Ερώτηση για αγορά Philips 55OLED803

oharris

New member
24 April 2019
16
Πήγα σήμερα στον Κωτσόβολο για να δω κάποιες τηλεοράσεις γιατί θέλω να αγοράσω.
Προτιμώ OLED. Και σκεφτόμουν για Β8.μου λέει έχουν B8 ανοιχτή και αντί αυτής μου πρότειναν στον Κωτσόβολο να επιλέξω την philips oled 55oled803 που την είχε προσφορά από 1800 στα 999. Δεν το ξέρω το μοντέλο της Philips. Τι μου προτείνεται να κάνω;

πχ. Dolby Vision.
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: Ερώτηση για αγορά philips oled 55oled803

Πήγα σήμερα στον Κωτσόβολο για να δω κάποιες τηλεοράσεις γιατί θέλω να αγοράσω.
Προτιμώ OLED. Και σκεφτόμουν για Β8.μου λέει έχουν B8 ανοιχτή και αντί αυτής μου πρότειναν στον Κωτσόβολο να επιλέξω την philips oled 55oled803 που την είχε προσφορά από 1800 στα 999. Δεν το ξέρω το μοντέλο της Philips. Τι μου προτείνεται να κάνω;

πχ. Dolby Vision.

oharris αν θες πες δυο λόγια για τα παρακάτω :

Προηγούμενη τηλεόραση,

Απόσταση θέασης,
συνθήκες φωτισμού,
θέση θέασης
κύρια χρήση(ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea κλπ.),πηγές
και απαιτήσεις;
 

oharris

New member
24 April 2019
16
Απάντηση: Re: Ερώτηση για αγορά philips oled 55oled803

προηγουμενη τηλεοραση 42'' μαρκας "βαθη Κινας"
σκοτεινο υπνοδωματιο γιατι τα πρωινα λειπω
2,5 μ. απ τα ματια μου.. θα τοποθετηθει στον τοιχο μπροστα´απ τα ποδια του κρεβατιου μου
χρήση συνδεση με pc για ταινιες και games και ps4.
απαιτησεις τελεια μαυρα. γενικα καλη εικονα και ηχο..

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2.
Β8 και 803
κοιταγα και για C8 αλλα αναιβαινει πολυ μαζι με την 5ετη εγγυηση και δεν ξερω ποια ειναι ακριβως η διαβορα μεταξυ B8 και C8
Η 803 δεν εχεις dolby Atmos. οκ αυτο μπορω να το αντιπαρελθω λογω οτι αργοτερα θα βαλω συστημα ηχου με dolby atmos οποτε οκ απο διαφορες ηχουν αν ειναι μονο το Ατμος..

Το dolby Vision δεν ξερω ποση διαφορα θα εχει χωρις αυτο..
ή τι αλλες διαφορές εχουν
 

oharris

New member
24 April 2019
16
Απάντηση: Re: Ερώτηση για αγορά philips oled 55oled803

oharris αν θες πες δυο λόγια για τα παρακάτω :

Προηγούμενη τηλεόραση,

Απόσταση θέασης,
συνθήκες φωτισμού,
θέση θέασης
κύρια χρήση(ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea κλπ.),πηγές
και απαιτήσεις;

Ουσία. Αυτό που μ ενδιαφέρει. Είναι σημαντικό το Dolby Vision ναι ή οχι
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Απάντηση: Re: Ερώτηση για αγορά philips oled 55oled803

Ουσία. Αυτό που μ ενδιαφέρει. Είναι σημαντικό το Dolby Vision ναι ή οχι[/QUOTE

Για να δεις τη φουλ γκάμα χρωμάτων του vision θες πάνελ με 12-bit, ενώ b8 και 803 έχουν 10-bit. Οπότε, απ' οτι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, θα έχεις λίγο καλύτερα χρώματα στις ταινίες και σειρές που έχουν Dolby vision και αυτό είναi όλο. Το νετφλιξ π.χ. έχει αρκετές ταινίες με dolby vision. Η ποιότητα και η επεξεργασία εικόνας παίζουν μεγάλο ρόλο και εκεί υπερέχει η Philips νομίζω. Και εγώ ανάμεσα σε αυτές τις 2 είμαι και δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
 

oharris

New member
24 April 2019
16
Απάντηση: Re: Ερώτηση για αγορά philips oled 55oled803

