Αγορά Hi-Fi Συστήματος & σχετικές απορίες

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους,

Μόλις εγγράφηκα στο forum οπότε να είστε επιεικείς με τις ερωτήσεις μου!

Ενδιαφερόμουν για αγορά συστήματος hifi με budget maximum 300 ευρώ.

Ακούω ιδιαίτερα κλασική μουσική (ειδικά πιάνο) και δευτερευόντως hard rock/heavy metal. Δε με ενδιαφέρει να ακούω μουσική σε υψηλή ένταση αλλά κυρίως η ποιότητα ήχου.

Θεωρείτε ότι σε αυτά τα χρήματα μπορώ να βρω κάτι ποιοτικό ή πρέπει να ανέβει πολύ το μπάτζετ; Σημειώνω ότι πραγματικά δεν γνωρίζω για ενισχυτές/προενισχυτές και hi-end συστήματα ούτε τις λεπτομέρειες που ενδεχομένως γνωρίζετε οι περισσότεροι. (βλ. δεύτερο σχόλιο του χρήστη εδώ https://www.skroutz.gr/s/9062263/LG-CM2760.html?keyphrase=lg+2760#reviews)

Είχα στα υπόψη μου το κατωτέρω αλλά περαιτέρω προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες:
https://www.skroutz.gr/s/5881034/Pioneer-X-PM32.html?keyphrase=pioneer+xpm32

Σας ευχαριστώ,

Γιάννης
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Αν κατάλαβα καλά σε ενδιαφέρει περισσότερο ο δικάναλος ήχος ε?
Για πηγή τί σκοπεύεις να χρησιμοποιείς? Τι θέλεις να συνδέσεις? Ή θεωρείς ότι η πηγή περιλαμβάνεται στο κόστος των 300 ευρώ? Επίσης θα παίζεις από φυσικά μέσα (cd - βινύλιο) ή από άυλα (mp3, flac wav κλπ).
Εκ πρώτης, η πιο σωστή οικονομικά λύση είναι να αγοράσεις κάποιο σετ ενεργών ηχείων.
Ο χώρος πόσος είναι, τα ηχεία που θα μπουν και η θέση ακρόασης τί απόσταση θα έχει από αυτά?
 

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
Όταν λες δικάναλος; Για πηγή σκοπεύω να χρησιμοποιώ τη συλλογή μου από cd, κάνα usb με mp3 και μου αρέσει ότι υπάρχει η δυνατότητα bluetooth σύνδεσης ώστε να παίζω από youtube. Συνεπώς, τα αυτοενισχυόμενα μάλλον δεν καλύπτουν όλες τις πηγές αλλά μόνο το bluetooth. Επίσης οι τιμές μου φαίνονται εξωφρενικές ειδικά για τα Marshall. Πάντως έχω αγοράσει το Sony XBM21 bluetooth ηχείο το οποίο ήταν πράγματι αξιοπρεπέστατο. Σε σαλόνι 20τμ περίπου το σκέφτομαι σε απόσταση κάπου 3-4 μέτρα. Απλά δε με ενδιαφέρει να ακούω σε υψηλή ένταση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
καλως ηρθες στην παρεα!
ειναι μεγαλος ο χώρος σου. αλλά και μικροτερος να'ταν, δεν φτανουν τα χρηματα για κατι .."σωστο".
η ποιοτητα του ηχου ειναι που κοστιζει. δυστυχως.. (δυνατα, ακουγεται και ενας τηλεβοας...)
κανε λιγο υπομονη και οικονομια και σκεψου την λυση των μεταχειρισμενων.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα και από εμενα σε αυτό το κοστος η λυση είναι να πας σε μεταχειρισμένα! θα χρειαστείς ηχεια δαπέδου επειδή ο χωρος είναι μεγαλος και ένα ενισχυτή ο οποιος θα είναι επαρκης σε ρευμα και σε ποιοτητα εάν κοιτάξεις σε αγγελιες θα βρεις αξιολογα μηχανήματα αλλα χρειαζεται υπομονη ψαξιμο και τυχη! εάν μπορεις φιλικα στο λεω κανε υπομονη και ανεβασε το buget ! -bye-
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
εκτος εαν κλεισεις στα 2μ και γλυτωσεις χρηματα ωστε να πας σε ενεργα με 8αρι mid bass.
 

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά Hi-Fi Συστήματος & σχετικές απορίες

Kαλησπερα και από εμενα σε αυτό το κοστος η λυση είναι να πας σε μεταχειρισμένα! θα χρειαστείς ηχεια δαπέδου επειδή ο χωρος είναι μεγαλος και ένα ενισχυτή ο οποιος θα είναι επαρκης σε ρευμα και σε ποιοτητα εάν κοιτάξεις σε αγγελιες θα βρεις αξιολογα μηχανήματα αλλα χρειαζεται υπομονη ψαξιμο και τυχη! εάν μπορεις φιλικα στο λεω κανε υπομονη και ανεβασε το buget ! -bye-

Εντάξει επειδή ακόμα δεν είναι σίγουρα τα τμ μπορώ να αγοράσω και κάτι για μικρότερο χώρο (θα με βόλευαν ηχεία βιβλιοθήκης πάντως παραπάνω).

