Is it enough???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα σας,


Σκέφτομαι να αγοράσω τα sennheiser 660s μιας και είχαμε μια έκτακτη οικονομική ένεση :ernaehrung004: και μου έχει λείψει ο ήχος των ακουστικών αφού τα τελευταία 2 χρόνια ακούω μουσική με ηχεία. Τα ακουστικά που έχω τώρα είναι τα τα sennheiser hd 598 που παίζουν με το micro idsd.

Ήθελα να μου πείτε αν κατά τη γνώμη σας το micro θα είναι αρκετό για τα 660s ή αν θα είναι ξέψυχο το αποτέλεσμα....


Κάποια στιγμή με την επόμενη οικονομική ένεση θα πάω και σε ενισχυτή καλό αλλά για τώρα μόνο τα ακουστικά παίζουν και επειδή ποτέ δεν είχα (ούτε έχω ακούσει) τα hd 600 - hd 650 που όλο το νετ μιλάει για χρόνια θα ήθελα να συμμετέχω σε αυτό το ''hype'' και να δοκιμάσω τον ήχο της σειράς...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
100% ικανό και αρκετό δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο στο μέλλον.
Προχώρα άφοβα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση απάντηση, The ship is ready to sail!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Το παλιό micro έχω το ασημένιο. Δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς ακόμα με μια γρήγορα ματιά οι τιμές παίζουν γύρω στα 370-400 ευρώ. Εαν βρεθεί κάτι καλύτερο φυσικά θα το προτιμήσω.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σίγουρα θέμα οδήγησης δεν θα έχεις απλά το black με τα 600/650 που το έχω ακούσει ταιριάζει πάρα πολύ...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σκεπτόμουν όταν ξανά έχω τα ανάλογα χρήματα να τα διαθέσω για κανέναν Valhalla 2 αλλά και για το bl όλο καλά λόγια λένε....
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Λοιπόν αφού αποφάσισα να τα σκάσω θα κάνω μια ακόμα ερώτηση αφού γενικά θέλει και λίγο ρίσκο...διάβαζα κάτι reviews και έπεσα πάνω σε ένα για ακουστικά stax (ηλεκτροστατικά)...άκουσα ένα sample στο youtube και παραλίγο να μου πέσει το σαγόνι.

Η τιμή τους (L300 νομίζω) είναι γύρω στα 500 ευρώ...τι σας λένε αυτά??? πάνε μαζί με τον ειδικό ενισχυτή? υπάρχει ζουμί σε αυτά για μένα που είμαι αρχάριος η είναι για ψαγμένους?

Πολύ off topic η ερώτηση αλλά ήταν σαν να ακούω άλλη μουσική...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτά θέλουν και ειδικό ενισχυτή.
Από YouTube δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Πρέπει πρώτα να ακούσεις και μετά να αποφασίσεις.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εννοείται ότι πρέπει να ακούσω το οτιδήποτε πάρω στο μαγαζί πριν το πάρω. Απλά μου κίνησαν το ενδιαφέρον....αλλά αν έχει ένα 500ρικο το ακουστικό και άλλο ένα ο ενισχυτής μάλλον δεν είναι για τα κυβικά μου για την ώρα! Σε γενικές γραμμές αξίζει μια τέτοια επένδυση???
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχουν και αυτά πλεονεκτήματα και μειονεκτηματα.
Είναι γρήγορα , καθαρά και με αστείρευτη λεπτομέρεια αλλά τους λείπει σώμα , σκηνή , μπάσο και δυναμικές.
Αξίζουν μόνο τα ακριβά μοντέλα και πάλι με παραχωρήσεις.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Άκουσα σήμερα τα 660s και θα ήθελα κάποιες απόψεις. Μου φάνηκαν πάρα πολύ καθαρά, διάφανα ήταν η πρώτη σκέψη που μου ήρθε...πολύ ανοιχτός ήχος και γενικά πολύ καλό sound stage σχεδόν όσο καλό έχουν και τα 598. Λεπτομέρεια full και ισορροπία σε όλα...μπάσο όσο πρέπει. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι μπορείς να τα ακούς για ώρες χωρίς κούραση πολύ αέρινο και καθαρό αποτέλεσμα.

Αλλά μου φάνηκαν κάπως ψυχρά...χωρίς πως να το πω...χωρίς μαγεία. Ίσως φταίει και το ότι τα άκουσα από το iphone συνδεδεμένο στο dragonfly (μπλε)...ίσως με το micro idsd να ήταν αλλιώς? Υπερέχουν προφανώς στα πάντα τους από τα 598 αλλά δεν μου έδωσαν με την μία την ώθηση που έψαχνα για να προχωρήσω στην αγορά. Μπορεί να φταίει και στο ότι έχω συνηθίσει να ακούω στα dali zensor τον τελευταίο χρόνο που εκεί είναι άλλη φάση ή ότι δεν έχω συνηθίσει τον ήχο τους.

Δυστυχώς δεν είχε προς ακρόαση τα 650 που θα ήθελα πολύ να ακούσω. Γενικά είμαι λίγο πιο ''ρομαντικός'' στον ήχο και θέλω να έχει την ....συγνώμη για την έκφραση ''πουτανιά του'' το ακουστικό ή το ηχείο. Μπορεί τα 650 συνοδευόμενα από έναν καλό ενισχυτή να μου το δώσουν αυτό? Να προσθέσω ότι δεν είχα ακούσει ποτέ ούτε τα 600 ούτε τα 650 για να συγκρίνω, η μόνη σύγκριση που έχω είναι τα 598.

