Αγορά 55άρας 1000 , επιλογή μεταξύ 4

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Γεια σας,

θα ήθελα μια βοήθεια για αγορά 55άρας TV και είμαι μεταξύ 4άρων επιλογών:

1. Philips 55OLED803 στα 999

2. Lg B8 OLED στα 1099

3. Sony KD55XF9005 στα 1099

4. Samsung QLED QE55Q70RA στα 999 .

Όλες οι τιμές είναι από Κωτσόβολο. Χρήση κυρίως για ταινίες από Νέτφλιξ, από στικάκι HD ταινίες και λιγότερο τηλεόραση. Παιχνίδια σπάνια..

Είμαι κυρίως μεταξύ των 2 πρώτων μιας και έχουν εξαιρετικές κριτικές. Για τη Philips κολλάω λίγο στο ότι δεν υποστηρίζει Dolby vision και δεν ξέρω κατά πόσο είναι σημαντικό αυτό. Επίσης, δεν ξέρω τι παίζει με το service.
H Lg έχει σχετικά παλιό επεξεργαστή και λιγότερη φωτεινότητα από τη Philips.

Από τις 4 ποια θα προτείνατε?

Ευχαριστώ!
[h=1][/h]
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55άρας, budget 1000, επιλογή μεταξύ 4

Εφόσον η απόσταση θέασης είναι κάτω από τρία μέτρα, την B8. Αν είναι μεγαλύτερη, καμιά.
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Απάντηση: Αγορά 55άρας, budget 1000, επιλογή μεταξύ 4

Η απόσταση είναι στα 2,20 μέτρα περίπου. Υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο χαρακτηριστικό που υπερτερεί της Philips?
 

Giorgos78

New member
14 June 2012
44
Την 9005 γιατί 9 μήνες τώρα την έχω σκίσει σε χρήση Netflix,gaming και τηλεόραση και δεν έχει κάνει κιχ!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55άρας, budget 1000, επιλογή μεταξύ 4

Η απόσταση είναι στα 2,20 μέτρα περίπου. Υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο χαρακτηριστικό που υπερτερεί της Philips?

Λειτουργικό (user interface), αντιπροσωπεία.
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Απάντηση: Re: Αγορά 55άρας 1000 , επιλογή μεταξύ 4

Και η 9005 τηλεορασάρα είναι..Δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει στις ταινίες σε σχέση με τις OLED..
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η διαφορά ενός αυτόφωτου panel (oled) με ένα ετερόφωτο (lcd) δεν μπορεί να σηκώνει συζήτηση όπως δεν θα συγκρίναμε ένα αεροσκάφος Jet με ένα ελικοφόρο..

Το ότι η χρήση, οι διαφορετικές ανάγκες και μερικές φορές η δεισιδαιμονία των καταναλωτών επιτρέπει κάποιες πωλήσεις στις τηλεοράσεις κατώτερης τεχνολογίας, δεν μπορεί να αλλάξει την πραγματικότητα!
 

tasospap

New member
17 November 2012
23
Εαν σε ενδιαφέρει σαν ποιότητα εικόνας η φιλιπς εχει την καλύτερή επεξεργασία εικόνας
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Σε λίγο θα μας προτείνεις να πετάξουμε με 737 max

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Με μια μικρή έρευνα στο google θα εκπλαγείς για το πόσα θρυλικά πλέον αεροπλάνα ξεκίνησαν την καριέρα τους ως "ιπτάμενα φέρετρα" λόγω μεμονωμένων περιστατικών αλλά κυρίως διαφόρων "παιδικών ασθενειών"
 

Giorgos78

New member
14 June 2012
44
Dolby vision έχουν πολλές ταινιες-σειρες στο Netflix οπότε αποκλείεις την Philips εκτός αν δεν έχεις σύστημα ήχου ή δεν σκοπεύεις να πάρεις στο μέλλον.

