Quick Charger 2.O για Fiio M11

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους,

Θα ήθελα για άλλη μια φορά την βοήθεια σας, ψαχνω quick charger για το fiio M11, σύμφωνα με την Fiio o φορτιστής θα πρέπει να πληρεί τις κάτωθι παραμέτρους:
QC2.0/3.0 quick charger, PD2.0 charger, DC 12V/1.5A, 9V/2A, 5V/2A .

Μετα από ψαξιμο σε forum κτλ κατέληξα οτι ισως ειναι ποιο safe να είναι QC2.0 και όχι 3.0. Ψάχνω αυτον της Anker αλλά δεν τον βρίσκω πουθενα https://www.anker.com/uk/products/variant/wall-charger-1-port/A2130311.

Καθε πρόταση καλοδεχουμενη!!!!!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων




 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους,

Θα ήθελα για άλλη μια φορά την βοήθεια σας, ψαχνω quick charger για το fiio M11, σύμφωνα με την Fiio o φορτιστής θα πρέπει να πληρεί τις κάτωθι παραμέτρους:[FONT=&]
[/FONT]
[FONT=&]QC2.0/3.0 quick charger, PD2.0 charger, DC 12V/1.5A, 9V/2A, 5V/2A .
[/FONT]
[FONT=&]
Μετα από ψαξιμο σε forum κτλ κατέληξα οτι ισως ειναι ποιο safe να είναι QC2.0 και όχι 3.0. Ψάχνω αυτον της Anker αλλά δεν τον βρίσκω πουθενα https://www.anker.com/uk/products/variant/wall-charger-1-port/A2130311.

Καθε πρόταση καλοδεχουμενη!!!!!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων




[/FONT]
Πρεπει να έχω κανει βλακεία με το χρωμα της γραμματοσειρας!!!!!
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους,

Θα ήθελα για άλλη μια φορά την βοήθεια σας, ψαχνω quick charger για το fiio M11, σύμφωνα με την Fiio o φορτιστής θα πρέπει να πληρεί τις κάτωθι παραμέτρους:
QC2.0/3.0 quick charger, PD2.0 charger, DC 12V/1.5A, 9V/2A, 5V/2A .

Μετα από ψαξιμο σε forum κτλ κατέληξα οτι ισως ειναι ποιο safe να είναι QC2.0 και όχι 3.0. Ψάχνω αυτον της Anker αλλά δεν τον βρίσκω πουθενα
http://www.anker.com/uk/products/va...-port/A2130311.

Καθε πρόταση καλοδεχουμενη!!!!!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

natna

Established Member
9 February 2011
215
Kαβάλα - Χαλκιδική
Κάτι σε samsung θα σου πρότεινα. Αν και γράφουν Fast charge μπορούν να συνεργαστούν και με άλλα πρότυπα. Έχουν και καλές τιμές από Ελλάδα. 5volts 2A πιστεύω θα σου κάνει.
Διάλεξε κάτι με εναλλάξιμο καλώδιο, ώστε αν έστω και αν πέσει η απόδοση του λίγο, να αλλάξεις καλώδιο και να μη πετάξεις το φορτιστή. Η συσκευή διαλέγει τι ρεύμα θα τραβήξει από το φορτιστή, ανάλογα με τις δυνατότητες του και το καλώδιο.
Εναλλακτικά κάποιος xiaomi ή huawei.
(Πάντως έχω δει παλιότερους Nokia ή Ms με 1,5 Α να φορτίζουν γρήγορα σύγχρονα samsung ή huawei.)

Πολύ γρήγορη φόρτιση σε συσκευή με μη αποσπώμενη μπαταρία δε θα σου πρότεινα. Αν φορτίζεις κάθε μέρα 1,5 χρόνος ζωής... (όπως στα περισσότερα κινητά σήμερα). Αλλαγή μπαταρίας στο DAP που και με πόσο κόστος?


Δες και τι θα σου πει η εταιρία...
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Το μηχανημα κατα τα αλλα πως τα παει; πρεπει να ειναι πολυ καλο. Με τι ακουστικα το χρησιμοποιεις;

Από dap έχω μόνο το m9. Το Μ11 έχει τρομερή οθόνη και είναι πολύ γρήγορο και δεν μου κολλαει. Το χρησιμοποιώ με ΙΕΜ κυρίως τα momentum 2 και τα tin audio t2, με on ear τα ΑΚG Y40, . και με over ear τα MSR7, τα Jubilee και τα HD600 τα δύο τελευταία τα έχω δοκιμάσει στην balanced 2.5. Δεν έχω δοκιμάσει την 4.4 είσοδο και δεν ξέρω αν είναι πιο δυνατή από την 2.5 η αν είναι ίδιες σε απόδοση. Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο. Θελω να το δοκιμάσω και με Tidal. Το θέμα της μπαταρίας με προβληματίζει και έχω στείλει ερώτημα στη fiio.com σε περιπτωση που τα φτύσει τι γίνετε!!!!
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Κάτι σε samsung θα σου πρότεινα. Αν και γράφουν Fast charge μπορούν να συνεργαστούν και με άλλα πρότυπα. Έχουν και καλές τιμές από Ελλάδα. 5volts 2A πιστεύω θα σου κάνει.
Διάλεξε κάτι με εναλλάξιμο καλώδιο, ώστε αν έστω και αν πέσει η απόδοση του λίγο, να αλλάξεις καλώδιο και να μη πετάξεις το φορτιστή. Η συσκευή διαλέγει τι ρεύμα θα τραβήξει από το φορτιστή, ανάλογα με τις δυνατότητες του και το καλώδιο.
Εναλλακτικά κάποιος xiaomi ή huawei.
(Πάντως έχω δει παλιότερους Nokia ή Ms με 1,5 Α να φορτίζουν γρήγορα σύγχρονα samsung ή huawei.)

