BenQ W1070 , S-Video & NTSC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Καλησπέρα φίλοι,

Έχω μια τρομερή απορία, νόμιζα οτι ο Benq W1070 με το ωραίο σύνολο απο εισόδους που έχει (HDMIx2, D-SUB15, S-VIDEO, COMPOSITE, COMPONENT) θα υποστήριζε και πλήρως NTSC, όπως αναφέρεται δλδ και στο Manual... καμία ιδέα γιατί βάζοντας ένα παιχνιδάκι NTSC μου το δείχνει κανονικότατα... αλλά ασπρόμαυρο;! :violent-smiley-030:

Ουσιαστικά συνδέω ενα PS1 με καλώδιο S-Video ( το καλύτερο που μπορώ να βγάλω απο PS1 )

Annotation 2019-09-02 210246.png

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Το καλύτερο που μπορείς να βγάλεις από PS1 είναι νομίζω σήμα RGB, όχι S-Video που είναι κατώτερο. Ένα τέτοιο σήμα πιθανόν να λύσει το πρόβλημα του ασπρόμαυρου. Βέβαια, έχεις και τη σύνδεση με τον προβολέα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν μετατροπείς RGB Scart σε VGA και πόσο αξιόπιστοι είναι.

Πολλά τα αν... αλλά αν το ψάξεις, ίσως βρεθεί η λύση.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Το καλύτερο που μπορείς να βγάλεις από PS1 είναι νομίζω σήμα RGB, όχι S-Video που είναι κατώτερο. Ένα τέτοιο σήμα πιθανόν να λύσει το πρόβλημα του ασπρόμαυρου. Βέβαια, έχεις και τη σύνδεση με τον προβολέα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν μετατροπείς RGB Scart σε VGA και πόσο αξιόπιστοι είναι.

Πολλά τα αν... αλλά αν το ψάξεις, ίσως βρεθεί η λύση.
Πολλά χρόνια μετά, αλλά ναι έχεις δίκιο.
Νομίζω ο 1070 έχει RGB από VGA , απλά πρέπει να φτιάξω καλώδιο... Κάπου είχα βρει pinout.