Κατέληξα εφόσον ότι σε LG Β8 C8 υπήρχαν μόνο ανοιχτές πήρα την philips. Αύριο θα την έχω σπίτι και θα γράψω πρώτη εντύπωση
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
To dolby vision ως υλοποιηση HDR ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο υπαρχει. Εκτος απο την υποστηριξη 12Bit ή 4000nits κλπ, περιεχει δυναμικα Metadata οπου απο σκηνη σε σκηνη μπορει να μεταβληθει η φωτεινοτητα της εικονας για καλυτερη εμπειρια HDR απο τα υπολοιπα προτυπα που δεν υποστηριζουν δυναμικα metadata. Εαν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη HDR και ειναι ουσιωδης για εσενα, τοτε το dolby vision ειναι σαφως προτιμητεο μιας και ειναι ανωτερο εναντι των υπολοιπων υλοποιησεων HDR.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Re: Ερώτηση για αγορά philips oled 55oled803

Ουσία. Αυτό που μ ενδιαφέρει. Είναι σημαντικό το Dolby Vision ναι ή οχι[/QUOTE

Για να δεις τη φουλ γκάμα χρωμάτων του vision θες πάνελ με 12-bit, ενώ b8 και 803 έχουν 10-bit. Οπότε, απ' οτι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, θα έχεις λίγο καλύτερα χρώματα στις ταινίες και σειρές που έχουν Dolby vision και αυτό είναi όλο. Το νετφλιξ π.χ. έχει αρκετές ταινίες με dolby vision. Η ποιότητα και η επεξεργασία εικόνας παίζουν μεγάλο ρόλο και εκεί υπερέχει η Philips νομίζω. Και εγώ ανάμεσα σε αυτές τις 2 είμαι και δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Οι νέες oled 2019 είναι με 12bit πάνελ;


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
To dolby vision ως υλοποιηση HDR ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο υπαρχει. Εκτος απο την υποστηριξη 12Bit ή 4000nits κλπ, περιεχει δυναμικα Metadata οπου απο σκηνη σε σκηνη μπορει να μεταβληθει η φωτεινοτητα της εικονας για καλυτερη εμπειρια HDR απο τα υπολοιπα προτυπα που δεν υποστηριζουν δυναμικα metadata. Εαν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη HDR και ειναι ουσιωδης για εσενα, τοτε το dolby vision ειναι σαφως προτιμητεο μιας και ειναι ανωτερο εναντι των υπολοιπων υλοποιησεων HDR.

Το Dolby vision είναι όντως το καλύτερο. Η ερώτηση είναι αν μια TV που δεν έχει dolby vision αλλά έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από μια άλλη που έχει dolby vision, δεν είναι δυνατό να δείχνει καλύτερη εικόνα και φωτεινότητα?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το Dolby vision είναι όντως το καλύτερο. Η ερώτηση είναι αν μια TV που δεν έχει dolby vision αλλά έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από μια άλλη που έχει dolby vision, δεν είναι δυνατό να δείχνει καλύτερη εικόνα και φωτεινότητα?
Αν ρωτας αν καποια μπορει να μην εχει dolby vision (HDR) αλλα να παιζει καλυτερα σε SDR, ναι μπορει να γινει. Αλλα οι Oled εχουν καλη αναπαραγωγη SDR/HDR ουτως ή αλλως, οποτε αν σε ενδιαφερει η θεαση HDR καλο ειναι να εχεις και dolby vision.

Μεταξυ των μαρκων OLED υπαρχουν καποιες μικροδιαφορες υπερ της μιας ή της αλλης (ABL, φωτεινοτητα, επεξεργασια βιντεο, ηχος κλπ) και υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube αλλα και reviews που εξηγουν καποιες τετοιες λεπτομερειες. Το service ειναι αλλη μια παραμετρος που θα πρεπει να συνεκτιμηθει εαν χρειαστει.