Άρα εσείς προτείνετε να αρχίσω να "χτίζω" το ηχοσύστημα αγοράζοντας ενισχυτή, cd player και ηχεία; Χρηματικά δηλαδή που θα κινηθώ; Αν μπορείτε να αναφέρετε ένα Budget για μεταχειρισμένα και για καινούργια για κάτι σχετικά ποιοτικό όχι hi end.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στα καινούργια βλέπω ένας καλός ενισχυτής με bluetooth/usb/fm κάνει 250 συν 200 για cd player (πολύ ακριβό μου φαίνεται) συν ηχεία κάπου 300.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
ασχετα αν ειναι σε ξεχωριστο σασι, τα μηχανηματα στην ουσια λειτουργουν σαν ενα.
επειδη ενα παρομοιο παλιοτερο μοντελο το ειχα ακουσει σε σπιτι συγγενη, δεν μπορω να πω οτι ηταν ασχημο σε ηχο.
ακουσε το.. και αν σ'αρεσει, παρτο!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
η φθηνοτερη λυση tidal 10e τον μηνα απο λαπτοπ.
ενεργα με οσα μπορεις να διαθεσεις. πχ adam t5v. To βαζεις στα 1,5μ με 2μ.

Θα χρειαστεις απλα κατι να ρυθμιζεις την ενταση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
η φθηνοτερη λυση tidal 10e τον μηνα απο λαπτοπ.
ενεργα με οσα μπορεις να διαθεσεις. πχ adam t5v. To βαζεις στα 1,5μ με 2μ.

Θα χρειαστεις απλα κατι να ρυθμιζεις την ενταση.

το λαπτοπ δεν θα μπορει να ρυθμιζει ενταση;
 

kimon

Established Member
Καλημέρα σε όλους,

Μόλις εγγράφηκα στο forum οπότε να είστε επιεικείς με τις ερωτήσεις μου!

Ενδιαφερόμουν για αγορά συστήματος hifi με budget maximum 300 ευρώ.

Ακούω ιδιαίτερα κλασική μουσική (ειδικά πιάνο) και δευτερευόντως hard rock/heavy metal. Δε με ενδιαφέρει να ακούω μουσική σε υψηλή ένταση αλλά κυρίως η ποιότητα ήχου.

Θεωρείτε ότι σε αυτά τα χρήματα μπορώ να βρω κάτι ποιοτικό ή πρέπει να ανέβει πολύ το μπάτζετ; Σημειώνω ότι πραγματικά δεν γνωρίζω για ενισχυτές/προενισχυτές και hi-end συστήματα ούτε τις λεπτομέρειες που ενδεχομένως γνωρίζετε οι περισσότεροι. (βλ. δεύτερο σχόλιο του χρήστη εδώ https://www.skroutz.gr/s/9062263/LG-CM2760.html?keyphrase=lg+2760#reviews)

Είχα στα υπόψη μου το κατωτέρω αλλά περαιτέρω προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες:
https://www.skroutz.gr/s/5881034/Pioneer-X-PM32.html?keyphrase=pioneer+xpm32

Σας ευχαριστώ,

Γιάννης

Δεν είναι κακό να ξεκινήσει κάποιος την διαδρομή του στον κόσμο μας με ένα σύστημα όλα-σε-ένα,αν είναι ποιοτικό(σχετικά).Εγώ θα σου πρότεινα αυτό:https://www.whathifi.com/denon/d-m41dab/review
Μην αγοράσεις σύστημα (όπως το LG) που έχει φυτευτά καλώδια για τα ηχεία.Το Denon θα σε καλύψει από πηγές και αργότερα,όταν θα θελήσεις να βουτήξεις σε πιο βαθειά νερά,θα σου έχει προσφέρει αρκετή εμπειρία,χώρια που μπορεί να λειτουργήσει και ως δεύτερο ηχοσύστημα.
 

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά Hi-Fi Συστήματος & σχετικές απορίες

Δεν είναι κακό να ξεκινήσει κάποιος την διαδρομή του στον κόσμο μας με ένα σύστημα όλα-σε-ένα,αν είναι ποιοτικό(σχετικά).Εγώ θα σου πρότεινα αυτό:https://www.whathifi.com/denon/d-m41dab/review
Μην αγοράσεις σύστημα (όπως το LG) που έχει φυτευτά καλώδια για τα ηχεία.Το Denon θα σε καλύψει από πηγές και αργότερα,όταν θα θελήσεις να βουτήξεις σε πιο βαθειά νερά,θα σου έχει προσφέρει αρκετή εμπειρία,χώρια που μπορεί να λειτουργήσει και ως δεύτερο ηχοσύστημα.

