Προβολέας με "ανάποδο" vertical Lens Shift

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Χαίρεται,

Υπάρχει προβολέας που να έχει κάθετο lens shift το οποίο να κατευθύνει τη δέσμη προβολής όχι μόνο προς το «επάνω» μέρος του προβολέα αλλά και προς το «κάτω» μέρος του?
Δηλαδή, εάν ταβανωθεί να στέλνει τη δέσμη λίγο ψηλότερα (προς το ταβάνι) από το κέντρο του φακού
Νομίζω ότι ο Epson EH-TW6700 το κάνει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Νομίζω όσοι έχουν lens shift έχουν «ισόποσο» και προς τις 2 κατευθύνσεις γενικά (τουλάχιστον όσοι έχει τύχει να δω από κοντά).
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Πραγματική εμπειρία από προβολείς δεν έχω, όμως όποτε "έπαιξα" στα sites με τα "through distance calculators", μόνο στον epson EH-TW6700 μου δινόταν η δυνατότητα για "αρνητικό" (ας το πούμε έτσι) vertical lens shift.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Πραγματική εμπειρία από προβολείς δεν έχω, όμως όποτε "έπαιξα" στα sites με τα "through distance calculators", μόνο στον epson EH-TW6700 μου δινόταν η δυνατότητα για "αρνητικό" (ας το πούμε έτσι) vertical lens shift.

Πρακτικά, τετοια μετακινηση θα βρεις στους Epson (μετα πας σε JVC που ειναι σε αλλη κατηγορια τιμής)
Μπες στο site τους και θα βρεις αυτο που θελεις.
Λογικά θελεις TW7400 ...
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Ευχαριστώ πολύ,
Ο 7400 ξεφεύγει αρκετά σε τιμή, για αυτό και προσανατολίζομαι στον 6700 ή και στον 5650 εάν και αυτός διαθέτει αυτή τη δυνατότητα στο vertical lens shift.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: Απάντηση: Προβολέας με "ανάποδο" vertical Lens Shift


Ακούγεται περίεργο.
Υπάρχει διαφορά ύψους στο σαλόνι όπου σε κάποιο σημείο είναι πιο χαμηλοτάβανο από το υπόλοιπο.
Το πανί έχει ήδη κρεμαστεί (και κρυφτεί σε γυψοσανίδα) σε σημείο πιο ψηλοτάβανο από αυτό που θα τοποθετηθεί ο προβολέας.
Το λευκό του πανιού ξεκινάει μετά το κρέμασμα του περίπου 10-15 εκατοστά χαμηλότερα από το ταβάνι στο οποίο θα τοποθετηθεί ο προβολέας.
Θεωρώ πως και με τη βάση οροφής το κέντρο του φακού θα είναι λίγο χαμηλότερα από εκεί που ξεκινάει το λευκό του πανιού.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Δεν κατάφερα ακόμη να τραβήξω φωτογραφία. Ελπίζω να τα καταφέρω αργότερα.
Στα user's guides που βρήκα, δεν είμαι 100% σίγουρος ότι και ο EH-TW5650 μπορεί να κάνει αυτό που ζητάω (δηλαδή όταν ταβανωθεί με το vertical lens shift να στέλνει τη δέσμη προς το ταβάνι). Παρακαλώ δείτε σελίδες 15 & 16 από το κάτωθι manual:

https://download.epson-europe.com/pub/download/6288/epson628851eu.zip

Ενώ νομίζω πως για τον EH-TW6700 είναι ξεκάθαρο ότι το κάνει. Παρακαλώ δείτε σελίδες 18 & 19 από το κάτωθι manual:

https://download.epson-europe.com/pub/download/6263/epson626336eu.zip

Ποια είναι η γνώμη σας?
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Το γράφει στα specs o 6700 ακριβώς πόσο.

Μετατόπιση φακού
Χειροκίνητο - Vertical ± 60 %, horizontal ± 24 %

Ο 5650 από το άλλο θέμα δεν το κάνει.

Ευχαριστώ Λεωνίδα.