Το dolby vision δεν το θελουμε για το 12Bit ή τα 10000Nits φωτεινοτητας HDR που μπορει να υποστηριξει μελλοντικα, αφου τα τωρινα μοντελα δεν εχουν τετοιες προδιαγραφες. Αν το θελουμε, το θελουμε επειδη υπαρχουν τα δυναμικα metadata οπου σε καθε σκηνη μπορουν να αυξομειωνουν την φωτεινοτητα οσο πρεπει για καλυτερο αποτελεσμα.

Στην 803 αναφερεται πως η εταιρια εχει δηλωσει πως θα διαθεσει με μελλοντικο software updaτe υποστηριξη HDR10+ οπου και αυτο υποστηριζει δυναμικα metadata.
 

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Αν ρωτας αν καποια μπορει να μην εχει dolby vision (HDR) αλλα να παιζει καλυτερα σε SDR, ναι μπορει να γινει. Αλλα οι Oled εχουν καλη αναπαραγωγη SDR/HDR ουτως ή αλλως, οποτε αν σε ενδιαφερει η θεαση HDR καλο ειναι να εχεις και dolby vision.

Μεταξυ των μαρκων OLED υπαρχουν καποιες μικροδιαφορες υπερ της μιας ή της αλλης (ABL, φωτεινοτητα, επεξεργασια βιντεο, ηχος κλπ) και υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube αλλα και reviews που εξηγουν καποιες τετοιες λεπτομερειες. Το service ειναι αλλη μια παραμετρος που θα πρεπει να συνεκτιμηθει εαν χρειαστει.

Το dolby vision δεν το θελουμε για το 12Bit ή τα 10000Nits φωτεινοτητας HDR που μπορει να υποστηριξει μελλοντικα, αφου τα τωρινα μοντελα δεν εχουν τετοιες προδιαγραφες. Αν το θελουμε, το θελουμε επειδη υπαρχουν τα δυναμικα metadata οπου σε καθε σκηνη μπορουν να αυξομειωνουν την φωτεινοτητα οσο πρεπει για καλυτερο αποτελεσμα.

Στην 803 αναφερεται πως η εταιρια εχει δηλωσει πως θα διαθεσει με μελλοντικο software updaτe υποστηριξη HDR10+ οπου και αυτο υποστηριζει δυναμικα metadata.

Όχι μιλάω για HDR και OLED πάντα. Στην προκειμένη περίπτωση, αν η 803 που έχει λίγο καλύτερη επεξεργασία εικόνας απ'οτι λένε, παίζοντας μια ταινία Dolby vision να έχει τα ίδια αποτελέσματα με την Lg
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Όχι μιλάω για HDR και OLED πάντα. Στην προκειμένη περίπτωση, αν η 803 που έχει λίγο καλύτερη επεξεργασία εικόνας απ'οτι λένε, παίζοντας μια ταινία Dolby vision να έχει τα ίδια αποτελέσματα με την Lg
Δεν υποστηριζει dolby vision η 803.
Οποτε στον τομεα του HDR η LG ειναι ανωτερη.
Στον τομεα του SDR ειναι ιδιες, στα σημεια οπου καπου κερδιζει η μια και καπου η αλλη, αλλα με μικρες διαφορες.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Ερώτηση για αγορά Philips 55OLED803

Αν ρωτας αν καποια μπορει να μην εχει dolby vision (HDR) αλλα να παιζει καλυτερα σε SDR, ναι μπορει να γινει. Αλλα οι Oled εχουν καλη αναπαραγωγη SDR/HDR ουτως ή αλλως, οποτε αν σε ενδιαφερει η θεαση HDR καλο ειναι να εχεις και dolby vision.

Μεταξυ των μαρκων OLED υπαρχουν καποιες μικροδιαφορες υπερ της μιας ή της αλλης (ABL, φωτεινοτητα, επεξεργασια βιντεο, ηχος κλπ) και υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube αλλα και reviews που εξηγουν καποιες τετοιες λεπτομερειες. Το service ειναι αλλη μια παραμετρος που θα πρεπει να συνεκτιμηθει εαν χρειαστει.

