Ηχεία για Κήπο

wiowia

New member
7 September 2019
12
Καλησπερα,
Θέλω να βάλω ηχεία στον κήπο μου και έχω τις εξής επιλογές
1) 2 ασύρματα ηχεία Yamaha MusicCast WX-021 για να παίζουν μέσω MusicCast μέσω ενός ενισχυτή Yamaha rxv-483 που έχω στο σαλόνι
2) Ένα mini hi-fi
3) Κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?
Το μπατζετ γύρω στα 400-450
Χρήση για μουσική,περισσότερο για τα παιδιά..Όχι πάρτυ και τίποτα τρελές απαιτήσεις
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Εννοείς να παίζουν συγχρονισμένα την ίδια μουσική που θα παίζει και ο RX-V483 προφανώς, για να έχεις συγχρονισμένο ήχο και στους δυο χώρους.
Προφανώς είναι μονόδρομος εάν είναι απαραίτητος ο συγχρονισμένος ήχος σε δυο χώρους το MusicCast, αφού έχεις ενισχυτή MusicCast ήδη στον ένα χώρο.

Γιατί αν δεν είναι προϋπόθεση τα παραπάνω, υπάρχουν πολλά ηχεία που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά.

Εκείνο που ενδεχομένως δεν έχεις σκεφτεί είναι ότι το καθένα θέλει και μια πρίζα. Και φυσικά δεν είναι φτιαγμένα για χρήση σε εξωτερικό χώρο, με την έννοια της αντοχής στις καιρικές συνθήκες. Από την άλλη είναι βέβαια ασύρματα που σημαίνει ότι μπορείς να τα μαζεύεις όποτε δεν τα χρησιμοποιείς, αλλά το ασύρματο που θέλει και... μπαλαντέζα είναι κάπως.

Μήπως να κοιτούσες κάποιο Bluetooth party ηχείο; Εάν δεν σε πειράζει που δεν θα είναι συγχρονισμένος ο ήχος με τον RX-V483 δηλαδή.
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Εννοείς να παίζουν συγχρονισμένα την ίδια μουσική που θα παίζει και ο RX-V483 προφανώς, για να έχεις συγχρονισμένο ήχο και στους δυο χώρους.
Προφανώς είναι μονόδρομος εάν είναι απαραίτητος ο συγχρονισμένος ήχος σε δυο χώρους το MusicCast, αφού έχεις ενισχυτή MusicCast ήδη στον ένα χώρο.

Γιατί αν δεν είναι προϋπόθεση τα παραπάνω, υπάρχουν πολλά ηχεία που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά.

Εκείνο που ενδεχομένως δεν έχεις σκεφτεί είναι ότι το καθένα θέλει και μια πρίζα. Και φυσικά δεν είναι φτιαγμένα για χρήση σε εξωτερικό χώρο, με την έννοια της αντοχής στις καιρικές συνθήκες. Από την άλλη είναι βέβαια ασύρματα που σημαίνει ότι μπορείς να τα μαζεύεις όποτε δεν τα χρησιμοποιείς, αλλά το ασύρματο που θέλει και... μπαλαντέζα είναι κάπως.

Μήπως να κοιτούσες κάποιο Bluetooth party ηχείο; Εάν δεν σε πειράζει που δεν θα είναι συγχρονισμένος ο ήχος με τον RX-V483 δηλαδή.

Ευχαριστώ πρώτα απ’ολα για την απάντηση..
Με ενδιαφέρει ο ήχος στον κήπο σαν ξεχωριστό κομμάτι όχι να συγχρονίσει με τα μέσα ηχεία..Απλά το σκέφτηκα μέσω MusicCast ώστε να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή σαν πηγή.
Θα μπορούσαν δλδ και απλά WiFi ηχεία να συνδεθούν στον ενισχυτή?
Επειδή είναι μικρά είχα σκεφτεί να τα βάζω μέσα όταν δεν θα τα χρειάζομαι,δεν θα τα άφηνα έξω.Επισης ρεύμα έχω στον κήπο,ίσως να μπορούσα να τραβήξω και Ethernet αν εξυπηρετούσε.
Τα Bluetooth ηχεία όμως,αν υποθέσουμε ότι θα παίζω μουσική από το κινητό θα σταματάνε κάθε φορά που θα δέχομαι κλήση π.χ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Τα ηχεία που κοιτάς έχουν δικές τους πηγές "ενσωματωμένες" να ξέρεις. Είναι και network player ταυτόχρονα. Ethernet γιατί να τραβήξεις; Δεν έχει κάλυψη το WiFi στον κήπο;

Απ' όσο έχω δει, στα σύγχρονα smartphones υπάρχει επιλογή να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία κλήσης, όταν έχεις συνδέσει ηχείο bluetooth που έχει λειτουργία απάντησης κλήσης (δηλαδή όλα σχεδόν).