Γενικά μπερδεύτηκα και είπα να το ερευνήσω περισσότερο...όποια γνώμη καλοδεχούμενη.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Τα 660s είναι reference tuning στον περισσότερο κόσμο αρέσει ελαφρώς χρωματισμένος ήχος με το μπάσο
τσιμπημένο και τις μεσαίες ελαφρώς μπροστά.
Τι μουσική ακούς?
Ρίξε μια ματιά εδώ
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-s-se/hd660s/
Όσο για τα 598 λυπάμαι αλλά δεν πιάνουν φράγκο μπροστά στα 660s και γενικά στην σειρά 6xx.
Με το dragonfly cobalt τα άκουσες?
Είναι πολύ καλό αλλά και αυτό προς το reference.

Εγώ τα ακούω αυτή την στιγμή που γράφω με λίγο ανεβασμένο set up και γελάω απίστευτα με
όλους αυτούς τους επωνύμους και ανώνυμους που γράφουν ότι το 660s δεν ανταποκρίνεται σε upstream gear
τι γέλιο Θεέ μου.....
Α επίσης έχω κατουρηθεί επάνω μου με την ατάκα περί grainy treble....

Βασικά το 660s είναι ένα μικρό κλικ κάτω από τα 800s και ένα από τα καλύτερα ακουστικά της αγοράς
ανεξαρτήτου τιμής.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ακούω πολύ jazz και blues..funk,alternative rock φάση muse κτλπ...pink floyd (τους βάζω σαν ένα είδος από μόνους τους λόγω σεβασμού :music-smiley-005:) αλλά γενικά ακούω πολλά πράγματα...ακούω πολύ το Ελληνικό low bap..ας μείνω στο πιο πολύ jazz,funk,blues....

Ωραίο το link θα το διαβάσω προσεκτικά..με μια γρήγορη ματιά εξηγεί τις κάποιες διαφορές τους από το 650. Ναι με το dragonfly cobalt τα άκουσα...οκ δεν ξέρω αν σε ποιότητα είναι καλύτερο από το idsd micro απλά σίγουρα ήταν καλύτερο από το να άκουγα από το iphone κατευθείαν.

Σαν ήχος με τα 650 συνδυασμένα με κάποιον πιο ''εξωτικό'' ενισχυτή θα έχουν διαφορά? Τα 598 σίγουρα είναι κατώτερα απλά δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα 650 έχουν ελαφρώς διαφορετικό ήχο και ίσως είναι αυτό που ψάχνεις.
Ο τύπος στο λινκ τα λέει πολύ καλά.
Τα 650 είναι πιο ζεστά και cosy σαν να αράζεις στην πολυθρόνα με ένα καλό κρασάκι.
Τα 660s είναι μέσα στην δράση άλλο πράμα.
Ότι ενισχυτή και να βάλεις οι διαφορές παραμένουν , το ifi θα τα ζεστάνει λίγο
αλλά δεν θα φέρει στα 660 τις μεσαίες των 650.
Πρέπει να τα ακούσεις και να συγκρίνεις.
Το 660 είναι τεχνικά ανώτερο πλησιάζει το 800 σε δυναμικές και αληθοφάνεια.
Κάτι μου λέει πάντως ότι το 650 θα σου αρέσει....
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Για να πω ακριβώς όπως το ένιωσα...δεν με ενθουσίασαν ώστε να τα δώσω τα 400 ευρώ χωρίς δεύτερη σκέψη δεν είναι ότι δεν μου άρεσε,αλλά εδώ μιλάμε για χόμπι και πρέπει κάτι να μας αρέσει στο 100%....τα 650 είναι περίπου ένα 100ρικο πιο φτηνά αλλά δεν έχω βρει πουθενά να τα έχουν κάπου για ακρόαση. Δεν αγοράζω κάτι που δεν μπορώ να το ακούσω πρώτα συνήθως.

Ωραία θα ήταν αν μπορούσα βασικά να τα ακούσω και τα 2 το ένα μετά το άλλο με το micro και τότε θα είχα πραγματική γνώμη για το τι μου αρέσει και τι όχι αλλά που τέτοια τύχη???
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Η αλήθεια είναι ότι στον Νάκα δεν ρώτησα και αν τα έχει είναι μια πολύ καλή προοπτική γιατί λογικά θα έχει και τα 660s και η δοκιμή θα γίνει όπως πρέπει. Κλασική μουσική πολύ δεν ακούω αλλά για τις πιο δυνατές ροκιές, την ηλεκτρονική μουσική κτλπ μπορώ πάντα να πάω τέρμα γκάζι τον nad με τα dali's που τα πάνε πολύ καλά!

Στο μυαλό μου έχω να φτιάξω ένα ωραίο συστηματάκι και για βραδυνές μουσικές με ένα καλό σετ ακουστικών και έναν ωραίο λαμπάτο ενισχυτή (στο μέλλον) για πιο χαλαρές καταστάσεις. Από Amazon μπορώ να πάρω αλλά θα ήθελα να στηρίξω ένα Ελληνικό μαγαζί αν μπορώ.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν είσαι Αθήνα πολύ πιθανό να έχει κάποιο από τα δύο ο Νάκας.
Πάρε τηλ μπορεί να τα έχει είτε στο κεντρικό είτε στην Παιανία.