Βγαίνει Home Cinema εντός budget?

frosty

New member
20 August 2019
14
Καλησπέρα. Πρόσφατα σκοπεύω να ανακαινίσω το "φοιτητικό home cinema" χώρο αγοράζοντας μια entry level 55άρα 4K TV. Η αρχική σκέψη ήταν να συνοδευτεί με ένα soundbar και το τελικό κόστος να είναι περίπου 600-650 (480-500 για τη TV 55" με VA Panel, τα υπόλοιπα για ένα 2.1 Soundbar της LG). Και έχω αρχίσει να σκέφτομαι μια άλλη εναλλακτική, αρκεί όμως να μπορέσει να παραμείνει εντός budget.

Βρήκα 2ο χέρι τον Pioneer VSX-421 γύρω στα 100 ευρώ. Αν κόψω από το budget της TV και πάω σε Samsung 55" που απλά έχει λιγότερα HDMI μπορώ να αφήσω στην άκρη 100-150 για ηχεία. Η ερώτηση είναι η εξής: Με αυτόν τον ενισχυτή και ηχεία εντός του budget που προανέφερα, θα έχω εν τέλη μια καλύτερη εμπειρία στον ήχο? Αξίζει να ασχοληθώ? Και αν ναι, ποια ηχεία θα μου προτείνατε εντός αυτού του budget? Δυστυχώς έτσι θα χάσω και το subwoofer βέβαια. Για αυτό ρωτάω εδώ, να δω αν αξίζει η φασαρία. Υπόψιν πως δεν έχω κάποιο ψαγμένο αυτί και επίσης το budget είναι πολύ αυστηρό και δεν μπορεί να ξεφύγει (για αυτό και η αρχική σκέψη ήταν για soundbar). Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί! :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ας πούμε ότι κάτι αντίστοιχο εδώ θα πήγαινε κανένα χιλιάρικο σε καινούργιο.

https://www.audioholics.com/recommended-systems/recommended-5.1-focused-audio-system-for-under-700

Το βάζω για να σου δείξω ότι ακόμα και αυτά τα βασικά συστήματα είναι ικανά να... κονιορτοποιήσουν οποιαδήποτε ηχομπάρα σε σύγκριση.

Το σφιχτό budget δεν αφήνει και πολλά περιθώρια όμως. Θα πρέπει να ψάξεις όπως βρήκες τον 421 και κανένα σετάκι δορυφόρων και sub δεύτερο χέρι. Για ζευγάρι ηχεία και τον 421 μάλλον θα του ρίχνει η ηχομπάρα σε αίσθηση surround. Δεν τα καταφέρναν οι παλιοί στο Virtual με δυο ηχεία μόνο.
Από την άλλη, με το υπόλοιπο που έχεις, ούτε και οι ηχομπάρες που θα βρεις είναι κάτι ιδιαίτερο στο συγκεκριμένο σημείο.
 

frosty

New member
20 August 2019
14
Απάντηση: Re: Βγαίνει Home Cinema εντός budget?

Δεν είμαι σίγουρος πόσο θα με ικανοποιήσει το Virtual Surround. Σε ακουστικά που το έχω δοκιμάσει πάντως, κατευθείαν το απενεργοποίησα και είμαι μόνιμα με stereo. Κάποια από αυτές τις λύσεις δεν θα άξιζε ε? https://www.skroutz.gr/c/3061/set-h...7150/5-1.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
Επίσης βρήκα 2ο χέρι και τα Harman Kardon HKTS 5 Black 5.1 στα 180 , που δεν έχω ιδέα πως συγκρίνονται σε σχέση με αυτά που ανέφερα από skroutz.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Με οκταράκι sub που βλέπω ότι έχει το σετ είσαι ήδη καλύτερα από τα πενταμισάρια-εξαμισάρια που βρίσκεις στις ηχομπάρες του διαθέσιμου υπόλοιπου που έχεις. Για την ακρίβεια ακόμα και εξιμισάρι δύσκολα σε αυτά τα χρήματα για ηχομπάρα.

Και φυσικά σε σχέση με τα υπόλοιπα φτηνά σετάκια του link σου, εδώ έχεις μεγάφωνο υψηλών για όλα τα γύρω-γύρω ηχεία. Μια χαρά δηλαδή. Η ευαισθησία στα 86dB θα μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλά δε βαριέσαι. Εδώ υπάρχουν ηχεία ραφιού με... 84,5dB και τα βάζουν με αναιμικούς ενισχυτές να.... βήχουν.

Μια χαρά θα είσαι με τον 421 και αυτά. Αρκετά σκαλιά πιο πάνω από ηχομπάρα και δη οικονομικής κατηγορίας που φτάνει το διαθέσιμο υπόλοιπο που έχεις.

Ελέγχεις ότι λειτουργούν όλα σωστά και προχωράς.
 

frosty

New member
20 August 2019
14
Κατάλαβα. Έχω την εξής απορία. Η συνδεσμολογία πως θα γίνει? Οι συσκευές που έχω είναι ένα PC και ένα PS4. Θα πρέπει να τα συνδέσω αυτά στη TV και τη TV μετά με τον ενισχυτή? Και αν ναι με τι καλώδιο θα συνδεθεί ο ενισχυτής με τη TV? Υπάρχει άλλος τρόπος?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το κέντρο είναι ο ενισχυτής, εκεί θα πάνε οι πηγές, εκεί κι η τηλεόραση. Ο,τι πηγή έχεις (pc, ps4) στις αντίστοιχες hdmi in, και απ την hdmi out του ενισχυτή στην τηλεόραση, άρα θα χρειαστείς μίνιμουμ τρία καλώδια hdmi, από κει και πέρα απλά διαλέγεις πηγή απ τον ενισχυτή κι αυτός θα δίνει εικόνα στην τηλεόραση και ήχο στα ηχεία.
Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε και χαλάσεις τσάμπα τα λεφτά σου, σιγουρέψου ότι μπορείς να βάλεις ηχεία στο χώρο, καραδοκούν όπως ξέρεις ιπτάμενες παντόφλες...
 

frosty

New member
20 August 2019
14
Τι εννοείς ιπτάμενες παντόφλες? :D
Δε νομίζω να έχω θέμα με τη τοποθέτηση. Αρκεί να μπορούν τα πίσω ηχεία να γίνουν mount στο τοίχο. Μετά τα πίσω καλώδια θα τα φέρω μπροστά ή γύρω γύρω από το τοίχο που για αυτό θα χρειαστώ κάνα 10 μέτρα καλώδιο, η απευθείας με κανάλι στο πάτωμα.
Το ερώτημα μου είναι, ο ενισχυτής θα μπορεί να στείλει 4k 60Hz σήμα στη TV? Γιατί από όσο είδα τα hdmi του ενισχυτή είναι 1.4 και όχι 2.0, οπότε έχουμε θέμα...
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα και από εμενα οντως το buget είναι πολύ σφιχτο ωστοσο εάν μπορεις για αρχη παρε μια οικονομικη 40 αρα ετσι ώστε να χωσεις πιο πολλα λεφτα σε ηχεια πιστεψε με αξιζει τον κοπο και αργοτερα παιρνεις μια πιο ποιοτικη tv μην ξεχνας ότι κάθε λιγο και λιγάκι υπαρχουν και εκπτωσεις και σε αρκετα μοντελα με το καιρο οι τιμες πεφτουν αρκετα! αντίθετα οι τιμες σε ενισχυτες και ηχεια παραμενουν σταθερες! παντως σου ευχομαι καλη αρχη να εχεις!-bye-
 

frosty

New member
20 August 2019
14
Απάντηση: Re: Βγαίνει Home Cinema εντός budget?

Σε αυτό δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά όπως είπα δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα hdmi ports αφού είναι 1.4?
 

frosty

New member
20 August 2019
14
Απάντηση: Re: Βγαίνει Home Cinema εντός budget?

40 ίντσες τηλεόραση εννοείς? Τηλεόραση θα αλλάξω σίγουρα και θα πάω σε 55άρα, αυτός ήταν ο αρχικός σκοπός αναβάθμισης. Αυτή τη στιγμή είχα μια 40άρα full hd συνδεδεμένη με τον υπολογιστή που είχα δίπλα και ήχο μέσω τον Edifier S330D που έχω στο PC. Και επειδή το γραφείο θα έχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση τώρα από τη TV, για αυτό αποφάσισα να αγοράσω κάτι καινούργιο σε ήχο και να μην χρησιμοποιώ απευθείας τα ηχεία του υπολογιστή. Αρχική σκέψη ήταν η ηχόμπαρα και τώρα κοιτάω αν με το τωρινό μου budget μπορώ να πάρω έστω και από 2ο χέρι ενισχυτή και ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: Απάντηση: Βγαίνει Home Cinema εντός budget?

Το ερώτημα μου είναι, ο ενισχυτής θα μπορεί να στείλει 4k 60Hz σήμα στη TV? Γιατί από όσο είδα τα hdmi του ενισχυτή είναι 1.4 και όχι 2.0, οπότε έχουμε θέμα...

4Κ έως 30Hz. Χωρίς HDR.

H λύση θα ήταν 4Κ player με δύο εξόδους HDMI. Μία στην TV κατ' ευθείαν και η δεύτερη στον ενισχυτή για τον ήχο DTS-HD MA, Dolby True HD που έχεις μόνο μέσω HDMI.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Όλοι οι mod είμαστε πάρα θιν άλος.
Συνεχίστε κανονικά την ενδιαφέρουσα συζήτηση και όλα θα τακτοποιηθούν εν καιρώ!