Toshiba 40L2836DG : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Re: Τηλεόραση VFM στις 40-43'' ??

Για την ιστορία, να πω ότι αγοράστηκε η Toshiba 40L2836DG
Εντυπώσεις σε περίπτωση που μπορεί να ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος

Εικόνα σε τηλεοπτικό σήμα αρκετά καλή, τα HD αναμενόμενα φαίνονται πολύ καλά
Ποιότητα κατασκευής κάτω του μετρίου. Η βάση με το ζόρι βίδωσε, οι βίδες ήταν κοντές για να "δέσουν", οριακά τα κατάφερα και μετά από αρκετή ώρα.
Πλαστική κατασκευή αναμενόμενο, αλλά φαίνεται αρκετά ευαίσθητη/εύθραυστη.
Η συγκεκριμένη έχει και backlight bleed εκτός πάνελ, βγαίνει φως από το πλαστικό περίβλημα μπροστά.
Μπορεί να τη γυρίσω πίσω και για άλλο λόγο, θα δω πάλι από Παρασκευή.

Συνοπτικά, για θέαση τηλεοπτικού σήματος απλή όπως στην προκειμένη για άτομο μεγάλο σε ηλικία κτλ. είναι οκ, με ερωτηματικό όμως την αντοχή στο χρόνο λόγω της ποιότητας.
Αν κάποιος έχει στοιχειώδεις απαιτήσεις δεν θα την πρότεινα
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Παιδιά καλησπέρα
Ζητάω εξάρχής συγνώμη για το post που δεν έχει να κάνει ακριβώς με την τηλεόραση, αλλά με το κατάστημα
Αλλά θα ήθελα μια γνώμη από εσάς γιατί δεν ξέρω τι να κάνω πια

Συνοπτικά:
- Στις 02-09-2019 τελικά έκανα αίτηση υπαναχώρησης για να την γυρίσω πίσω
- Στις 09-09-2019 είχα την πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα (you.gr) να επιβεβαιώσουν την υπαναχώρηση. Δεν τους ανέφερα λόγο μιας και δεν χρειάζεται για την υπαναχώρηση και για να μην το κάνω πιο πολύπλοκο
- Στις 10-09-2019 τους αναφέρω πως έχει και 1-2 μικρά θεματάκια, το φως που βγαίνει στο κάτω μέρος του panel δηλαδή όπως είχα γράψει κι εδώ στο από πάνω post και ότι είναι ξεκολλημένη λίγο η οθόνη στις κάτω γωνίες.
Μου λένε μην ανησυχείτε θα τα δούνε στον έλεγχο ότι είναι και μου στέλνουν τη φόρμα επιστροφής/υπαναχώρησης να τη συμπληρώσω και να τη δώσω μαζί με την τηλεόραση στην επιστροφή
- Στις 11-09-2019 επέστρεψα την τηλεόραση εγώ ο ίδιος, περνώντας από την Infoquest και τους τα αναφέρω πάλι τα θεματάκια να τα δούνε
- Στις 12-09-2019 με πήρανε τηλέφωνο, λέγοντάς μου πως το πρόβλημα ήταν εργοστασιακό και θα σταλεί στο service για έλεγχο
- Στις 25-09-2019 αποφασίζω να κάνω μια καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ενημερώνοντας για το συμβάν, για να είμαι καλυμμένος κάπως, γιατί όλο αυτό το διάστημα (2 βδομάδες) από τη στιγμή που το επέστρεψα απλά μου λέγανε περιμένουμε απάντηση από το service και γενικά ήτανε στο "θα δούμε..". Τους είχα ενημερώσει πως θα έκανα καταγγελία, ενώ τους την είχα κοινοποιήσει κιόλας
- Στις 14-10-2019!!! κι ενώ στο τηλέφωνο ακόμα είμαστε στο "περιμένουμε απάντηση από το service" ("θα δούμε.." δηλαδή πάνω από ένα μήνα μετά) μου στέλνει το υπουργείο την απάντηση του καταστήματος η οποία εν ολίγοις αναφέρει την απάντηση του service, η οποία ήρθε στις 26-6-2019!! (20 μέρες πριν) πως η τηλεόραση έχει 70 ώρες λειτουργίας και ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ και η θέση του καταστήματος είναι πως την έσπασα εγώ. Οκ να δεχτώ να μη μου κάνουν την υπαναχώρηση γιατί είχε κάποιες ώρες λειτουργίες, αλλά μου βγάζουνε την τηλεόραση εκτός εγγύησης, πως την έσπασα εγώ από κακομεταχείριση, ότι έχει χτυπήματα και να την παραλάβω σπασμένη όπως είναι!!

Θεωρητικά αύριο περιμένω να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο από το you, αλλά δεν περιμένω να βγει άκρη, γιατί η γραμμή του καταστήματος είναι αυτή, πως την έσπασα εγώ την τηλεόραση και θα έπρεπε να τους το είχα πει από την αρχή ότι είχε αυτό το θέμα, το οποίο παρεπιπτόντως δεν είχε προσέξει κανείς άλλος από τα 6 άτομα που είχανε δει την τηλεόραση.
Θέλω να πω δεν ήμουν καν σίγουρος πως θα το θεωρούσαν ελάττωμα, πόσο μάλλον σπάσιμο, αν αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα κιόλας η απάντηση του service, γιατί δεν το γνωρίζω ούτε αυτό.
Ειλικρινά σκέφτομαι πως μπορεί να την σπάσανε οι ίδιοι μετά για να μην αχοληθούνε.

Στη γενική γραμματεία καταναλωτή μου λένε δεν μπορούν να κάνουν κάτι.
Παιδιά πραγματικά θα εκτιμούσα μια γνώμη, γιατί δεν ξέρω πως μπορώ να βρω το δίκιο μου πια..
Όλο αυτό το διάστημα από τη στιγμή της επιστροφής το κατάστημα επί της ουσίας με αγνοεί. Στις 26 τους απάντησε το service, μέχρι τις 14 που μου έστειλε την απάντηση η ΓΓΚ, μου λέγανε ακόμα δεν έχουμε νεότερα, δεν μας έχει απαντήσει το service, περιμένουμε..
Και να σκεφτεί κανείς ότι προτίμησα το you σαν πιο επώνυμο/αξιόπιστο κατάστημα στην περίπτωση που ω μη γένετο χρειαστεί κάτι

Ειλικρινά συγνώμη και για το μακροσκελές post.
Θα εκτιμούσα κάθε γνώμη/βοήθεια!