Συνδεση jbl eon 615 με subwoofer polk audio psw110 black

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Καλησπερα σε ολους,
Εχω 4 ηχεια tamon of america 100 watt που εχω συνδεσει σε ραδιοενισχυτη yamaha μαζι με ενα καινουριο subwoofer polk audio psw110 black.
Θελω να αντικαταστησω τα ηχεια με 2 καινουρια jbl eon 615 (καθοτι ειναι αρκετα παλια ηχεια αν και με ζεστο αναλογικο καθαρο ηχο)για να εχω πιο κλαμπατο ηχο χωρις να φοβαμαι να τσιτωσω και να απολαυσω πλουσιο ηχο με καθαρο μπασο.Η χρηση θα ειναι σε σπιτι και οχι στα peak βεβαια.Τα jbl θα τα συνδεσω σε μικτη alen heath xone 23 με τα xlr απλα θελω να ρωτησω αν μπορω να εχω συνδεδεμενο και το συγκεκριμενο sub στα jbl για να παιζουν ολα μαζι.Παραθετω κ μια φωτο με την πισω οψη του sub για να μου πειτε αν γινεται κ των jbl.Ευχαριστω.
8b368a2a778ef6aef5d34a1364d5e45a.jpg
56482570a0c23a3191e87c70a33f150e.jpg


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Άντε να δούμε αν θα βρεις λύση, γιατί και γω κάτι παρόμοιο ψαχνω.....αλλα λιγο πιο δυσκολο.
Εγώ θέλω να συνδέσω ενεργά σε προ που εχει μεν xlr (εκεί θα συνδέσω τα ενεργα) αλλά δε ξέρω πως να συνδέσω το σαμπ που έχει ίδιες συνδέσεις με το δικό σου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Λογικά από το through του jbl αν δώσεις στο line in του Polk με το κατάλληλο καλώδιο (xlr to rca) ή με αντάπτορα xlr to RCA για να μη φτιάχνεις καλώδια, θα είσαι κομπλέ.
Βέβαια θα πρέπει να διασφαλιστεί ότι το through του JBL θα δίνει αυξομειουμενη ένταση γιατί αν όχι, πως θα ρυθμίζεις την ένταση στο Polk?
Αλλά βέβαια θα πρεπει να προσεξεις το μήκος του καλωδίου να μη ξεπερνά τα 5 μετρα (τουλάχιστον έτσι λέει η θεωρία).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα LPF & HPF κουμπάκια μαζί με το resonance control που ρυθμίζει το Q αλλά και το Filter Frequency control, να αφορούν άραγε κάποια έξοδο του μίκτη σου;

Γιατί αλλιώς βλέπω να παίζεις με το EQ στο JBL και το φίλτρο στο sub.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Άντε να δούμε αν θα βρεις λύση, γιατί και γω κάτι παρόμοιο ψαχνω.....αλλα λιγο πιο δυσκολο.
Εγώ θέλω να συνδέσω ενεργά σε προ που εχει μεν xlr (εκεί θα συνδέσω τα ενεργα) αλλά δε ξέρω πως να συνδέσω το σαμπ που έχει ίδιες συνδέσεις με το δικό σου.
Ειναι λιγο γριφος αυτο...δε ξερω αν λεω πατατα αλλα μηπως μονο με τελικο που θα εχει υποδοχη για το sub πιο ευκολη λυση απο την δικη μου νομιζω.. pleo δεν πολυκαταλαβα αλλα το προσπαθω..στο μυαλο μου το χω ως εξης να μου πειτε: συνδεω τα jbl στον μικτη..φτιαχνω πχ σταθμη στο eq στο volume κ γενικα στις επιλογες που θελω στο ηχειο κ μετα εχω μονο το master του μικτη κ το gain μου για την τελικη σταθμη του ηχου συν κ το eq του καναλιου του μικτη..μετα συνδεω xlr απο το ενα ηχειο απο το thru που καταληγει σε rca στο κλιπ πχ left του sub στο line in κ αντιστοιχα απο το αλλο στο right? Το sub εχει volume κ μετα απο δοκιμη θα μεινει καπου σταθερα οπως το χω κ τωρα θα ναι δηλ ανεξαρτητο σαν volume..ειναι ομως ετσι οπως τα λεω; Και αν η συνδεση ειναι οντως ετσι θα κοβει τα μπασα απο το ηχειο η' οχι κ απλα θα ενισχυει το sub ωστε να παιξει; Φαινεται πολυ απλο ρε γμτ και δε θελω να παραμερισω το sub γιατι εκτος του οτι ειναι ενα καλο sub οσο να ναι θα γεμιζει ενα χωρο 30 τμ για παραπανω δε περιμενω.Κ μου κανει εντυπωση που εχω στειλει κ email σε εταιρειες που πουλανε τα jbl με σκοπο να τα αγορασω κ απαντηση καμια.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Έριξα μια ματιά στο manual του μίκτη σου, αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν έχεις επιλογή σε σε κάποια έξοδο, σε αυτά που σου είπα.

Βλέπεις τη φωτογραφία;

Xone_23_Top_770.jpg
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Έριξα μια ματιά στο manual του μίκτη σου, αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν έχεις επιλογή σε σε κάποια έξοδο, σε αυτά που σου είπα.

Βλέπεις τη φωτογραφία;

Xone_23_Top_770.jpg
Ναι την βλεπω..για να καταλαβω τα 2 κουμπακια στα οποια αναφερεσαι ειναι εφε του μικτη κ απο πισω εχει μια εξοδο νομιζω που εκει μπορεις να κουμπωσεις μηχανημα εφε απο οσο θυμαμαι.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Έριξα μια ματιά στο manual του μίκτη σου, αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν έχεις επιλογή σε σε κάποια έξοδο, σε αυτά που σου είπα.

