Αξίζει ή να κάτσω στα αυγά μου ????

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john saoulos

New member
6 September 2019
17
Καλησπέρα στην παρέα , είμαι κάτοχος εδώ και 10+ χρόνια ενός Epson tw 700 αρχαίο πια το οποίο και έχω παροπλίσει μετά την αγορά μιας TV UHD SAMSUNG 55’’ .
Θα ήθελα την γνώμη σας αξίζει να αναβαθμίσω το set με τον TW 5650 έτσι ώστε να ξανακατέβει και το πανί ή δεν αξίζει τον κόπο Η χρίση του θα είναι καθαρά για ταινίες σε σαλόνι με ότι αυτό συνεπάγεται σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων Γιάννης
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
επειδή οι 85ρες έχουν πια φτάσει τα 2000 ευρώ, για μένα η φασαρία του προβολέα δεν αξίζει...
βέβαια αυτό είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, και άλλοι δεν αντέχουν τις τηλεοράσεις για home theatre :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ο προβολεας ειναι στημενος ακομα ή ειναι πεταμενος καπου; Φοβαμαι οτι θα ζοριστεις πολυ οταν πας απο την 55αρα 4k με τα φωτεινα της χρωματα σε 720p παλαιου προβολεα (που φανταζομαι οτι δεν ειναι και ο,τι πιο φωτεινο κυκλοφορει).
Θα σου προτεινα να τον στησεις 1-2 φορες να δεις αν σε ικανοποιει ακομα και μετα να παρεις οποια αποφαση.
 

john saoulos

New member
6 September 2019
17
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον , Ο προβολέας είναι στημένος κανονικά άλλα δεν τολμάω να δω ταινία σε αυτόν και λόγο ανάλησης και φωτεινότητας , γι'αυτό έλεγα να πάω στον 5650 που παίζει οκ όχι 4κ βέβαια τουλάχιστον 1080p και ρωτάω Υπάρχει περίπτωση να σταθεί δίπλα στην tv ?? Ή θα πάνε τσάμπα τα χρήματα θα κάθεται και αυτός ? Ξέχασα να αναφέρω ότι Είμαι απο αυτούς που βλέπουν το rainbow και για αυτό στόχευσε κατευθείαν τον 3lcd και όχι κάποιον dlp
 

john saoulos

New member
6 September 2019
17
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον , Ο προβολέας είναι στημένος κανονικά άλλα δεν τολμάω να δω ταινία σε αυτόν και λόγο ανάλησης και φωτεινότητας , γι'αυτό έλεγα να πάω στον 5650 που παίζει οκ όχι 4κ βέβαια τουλάχιστον 1080p και ρωτάω Υπάρχει περίπτωση να σταθεί δίπλα στην tv ?? Ή θα πάνε τσάμπα τα χρήματα θα κάθεται και αυτός ? Ξέχασα να αναφέρω ότι Είμαι απο αυτούς που βλέπουν το rainbow και για αυτό στόχευσα κατευθείαν τον 3lcd και όχι κάποιον dlp]
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
σιγουρα αξιζει ο προβολεας σε σχεση με την 55αρα. η εικονα που θα δεις με τον καινουριο θα ειναι πολυ ετη φωτος καλυτερη απο αυτον που εχεις τωρα
 

john saoulos

New member
6 September 2019
17
Σ'ευχαριστώ πολύ πατρίδα ( corfu ) σίγουρα δεν υπάρχει σχέση του tw700 με τον 5650 και σίγουρα και σίγουρα και εγώ είμαι λάτρης του home cinema απλός λόγο της μεγάλης φωτεινότητας και των έντονων χρωμάτων της samsung φοβάμαι αν θα μπορέσει να κάτσει αντάξια,
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος με το μηχανάκι να μας πει την γνώμη του ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μηχάνημα σε ανάλογο μπάτζετ κάπου στα 1000 ? Ευχαριστώ
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Mε τον υπάρχοντα προβολέα δεν είσαι ευχαριστημένος;
Σε τί απόσταση βλέπεις;
Η τηλεόραση εχει το πλεονέκτημα οτι βλέπεις και με περιβάλλοντα φωτισμό, και δέν θέλει συσκότιση οπωσδήποτε όπως οι περισσότεροι προβολείς.
Αλλά χάνει σε μέγεθος συνήθως αν και αλλάζει πια αυτό, σε φυσικοτητα και κινηματογραφική αίσθηση.
Γύρω στα 1000 βρίσκεις πιά άνετα 70" και άν ανέβεις λίγο 75", ισως για all rounder να είναι καλύτερη λύση.
https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/741788/70-kai-ano.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
 

john saoulos

New member
6 September 2019
17
Η απόσταση θέασης είναι 4m Ο παλιός από θέμα φωτεινότητας ας πούμε ότι είναι οκ από ανάλυση και αντίθεση όμως υστερεί πολύ όσο για μεγαλύτερη tv το έχω σκεφτεί αλλά δυστυχώς δεν χωράει γιατί δίπλα υπάρχει τζάκι που το πανί κατεβαίνει μπροστά του ή 55αρα είναι οριακά και γι'αυτό σκέφτομαι την αλλαγή
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Στα 4 μέτρα πας για πανί 100"+

Από ανάλυση μια χαρά θα είσαι με 1080 αλλά και με 720 προβολέα.