Πικαπ για ενισχυτη χωρις εξοδο Phono

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsopanos

New member
15 August 2007
38
Εχω δεκαδες δισκους που δεν τους εχω ακουσει πανω απο 10 ετια,ειχα παλια πικαπ,ο τωρινος μoυ ενισχυτης δεν εχει εξοδο phono
Ti επιλογες εχω σε κατι οικονομικο?
Και που θα το συνδεσω?
Ευχαριστω πολυ.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλαρακι καταρχήν μην αγχνωνεσαι! εάν εχεις ένα οικονομικο πικ απ αυτό που χρειαζεσαι είναι ένα προενισχυτη φωνογραφικης κεφαλης καλη περιπτωση είναι το Project phono BOX e white είναι για κεφαλες κινητου μαγνητη κοστιζει 74 ευρω ! η συνδεση είναι απλη συνδεεις το πικ απ στην εισοδο του προενισχυτη και στην συνεχεια συνδεεις την εξοδο του προενισχυτη στο aux του ενισχυτή! υπαρχουν και προενισχυτες που επιλεγεις το τυπο της κεφαλης σε mm και mc κινητου μαγνητη και κινητου πηνιου αντιστοιχα αναλογα βεβαια με το τυπο της βελονας που φοραει το πικ απ σου !-bye-
 

tsopanos

New member
15 August 2007
38
Kαλησπερα φιλαρακι καταρχήν μην αγχνωνεσαι! εάν εχεις ένα οικονομικο πικ απ αυτό που χρειαζεσαι είναι ένα προενισχυτη φωνογραφικης κεφαλης καλη περιπτωση είναι το Project phono BOX e white είναι για κεφαλες κινητου μαγνητη κοστιζει 74 ευρω ! η συνδεση είναι απλη συνδεεις το πικ απ στην εισοδο του προενισχυτη και στην συνεχεια συνδεεις την εξοδο του προενισχυτη στο aux του ενισχυτή! υπαρχουν και προενισχυτες που επιλεγεις το τυπο της κεφαλης σε mm και mc κινητου μαγνητη και κινητου πηνιου αντιστοιχα αναλογα βεβαια με το τυπο της βελονας που φοραει το πικ απ σου !-bye-

δεν υπαρχουν πικαπ που να εχουν ενσωματωμενο προενισχυτη η ειναι κακης ποιοτητας?πρεπει να παρω κι ενα πικαπ διοτι τα παλια πανε .Πουληθηκαν δεκαετια πριν
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Εχω δεκαδες δισκους που δεν τους εχω ακουσει πανω απο 10 ετια,ειχα παλια πικαπ,ο τωρινος μoυ ενισχυτης δεν εχει εξοδο phono
Ti επιλογες εχω σε κατι οικονομικο?
Και που θα το συνδεσω?
Ευχαριστω πολυ.

εννοείς είσοδο phono.

καλύτερα να ξεκινήσουμε και να μας πεις ποιό είναι το πικαπ, κεφαλή και ο ενισχυτής.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
δεν υπαρχουν πικαπ που να εχουν ενσωματωμενο προενισχυτη η ειναι κακης ποιοτητας?

υπάρχουν, αλλά είπες ότι έχεις πικαπ ήδη
 

tsopanos

New member
15 August 2007
38
δεν εχω πικαπ πλεον,οποτε μια συμβουλη για αγορα καποιου που να μπορει να συνδεθει με τον ενισχυτη χωρις εξοδο phono
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε οικονομικο πικ απ με καλο ηχο πας σε Project ξεκινανε οι τιμες από 200 ευρω πολύ τιμιο για τα λεφτα του και αγοράζεις και ξεχωριστο phono για να γινει σωστη δουλεια!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
τα ξεχωριστα phono ξεκινανε από λογικες τιμες δεν είναι πολύ ακριβα για αυτό επιμενω απλως θελει μεγαλη προσοχη ο τυπος της βελονας για να παρεις και το αντιστοιχο phono ωστοσο υπαρχουν phono διακοπτακι που επιλεγεις το τυπο της βελονας σε mm/mc αλλα είναι λιγο πιο ακριβα ! παντως χαιρομαι που εισαι λατρης του βινυλιου! ευχομαι ολοψυχα να παρεις αυτό που επιθυμεις και να εχεις καλες και ψαγμένες ακροασεις !-bye-
 

tsopanos

New member
15 August 2007
38
τα ξεχωριστα phono ξεκινανε από λογικες τιμες δεν είναι πολύ ακριβα για αυτό επιμενω απλως θελει μεγαλη προσοχη ο τυπος της βελονας για να παρεις και το αντιστοιχο phono ωστοσο υπαρχουν phono διακοπτακι που επιλεγεις το τυπο της βελονας σε mm/mc αλλα είναι λιγο πιο ακριβα ! παντως χαιρομαι που εισαι λατρης του βινυλιου! ευχομαι ολοψυχα να παρεις αυτό που επιθυμεις και να εχεις καλες και ψαγμένες ακροασεις !-bye-

Ειχα πικαπ απο τα 14,ενα πλαστικο Σονυ με δυο ξεχωριστα ηχεια,εκτοτε αλλαξα καμια 15 αρια αλλα οταν αλλαξα ενισχυτη δεν ξαναπηρα νεο πικαπ,τωρα κοιταω τους 200 δισκους και λιγουρευομαι να τους ξανα ακουσω..
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Μιλαω συγκεκριμενα για το Project primary e ortofon om 5 το οποιο στο you tube στην παρουσιαση ο ομιλιτης λεει ότι βγαινει σε 2 εκδοσεις η απλη δεν εχει phono και η 2 εχει phono USB λογικα ελλαδα το φερνουν στην τελειως απλη εκδοση! γιατι στα χαρακτηριστικα δεν αναγραφει για ενσωματομενο phono στην τιμη των 199 ευρω!
 

tsopanos

New member
15 August 2007
38
Συγνωμη το συγκεκριμενο κανει που λεω 219 και όχι 199 εκανα λαθος εκ παραδρομης

Βλεπω δεν εχει καλυμα,με την τριχα που βγαζει ο σκυλος μου και γεμιζει το συμπαν δεν θα εχω θεμα με αυτο?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Δυστυχώς το κάλυμμα έχει καταργηθεί απο πολλά πικάπ. συμφωνώ, η σκονη είναι θέμα και δεν θα αηοραζα πικάπ χώρο καπάκι.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
το κάλυμμα πικαπ ειναι υπόθεση 30-40 ευρω στον πλεξιγκλασά της γειτονιας σας
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Πικαπ για ενισχυτη χωρις εξοδο Phono

τωρινος μoυ ενισχυτης δεν εχει εξοδο phono

με τον ενισχυτη χωρις εξοδο phono

Απλως , οπως σε διορθωσε και ο supersonic πιο πανω, και για να ειμαστε σωστοι,οι ενισχυτες εχουν εισοδο phono,οχι εξοδο :ernaehrung004: