αναβαθμιση Home theater,αν γινεται

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
εχω το HT-7500W 7.1 SAMSUNG(6ετιας-7ετιας περίπου ).θελω αν γινεται να το αναβαθμισω για να παιζει dolby atmos και τα καινουρια ειδη ηχου.επισης εχω 2 χρονια που δε παιζει ο κεντρικός speaker.θελ τα subwoofer & τα 4 ηχεια πυργοι να μεινουν.αν γινονται αυτα συζηταμε κ τα λεφτα που μπορω να διαθεσω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες, χωρος κι αποσταση ακροασης, μπατζετ, τα παντα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
στο σαλονι και συνδεεται με την 65'' LG TV.Τα ηχεια είναι σε απόσταση 2,5 μετρα περίπου.δε ξερω αν μπορω με 150 περίπου ευρω.εσεις ποσα λετε χρειαζονται γι'αυτες τις 2 αντικαταστασεις.ο,τι αλλη πληροφορία θελετε πειτε μου
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Με 150 ευρώ; Τι να γίνει δηλαδή; Να κρατήσεις τι ακριβώς από αυτά που έχεις; Το sub είναι παθητικό και τα ηχεία της πλάκας και μάλλον ωμικά δεν κάνουν.

Πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή. Τα όλα σε ένα συστήματα απλά αν χαλάσει κάτι, πάνε για πέταμα.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
για νεο συστημα θα δωσω οσα χρειαστουν.θελω τον καλύτερο ηχο για 4Κ να εκμεταλλευτω και την τβ.στο 1000ρικο πανω κατω νομίζω είναι καλα ;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κοίτα, στο 1000ρικο είναι λίγο πιεσμένη η κατάσταση είναι η αλήθεια, τα 1500 για κάτι αξιόλογο κι έτη φωτός καλύτερο απ αυτό που έχεις τώρα είναι πιο ρεαλιστικά, για παράδειγμα:

Με δύο ζευγάρια Polk audio T15 ένα για μπροστά κι ένα ζευγάρι για πίσω σύνολο 300 ευρώ, (ίσως και καλύτερη τιμή αν μιλήσεις απ ευθείας με το κατάστημα).
Το αντίστοιχο κεντρικό τους για τους διαλόγους Polk audio T30
Υπογούφερ Polk audio psw 125
Ενισχυτής DENON AVR-X1600H
Μ αυτά έπιασες τα 1500 ίσως και πιο κάτω όπως σου είπα αν μιλήσεις απ ευθείας με το κατάστημα και σου κάνουν καλύτερη τιμή, ξεκινάς με 5.1 κι αργότερα κοτσάρεις κι άλλα δύο ηχεία για 5.1.2 κι είσαι οκ κι όπως σου είπα, η μέρα με τη νύχτα μ αυτό που έχεις τώρα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
θα το κοιταξω.ευχαριστω κωνσταντινε

Μη βιαστείς, κάνε υπονομή να πέσουν κι άλλες προτάσεις στο τραπέζι, ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες, μπορεί να τύχει κάτι αξιόλογο με πολύ λιγότερα λεφτά.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Αναβαθμιση στο υπαρχον συστημα δεν μπορει να γινει πρεπει να κανεις ένα ντου και να παρεις για αρχη ένα πολυκαναλο ενισχυτή και ηχεια,επειδή το buget είναι σφιχτο κοιταζε και σε μεταχειρισμένα! και το στηνεις σιγα-σιγα!:drummer:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Εισαγωγή στον ήχο του atmos, με το Dolby Height Virtualizer και αποκωδικοποίηση Atmos από τον ενισχυτή, μπορεί να γίνει και χωρίς ηχεία atmos πια. Δηλαδή μπορεί να κρατηθεί σχετικά χαμηλά το budget.

Φυσικά κάτι τέτοιο ως λύση είναι υποδεέστερο από τις λύσεις με Dolby Atmos enabled speakers, Height speakers και Overhead speakers. Με αυτή τη σειρά ποιότητας.

Αν λοιπόν κάποιος πάρει π.χ. έναν Denon AVR-X1600H θα μπορέσει με το DHV να έχει ήχο Atmos και με απλό setup ηχείων. Προκύπτει από την ίδια την Dolby αυτό βασικά που έχει προσθέσει και το Virtual στις προδιαγραφές για set-up με ηχεία (καθώς στις ηχομπάρες ισχύει εδώ και καιρό). Χωρίς να σημαίνει ότι είναι η καλύτερη λύση, επαναλαμβάνω.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
κωστα αν δωσω λιγα παραπάνω λεφτά θα δω ακομα μεγαλύτερη βελτίωση ή δεν θα υπάρχει κατι το τρομερο και μενουμε σ'αυτα;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Θα πρέπει να κινηθείς περίπου στα 1500 ευρώ για ένα αξιόλογο σετ 5.1. Το θέμα είναι ότι οικονομικά και καλά sub δεν υπάρχουν. Και δυστυχώς το sub είναι το θεμέλιο του καλού ήχου στο Home Cinema.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
για αυξηση του μπατζετ ελεγα αν αξιζει η οι προτασεις του κωστα ειναι οι καλυτερες για εξαιρετικο ηχο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Εξαιρετικό σε σχέση με τι; Με αυτό που είχες;

Αν αλλάξεις τα δύο πολύ μικρά ηχειάκια και βάλεις τα δαπέδου για εμπρός και αυτά που σου πρότεινε για surround, είσαι στο σωστό δρόμο. Απλώς τα subwoofer της σειράς PSW δεν υπάρχουν πια. Όποιος πρόλαβε και πήρε κάποιο, τυχερός. Δεν παράγονται πια.
Πάντως στο budget που σου είπα πρέπει να κινηθείς και με καλύτερο sub.

Ο ήχος που θα πάρεις σε σχέση με εκείνο που είχες θα είναι μερικά δισεκατομμύρια έτη φωτός καλύτερος.... .
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
εσυ φιλε μου τι προτεινεις για 5.1.2 μεταξυ 1500-2000 που να ειναι και future compatible;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Εγώ προτείνω να πας να ακούσεις στημένα συστήματα πολυκάναλα και να διαλέξεις εσύ εκείνο που σου αρέσει.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
δυστυχώς λογω αναπηρίας δεν μπορω γι'αυτο αγοραζω ονλαιν μετα απο ερευνα κ προτασεις κυριως απο εδώ