Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορά tv 65". Θα τοποθετηθεί σε σαλόνι. Έχουμε και λέμε λοιπόν:
-- Η απόσταση θέασης θα ειναι 2.5μ+
-- Η χρήση της θα είναι κατά σειρά, για ταινίες σε Cosmote tv (καμία φορά θα είναι SD ή απλό HD, οπότε με ενδιαφέρει αν κάποια tv κάνει upscaling και κατά πόσο έχει επιτυχία. Μετά προβολή ντοκιμαντέρ και τέλος προβολή ταινιών και σειρών στο netflix. Τα τηλεοπτικά αδιάφορα, ενώ δε παρακολουθώ σπορς (μη με βρίσετε :) )

Τι έχω δει μέχρι στιγμής. Την LG 65uk6400 στα 679 . Όμως με αποθάρρυνε ένας πωλητής και μου πρότεινε την LG 65sk8300 (ή 8400 δεν θυμάμαι σίγουρα, αλλά σίγουρα μοντέλο 2019) στα 900 από 1500 (φιλική προσφορά). Μου είπε για σοβαρές διαφορές στην ποιότητα εικόνας και οτι δεν θα μείνω ικανοποιημένος από την entry level σειρά 6xxx.

Τώρα έχω μια 42" Lg fhd του 2013 και γενικά δε με καλύπτει και για αυτό θέλω κάτι μεγαλύτερο. Όλες οι προτάσεις σας δεκτές

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Αν το budget είναι περίπου χίλια ευρώ, κοίτα για την 65" Samsung NU8000, εκτός αν χρειάζεσαι σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, οπότε βλέπεις για LG.

https://avclub.gr/forum/showthread....ματος)?p=1058375064&viewfull=1#post1058375064

Αυτη ειναι καλύτερη από την "φτηνοτερη" qled samsung (q60)?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Σε σύγκριση με την περσινή Q6, είναι πολύ κοντά η NU8000. Ίσως καλύτερη από τη φετινή, Q60R.
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Παιδιά να το πω χοντρικά. Το 40% σε κόστος παραπάνω το αξίζει; Σε αυτό δεν μπορώ να κατασταλάξω. Θα τα δίνατε;

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Ενδεχομένως, μπορείς να βολευτείς και με μια φθηνότερη από την NU8000. Υπάρχουν διάφορες επιλογές στις 65", με 50 Hz, με κόστος πάνω κάτω 700 ευρώ. Βασικά, πρέπει να επιλέξεις τύπο panel, πρώτα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Παιδιά να το πω χοντρικά. Το 40% σε κόστος παραπάνω το αξίζει; Σε αυτό δεν μπορώ να κατασταλάξω. Θα τα δίνατε;

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν βλέπεις 4Κ HDR ταινίες ναι.
αν βλέπεις blu ray μπορεί και όχι
:)
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Ενδεχομένως, μπορείς να βολευτείς και με μια φθηνότερη από την NU8000. Υπάρχουν διάφορες επιλογές στις 65", με 50 Hz, με κόστος πάνω κάτω 700 ευρώ. Βασικά, πρέπει να επιλέξεις τύπο panel, πρώτα.

Αν ανεβάζαμε το budget στα περίπου 2, άντε 2μιση Κ, ποιά 65άρα θα πρότεινες φίλε;;;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Με περίπου δύο χιλιάδες ευρώ budget βρίσκεις 65" OLED...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν δείτε στο rtings.com τηλεοράσεις με τεράστια διαφορά στην τιμή έχουν κοντινό σκορ στο κομμάτι "tv shows"
τι σημαίνει αυτό; ότι για HD περιεχόμενο που θα δεις ενώ υπάρχει και φως στο δωμάτιο οι διαφορές ανάμεσα σε midrange και high end μοντέλα γίνονται μικρές
από την άλλη στο κομμάτι "movies" η διαφορά γίνεται μεγάλη γιατί το τεστ γίνεται με σβηστά φώτα και με 4k ταινίες.