Βλέπεις τη φωτογραφία;

Xone_23_Top_770.jpg


Φαίνεται πλήκτρο Hi Pass Filter (HPF) Low Pass Filter (LPF) ρυθμιστικό συχνότητας για τα φίλτρα αυτά αλλά και ρύθμιση Qfactor (Resonance) που σημαίνει πόσο στενό θα είναι το εύρος των συχνοτήτων στο οποίο θα επενεργεί.

Αν λοιπόν με κάποιο τρόπο η έξοδος του μίκτη έχει High Pass για να στείλεις στα ηχεία και Low Pass για να στείλεις στο sub (προφανώς από άλλη έξοδο) τότε θα έχεις βρει τη λύση. Το θέμα είναι ότι το manual δεν ξεκαθαρίζει τι γίνεται ακριβώς σε αυτό το σημείο με τις εισο-εξόδους.

Η άλλη περίπτωση είναι να στείλεις full range σήμα και στα δυο από το μίκτη και να πας στην πλάτη του sub και να βάλεις ρυθμίσεις σε αυτό μέχρι ποια συχνότητα θα παίζει. Κατόπιν θα πρέπει να δεις στην πλάτη του JBL, το πλήκτρο EQ τι κάνει όταν επιλέγεις την ένδειξη Sub. Αν αυτή ενεργοποιεί κάποιο φίλτρο στο ηχείο με σκοπό να παίζει μέχρι μια συχνότητα, για να αναλάβει από και και κάτω το sub.
Τώρα ποια συχνότητα είναι αυτή και πως λειτουργεί το όλο σχέδιο στο ηχείο, δεν ξέρω, δεν βρήκα κάποιο manual για το συγκεκριμένο.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Στην δευτερη περιπτωση η συνδεση θα γινει οπως προανεφερα μεταξυ ηχειων και sub?δηλ κατευθειαν ηχεια με xlr στο master του μικτη κ μετα απο το thru των ηχειων στο sub στο line in left k right?

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Αν δηλ απο το thru των jbl μπορω με xlr που καταληγει σε καρφι να τα κουμπωσω left right στο line in lfe του sub? Υπαρχει xlr σε μονο καρφι; Στερεοφωνικο θελει η' ειδικο καλωδιο για sub? Εχω ψιλομπερδευτει

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Γιατί μπερδεύεσαι; Είναι απλό. Αν δεν έχει τρόπο να στείλει hi pass στα ηχεία και low pass στο sub ο μίκτης, θα στείλεις full range σήμα και στα δυο από το μίκτη, και θα κόψεις sub και ηχεία με τα ρυθμιστικό τους.

Τα ΕΟΝ στο EQ Sub γράφουν ότι παίζουν με hi pass στα 100 Hz.

F. EQ Presets (Full-Range Only)
Use this button to toggle through the four different settings.
MAIN:
This is the default setting for the EON600 loudspeakers. Use this
setting when your EON600 loudspeaker is being used either on a
tripod or pole and facing towards your audience.
MONITOR:
Use this setting when your EON600 loudspeaker is being used as a
stage monitor facing towards you.
SUB:
Use this setting when your EON600 loudspeaker is being used in
conjunction with a separate subwoofer. This preset enables a High
Pass Filter (HPF) set at 100Hz.

SPEECH:
Use this setting when your EON600 loudspeaker is being used for
Speech only or Spoken Word only applications and is facing towards
the audience.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Pleo οταν μπορεσεις μπορεις να μου πεις πως ακριβως θα κανω την συνδεση;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αν είχες αυτόν ή κάτι παρόμοιο θα ειχες λυσει αυτόματα το θεμα σου.
Εγώ αυτο εχω και μου έχει λύσει τα χερια μετο σάμπ.
Στο σπιτι δεν ξερω τι να κάνω!!
 

Attachments

  • small_dcb4f9-vestaxvmc-004xlu.jpg
    small_dcb4f9-vestaxvmc-004xlu.jpg
    32.4 KB · Views: 45

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
ή με το ένα ή με το άλλο είσαι κομπλέ για σύνδεση JBL με Polk.
 

Attachments

  • 20181214133047_proel_xlr_female_rca_female_dhma_520.jpeg
    20181214133047_proel_xlr_female_rca_female_dhma_520.jpeg
    28.9 KB · Views: 44
  • 51CnSq78wML._SX466_.jpg
    51CnSq78wML._SX466_.jpg
    17.6 KB · Views: 44

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Απο το thru στο lfe του sub το κουμπωνω σωστα; Θελει κ απο τα δυο jbl στο line in lfe του polk η' αρκει κ απο ενα;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αυτό δε το ξέρω αλλά στην θέση σου θα έπαιρνα σημα και από τα δυο.....ένα έξοδο παραπάνω αλλά είσαι σίγουρος ότι έχεις και τα δυο καναλια!
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Το ψαχνω το καλωδιο το δευτερο στο skroutz..ειναι xlr σε στερεο καρφι rca; Δε νομιζω να θελει ειδικο καλωδιο για sub σωστα;αρκει να ειναι audio cable; Και κατι τελευταιο: το sub λεει dynamic 200 watts continuous 100 watts..το jbl 500 watt rms και 1000 peak.. στην μεταξυ τους συνδεση θα υστερει καποιο απο τα δυο ως προς την αποδοση και υπαρχει κινδυνος πχ να καει κατι η' ειμαι οκ και ανετος να δινω κ γκαζι σε ενταση;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk