Smart tv,τι να επιλέξω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsopanos

New member
15 August 2007
38
Καλησπερα,διαβαζοντας λιγο στο φορουμ πηρα μια ιδεα για τις εξυπνες τηλεορασεις,απλα μια πρωτη βοηθεια στην επιλογη
Εχω ενα χωρο που θελω να παρω μια 43-49 ιντσων,διαβασα περι ips-VA οθονης,τι προτεινεται?
Προυπολογισμος γυρω στα 400- 500 ευρω
χωρος ενα υπνοδωματιο 12 τμ με αποσταση απο την τηλεοραση γυρω στα 2.5 μετρα
μ ενδιαφερει κυριως η εικονα και η ευκολη χρηση του μενου καθως δεν εχω πολυ υπομονη με αυττα.
Σας ευχαριστω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Smart TV, τι να επιλέξω;

Χρήση; Οι 50" LG UK6xxx (VA panels, 50 Hz) είναι καλές, οικονομικές λύσεις.
 

tsopanos

New member
15 August 2007
38
Re: Απάντηση: Smart TV, τι να επιλέξω;

Καναλια Digea,Youtube και διαφορες αλλες εφαρμογες,netflix,πιο πολυ την θελω για να την χαζεψω λιγο,δεν παρακολουθω πολυ,εχω μεινει σε μια πλασμα Πανασονικ δεκαετιας και βαλε,προτιμω τα VA Panels για το θεμα της ευκρινειας απο οτι διαβασα,απο εκει κ περα ειμαι μακρυα νυχτωμενος.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Smart TV, τι να επιλέξω;

Στις LCD τηλεοράσεις, τα VA panels προσφέρουν βαθύτερο μαύρο και μεγαλύτερη αντίθεση, ενώ τα IPS panels έχουν καλύτερες γωνίες θέασης.


Ναι. Περσινά μοντέλα. Εφόσον δε θα παρακολουθείς συχνά ταινίες, μάλλον δε χρειάζεσαι μεγαλύτερη των 50".
 

tsopanos

New member
15 August 2007
38
Re: Απάντηση: Smart TV, τι να επιλέξω;

Στις LCD τηλεοράσεις, τα VA panels προσφέρουν βαθύτερο μαύρο και μεγαλύτερη αντίθεση, ενώ τα IPS panels έχουν καλύτερες γωνίες θέασης.



Ναι. Περσινά μοντέλα. Εφόσον δε θα παρακολουθείς συχνά ταινίες, μάλλον δε χρειάζεσαι μεγαλύτερη των 50".

εχει ο Κοτσωβολος μια Philips 55 ινστων την 55pus6503 https://www.kotsovolos.gr/site/sound...?cmicc=skroutz λεει κατι?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Smart TV, τι να επιλέξω;

Για 55" (με VA panels), έως 500 ευρώ, μπορείς να δεις τις Samsung NU7xxx και τη Sony XF7096.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Smart TV, τι να επιλέξω;

NU7xxx είναι τα περσινά μοντέλα, RU7xxx τα φετινά.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Προσωπικά πλέον,μόνο sony με ips.απίστευτη εικόνα με απίστευτο μαύρο.Με lg va και sammy των 500 σε σύγκριση δίπλα-δίπλα,ούτε καν λόγος σύγκρισης,ειδικά στα ψηφιακά κανάλια.KD49-XE7005.Για ίντερνετ δεν ασχολήθηκα καν,γιατί έχω πάντα tv box.
 

KYVERNITIS

New member
7 September 2019
7
Έχω πάρει στους γονείς μου μέσα στον Ιούλιο μια SAMSUNG στις 43 ίντσες Smart TV στα 359 ευρώ με δώρο την βάση στήριξης και μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά. Αν υπάρχει κάποια ερώτηση περί μοντέλου από κάποιον θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.