παίρνω ένα ακραίο παράδειγμα...
https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x850f-vs-sony-a8f/595/603?usage=7318&threshold=0.1
διαφορά για ταινίες... χαοτική.. 3 μονάδες..
για tv shows..ελάχιστη μόνο 0,2

(αυτό για απάντηση στο αν αξίζουν τα λεφτά τους οι ακριβές τηλεοράσεις)
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Ενδεχομένως, μπορείς να βολευτείς και με μια φθηνότερη από την NU8000. Υπάρχουν διάφορες επιλογές στις 65", με 50 Hz, με κόστος πάνω κάτω 700 ευρώ. Βασικά, πρέπει να επιλέξεις τύπο panel, πρώτα.
Σήμερα έκανα μια βόλτα από καταστήματα για να εντοπίσω διαφορές στην ποιότητα. Είδα τα ακόλουθα:

Lg uk7550. Μου άρεσε πολύ η εικόνα της.
Lg sk8000 στα 1000 και επίσης μου άρεσε πολύ η εικόνα της. Συν το Dolby Atmos.
Sony kd65xf7096 στα 800
Sony kd65xf7596 στα 900

Γενικά μου άρεσε πολύ η LG με την NanoCell τεχνολογία, και αντίστοιχα και η Sony, όπου μάλιστα μου έκανε εντύπωση η φωτεινότητα του panel.


Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Υπόψιν, πως οι συνθήκες θέασης στο σπίτι είναι διαφορετικές. Δηλαδή, μια τηλεόραση με IPS panel δε θα φαίνεται τόσο καλή με χαμηλό φωτισμό.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65" για ταινίες, Netflix

Σήμερα έκανα μια βόλτα από καταστήματα για να εντοπίσω διαφορές στην ποιότητα. Είδα τα ακόλουθα:

Lg uk7550. Μου άρεσε πολύ η εικόνα της.
Lg sk8000 στα 1000 και επίσης μου άρεσε πολύ η εικόνα της. Συν το Dolby Atmos.
Sony kd65xf7096 στα 800
Sony kd65xf7596 στα 900

Γενικά μου άρεσε πολύ η LG με την NanoCell τεχνολογία, και αντίστοιχα και η Sony, όπου μάλιστα μου έκανε εντύπωση η φωτεινότητα του panel.


Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οι LG nanocell σε περιβάλλον καταστήματος ηλεκτρονικών είναι όντως πολύ εντυπωσιακές

το θέμα είναι να μπορούσες να τις δεις και να τις συγκρίνεις με άλλες σε περιβάλλον με πολύ χαμηλό φωτισμό
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Για τη χρήση που αναφέρεις, χρειάζεσαι μια 65άρα με VA πρωτίστως. Τα 100Hz μάλλον είναι αδιάφορα και η ποιότητα του upscale δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί... Θα δίνει ο δέκτης της Cosmote έξοδο 576i;
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Μάλλον με έπιασες αδιαβαστο. Το upscale νόμιζα ότι αφορά γενικά το περιεχόμενο που δεν είναι σε 4k, και ότι γίνεται καλύτερη επεξεργασία σε αυτό. Οπότε ποια πιστεύεις πως θα με κάλυπτε από αυτές που ανέφερα;;

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Μάλλον με έπιασες αδιαβαστο. Το upscale νόμιζα ότι αφορά γενικά το περιεχόμενο που δεν είναι σε 4k, και ότι γίνεται καλύτερη επεξεργασία σε αυτό. Οπότε ποια πιστεύεις πως θα με κάλυπτε από αυτές που ανέφερα;;

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν και τα τμήματα marketing προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο, στην πραγματικότητα, το upscale από τα 1080p σε 4Κ ή/και 8Κ, δεν αποτελεί απαιτητική διεργασία. Το υλικό είναι ήδη progressive και η τελική ανάλυση είναι ακέραιο πολλαπλάσιο της αρχικής. Οπότε, σε αυτό το κομμάτι, όλες οι τηλεοράσεις εμφανίζουν λίγο-πολύ παρόμοια συμπεριφορά. Αν λοιπόν ο δέκτης της Cosmote δίνει έξοδο 1080p και είσαι ικανοποιημένος από αυτό το αποτέλεσμα, δεν χρειάζεται να ψαχτείς περαιτέρω, λόγω 4Κ.

Τα 100Hz πάλι, από τη στιγμή που δεν βλέπεις αθλητικά, δεν πρόκειται να τα αξιοποιήσεις μάλλον και ποτέ...

Οι δύο Sony που είδες, αν τις βρίσκεις γύρω στα 700-800 ευρώ είναι αξιολογότατες προτάσεις για τη χρήση και το χαμηλό budget που αναφέρεις...