Καταρχήν, ως προς τις ανωτέρω προτάσεις θα ήθελα να έχω ανεξάρτητο ηχοσύστημα από το labtop. Αυτά τα αυτοενισχυόμενα ηχεία συνδέονται και με cd player δηλαδή χωρίς να χρειάζεται να έχω ενισχυτή;

Το Denon βγαίνει στα 400 ευρώ από ότι βλέπω - το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει usb (για πηγή) αλλά έχει bluetooth.

Αυτό ότι τα ηχεία είναι "κούφια" και με "φυτευτά καλώδια" τι σημαίνει ακριβώς ρε παιδιά; Ότι είναι κακής/πρόχειρης κατασκευής;
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φίλε Γιάννη,

300Ε την σημερινή εποχή είναι αρκετά (για πολλούς είναι ένας μισθός).

ΔΥΣΤΗΧΩΣ, η ποιότητα που θές δεν θα έρθει με 300 ΑΝ δεν αλλάξεις λίγο οπτική.

Εγώ στην θέση σου θα προτιμούσα ένα συστημα ακουστικών. Με 120 - 150Ε παίρνεις ένα τίμιο ζευγάρι κουστικά και με τα υπόλοιπα έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή ακουστικών και θα το ευχαριστηθείς όσο δεν φαντάζεσαι.

Στα 300Ε, σε σαλόνι, με ποιότητα, και με απόστση ακρόασης στο θεό ΔΕΝ θα κάνεις απολύτως τίποτα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Κι εγώ θα έλεγα να κρατήσεις το laptop για πηγή και να πάρεις ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία. Αργότερα προσθέτεις sub για να ενισχυθεί το χαμηλό στον χώρο και μετά κιθτας για πηγη-ντακ-προενισχυτη.
 

kimon

Established Member
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Hi-Fi Συστήματος & σχετικές απορίες

Καταρχήν, ως προς τις ανωτέρω προτάσεις θα ήθελα να έχω ανεξάρτητο ηχοσύστημα από το labtop. Αυτά τα αυτοενισχυόμενα ηχεία συνδέονται και με cd player δηλαδή χωρίς να χρειάζεται να έχω ενισχυτή;

Το Denon βγαίνει στα 400 ευρώ από ότι βλέπω - το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει usb (για πηγή) αλλά έχει bluetooth.

Αυτό ότι τα ηχεία είναι "κούφια" και με "φυτευτά καλώδια" τι σημαίνει ακριβώς ρε παιδιά; Ότι είναι κακής/πρόχειρης κατασκευής;

Φυτευτό = μη αποσπώμενο από το ηχείο καλώδιο.Σημαίνει δύο τινά: ότι έχουνε γίνει μεγάλες οικονομίες στην κατασκευή και περικοπές (κακό σημάδι για τον ήχο) και ότι (πιθανότατα) ο κατασκευαστής έχει ρυθμίσει (ισοσταθμίσει) τον ήχο του ενισχυτή, ώστε να κρύψει αδυναμίες των ηχείων (επομένως δεν μπορείς να αλλάξεις/αναβαθμίσεις τα ηχεία).
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αγορά Hi-Fi Συστήματος & σχετικές απορίες

https://www.xe.gr/hlektronika/home-cinema|ad-614717509.html

Αυτο πως σας φαίνεται για μεταχειρισμένο;

ολα μαζι τα δινει 700ευρω;; καλο μου φαινεται, αλλα προκειται για πολυκαναλο. αν δεν ειναι πολυ μακρια σου πηγαινε να το ακουσεις και το παζαρι ειναι must....
 

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
Αυτό που ήθελα να διευκρινίσω.

Βλέπω σε κάποιους ενισχυτές 5.1 ότι λένε "είναι πιο πολύ για home cinema" παρά για "ακρόαση μουσικής". Τέτοια διάκριση υφίσταται πραγματικά; Δηλαδή για ακρόαση μουσικής πρέπει να προτιμήσω stereo ενισχυτές;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αγορά Hi-Fi Συστήματος & σχετικές απορίες

Αυτό που ήθελα να διευκρινίσω.

Βλέπω σε κάποιους ενισχυτές 5.1 ότι λένε "είναι πιο πολύ για home cinema" παρά για "ακρόαση μουσικής". Τέτοια διάκριση υφίσταται πραγματικά; Δηλαδή για ακρόαση μουσικής πρέπει να προτιμήσω stereo ενισχυτές;

ναι.. οχι οτι οι πολυκαναλοι δεν παιζουν μουσικη, απλα οι 2καναλοι (στα ιδια λεφτα) παιζουν καλυτερα. (μουσικη)