Το dolby vision δεν το θελουμε για το 12Bit ή τα 10000Nits φωτεινοτητας HDR που μπορει να υποστηριξει μελλοντικα, αφου τα τωρινα μοντελα δεν εχουν τετοιες προδιαγραφες. Αν το θελουμε, το θελουμε επειδη υπαρχουν τα δυναμικα metadata οπου σε καθε σκηνη μπορουν να αυξομειωνουν την φωτεινοτητα οσο πρεπει για καλυτερο αποτελεσμα.

Στην 803 αναφερεται πως η εταιρια εχει δηλωσει πως θα διαθεσει με μελλοντικο software updaτe υποστηριξη HDR10+ οπου και αυτο υποστηριζει δυναμικα metadata.

Ποια ειναι η βασικη διαφορα του HDR10+ απο το "απλο" hdr10? Tα δυναμικα Metadata που ανεφερες?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214

Sotnas

New member
27 August 2019
17
Δεν υποστηριζει dolby vision η 803.
Οποτε στον τομεα του HDR η LG ειναι ανωτερη.
Στον τομεα του SDR ειναι ιδιες, στα σημεια οπου καπου κερδιζει η μια και καπου η αλλη, αλλα με μικρες διαφορες.

Στις ταινίες με Dolby vision σίγουρα. Στη μεγαλύτερη γκάμα ταινιών που έχουν απλό HDR10 εκεί παίζει ρόλο η επεξεργασία - ποιότητα εικόνας στις οποίες η διαφορά μεταξύ των OLED είναι μικρή όπως είπες.
 

summit1_1

Established Member
17 January 2008
186
Re: Απάντηση: Ερώτηση για αγορά Philips 55OLED803

Γνωρίζει κανείς εαν στη Philips ο ενσωματομένος media player της είναι καλός; Γενικά με αυτήν την τβ μπορείς να παίξεις κατευθείαν με στικάκι 1080p - 4k ταινίες και να έχεις και ήχο;
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Απάντηση: Ερώτηση για αγορά Philips 55OLED803

Παίζει τα πάντα και ήχο θα έχεις και υπότιτλους από απλά 1080 μέχρι 4K HDR
 

oharris

New member
24 April 2019
16
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ερώτηση για αγορά Philips 55OLED803

Αγόρασα την 803 το Σάββατο. Την έψαξα ενδελεχώς όλο το ΣΚ.
Στο εγχειρίδιο σε καποιο σημείο λέει ότι έχει δυο διαδικασίες καθαρισμού πάνελ.
Ένα σύντομο που γίνεται αυτόματα και ένα χειροκίνητο που διαρκεί 80 λεπτά.
Κάλεσα την philips να τους ρωτήσω ακριβως ποτε ενεργοποιείται το αυτόματο και κάθε ποτε πρέπει να ενεργοποιώ το χειροκίνητο.
Η απάντηση τους ήταν πως κάθε 240 λεπτά δλδ 4 ώρες πρέπει να ενεργοποιώ το χειροκίνητο. Δλδ με απλά λόγια κάθε 4 ώρες πρέπει ξα περιμένεις 80 λεπτά να «καθάρισει το πάνελ» (τεσπα πως λέγεται αυτήν η διαδικασία) και μετά να ξανά ανοίγεις.
Και της λέω κάθε 4 ώρες πρέπει να την κλείνω για 80 λεπτά οντως;
Και μου λέει ναι ειδάλλως σε τυχόν burn in αν δούνε ότι δεν γινόταν σωστά αυτή η διαδικασία δεν καλύπτεται και θα έπρεπε πριν την αγοράσω να είχα ενημερωθεί για αυτό.

Επειδή έχω ξενερώσει την ζωή μου.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν ούτως ισχύει.;;; Δυο μέρες την έχω άμα είναι να την βάλω για πούλημα πριν χάσω τιμή


------------------------------------------------

H συνέχεια στο νήμα κατόχων Philips OLED803: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Με τη μεγάλη πλέον διαθεσιμότητα υλικού Dolby Vision (Netflix αλλά και δισκάκια) και τη σαφή ανωτερότητα αυτού έναντι του HDR 10 (αναμένουμε να δούμε το HDR 10+), δε νοείται σύγχρονη τηλεόραση (ποσο μάλλον oled) χωρίς αυτό.