτός αν σε ενδιαφέρει η αυξημένη ταχύτητα ή είναι σημαντική η αδιάλειπτη λειτουργία (αναλόγως τύπου RAID)
(πχ νοσοκομείο, δεν μπορεί να μείνει χωρίς τα δεδομένα του αξονικού ή των εργαστηρίων, έστω για κάμποσες ώρες μέχρι να ανακτηθεί το backup, οπότε εκεί είναι σημαντικό το RAID, αλλά και πάλο υπάρχουν ξεχωριστά backups)

γιατί το RAID,
με τίποτα ΔΕΝ είναι backup,
και δημιουργεί επιπλέον προϋποθέσεις να χαθούν δεδομένα
όπως συμβαίνει συχνά πυκνά σε συστοιχίες RAID

δείτε στο google -> RAID is not a backup για επιπλέον πληροφορίες
 
13 March 2007
683
Βόλος
Ναι θα συμφωνήσω. Αλλά backup 15TB δε παίζει να κάνω, οπότε το αμέσως καλύτερο είναι αυτό. Και θα μου κοστίσει μόνο έναν δίσκο για μια "ασφάλεια" πιο πάνω... Το NAS
με raid θα το ήθελα ούτε σι άλλος γιατί θέλω να φαίνεται ως 1 δίσκος και να είναι accessible στο δίκτυο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τα terramaster δεν τα γνωριζω. Τα reviews που διαβασα γραφουν ικανοποιητικα πραγματα. Εχει καλα specs και η τιμη που αναφερεις ειναι πολυ καλη για αυτα τα specs. Δυο αρνητικα μπορω να σκεφτω.

α. ειδα αναφορες σε γκρινιες για τα apps. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, απλα βεβαιωσου οτι εχει εφαρμογες για να κανεις ΟΛΑ αυτα που θελεις.
β. καλο το raid 5, αλλα εχε υποψιν οτι αν τυχει και χαλασει κατι στη συσκευη (οχι στους δισκους) και δεν βρισκεις ιδια συσκευη, θα υπαρχει προβλημα. Πριν αποφασισεις την αγορα, ψαξε να δεις αν μπορει να γινει recovery αρχειων με καποιον τροπο. Αν μιλαμε απλα για ταινιες/σειρες, που απλα ξανα κατεβαινουν, τοτε προφανως δεν υπαρχει θεμα.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Πολύ σωστός avpap!
Ειδικά το β. πρέπει να το κοιτάξω αλλα νομίζω πάλι μπορω να το επαναφέρω το RAID , θα το σιγουρέψω, μπορώ να επικοινωνήσω και με την εταιρία φυσικά :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πολύ σωστός avpap!
Ειδικά το β. πρέπει να το κοιτάξω αλλα νομίζω πάλι μπορω να το επαναφέρω το RAID , θα το σιγουρέψω, μπορώ να επικοινωνήσω και με την εταιρία φυσικά :)

γενικα οταν υπαρχει hardware raid controller, ειτε αυτος ειναι pci καρτα ειτε nas, συνηθως δεν μπορει να γινει ανακτηση δεδομενων. Τουλαχιστον αυτα εχω διαβασει. Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους, που με κερδισε το unraid.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
γενικα οταν υπαρχει hardware raid controller, ειτε αυτος ειναι pci καρτα ειτε nas, συνηθως δεν μπορει να γινει ανακτηση δεδομενων. Τουλαχιστον αυτα εχω διαβασει. Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους, που με κερδισε το unraid.

Το nas κάνει raid σε software επίπεδο (στην ουσία Linux τρέχει) όποτε η ανάκτηση είναι εφικτή.

Αυτά για σοβαρά nas, πχ Synology (δεν θα πρότεινα κάτι άλλο)
 
13 March 2007
683
Βόλος
Το nas κάνει raid σε software επίπεδο (στην ουσία Linux τρέχει) όποτε η ανάκτηση είναι εφικτή.

Αυτά για σοβαρά nas, πχ Synology (δεν θα πρότεινα κάτι άλλο)

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, βέβαια θα το επιβεβαιώσω.
Σε 250 ευρώ δε θα με ενοχλούσε το Terramaster, σε ίδια κατηγορία μιλάμε διαφορά για 1-2 δίσκους σε κόστος... αλλά όσο το συζητάμε ανεβαίνει (και ανέβηκε) η τιμή του οπότε θα το δω :D

Στις τιμες της Synology αρχίζω και σκέφτομαι δικό μου build.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
αν κάνεις δικό σου build δες κάτι με χαμηλή κατανάλωση,
αλλοιώς θα ισοφαρίσεις ή θα ξεπεράσεις τα synology, αναλόγως πόσες ώρες θα το έχεις αναμμένο κάθε μέρα

σημαντικό επίσης στην επιλογή, είναι πόσο σε ενδιαφέρουν οι διάφορες έτοιμες εφαρμογές που έχει ο κάθε κατασκευαστής ή οι home build λύσεις
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, βέβαια θα το επιβεβαιώσω.
Σε 250 ευρώ δε θα με ενοχλούσε το Terramaster, σε ίδια κατηγορία μιλάμε διαφορά για 1-2 δίσκους σε κόστος... αλλά όσο το συζητάμε ανεβαίνει (και ανέβηκε) η τιμή του οπότε θα το δω :D

Στις τιμες της Synology αρχίζω και σκέφτομαι δικό μου build.

Μπορείς να φτιάξεις μόνος σου και να περάσεις xpenology για λειτουργικό
https://xpenology.org/
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Νομίζω πάω προς δικό μου. Δε ξέρω για xpenology, ενα Debian ψήνομαι να του ρίξω :p

Δοκίμασε και το openmediavault. Έφυγα από xpenology λόγω ασάφειας προς μελλοντικές αναβαθμίσεις και πήγα στο openmediavault που μου δουλεύει εξαιρετικά.