Ακόμη μια συμβουλή για επιλογή προβολέα :)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Καλησπέρα παιδιά,

Είχα αγοράσει πριν κανένα χρόνο ένα κινέζικο led προβολέα της πλάκας (60 ), για να ζήσω λίγο την εμπειρία της μεγάλης οθόνης στο σπίτι.

Ήρθε η ώρα πλέον να περάσω σε κάτι πιο καλό (HD) και θα ήθελα τη συμβουλή σας!

Από τον κινέζικο προβολέα, τα 2 βασικά ελαττώματα (για εμένα και τις απαιτήσεις μου) είναι τα εξής:
- Φωτεινότητα: πρεπει να υπάρχει απόλυτο σκοτάδι στο χώρο για να φαίνεται αξιοπρεπώς
- Η θέση τοποθέτησης του προβολέα και το μέγεθος της εικόνας (ελάχιστες δυνατότητες για zoom κλπ).

Να σας δώσω κάποια δεδομένα:
1. Είμαι άσχετος με την προβολή και διαβάζοντας πολλά λεπτομερειακά ποστ του φόρουμ, πραγματικά με μπέρδεψαν. Γι'αυτό πήρα το θάρρος να σας γράψω τις ερωτήσεις μου :)
2. Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις για βέλτιση ποιότητα εικόνας, απόδοσης χρωμάτων κλπ (π.χ. δεν θέλω να προβάλω σε οθόνη, ο λευκός τοίχος που έχω είναι πολύ ΟΚ!), επομένως δεν έτσι κοιτάζω σε πολύ εξειδικευμένες λύσεις
3. Ο προβολέας θα είναι μόνο για ταινίες/σειρές 2-3 φορές την εβδομάδα και δεν θα είναι μόνιμα τοποθετημένος στη θέση του. Όταν θέλω να δω ταινία, θα τον βάζω στη θέση του και μετά θα τον μαζεύω! Μένω σε ενοίκιο, οπότε δεν γίνεται να κάνω τρύπες σε ταβάνι και για οθόνη.

Τοπογραφικό του χώρου μου:
1. Η προβολή θα γίνεται σε τοίχο λευκό, με διαστάσεις 2,20x1,50. Το ύψος της περιοχής προβολής είναι 1,20μ από το πάτωμα.
2. Ιδανικά θα ήθελα να τοποθετώ τον προβολέα σε έναν πάγκο ακριβώς απέναντι από τον τοίχο, σε απόσταση 4,50μ. Ύψος πάγκου 1,20μ
3. Εναλλακτικά, μπορώ να τον τοποθετώ (μη γελάσετε!) πάνω σε ένα σκαμπό, σε απόσταση 3,30 - 3,20μ από τον τοίχο (θέλω να το αποφύγω αυτό, αλλά δεν με ενοχλεί και τόσο). Πιο κοντά όμως δεν γίνεται.
4. Στον χώρο δεν μπορεί να υπάρχει απόλυτο σκοτάδι, παρά μόνο το βράδυ. Υπάρχουν μπαλκονόπορτες χωρίς πατζούρια και σκούρες κουρτίνες
Επισυνάπτω και φωτογραφίες



Πριν λίγες μέρες, ένας φίλος μου δάνεισε έναν προβολέα Benq W1100 για να τον δοκιμάσω.

Από άποψη φωτεινότητας έμεινα πολύ ικανοποιημένος! Ακόμη και με φως έξω, μπορούσα να δω κανονικά (π.χ. 6:30 το απόγευμα) μια ταινία
Αυτό που με δυσκόλεψε ήταν η τοποθέτηση. Σε απόσταση 4,5μ η εικόνα ήταν πολύ μεγαλύτερη από τον τοίχο που θέλω να προβάλω. Στα 3,20 και με το ζουμ τέρμα κλειστό, ήταν οριακά στις διαστάσεις του τοίχου μου (στο πλάτος).

Μπορώ να πω ότι θα μπορούσα μια χαρά να πάρω τον συγκεκριμένο προβολέα, όμως επειδή δεν έχω ιδέα για το αν υπάρχει κάτι καλύτερο όσον αφορά την ευελιξία για την τοποθέτηση θα ήθελα τις συμβουλές σας.