Στη σελίδα 16 του manual του 5650, στον πρώτο πίνακα, λέει κάτι για +Χ και -Χ σε εκατοστά στο vertical shifting που αυξάνονται όσο μεγαλώνουν οι ίντσες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι στο shift πάει προς "τα πάνω" και προς "τα κάτω" από το κέντρο του φακού?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στην ίδια σελίδα γράφει και αρνητικά μόνο νούμερα για τον 5400 που δεν έχει lens shift. Συνεπώς αν ίσχυε αυτό που λες, τότε ο 5400 θα είχε μόνο αρνητικό offset.

Βασικά δεν χρειάζεται κανένα manual, τα αναγράφουν τα specs οι κατασκευαστές σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο σημείο. Επίσης μπορείς να το δεις σε calculator στον net. Βρες το αντίστοιχο αμερικάνικο μοντέλο που σε ενδιαφέρει και μπες π.χ. στο projector central calculator και δες τι offset έχει ο 5650.

Πάντως αυτό που ζητάς δεν γίνεται με τον 5650. Με τον 6700 γίνεται. Παίρνεις όλο το ύψος της εικόνας και πολλαπλασιάζεις επί 0.60 (60%) και βρίσκεις πόσο πάνω ή κάτω (γιατί λέει + και - 60%) μπορείς να μετακινήσεις την εικόνα.

Απλές πράξεις είναι.
 
19 June 2006
35,671
Να αρχίσουμε να μιλάμε λιγάκι με νουμεράκια?

Πόσες ίντσες θα είναι η οθόνη?

Ο φακός του προβολέα που θα κάτσει σε σχέση με την οθόνη?

Παράδειγμα:

Η οθόνη θα είναι 92 ίντσες, δηλαδή 114 εκατοστά στο ύψος. Το κέντρο του φακού του προβολέα θα σημαδεύει στα 83 εκατοστά.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Καλησπέρα,

120" είναι η οθόνη.

θα μετρήσω ύψη από πάτωμα έως οροφή εκεί που θα τοποθετηθεί ο προβολέας και από πάτωμα έως και άνω μέρος (τελείωμα) λευκού του πανιού και θα επανέλθω.

Εάν δεν κάνω λάθος έχω αγοράσει και αυτή τη βάση οροφής (θα το σιγουρέψω το βράδυ):

https://www.omnimount.com/products/projector_and_tv_ceiling_mounts/projector_mounts/3n1-pjt/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Με ρέγουλα το lens shift στον 6700 για όσο το δυνατόν καθαρότερη εικόνα.
 

Attachments

  • L.S.6700.jpg
    L.S.6700.jpg
    57.9 KB · Views: 139

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Λοιπόν,

Το ταβάνι στο "χαμηλό" σημείο όπου και θα κρεμαστεί ο προβολέας έχει ύψος 2,40 μέτρα.
Η απόσταση από πάτωμα έως και το άνω μέρος (τελείωμα) λευκού του πανιού όταν αυτό είναι κατεβασμένο είναι 2,30 μέτρα.
Δηλαδή είναι περίπου 10 εκατοστά χαμηλότερα από το ταβάνι στο οποίο θα κρεμαστεί ο προβολέας.

Η βάση οροφής του προβολέα που έχω αγοράσει παλαιότερα είναι όντως η Omnimount 3N1-PJT, η οποία και έχει ύψος 9 εκατοστά (μόνο).

Πρακτικά λοιπόν ο προβολέας θα πρέπει να μπορεί να στείλει τη δέσμη προς το ταβάνι ίσο με το μισό ύψος του "κουτιού" του (εάν υποθέσουμε πως ο φακός είναι κεντραρισμένος ως προς αυτή τη διάσταση).

Μιλάμε για μονόδρομο Epson EH-TW6700 σε τιμή κάτω από χιλιάρικο?

Οι διαστάσεις του είναι:

Πλάτος:41 cm
Ύψος:15.7 cm
Βάθος:30.4 cm

Η απόσταση του απέναντι τοίχου από το πανί είναι 4.43 μέτρα

Θα στείλω φωτογραφίες μόλις βρω τον "ΙΤ" στη δουλειά διότι τζίφος η δικές μου προσπάθειες.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
wMzKQp7

LZ4MY2Q

VVHKq2m

FDfQHsS






most popular names in the 1970s
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Συγνώμη για την ακαταστασία αλλά ακόμη δεν έχουμε "βολευτεί" απολύτως και φιλοξενούμε 7 άτομα για κάποιες ημέρες, σύνολο μαζί με εμάς 11 άτομα!