Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 5 απο 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 94

Θέμα: Is it enough???

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    GLYFADA

Απάντηση: Is it enough???

To iFi xCAN (ως ενισχυτής μόνον) θα ήταν επίσης μία πρόταση με 1000mw /32Ohm.

Το Bluetooth φορητό dac , ως κερασάκι για «φορητές» καταστάσεις .....

Δείτε χαρακτηριστικά

https://ifi-audio.com/products/xcan/

Τεχνικά
    https://ifi-audio.com/wp-content/upl...-Tech-Note.pdf

Balanced
    https://ifi-audio.com/wp-content/upl...-Tech-Note.pdf
    AudioSoulUltra fine audio products
    www.south-sounds.com
    Προσοχή η γνώμη και ο σχολιασμός μου είναι εντελώς προσωπική άποψη-εκτίμηση, ερευνήστε περαιτέρω και εν τω μέσω πολλών ακροάσεων...

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    GLYFADA

Στο headphone calculator, to xCAN δίνει τις μεγαλύτερες στάθμες με τα Sen650 .
    AudioSoulUltra fine audio products
    www.south-sounds.com
    Προσοχή η γνώμη και ο σχολιασμός μου είναι εντελώς προσωπική άποψη-εκτίμηση, ερευνήστε περαιτέρω και εν τω μέσω πολλών ακροάσεων...

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Περιοχή
    Αθήνα

Re: Is it enough???

Γιώργο το xDSD ενώ με τα Sine (τα οποία ναι είναι μεν φορητά αλλά επωφελούνται πάρα πολύ από ενισχυτή) είναι ένα πολύ καλό ταίρι (Αν δει κανείς τα specs του δίνει την μεγαλύτερη ισχύ του κοντά στην αντίσταση που είναι τα Sine), με τα 600 που έχω ναι μεν μπορείς να ακούσεις ικανοποιητικά αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι ιδανικό ταίρι. Θέλουν ένα κάτι τις παραπάνω νομίζω. Σε κάθε περίπτωση το χαίρομαι πάρα πολύ με τα Sine κ τα hd25 aluminum.
    Το xCAN είναι ένα πολύ ωραίο προϊόν. Δεν το έχω ακούσει και δεν το ανέφερα γιατί περιορίζεται για φορητή χρήση κυρίως κ από ότι κατάλαβα ο φίλος δεν ψάχνει κάτι φορητό.
    Έχω γράψει κ πιο πάνω ότι το idsd micro black είναι εξαιρετικό ταίρι των 650. Έχω ακούσει τον συνδιασμό πολλές φορές και πάντα μένω πολύ ικανοποιημένος.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2014

Καλησπέρα,

Όχι δεν ψάχνω κάτι φορητό (Xcan) όταν είμαι σε εξορμήσεις αρκούμε με το iphone και τα earpods ή τα ακουστικά του. Ψάχνω έναν ενισχυτή που θα μπορέσω να περάσω μαζί του αρκετό καιρό με τα hd 650 καθότι το επόμενο μεγάλο μπατζετ που θα διαθέσω θα είναι για τα ηχεία μου(focal aria σας έρχομαι ). Προτιμώ δηλαδή να περιμένω να μαζέψω χρήμα και να το δώσω για κάτι που θα μείνει καιρό.

Θέλω να πω επίσης και κάτι....σε όλα τα reviews που διάβασα για τα 650 λέγανε ότι σε ακούσματα τύπου metal, hard rock κτλπ δεν τα πάνε καλά αλλά εγώ βρίσκω την ''σκοτεινή'',αργή και γεμάτη φύση τους πολύ ταιριαστή με τα είδη αυτά οπότε φαντάζομαι ότι θα μου αρέσει και κάτι ανάλογο σε έναν ενισχυτή.

Για να δώσω και άλλο φως να σας πω ότι τα 650 τα άκουσα στο κατάστημα που τα πήρα με το RME ADI-2 dac (αν δεν κάνω λάθος) και ενώ εκτίμησα τις αρετές και το σωστό ήχο δεν μου καθόταν καλά να περάσω τους επόμενους μήνες η χρόνια μαζί του...ήταν πολύ ψυχρό και φωτεινό και ''καθαρό'' για τα γούστα μου και θα ήθελα κάτι πιο γεμάτο και γλυκόηχο και ας χάνει σε λεπτομέρεια και καθαρότητα.