Διαθέσιμο budget 700-800 .

Υπάρχει κάτι καλύτερο λοιπόν από τον W1100 σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων όσον αφορά π.χ. στο throw, zoom?

Επίσης, είδα κάτι ποστ σχετικά με τον EPSON TW5650 (750 ) και το ότι για την κατηγορία του αξίζει πολύ. Όμως μετά διάβαζα κάποια πράγματα για πολωτικά φίλτρα των 3LCD που φθείρονται και μειώνεται γρήγορα η απόδοση αυτού του τύπου προβολέων κλπ κλπ. Πράγματα που δεν καταλαβαίνω..

Τι προτείνετε?????

Ευχαριστώ πολύ :)
 

Attachments

  • IMG_20190906_185003.jpg
    IMG_20190906_185003.jpg
    101.4 KB · Views: 315
  • IMG_20190906_184956.jpg
    IMG_20190906_184956.jpg
    116.5 KB · Views: 312
  • IMG_20190906_184918.jpg
    IMG_20190906_184918.jpg
    125.7 KB · Views: 311
  • IMG_20190906_184859.jpg
    IMG_20190906_184859.jpg
    40.8 KB · Views: 310
  • IMG_20190906_184838.jpg
    IMG_20190906_184838.jpg
    93.7 KB · Views: 312

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση για τον Benq! To μοντέλο που εννόω είναι το W1110 και όχι W1100
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Οι προβολείς μπαίνουν στη θέση που μπορούν να βγάλουν το ζητούμενο μέγεθος εικόνας, όχι όπου μας βολεύει.

Παίρνεις βάση οροφής με το κατάλληλο extension, υπολογίζεις βάσει του offset που θα έχει και του throw ratio την τοποθέτηση. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, απλές πράξεις είναι.

Το φωτιστικό στην οροφή θα το βγάλεις προφανώς.

Το ύψος που θα ξεκινά η οθόνη υπολόγισε ότι θα είναι πιο κάτω από το το άνοιγμα του τζακιού, έτσι για να πάρεις μια ιδέα.
 

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Απάντηση: Re: Ακόμη μια συμβουλή για επιλογή προβολέα :)

Μα το θέμα μου είναι πως δεν μπορώ να τοποθετήσω στην οροφή.

Για αυτό ψάχνω και τον προβολέα ο οποίος να είναι ευέλικτος και κατάλληλος για τις συγκεκριμένες θέσεις που μπορώ να τον τοποθετήσω!

Όσο ψάχνω και βλέπω για τον TW5650, τόσο πιο πολύ κατευθύνομαι προς εκεί. Σύμφωνα με τα διάφορα calculator που υπάρχουν online, δείχνει πως θα με βολέψει για αυτό που θέλω.

Όμως είδα και κάτι άλλο. Αν θέλω να αντικαταστήσω λάμπα κάποια στιγμή αργότερα, το κόστος της μου φαίνεται πολύ μικρό, κάπου στα 70 . Είδα λάθος? Μήπως υπάρχουν και άλλα ανταλλακτικά τα οποία θέλουν αντικατάσταση με τον καιρό?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Ακόμη μια συμβουλή για επιλογή προβολέα :)

Ήχο από τον προβολέα. Ίσως αργότερα επενδύσω σε ηχείο bluetooth. Δεν έχω απαιτήσεις σε ήχο home cinema

To περίμενα βασικά αλλά είναι κρίμα φίλε μου να έχεις τέτοια εικόνα και να ακούς απ το ηχείο του προτζέκτορα, τώρα βέβαια τρώγοντας ανοίγει η όρεξη οπότε θα το καταλάβεις και μόνος σου στην πορεία.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Απάντηση: Ακόμη μια συμβουλή για επιλογή προβολέα :)

To περίμενα βασικά αλλά είναι κρίμα φίλε μου να έχεις τέτοια εικόνα και να ακούς απ το ηχείο του προτζέκτορα, τώρα βέβαια τρώγοντας ανοίγει η όρεξη οπότε θα το καταλάβεις και μόνος σου στην πορεία.

αληθεια παντα το ειχα απορια γιατι βαζουν ηχειο σε τετοιου επιπεδου προβολεις , μιας και ειναι αυτονοητο οτι οποιος αγορασει εναν τετιοιο θα εχει το λιγοτερο μια ηχομπαρα. Αλλα να που τελικα υπαρχουν και αυτες οι περιπτώσεις
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Ακόμη μια συμβουλή για επιλογή προβολέα :)

αληθεια παντα το ειχα απορια γιατι βαζουν ηχειο σε τετοιου επιπεδου προβολεις , μιας και ειναι αυτονοητο οτι οποιος αγορασει εναν τετιοιο θα εχει το λιγοτερο μια ηχομπαρα. Αλλα να που τελικα υπαρχουν και αυτες οι περιπτώσεις

Είναι κι η ευκολία να θες να κάνεις κάτι πρόχειρο και να μην έχεις να ανοίγεις το ηχοσύστημα και μη ξεχνάμε τους δημόσιους χώρους, καφετέριες πρακτορεία προπό, κάποιοι δεν έχουν τη δυνατότητα ηχοσυστήματος.
 

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Ένα ένα θα γίνουν τα πράγματα αγαπητοί φίλοι. Πρώτα θα επενδύσω στην εικόνα (με τον υποτυπώδη ήχο) και στην συνέχεια αναβάθμιση του ήχου. Έχει νόημα να το κάνω ανάποδα? Είναι λίγο κ θέμα διαθέσιμου budget.

Όπως είπα, το θέμα μου δεν είναι ο ήχος στην παρούσα φάση, αλλά η σωστή επιλογή προβολεα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Άρα 1,20 και κάτι ψηλά λόγω μέτρησης από το κέντρο του φακού και +13cm το μικρότερο δυνατό offset από την απόσταση αυτή και το μέγεθος της εικόνας σύμφωνα με το lens shift του 5650, ήδη ξεκινάς με εικόνα στο 1,33 και κάτι ψηλά. Αντίο ζωή δηλαδή. Από αυχενικό σύνδρομο πως πας;

Άλλη λύση: Κοιτάς για κάποιον short throw. Τα 2,2μ πλάτους τα καλύπτεις σε απόσταση λιγότερο από το μισό. Στο τραπεζάκι μπροστά από τον καναπέ.
 
19 June 2006
35,671
Το τραπεζάκι είναι χαμηλό, αφετέρου παράκεντρο. Αν υπολογίζουμε ότι είναι γύρω στους 40 πόντους, ποιος προβολέας θα προβάλλει στα 1,2 μέτρα από τους 40 πόντους?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Oι short throw προβολείς είναι με fixed zoom και μεγάλο offset ακριβώς γιατί θα παίξουν σε κοντό τραπεζάκι συνήθως.

Συνήθως μιλάμε για throw ratio 0,49:1 που σημαίνει ότι τα 2,2 μέτρα πλάτους γεμίζουν από απόσταση μικρότερη του 1,1 μέτρα απόστασης από το φακό. Ο καναπές εύκολα πάει ελάχιστα πιο πίσω αν χρειαστεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μπορεί να δει τον Optoma GT1080e. Ίσως λίγο πιο ακριβός εάν τον πάρει από το επίσημο δίκτυο.

Επίσης, αν και είπε ότι δεν θέλει να τον ταβανώσει, με Short throw μπορεί να τον ταβανώσει με την κατάλληλη βάση, να κρατήσει το φωτιστικό που έχει και πίσω από τον καναπέ η κυκλοφορία των καλεσμένων να μην διακόπτεται... .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Φίλε μου κι εγώ ενοίκιο είμαι και έχω αλλάξει τρία σπίτια και στα τρία ταβάνωσα προτζέκτορα και κρέμασα πανί ή έβαψα τοίχο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οπως είπε ο Pleo με την εικόνα να ξεκινάει στο 1.20μ. το τελικό ύψος θα φτάνει τα 2.5μ. κάτι που θα σε κουράσει στην θέαση αφού η πάνω πλευρά ουσιαστικά θα είναι 20-30εκ. πιο κάτω απ το ταβάνι, το χεις σκεφτεί αυτό; Εγώ στη θέση σου θα κρέμαγα ένα πανί, είναι το ίδιο με το να κρέμαγες ένα κάδρο πάνω απ το τζάκι, μ αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να κατεβάσεις 60-70 εκ. την εικόνα και θα είναι πιο ξεκούραστα για σένα. Ομως έτσι δημιουργείται άλλο πρόβλημα, θα πρέπει να βρεις προτζέκτορα που να βγάζει κέντρο την εικόνα στο ύψος αλλά θα πρέπει να σηκώσεις το σκαμπώ για να μην εμποδίζουν τα κεφάλια, ή έναν short throw και να τον στήσεις μπροστά σου σε τραπεζάκι που το βρίσκω μακράν πολύ καλύτερη λύση.
Κάτι άλλο τώρα, έχεις σκεφτεί την πηγή και τη σύνδεση με τον προτζέκτορα; Εννοώ την απόσταση σύνδεσης; Που θα έχεις την πηγή; Γιατί αν πρέπει να την έχεις εκεί μπροστά κάτω απ το τζάκι θα πρέπει να τραβάς καλώδια, αν την έχεις από πίσω κοντά με τον προτζέκτορα, θες πολλές καρέκλες να χωρέσουν πηγές και προβόλι και καλώδια ρεύματος να τρέχουνε, δεν ξέρω δε μου φαίνονται σωστά όλα αυτά, θα σε κουράσει το στήσε - ξεστήσε, θα είναι επικίνδυνο με τόσα καλώδια να τρέχουν χύμα, πρέπει να τα σκεφτείς όλα αυτά.
Εχεις σκεφτεί μήπως μια μεγάλη τηλεόραση 75 ιντζών δεξιά απ το τζάκι που θα είναι και πιο κέντρο με τον καναπέ στο πλάτος γιατί βλέπω ότι το κέντρο του τζακιού και της εικόνας για προτζέκτορα θα είναι στο τέρμα αριστερά που έχει την ξαπλώστρα αντί για κάθισμα ο καναπές; Θα πας βέβαια κάπου στο 1000αρικο αλλά θα ξενοιάσεις με όλα τα θέματα συσκότισης και τοποθέτησης.
 

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις ιδέες.

Σχετικά με το ύψος της περιοχής θέασης, το ξέρω πως είναι λίγο ψηλά. Όμως ήδη το έχω δοκιμάσει τον τελευταίο χρόνο με τον προβολέα της πλάκας που έχω και δεν ήταν ενοχλητικό.
Για τη συχνότητα που θα το χρησιμοποιώ είναι ΟΚ.

Φυσικά και καταλαβαίνω ποιες είναι οι βέλτιστες λύσεις, αλλά δυστυχώς έχω περιορισμούς.

Θα κοιτάξω και την λύση του Optoma, γιατί σαν ιδέα δεν είναι άσχημη. Ο χώρος μπροστά από το τζάκι και τον καναπέ είναι αρκετός για το 1,10μ που χρειάζεται ο short throw. Και από κόστος ο Optoma δεν είναι ακριβότερος από τον Epson.

Όσον αφορά στην ερώτηση του φίλου Ρομπότη για την πηγή, κυρίως χρησιμοποιώ raspberry pie, το οποίο είναι εύκολο να έχω δίπλα στον προβολέα. 'Αλλες φορές χρησιμοποιώ λαπτοπ. Για αυτό είπα πως θα προσανατολιστώ αργότερα (μόλις υπάρξει budget) και σε μια ηχομπάρα με δυνατότητα bluetooth.


Σκεπτόμενος τα παραπάνω, ένα από τα προτερήματα του Epson είναι ότι έχει δυνατότητα wifi, γεγονός που θα κάνει την όλη διαδικασία ακόμη πιο εύκολη.

Θα μελετήσω τις παραπάνω προτάσεις σχετικά με τον Optoma και θα δω. Μετά από πιο βαθύ ψάξιμο βρήκα και κάποια άλλα post στο forum που απαντούν και σε κάτι επιπλέον ερωτήσεις που είχα.

Σας ευχαριστώ πολύ!!