Τώρα αν θες λίγο καλύτερες γωνίες θέασης και ποιότητα μαύρου που θα την αντιλαμβανεσαι μόνο σε θέαση σε σκοτεινό δωμάτιο πάρε την lg ή οποιαδήποτε oled. Κάνε μια αναζήτηση στο Google για την b8 και κρινε ο ίδιος ανάλογα με τη χρήση που θες να κάνεις αν αξίζει να πάρεις το ρίσκο.

Εγώ επειδή ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και επειδή θα τη χρησιμοποιούσα κ πολύ για gaming προτίμησα την 9005 κ πράγματι μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και αν ήταν να αγόραζα πάλι τώρα αυτή θα έπαιρνα.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55άρας, budget 1000, επιλογή μεταξύ 4

Είναι αρκετά καλύτερες οι γωνίες θέασης σε μια OLED, σε σύγκριση με μια LCD με VA panel (αν παίζει ρόλο στην επιλογή της τηλεόρασης). Γενικά, είναι καλύτερη η ποιότητα εικόνας. Όμως, αν θα προβάλλονται συχνά στατικές εικόνες, μια LCD ίσως να είναι πιο σωστή λύση, παρά μια OLED. Πάντως, το "ρίσκο" (για burn in) δεν είναι όσο μεγάλο ήταν με τις Plasma τηλεοράσεις.

https://avclub.gr/forum/showthread....n-in-και-τις-OLED?p=1058370134#post1058370134
 

Giorgos78

New member
14 June 2012
44
Ναι στην πράξη κ ειδικα για 2,2 μέτρα απόστασης που έχει δε θα καταλάβει καμιά διαφορά.

Και εγώ όταν πήρα την 9005 νόμιζα ότι η θέαση από την πλαϊνή θέση του καναπέ μου θα ήταν χαλιά αλλά τελικά ούτε χρωματική αλλοίωση δεν αντιλαμβάνομαι.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Αυτό ακριβώς με βάζει στο δίλημμα..+ το ότι έχει καλύτερη φωτεινότητα και android (αυτό δεν ξέρω αν είναι καλύτερο). Τη Philips την είδα από κοντά πολύ καλή εικόνα. Δυστυχώς δεν έχω δει τη Lg.
Είδα μόνο τη C8 η οποία ήταν φοβερή αλλά πάμε παραπέρα.


Ηχεία 5.1 θα πάρω σίγουρα αν αυτό εννοείς.


Αν είχα ως Νο1 το gaming σίγουρα σε αυτή θα πήγαινα αλλά πλέον δεν έχω χρόνο. Δεν την έχω αποκλείσει ακόμα φυσικά. Απλά για ταινίες βράδυ που έχω ως Νο 1 οι περισσότεροι λένε για OLED.


Την 9005 την είδα σήμερα παρεμπιπτώντος και είχε αρκετά πιο σκοτεινή εικόνα από τη C8. Ίσως βέβαια φταίνε και οι ρυθμίσεις του Κωτσόβολου. Πάντως οι γωνίες μια χαρά μου φάνηκαν πρέπει να πας πολύ πλάγια για να αλλοιωθούν


Για την Q70 που είναι η ακριβότερη και μοντέλο 2019 ούτε καν ε?


Όχι με τις γωνίες θέασης δεν έχω θέμα. Το έχω στήσει ωστε να είμαι στην ευθεία σχεδόν. Το burn-in δε με προβληματίζει τόσο μιας και δεν παίζω παιχνίδια ούτε βλέπω τηλεόραση με τις ώρες. Πιο πολύ με προβληματίζει το καλιμπράρισμα των OLED και οι άπειρες ρυθμίσεις αλλά με έναν οδηγό θα είμα οκ.


Άσχετο αλλά για να απαντάω στα μηνύματα συγκεκριμένα πατάω το "απάντηση με παράθεση"? Γιατί τόση ώρα κάνω απάντηση στο θέμα
 
Last edited by a moderator:

Giorgos78

New member
14 June 2012
44
Re: Απάντηση: Re: Αγορά 55άρας 1000 , επιλογή μεταξύ 4

Ηχεία 5.1 θα πάρω σίγουρα αν αυτό εννοείς.

Αν είχα ως Νο1 το gaming σίγουρα σε αυτή θα πήγαινα αλλά πλέον δεν έχω χρόνο. Δεν την έχω αποκλείσει ακόμα φυσικά. Απλά για ταινίες βράδυ που έχω ως Νο 1 οι περισσότεροι λένε για OLED.

Την 9005 την είδα σήμερα παρεμπιπτώντος και είχε αρκετά πιο σκοτεινή εικόνα από τη C8. Ίσως βέβαια φταίνε και οι ρυθμίσεις του Κωτσόβολου. Πάντως οι γωνίες μια χαρά μου φάνηκαν πρέπει να πας πολύ πλάγια για να αλλοιωθούν
Σε φωτεινότητα η 9005 υπερέχει κατά πολύ από τη b8.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-lg-b8/585/647?usage=7318&threshold=0.18

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Όταν μία OLED και μια LCD έχουν το ίδιο μέγεθος και την ίδια τιμή, ο μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν θα έπρεπε να προτιμήσεις την OLED, είναι αν η χρήση σου περιλαμβάνει βαρβάτη προβολή στατικών εικόνων...

Σε οικιακή χρήση, η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι σημαντική για να μην την λάβεις υπόψη, ειδικά από τη στιγμή που αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι η προβολή ταινιών σε σκοτεινό περιβάλλον...
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Απάντηση: Re: Αγορά 55άρας 1000 , επιλογή μεταξύ 4

Όταν μία OLED και μια LCD έχουν το ίδιο μέγεθος και την ίδια τιμή, ο μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν θα έπρεπε να προτιμήσεις την OLED, είναι αν η χρήση σου περιλαμβάνει βαρβάτη προβολή στατικών εικόνων...

Σε οικιακή χρήση, η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι σημαντική για να μην την λάβεις υπόψη, ειδικά από τη στιγμή που αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι η προβολή ταινιών σε σκοτεινό περιβάλλον...

Όχι βαρβάτη προβολή στατικών εικόνων σε καμία περίπτωση. Κυρίως για ταινίες βράδυ και λογική προβολή καθημερινότητας.

Κοιτούσα τελευταία σε κάτι site σαν το Best Buy kai Amazon και είδα αρκετά προβλήματα για την Lg..burn in κλπ. Και σε λιγότερο από 1 χρόνο αγοράς. Είναι ένα θέμα αυτό.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά 55άρας,

...και λογική προβολή καθημερινότητας...

:huh2: Αγνοείται το νόημα στον συγκεκριμένο συνδυασμό λέξεων... :beatnik2:

Για burn in σε λιγότερο χρονικό διάστημα από ένα έτος, πιθανώς οι τηλεοράσεις να χρησιμοποιούνταν σαν monitors ή/και με πολύ ψηλά τη στάθμη της φωτεινότητας. Εφόσον δεν παραλείπεις compensation cycles, δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα, με τη χρήση που αναφέρεις, αν αγοράσεις κάποιαν OLED.
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Απάντηση: Re: Αγορά 55άρας,

:huh2: Αγνοείται το νόημα στον συγκεκριμένο συνδυασμό λέξεων... :beatnik2:

Για burn in σε λιγότερο χρονικό διάστημα από ένα έτος, πιθανώς οι τηλεοράσεις να χρησιμοποιούνταν σαν monitors ή/και με πολύ ψηλά τη στάθμη της φωτεινότητας. Εφόσον δεν παραλείπεις compensation cycles, δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα, με τη χρήση που αναφέρεις, αν αγοράσεις κάποιαν OLED.

Λογική χρήση καθημερινότητας εννοώ να βλέπεις λίγο TV το πρωί πριν τη δουλειά, λίγο το μεσημέρι ενώ αράζεις ή τρως και το βράδυ να την έχεις να παίζει αν δε θες να δεις ταινία στα σκοτεινά. Compensation cycles δε θα παραλείψω και φυσικά θα πάρω την 5ετία του Κωτσόβολου για παν ενδεχόμενο