Πολύ γρήγορη φόρτιση σε συσκευή με μη αποσπώμενη μπαταρία δε θα σου πρότεινα. Αν φορτίζεις κάθε μέρα 1,5 χρόνος ζωής... (όπως στα περισσότερα κινητά σήμερα). Αλλαγή μπαταρίας στο DAP που και με πόσο κόστος?


Δες και τι θα σου πει η εταιρία...

Κάποιος από ξένο forum μου πρότεινε αυτό
https://www.amazon.fr/Aukru-Adaptat...23301&s=gateway&sprefix=5v+2a+,aps,156&sr=8-4

και μου είπε να μην χρησιμοποιήσω τον δικό μου τον xiaomi διότι είναι 5V/2.5A

Tο M11 το φορτίζω τώρα σχεδόν μια φορά την εβδομαδα οπότε δεν με νοιάζει το Quick Charge ψαχνω έναν φορτιστη που θα κάνει το μικρότερο κακό στη μπαταρία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Από dap έχω μόνο το m9. Το Μ11 έχει τρομερή οθόνη και είναι πολύ γρήγορο και δεν μου κολλαει. Το χρησιμοποιώ με ΙΕΜ κυρίως τα momentum 2 και τα tin audio t2, με on ear τα ΑΚG Y40, . και με over ear τα MSR7, τα Jubilee και τα HD600 τα δύο τελευταία τα έχω δοκιμάσει στην balanced 2.5. Δεν έχω δοκιμάσει την 4.4 είσοδο και δεν ξέρω αν είναι πιο δυνατή από την 2.5 η αν είναι ίδιες σε απόδοση. Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο. Θελω να το δοκιμάσω και με Tidal. Το θέμα της μπαταρίας με προβληματίζει και έχω στείλει ερώτημα στη fiio.com σε περιπτωση που τα φτύσει τι γίνετε!!!!


Οπα :)

Και σε σχεση με το Μ9 σε ηχο, οχι σε οθονες κλπ, ειδες τελικα αναβαθμιση; Και σε οδηγηση;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Καμία σχέση.
Το ένα είναι dap , το άλλο είναι φουλ ντεσκτοπ εμπειρία.
Επίσης έχει διπλάσια ισχύ και αυτή την στιγμή είναι επεξεργαστικά το γρηγορότερο dap της αγοράς.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καμία σχέση.
Το ένα είναι dap , το άλλο είναι φουλ ντεσκτοπ εμπειρία.
Επίσης έχει διπλάσια ισχύ και αυτή την στιγμή είναι επεξεργαστικά το γρηγορότερο dap της αγοράς.

Sonorus δεν έχω καλώδιο balanced 4.4 υπάρχει περίπτωση να είναι πιο δυνατή η 4.4. από την 2.5?
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Επίσης το M11 έχει και 2 επιλογες λειτουργίας η μία Android mode (για να σερφαρεις και να κανεις ότι κάνεις με το Android κινητό σου) και η δεύτερη Pure Music Mode (ανοίγει μόνο η Fiio Music app και προφανώς το όλο σύστημα εστιάζει στην μουσική, επίσης υποθέτω ότι μπορεί να είναι και οι λιγότερο ενεργειακά κοστοβορο αφού απομονώνει όλες τις άλλες Android λειτουργίες).
 

natna

Established Member
9 February 2011
215
Kαβάλα - Χαλκιδική
Κάποιος από ξένο forum μου πρότεινε αυτό
https://www.amazon.fr/Aukru-Adaptat...23301&s=gateway&sprefix=5v+2a+,aps,156&sr=8-4

και μου είπε να μην χρησιμοποιήσω τον δικό μου τον xiaomi διότι είναι 5V/2.5A

Tο M11 το φορτίζω τώρα σχεδόν μια φορά την εβδομαδα οπότε δεν με νοιάζει το Quick Charge ψαχνω έναν φορτιστη που θα κάνει το μικρότερο κακό στη μπαταρία.

Αυτό σου είπα και εγώ.
Αφού λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει η γρήγορη φόρτιση προτείνω
Nokia AC-50E Adapter 1.3Α

ή κάποιον αντίστοιχο samsung μέχρι τα 2Α.
Εναλλακτικά στον υπολογιστή σου οι usb3 δίνουν μάλλον μέχρι 1,5Α εκτός αν αναφέρουν διαφορετικά.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Αυτό σου είπα και εγώ.
Αφού λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει η γρήγορη φόρτιση προτείνω
Nokia AC-50E Adapter 1.3Α

ή κάποιον αντίστοιχο samsung μέχρι τα 2Α.
Εναλλακτικά στον υπολογιστή σου οι usb3 δίνουν μάλλον μέχρι 1,5Α εκτός αν αναφέρουν διαφορετικά.
Thanks