Αγορά οθόνης και mouse για Mac Mini

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fani-M

New member
25 August 2019
1
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια οθόνη και mouse για το mini mac και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Περνάω αρκετές ώρες μπροστά στην οθόνη και θα ήθελα να είναι ξεκούραστη για τα μάτια.

Ασχολούμαι κυρίως με ηλεκτρονική σελιδοποίηση - μια οθόνη 24'' πιστεύω ότι θα είναι αρκετά καλή - τώρα το έχω με μια παλιά Samsung Syncmaster 2032bw (μη γελάσετε όταν την αγόρασα ήταν μια πολύ καλή οθόνη και ακόμη κρατάει καλά...)

Από λίγο που κοίταξα για οθόνη ξεχώρισα τις
Dell UltraSharp U2415
HP EliteDisplay E243i

Θα ήθελα τη γνώμη σας γι' αυτές ή όποια καλύτερη πρόταση έχετε

Mouse στο γραφείο έχω το κλασσικό της apple αλλά για το σπίτι θα ήθελα κάτι συμβατό που να έχει την οριζόντια κύληση - αν υπάρχει κάτι σε razer θα ήταν super!

Χαρακτηριστικά: Mac Mini (Late 2014), 2,6 GHz Intel Core i5, 8GB, Intel Iris 1536MB

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Mouse στο γραφείο έχω το κλασσικό της apple....

Αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να αλλάξεις (με κάτι εργονομικο).

Το ότι πιθανόν το έχεις συνηθίσει δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι εντελώς αντιεργονομικό και ότι με κάποιο σωστό δεν θα ήσουν πολύ καλύτερα (και σε απόδοση και σε υγεία).

Υπάρχουν άπειρες επιλογές (όλες καλύτερες από το Apple) αλλά αν θες δοκιμάσεις τον ορισμό της εργονομίας κοιτα αυτό https://www.logitech.com/en-us/product/mx-vertical-ergonomic-mouse
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Χωρίς συζήτηση η Dell είναι πολύ καλή. Εγώ θα έλεγα μήπως μπορείς να πας και σε 27ρα μιας και ο χώρος αυξάνεται πολύ γιατί έχει παραπάνω ανάλυση (1440p). Έχω μια τέτοια εδώ και χρόνια για τον Mac Pro μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Παλιότερα είχα πάλι μια 24ρα Dell.
 

Carculas

Established Member
22 May 2011
171
Dell U2414M έχω με τον mac mini, είμαι πολύ ευχαριστημένος. θα την άλλαζα μόνο με την ιδια σε 27''
 
  • Like
Reactions: esykas

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
ποια πρόταση έχετε για σύνδεση Dell U2412M που έχει μόνο Display DVI-I VGA με Mac mini 2014 με HDMI και Thunderbolt.....
Αντάπτορας από την Dell (MiniDisplay Port to DisplayPort) και μετά το καλώδιο. https://www.dell.com/en-us/shop/del...rt-to-displayport/apd/470-0152/pc-accessories
Καλώδιο minidisplay to display
Αντάπτορα από την Apple με DVI για τον VGA δεν συζητάω
Αυτή τη στιγμή είμαι με αντάπτορα επάνω στο mini (mini display σε HDMI καλώδιο) και αντάπτορα επάνω DVI-HDMI πάνω στην Dell
Σύνδεση γίνετε και με απευθείας HDMI πάνω στον αντάπτορα DVI-HDMI της DELL αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν μου βγάζει Refresh Rate
 

Attachments

  • Στιγμιότυπο 2021-06-02, 8.13.02 πμ.png
    Στιγμιότυπο 2021-06-02, 8.13.02 πμ.png
    68.3 KB · Views: 10