Εφ' όσον δεν τίθεται θέμα συγχρονισμένου ήχου με το δωμάτιο που είναι ο RX-V483, και με δεδομένο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία αυτόνομα για να παίξεις από τις πηγές που θα έχεις διαθέσιμες μέσω του MusicCast, τότε η μόνη περίπτωση μετάδοσης ήχου από τον RX-V483 στα ηχεία κήπου που μπορώ να σκεφτώ, είναι κάποια εξωτερική πηγή που είναι συνδεμένη επάνω στον RX-V483.
Να υποθέσω ότι θέλεις να μεταφέρεται ασύρματα ο ήχος του πικάπ επί παραδείγματι στον κήπο;
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Τα ηχεία που κοιτάς έχουν δικές τους πηγές "ενσωματωμένες" να ξέρεις. Είναι και network player ταυτόχρονα. Ethernet γιατί να τραβήξεις; Δεν έχει κάλυψη το WiFi στον κήπο;

Απ' όσο έχω δει, στα σύγχρονα smartphones υπάρχει επιλογή να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία κλήσης, όταν έχεις συνδέσει ηχείο bluetooth που έχει λειτουργία απάντησης κλήσης (δηλαδή όλα σχεδόν).

Εφ' όσον δεν τίθεται θέμα συγχρονισμένου ήχου με το δωμάτιο που είναι ο RX-V483, και με δεδομένο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία αυτόνομα για να παίξεις από τις πηγές που θα έχεις διαθέσιμες μέσω του MusicCast, τότε η μόνη περίπτωση μετάδοσης ήχου από τον RX-V483 στα ηχεία κήπου που μπορώ να σκεφτώ, είναι κάποια εξωτερική πηγή που είναι συνδεμένη επάνω στον RX-V483.
Να υποθέσω ότι θέλεις να μεταφέρεται ασύρματα ο ήχος του πικάπ επί παραδείγματι στον κήπο;

Όταν λες ότι έχουν ενσωματωμένες πηγες εννοείς ραδιόφωνο,Spotify,deeper κτλ??
Δεν θέλω να δεσμεύσω το κινητό για να παίζει μουσική γιατί μπορεί να το χρειαστώ ή να μην είμαι εκεί..
Επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις μπορεί εγώ να έχω μπερδευτεί και να το βλέπω λάθος.
Αυτό που ουσιαστικά θέλω είναι να μπορώ να έχω μια ικανοποιητική ισχύ μουσικής στον κήπο)..Είτε από ραδιόφωνο,είτε μέσω Spotify,είτε μέσω κινητού ενίοτε.
Ποια θα ήταν η πιο εύκολη και οικονομική φυσικά λύση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Όπως όλα τα έξυπνα Wi-Fi ηχεία, τα δουλεύεις μέσω της εκάστοτε εφαρμογής. Αφού έχεις τον RX-V483 σίγουρα θα έχεις δει πως λειτουργεί το MusicCast. Ε, το ίδιο πράγμα φαντάσου είναι "ενσωματωμένο" και στα ηχεία που βλέπεις. Δηλαδή τα δουλεύεις μέσω κάποιου tablet ή smartphone που τρέχει τo app.

Δεν παίζει το κινητό μουσική. Τα ηχεία παίζουν μουσική από το cloud (ή από όπου τους πεις να παίξουν, πχ κάτι που έχεις στο ίδιο οικιακό δίκτυο). Το κινητό (ή το tablet) απλά λειτουργεί ως το interface ελέγχου. Δεν είναι Bluetooth (αν και έχουν και τέτοιο) μην μπερδεύεσαι.

Η πιο εύκολη και οικονομική λύση; Να καρφώσεις ένα chromecast επάνω σε ένα φορητό boombox ηχείο και κατά προτίμηση το ηχείο αυτό να έχει και κάποια USB για να παίρνει ρεύμα το Chromecast. Έτσι πετυχαίνεις στάθμες, φορητότητα και... δικτυακή αναπαραγωγή (OK μέχρι εκεί που καλύπτει το WiFi).