Όμως όπως το καταλαβαίνω εφόσον έχω το micro silver αν δεν μιλήσουμε για ποσό πάνω από 450-500plus δεν πάω σε ουσιαστική αναβάθμιση αλλά σε διαφορετικό ήχο. Μάλλον θα περιμένω να φτάσει το μπατζετ κοντά στα 700 και μετά θα αποφασίσω με άλλα κριτήρια και όχι τον οικονομικό περιορισμό, λογικά έτσι θα κάνω καλύτερη επιλογή.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Έτσι όπως τα περιγράφεις έχω την εντύπωση ότι θα είσαι ικανοποιημένος ή με Asgard 3 + multibit ή ακόμα καλύτερα με Lyr 3 + multibit.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2014

Θα δείξει η δοκιμή τότε νομίζω ότι έχουν και πολιτική επιστροφής υπό φυσιολογικές συνθήκες. Αναμονή λοιπόν για να μεγαλώσει το μπατζετ και οικονομία και κομμένα τα πολλά ποτά και τα ξενύχτια!

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018
    Περιοχή
    Αθήνα

Νομίζω πως το ζήτημα της ενίσχυσης των ακουστικών το έχει λύσει το μασντροπ εδώ και καιρό: https://drop.com/buy/drop-thx-aaa-789-linear-amplifier .Λεπτομέρειες και μετρήσεις εδώ: https://www.audiosciencereview.com/f...-789-amp.5001/

Παρόλα αυτά πιστεύω πως ο micro idsd είναι πέρα για πέρα αρκετός για τα ακουστικά σου. Η δουλειά του είναι να μπορεί να τα οδηγεί απροβλημάτιστα και είμαι σίγουρος πως την κάνει μια χαρά.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Γιατί ακριβώς;
    Το thx είναι κάτι σαν Holly Grail ή μήπως όλοι οι ενισχυτές ακούγονται το ίδιο άρα αγοράζουμε αυτόν που μετράει καλύτερα;

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018
    Περιοχή
    Αθήνα

Απάντηση: Re: Is it enough???

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Sonorus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ακριβώς;
    Το thx είναι κάτι σαν Holly Grail ή μήπως όλοι οι ενισχυτές ακούγονται το ίδιο άρα αγοράζουμε αυτόν που μετράει καλύτερα;
    Φυσικά και δεν ακούγονται όλοι οι ενισχυτές ίδιοι, ένας ενισχυτής με πρακτικά μηδενική παραμόρφωση πως μπορεί να ακουστεί ίδιος με έναν που "κουδουνίζει"? Εννοείται όμως πως όταν ένας ενισχυτής μετράει φλατ σε όλο το φάσμα και το δυναμικό του εύρος τρώει bottleneck από dac, σίγουρα είναι άριστος. Αν σε κάποιον δεν αρέσει είναι γούστο του, δεν είναι υποχρεωτικό να σου αρέσει το σωστό.

Τώρα για το thx aaa δεν έχω άποψη διότι αφενός δεν έχω τεχνικές γνώσεις αφετέρου δε με ενδιαφέρει. Ας έχει ο ενισχυτής thx aaa, ας έχει opamps, ας έχει διακριτά στοιχεία, ας έχει chip, ας έχει λάμπες δεν με ενδιαφέρει καθόλου, αρκεί να κάνει τη δουλειά του. Η δουλειά του είναι να οδηγεί τα ακουστικά σε μεγάλες στάθμες σε όλο το φάσμα απαραμόρφωτα, δεν είναι να μας βγάζει γούστα. Για τα γούστα έχουμε τόσα dsp στους players αν θέλουμε. Βάλε και τις τράμπες των ακουστικών.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Δηλαδή δύο ενισχυτές που μετράνε τέλεια ακούγονται το ίδιο;

Δεν νομίζω , αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές και οι μετρήσεις που κάνουμε δεν μπορούν να εξηγήσουν τι και πως.
    Και φυσικά δεν είναι placebo ακούγονται διαφορετικά.

Το ίδιο ισχύει και για τα ντακ.
    Πολλά σύγχρονα και καλά ντακ μετράνε τέλεια σε όλες τις στάνταρ μετρήσεις αλλά ακούγονται διαφορετικά.

Σελίδα 5 απο 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης