Σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65"-75"

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65-75 ίντσες. Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι περίπου 1500 ευρώ. Διάβασα κάποιες καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μοντέλο της sony (ΧF9005), αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εικόνα. Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας LG Oled C8 55" αλλά επειδή είχα συνηθίσει να βλέπω ταινίες σε προβολέα (δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα) οι 55 ίντσες δε μου φτάνουν. Γνωρίζω πως δεν μπορώ να φτάσω τις 120 ίντσες που είχα σε πανί και πως θα χάσω αρκετά σε ποιότητα σε σχέση με τη c8, η οποία είναι εξαιρετική. Είχε κανείς παρόμοιο προβληματισμό, ή έχει δει κανείς την XF9005 δίπλα σε Oled για να μου πει εάν αξίζει η θυσία στην ποιότητα της εικόνας για να έχω μεγαλύτερο μέγεθος; Τι εναλλακτικές υπάρχουν;


Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65-75 ίντσες. Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι περίπου 1500 ευρώ. Διάβασα κάποιες καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μοντέλο της sony, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εικόνα. Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας LG Oled C8 55" αλλά επειδή είχα συνηθίσει να βλέπω ταινίες σε προβολέα (δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα) οι 55 ίντσες δε μου φτάνουν. Γνωρίζω πως δεν μπορώ να φτάσω τις 120 ίντσες που είχα σε πανί και πως θα χάσω αρκετά σε ποιότητα σε σχέση με τη c8, η οποία είναι εξαιρετική. Είχε κανείς παρόμοιο προβληματισμό, ή έχει δει κανείς την XF9005 δίπλα σε Oled για να μου πει εάν αξίζει η θυσία στην ποιότητα της εικόνας για να έχω μεγαλύτερο μέγεθος; Τι εναλλακτικές υπάρχουν;


Ευχαριστώ

Aν το κριτηριο ειναι η μεγαλη εικονα λογω ελλειψης προβολεα, θα αξιζε να πας με μια θυσια στην εικονα της 9005 αν πηγαινες και στις 75".
Αλλα μιλαμε και για σχεδον 3500 ευρω.
Μεσα στο Budget καποιες LG που ειναι προσιτες...λογω του IPS θα σου κακοφανει.
Σε καποιες αλλες μαρκες..εικονα επισης υποδεεστερη οχι μονο απο την Oled αλλα και απο την 9005.
Πρεπει να θες πολυ την μεγαλη εικονα για να παραβλεψεις το πισωγυρισμα στην εικονα.
Ειναι ενα θεμα καθαρα υποκειμενικο στον καθενα, οταν μιλαμε για συμβιβασμους.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Συνεπώς, κατά τη γνώμη σου οι 10 παραπάνω ίντσες της 9005 δε θα μπορέσουν να μου "γλυκάνουν" το πισωγύρισμα στην ποιότητα. Κοιτάζω μόνο sony, samsung και LG και, μιλώντας για μη OLED, με αυτή τη σειρά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65-75 ίντσες. Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι περίπου 1500 ευρώ. Διάβασα κάποιες καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μοντέλο της sony, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εικόνα. Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας LG Oled C8 55" αλλά επειδή είχα συνηθίσει να βλέπω ταινίες σε προβολέα (δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα) οι 55 ίντσες δε μου φτάνουν. Γνωρίζω πως δεν μπορώ να φτάσω τις 120 ίντσες που είχα σε πανί και πως θα χάσω αρκετά σε ποιότητα σε σχέση με τη c8, η οποία είναι εξαιρετική. Είχε κανείς παρόμοιο προβληματισμό, ή έχει δει κανείς την XF9005 δίπλα σε Oled για να μου πει εάν αξίζει η θυσία στην ποιότητα της εικόνας για να έχω μεγαλύτερο μέγεθος; Τι εναλλακτικές υπάρχουν;


Ευχαριστώ

Δίπλα δίπλα οι διαφορές στην απόδοση του μαυρου είναι μεγάλες.. Νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα με την oled σε υπνοδωμάτιο και μια 75 lcd στο σαλονι.

Αν ξεφορτωθείς την c8 οπότε να μην υπάρχει η συνεχής εναλλαγή - σύγκριση, τότε ναι. Γενικά μιλώντας, είναι πολυ υποκειμενικό, στο δίλημμα μεγεθος/ποιότητα το τι θα προτιμήσει καποιος
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δίπλα δίπλα οι διαφορές στην απόδοση του μαυρου είναι μεγάλες.. Νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα με την oled σε υπνοδωμάτιο και μια 75 lcd στο σαλονι.

Αν ξεφορτωθείς την c8 οπότε να μην υπάρχει η συνεχής εναλλαγή - σύγκριση, τότε ναι. Γενικά μιλώντας, είναι πολυ υποκειμενικό, στο δίλημμα μεγεθος/ποιότητα το τι θα προτιμήσει καποιος

Ναι πρόκειται να αντικαταστήσω την c8 με μια μεγαλύτερη. Σκεφτόμουν μήπως κάποιος βρέθηκε σε ανάλογο δίλημμα για να δω πως λειτούργησε η επιλογή του.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Από τι απόσταση βλέπεις την 55ρα; Επίσης οι ταινίες που βλέπεις έχουν μαύρες μπάρες πάνω κάτω; (Που κάνουν την 55ρα σαν μια 50ρα)
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Από τι απόσταση βλέπεις την 55ρα; Επίσης οι ταινίες που βλέπεις έχουν μαύρες μπάρες πάνω κάτω; (Που κάνουν την 55ρα σαν μια 50ρα)

Βλέπω στα 3 μέτρα. Πολλές έχουν ναι.. Απλά φοβάμαι μήπως οι μπάρες γίνουν από μαύρες γκρι αν αλλάξω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65" έως 75"

Ίσως θα είναι καλύτερα να περιμένεις, μέχρι το τέλος της τρέχουσας χρονιάς ή αργότερα, για να πετύχεις κάποιαν 65" OLED κοντά στο budget σου...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αφού έχεις το μικρόβιο του προβολέα νομίζω να πας απο 55 σε 65 δεν είναι καλή ιδέα γιατί σε 2-3 χρόνια πάλι θα ψάχνεσαι για αλλαγή. Σε 75 lcd αν πας μπορεί να χάσεις σε ποιότητα αλλά η διαφορά των 10 ιντσών σε επιφάνεια είναι τεράστια.
στα ακριβά μοντέλα lcd πληρώνεις την πολυ δυνατή φωτεινότητα και το local dimming, πράγματα λιγότερο σημαντικά σε περιεχόμενο SDR.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Αφού έχεις το μικρόβιο του προβολέα νομίζω να πας απο 55 σε 65 δεν είναι καλή ιδέα γιατί σε 2-3 χρόνια πάλι θα ψάχνεσαι για αλλαγή. Σε 75 lcd αν πας μπορεί να χάσεις σε ποιότητα αλλά η διαφορά των 10 ιντσών σε επιφάνεια είναι τεράστια.
στα ακριβά μοντέλα lcd πληρώνεις την πολυ δυνατή φωτεινότητα και το local dimming, πράγματα λιγότερο σημαντικά σε περιεχόμενο SDR.

Σε 75 δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο έστω κοντά στα χρήματα που ψάχνω. Με ενδιαφέρει η ποιότητα σε υλικό υψηλής ανάλυσης, τα τηλεοπτικά κτλ μου είναι εντελώς αδιάφορα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σε 75 δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο έστω κοντά στα χρήματα που ψάχνω. Με ενδιαφέρει η ποιότητα σε υλικό υψηλής ανάλυσης, τα τηλεοπτικά κτλ μου είναι εντελώς αδιάφορα.

οταν λέω SDR δεν εννοώ υλικό χαμηλής ανάλυσης, αλλά υλικό standard dynamic range. δηλαδή υλικό τύπου blu ray disc.
SDR= blu ray , HDR=4K blu ray

γενικά πέρσι έπαιξε η πολύ καλή sony XF83 στις 70 ίντσες , στα 999 ευρώ για λίγες μέρες σε διάφορες φάσεις μέσα στη χρονιά.
Νομίζω κάτι θα βρεις και φέτος αν έχεις υπομονή.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
οταν λέω SDR δεν εννοώ υλικό χαμηλής ανάλυσης, αλλά υλικό standard dynamic range. δηλαδή υλικό τύπου blu ray disc.
SDR= blu ray , HDR=4K blu ray

γενικά πέρσι έπαιξε η πολύ καλή sony XF83 στις 70 ίντσες , στα 999 ευρώ για λίγες μέρες σε διάφορες φάσεις μέσα στη χρονιά.
Νομίζω κάτι θα βρεις και φέτος αν έχεις υπομονή.

Ναι το ξέρω, απλά το διευκρινίζω γιατί έχει τύχει να δω τηλεόραση ικανοποιητική σε υλικό υψηλής ανάλυσης και με χάλια τηλεοπτικό. Σίγουρα η εποχή δεν είναι ιδανική, απλά βρέθηκε αγοραστής για τη C8.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
και εμενα αυτο που με τρωει ειναι , τι αξιζει καλυτερα, αγορα OLED 65 ιντσες η με τα ιδια χρηματα QLED 75+ ? Το μεγεθος μετραει η ποιοτητα?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65" έως 75"

Εξαρτάται από την απόσταση, τις συνθήκες θέασης και τη χρήση...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Και γιατί δεν εξετάζετε τη λύση ενός προβολέα με 100"+ με λιγότερα από χίλια ευρώ; Για το HDR; Ούτως ή άλλως, HDR από τηλεόραση LCD χωρίς FALD τριψήφιου αριθμού ζωνών, δεν πρόκειται να δείτε...

Επίσης, αν η θέαση δεν γίνεται με συσκότιση, δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς σε ακριβή τηλεόραση. Είναι σαν να θες να τοποθετήσεις hi-end ηχοσύστημα σε χώρο που έχει μονίμως θόρυβο...