Λέω 'γω τώρα... .
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Όπως όλα τα έξυπνα Wi-Fi ηχεία, τα δουλεύεις μέσω της εκάστοτε εφαρμογής. Αφού έχεις τον RX-V483 σίγουρα θα έχεις δει πως λειτουργεί το MusicCast. Ε, το ίδιο πράγμα φαντάσου είναι "ενσωματωμένο" και στα ηχεία που βλέπεις. Δηλαδή τα δουλεύεις μέσω κάποιου tablet ή smartphone που τρέχει τo app.

Δεν παίζει το κινητό μουσική. Τα ηχεία παίζουν μουσική από το cloud (ή από όπου τους πεις να παίξουν, πχ κάτι που έχεις στο ίδιο οικιακό δίκτυο). Το κινητό (ή το tablet) απλά λειτουργεί ως το interface ελέγχου. Δεν είναι Bluetooth (αν και έχουν και τέτοιο) μην μπερδεύεσαι.

Κατάλαβα..Νόμιζα ότι το WiFi ήταν μόνο για να μπορεί να συνδεθεί ασύρματα με κάποια πηγή..
Στον Νακα που ρώτησα μου είπαν μόνο μέσω MusicCast μπορεί να γίνει και αυτό με μπέρδεψε..
Δυο όμως ηχεία για να τα συγχρονισω μεταξύ τους θα πρέπει να είναι ζεύγος ίδιας εταιρίας ή δεν παίζει ρόλο?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Ναι. Αν πας πχ. σε MusicCast ηχείο, stereo pair ή pair σε φάση να παίζουν και τα δυο το ίδιο γίνεται με ένα ακόμα MusicCast. Θέλεις του ίδιου "οικοσυστήματος" ηχεία δηλαδή.

Πάντως τα συγκεκριμένα ηχεία, αν είχες τον RX-V485 (της επόμενης γενιάς το μοντέλο δηλαδή) θα είχες τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσεις και ως ασύρματα surround. :p

Τεσπά, πάντως η γνώμη μου είναι ότι σε εξωτερικό χώρο θες κάτι δυνατό, ανθεκτικό σε καιρικές συνθήκες και φορητό αν δεν σε ενδιαφέρει η μόνιμη εγκατάσταση.

Μη σου πω εγώ τι θα έκανα, γιατί εγώ θα έβαζα υπεδάφιο sub και ηχεία δορυφόρους ανθεκτικά στην UV ακτινοβολία... . :cool:
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Ναι. Αν πας πχ. σε MusicCast ηχείο, stereo pair ή pair σε φάση να παίζουν και τα δυο το ίδιο γίνεται με ένα ακόμα MusicCast. Θέλεις του ίδιου "οικοσυστήματος" ηχεία δηλαδή.

Πάντως τα συγκεκριμένα ηχεία, αν είχες τον RX-V485 (της επόμενης γενιάς το μοντέλο δηλαδή) θα είχες τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσεις και ως ασύρματα surround. :p

Τεσπά, πάντως η γνώμη μου είναι ότι σε εξωτερικό χώρο θες κάτι δυνατό, ανθεκτικό σε καιρικές συνθήκες και φορητό αν δεν σε ενδιαφέρει η μόνιμη εγκατάσταση.

Μη σου πω εγώ τι θα έκανα, γιατί εγώ θα έβαζα υπεδάφιο sub και ηχεία δορυφόρους ανθεκτικά στην UV ακτινοβολία... . :cool:

Μόνο που αυτό που θα έκανες εσυ θα κόστιζε παραπάνω απ’οτι ολόκληρος ο κήπος μου. 😂😂
Τα 2 wx-021 πάντως θα μου κοστίσουν 280£(~300 )..Να τα πάρω λες ή μπορώ να βρω καλύτερο ζεύγος σ’αυτα τα λεφτά ή λίγο παραπάνω?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
300 κάνει ένα JBL Partybox 100 που παίζει πολύ πιο δυνατά από τα δύο αυτά που βλέπεις, έχει και USB για να παίρνει ρεύμα το chromecast και το παίρνεις παντού. Βέβαια δεν είναι stereo ζευγος με την έννοια ότι θα μπορέσεις να φτιάξεις.... στερεοφωνικό τρίγωνο πανοράματος ακρόασης, αλλά σε εξωτερικό χώρο αυτά δεν έχουν νόημα.

