απορία σχετικά με την έξοδο ήχου απο TV σε soundbar

tempo

Established Member
4 August 2006
200
καλησπέρα σας,
έχω μια απορία...θέλω να συνδέσω την τηλεόραση μου (philips 42pfl8654 10ετίας) με soundbar ώστε να έχω λίγο καλύτερο ήχο.

Οι έξοδοι για τον ήχο είναι αυτές που φαίνονται στην εικόνα που ανεβάζω μαζί με το μήνυμα....μου κάνει εντύπωση η έξοδος SPFID OUT (στην εικόνα απο το manual μάλλον την αναφέρει λάθος ως είσοδο αφού είναι έξοδος ήχου)....τι sound bar μπορώ να συνδέσω στην τηλεόραση αυτή; δηλ. τι εισόδους μπορεί να έχει η sound bar;


ευχαριστώ

Screen Shot 2019-09-04 at 22.24.35.png
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,660
Αθήνα
Ομοαξονική ψηφιακή και αναλογική stereo έχει για έξοδο ήχου η τηλεόρασή σου. Αναλογική είσοδο έχουν όλες οι ηχομπάρες, ομοαξονική ψηφιακή δεν έχουν συνήθως. Έχουν οπτική ψηφιακή.

Μια χαρά SPDIF out την αναφέρει το manual. Audio In ονομάζει την είσοδο της εξωτερικής συσκευής.

Αυτό έλειπε να έκανε τέτοιο λάθος ο συνεφευρέτης του Sony/Philips Digital Interconnect Format! :BDGBGDB55:
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Ομοαξονική ψηφιακή και αναλογική stereo έχει για έξοδο ήχου η τηλεόρασή σου. Αναλογική είσοδο έχουν όλες οι ηχομπάρες, ομοαξονική ψηφιακή δεν έχουν συνήθως. Έχουν οπτική ψηφιακή.

Μια χαρά SPDIF out την αναφέρει το manual. Audio In ονομάζει την είσοδο της εξωτερικής συσκευής.

Αυτό έλειπε να έκανε τέτοιο λάθος ο συνεφευρέτης του Sony/Philips Digital Interconnect Format! :BDGBGDB55:

μπορώ να συνδέσω την ομοαξονική ψηφιακή έξοδο της TV με την οπτικη ψηφιακή είσοδο της soundbar? αν ναι με ποιον τρόπο/καλώδιο; η ποιότητα θα είναι απλά καλή ή κορυφαία;

*** σχετικά με το λάθος, αναφέρομαι στο σημείο που λέει "Είσοδος ψηφιακού ήχου....." ακριβώς κάτω απο το SPDIF OUT
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
................................................ Μια χαρά SPDIF out την αναφέρει το manual. Audio In ονομάζει την είσοδο της εξωτερικής συσκευής.

Αυτό έλειπε να έκανε τέτοιο λάθος ο συνεφευρέτης του Sony/Philips Digital Interconnect Format! :BDGBGDB55:
Και όμως το έκανε το λάθος, όχι ο συν εφευρέτης, αλλά ο μεταφραστής.

(2)"SPDIF OUT"
Είσοδος ψηφιακού ήχου σε συστήματα home cinema κλπ:bang:
Επίσης μάλλον δεν είναι σωστό το σχέδιο που παραπέμπει από SPDIF OUT σε AUDIO IN επειδή ο «πρωτάρης» θα το βάλει στην πρώτη είσοδο που θα βρει. Λογικά θα έπρεπε να παραπέμπει σε SPDIF IN.