Εγώ ένα Partybox 100 και καρφωμένο επάνω του ένα Chromecast θα έπαιρνα. Ή κάποιο σαν αυτό μια και το chromecast για audio καταργήθηκε. 350 όλα μαζί.

Άσχετο, αλλά το συγκεκριμένο app που τρέχει το στριμεράκι αυτό, το ξέρω από άλλο μηχάνημα και το έχω δουλέψει... :rolleyes::silly:

Και θα έχεις και φωτορυθμικά που αρέσουν στους νέους όταν παίζει μουσική. +μικρόφωνο +κιθάρα συνδέεις επάνω. Μιλάμε για πολύ καλή φάση σε κήπο. :thrasher:
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
300 κάνει ένα JBL Partybox 100 που παίζει πολύ πιο δυνατά από τα δύο αυτά που βλέπεις, έχει και USB για να παίρνει ρεύμα το chromecast και το παίρνεις παντού. Βέβαια δεν είναι stereo ζευγος με την έννοια ότι θα μπορέσεις να φτιάξεις.... στερεοφωνικό τρίγωνο πανοράματος ακρόασης, αλλά σε εξωτερικό χώρο αυτά δεν έχουν νόημα.

Εγώ ένα Partybox 100 και καρφωμένο επάνω του ένα Chromecast θα έπαιρνα. Ή κάποιο σαν αυτό μια και το chromecast για audio καταργήθηκε. 350 όλα μαζί.

Άσχετο, αλλά το συγκεκριμένο app που τρέχει το στριμεράκι αυτό, το ξέρω από άλλο μηχάνημα και το έχω δουλέψει... :rolleyes::silly:

Καλά δεν με ενδιαφέρει το stereo.
Απλα είπα 2 ηχεία για να με καλύψει η ισχύ τους,μιας και με ένα μόνο δεν θα ακουγοταν τίποτα..Θα τα κοιτάξω αυτά που μου έστειλες,σ’ευχαριστω πολύ..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Ναι. Με λίγα λόγια υπάρχουν καλύτερες λύσεις. Αυτά βέβαια τα ηχεία που βλέπεις έχουν νόημα αν θέλεις να ενοποιήσεις τον ήχο στο ίδιο "οικοσύστημα" όπως σου είπα στο σπίτι. Αλλιώς, καλύτερα να δεις κάτι πιο δυνατό.
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Ναι. Με λίγα λόγια υπάρχουν καλύτερες λύσεις. Αυτά βέβαια τα ηχεία που βλέπεις έχουν νόημα αν θέλεις να ενοποιήσεις τον ήχο στο ίδιο "οικοσύστημα" όπως σου είπα στο σπίτι. Αλλιώς, καλύτερα να δεις κάτι πιο δυνατό.

Διάβασα λίγο για τα ηχεία και έχω σημειώσει τα παρακάτω αν μπορούσες να με βοηθήσεις:

https://www.ultimateears.com/en-gb/wireless-speakers/megaboom-3.html

https://www.ultimateears.com/en-gb/wireless-speakers/megablast.html

https://www.bang-olufsen.com/en/speakers/beoplay-p6

Από ισχύ σε σχέση με το PartyBox που μου συστησες έχουν μεγάλη διαφορά?
Βολεύουν λόγω όγκου και ότι είναι αδιάβροχα,αλλα δεν βρίσκω πληροφορίες σχετικά με την ισχύ τους.

https://aiwa.co/products/aiwa-exos-9-bluetooth-speaker
Αυτό εδώ που φαίνεται επίσης πολύ δυνατό πως σου φαίνεται?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Δεν έχουν καμία σχέση τα πρώτα τρία με αυτά που λέμε εδώ. Τα πρώτα τρία είναι μικρά ηχεία φορητά. Τα UE ειδικά κατά τη γνώμη μου είναι και πολύ ακριβά για τον ήχο που έχουν (H Logitech είναι βασικά η εταιρία).

Αν θες καλό μικρό φορητό και οικονομικό, θα σου πρότεινα να δεις το Tribit MaxSound Plus μέχρι τα 60 ευρώ, και μέχρι τα 100 ευρώ το Soundcore Motion +. Ενδιάμεσα μπορείς να δεις κάποιο JBL Flip 4.

Τώρα σχετικά με το AIWA σε σχέση με το Partybox 100, τα λέει καλύτερα αυτός εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=aARmhttq85o
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Δεν έχουν καμία σχέση τα πρώτα τρία με αυτά που λέμε εδώ. Τα πρώτα τρία είναι μικρά ηχεία φορητά. Τα UE ειδικά κατά τη γνώμη μου είναι και πολύ ακριβά για τον ήχο που έχουν (H Logitech είναι βασικά η εταιρία).

Αν θες καλό μικρό φορητό και οικονομικό, θα σου πρότεινα να δεις το Tribit MaxSound Plus μέχρι τα 60 ευρώ, και μέχρι τα 100 ευρώ το Soundcore Motion +. Ενδιάμεσα μπορείς να δεις κάποιο JBL Flip 4.

Τώρα σχετικά με το AIWA σε σχέση με το Partybox 100, τα λέει καλύτερα αυτός εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=aARmhttq85o

Σ’ευχαριστω πολύ και πάλι για τη βοήθεια σου.
Πάω για το PartyBox μαζί με το audiocast που μου πρότεινες..
Άσε γιατί τώρα που μπήκε το μικρόβιο λέω να αλλάξω και τα ηχεία που έχω στο σαλόνι...😀
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Το app που τρέχει το συγκεκριμένο streamerάκι απλά να ξέρεις ότι επειδή δεν είναι όπως το chromecast για να τρέχεις Google Home, σημαίνει ότι στην περίπτωση που θέλεις να έχεις μουσική από το youtube π.χ. αυτό θα μπορεί να γίνεται μόνο με το Bluetooth του κινητού και του ηχείου.
It's OK όμως γιατί ο συγχρονισμός ήχου και εικόνας δεν είναι και πολύ σπουδαίος με το Chromecast στο youtube.

Το app που τρέχει το συγκεκριμένο που σου πρότεινα είναι της Linkplay και χρησιμοποιείται από διάφορους κατασκευαστές, που σημαίνει ότι των άλλων κατασκευαστών τα έξυπνα ηχεία κλπ. λειτουργούν με αυτή. Έτσι ενημερωτικά.
Απλώς αλλάζει το λογότυπο σε κάθε κατασκευαστή που χρησιμοποιεί το ίδιο app.
 

wiowia

New member
7 September 2019
12
Το app που τρέχει το συγκεκριμένο streamerάκι απλά να ξέρεις ότι επειδή δεν είναι όπως το chromecast για να τρέχεις Google Home, σημαίνει ότι στην περίπτωση που θέλεις να έχεις μουσική από το youtube π.χ. αυτό θα μπορεί να γίνεται μόνο με το Bluetooth του κινητού και του ηχείου.
It's OK όμως γιατί ο συγχρονισμός ήχου και εικόνας δεν είναι και πολύ σπουδαίος με το Chromecast στο youtube.

Το app που τρέχει το συγκεκριμένο που σου πρότεινα είναι της Linkplay και χρησιμοποιείται από διάφορους κατασκευαστές, που σημαίνει ότι των άλλων κατασκευαστών τα έξυπνα ηχεία κλπ. λειτουργούν με αυτή. Έτσι ενημερωτικά.
Απλώς αλλάζει το λογότυπο σε κάθε κατασκευαστή που χρησιμοποιεί το ίδιο app.

Spotify με ενδιαφέρει πρωτίστως,usb stick και κανένα internet radio app τύπου tunein.
Όποτε δεν με πειράζει για το YouTube..
Έφυγε και η παραγγελία για το ηχείο, μεθαύριο θα το έχω..😃😃😃
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Το spotify βασικά έχει το εξής έξυπνο. Στην πράξη λειτουργεί με οποιοδήποτε streamer (και με αυτό που σου πρότεινα).

Η μεγάλη του μαγκιά είναι ότι ανοίγεις το spotify app και επιλέγεις κατ' ευθείαν που θες να αναπαραχθεί. Ούτε να χρειάζεται να υποστείς το άνοιγμα μέσω του εκάστοτε app (και άρα το ελλιπές interface που διαθέτει το app π.χ. όπως θα γινόταν στην περίπτωση του tidal) και αποφεύγεις και το cast μέσω chromecast το οποίο έχει και αυτό περιορισμούς ποιοτικούς.
Να φανταστείς ότι ακόμα κι αν επιλέξεις το spotify μέσα από το app του εκάστοτε κατασκευαστή, φεύγει από τη μέση το app και ανοίγει κατ' ευθείαν το spotify app.
Απορώ γιατί δεν το κάνουν και οι υπόλοιποι αυτό. Μεγάλη ευκολία.

Είσαι σε όλα τζετ, μην το σκέφτεσαι καθόλου.